Piazza Stesicoro to jeden z głównych placów zabytkowego centrum Katanii, otoczony jest ładnymi pałacami.
Największy z nich to Palazzo Tezzano –dawny szpital św. Marka. Budowę rozpoczęto w 1709 r. na koszt medyka – hrabiego Niccolò Tezzano (na należącym do niego gruncie), wg projektu Alonzo Di Benedetto.
Szpital San Marco działał tu od około 1720 r. Z powodu problemów finansowych, w 1837 r. część pomieszczeń wynajęto ma archiwum stanu cywilnego, kilka lat później umiejscowiły się tam kolejne urzędy, ostatecznie w latach 1878-1880 szpital przeniesiono w inne miejsce, zmieniła się też nazwa szpitala (z San Marco na Vittorio Emanuele II).
Centrum placu zajmują pozostałości rzymskiego amfiteatru – spod ziemi wydobyto tylko ¼ ogromnej budowli.
Widoczne fragmenty murów stoją kilka metrów poniżej poziomu ulicy, większość amfiteatru skrywa się pod ziemią. Amfiteatr zbudowano na planie elipsy w II w. , prawdopodobnie za panowania cesarza Hadriana.
Mierzył 125 m * 105 m, arena miała wymiary 70 m * 50 m (większa jest tylko w Koloseum), mógł mieścić 45 tysięcy widzów. Prawdopodobnie był nakryty olbrzymim płótnem chroniącym przed słońcem i deszczem. Widownia (zbudowana ze skały wulkanicznej pokrytej marmurem) miała 14 trybun i 32 rzędy miejsc, prowadziło do nich 56 wejść. W amfiteatrze odbywały się naumachie (bitwy morskie), wypełniano go wówczas wodą z antycznego akweduktu.
Przez stulecia materiał z amfiteatru posłużył do budowy wielu domów…
Ostateczne zniszczenie przyniosło trzęsienie ziemi 1693 r.
W XVIII w. książę Biscari rozpoczął wykopaliska, po 2 latach odsłonięto ocalały korytarz i 4 zewnętrzne łuki amfiteatru. W 1904 r. rozpoczęto prace mające odsłonięcie ruin amfiteatru, 3 lata później na otwarciu pojawił się król Wiktor Emanuel III. Po wojnie amfiteatr zaniedbano… Obecnie na teren ruin wchodzi się przez żelazną bramę wstawioną pomiędzy 2 marmurowe kolumny z kapitelami jońskimi.
Na wewnętrznym murze amfiteatru umieszczono inskrypcję poświęconą patronce miasta św. Agacie (“wzniosła Katanię ku Chrystusowi”), którą torturowano tuż obok, w kościele San Biagio – zwanym też Sant’ Agata alla Fornace ( św. Agaty w Piecu).
Zwiedzanie kościoła jest płatne (niewiele, ale i tak odpuściliśmy), w pobliżu ołtarza znajduje się kaplica, można w niej zobaczyć pozostałości pieca, w którym na rozżarzonych węglach torturowano świętą.
Kościół powstał w XVIII w. (po wspomnianym już kilka razy straszliwym trzęsieniu ziemi) wg projektu Antonino Battaglia.
Zoom na postać Belliniego na posągu, po drugiej stronie Piazza Stesicoro, za Via Etnea…