Fotki ze słoniem zdobione, mogliśmy iść do katedry św. Agaty.
Duomo di Santa Agata powstała na ruinach rzymskich Terme Achilliane…
Pierwotna świątynia powstała w latach 1078-1094 na zlecenie normańskiego władcy hrabiego Rogera I, po podbiciu islamskiej Katanii. Do budowy użyto bloków skały wulkanicznej wydobytych z rzymskiego amfiteatru. Trzęsienie ziemi w 1169 zrujnowało znaczną część budowli (w zasadzie została tylko absyda), a zawalony strop zabił większość ludzi, zgromadzonych w katedrze. Kolejne zniszczenia spowodował pożar w 1194 r. Odbudowaną świątinię zniszczła erupcja Etny trwająca przez 122 dni w 1669 r. (lawa zalała miasto i sięgnęła morza) oraz trzęsienie ziemi w 1693 r. Barokowej renowacji elwacji dokonano w latac 1734-1761 wg projektu G.B. Vaccariniego, projekt rekonstrukcji wnętrza opracował Girolamo Palazzotto. Prace kontynuowano nawet po ponownym otwarciu katedry…Dzwonnica została zbudowana w latach 1852-1867 wg projektu Carmelo Sciuto Patti.
Świątynia jest jasnoszara, typowa dla kolorystyki miasta. Fasada ozdobiona jest pięcioma dużymi posągami z białego karraryjskiego marmuru. Nad wejściem umieszczono marmurową rzeźbę św. Agaty (dzieło Vaccariniego). Główne drzwi zdobią panele z rzeźbionymi senami z zycia i męczeństwa św. Agaty, herbami papieskimi, herbem Rogera I , herbem Karola III Hiszpańskiego i symbolami chrześcijańskimi. Jest też napis upamiętniający biskupa Pietro Galetti, który zlecił prace.
W bocznych portalach umieszczono tajemnicze skróty… Po lewej: N.O.P.A.Q.V.I.E. z którym związana jest legenda. Kiedy cesarz Fryderyk II ze Szwabii wkroczył do Katanii, postanowił zabić wszystkich jej mieszkańców, a miasto całkowicie zniszczyć. Katańczycy poprosili, by uczestniczył wraz z nimi w ostatniej mszy w ich życiu, odprawianej w katedrze. Fryderyk zgodzi się i pojawił się na mszy, a gdy otworzył modlitewnik, na każdej jego stronie pojawił się napis N.O.P.A.Q.V.I.E., którego znaczenie objaśnił benedyktyński zakonnik. Po łacinie miał on oznaczać „Noti offendere Patriam Agathae quia ultrix iniurarum est” – „ Nie obrażaj kraju św. Agaty, bo ona jest mścicielką wszystkich krzywd”. Groźba zemsty ze strony świętej spowodowała, że Fryderyk II wydał rozkaz, że nikogo nie zabije i nie spali miasta. Po prawej: M.S.S.H.D.E.P.L. – odnosi się do relikwii św. Agaty : „Mentem Sanctam Spontaneam honorem Deo et Patriae Liberationem”.