Wycieczka do krateru od 2005 r. możliwa jest
jedynie z przewodnikiem (od kwietnia do końca października :
http://magmatrek.it/en/excursions/ albo
http://www.stromboliadventures.it/en/excursions ), samemu można podejść oznakowanymi szlakami jedynie na wysokość 400 m.
Na zorganizowane wejścia w szczycie sezonu (a być może nie tylko wtedy) trzeba się
wcześniej zapisywać. Ponieważ z dużym wyprzedzeniem nie da się przewidzieć aktywności wulkanu, może zaistnieć konieczność odwołania zarezerwowanej wycieczki.
W najwyższym punkcie obserwacji ponad kraterem wulkanu, jednocześnie przebywać może do 80 osób, czyli 4 grupy (grupa z jednym przewodnikiem nie może liczyć więcej niż 20 osób). Przewodnicy utrzymują stałą łączność radiową z wulkanologami monitorującymi aktywność wulkanu, oraz pomiędzy sobą.
Uczestnicy wycieczek są rejestrowani i ubezpieczani, muszą być
odpowiednio ubrani i wyposażeni (jest to skrupulatnie sprawdzane przed wyruszeniem w drogę).
Kask zapewnia organizator wycieczki (cena za udział w niej wynosiła we wrześniu
28 euro + jakaś lokalna opłata „wulkanologiczna” ustalona przez gminę). Całą wymaganą resztę należy mieć własną, albo wypożyczyć ją w jednym z licznych punktów w miasteczku, co oczywiście
znacznie zwiększy koszt wycieczki. Wspomniana wyżej cena obowiązuje przy grupach 10-20 osób, jeśli grupa jest mniej liczna, kwota do zapłaty odpowiednio wzrasta, zgodnie z indywidualnymi negocjacjami z przewodnikiem.
Trzeba mieć KONIECZNIE : buty trekkingowe ponad kostkę (za wypożyczenie 5 euro), czołówkę z zapasowymi bateriami (2 euro), ciepłą odzież ( na górze nawet latem jest zimno i wietrznie – wypożyczenie 5 euro za sztukę) , co najmniej litr wody i prowiant wzmacniający siły.
Można też wypożyczyć kijki (3 euro), plecak (5 euro), lornetkę (5 euro) …
Wychodzi się zazwyczaj między 16-tą a 17:30 (przy krótszym dniu już o 15-tej), aby na szczycie być już po ciemku, żeby obserwacje były ciekawsze
.
Wycieczka jest wyczerpująca (znaczne przewyższenie!), trwa około 5 – 6 godzin (w tym oczywiście najwięcej czasu zajmuje
strome podejście), kończy się około północy. Dochodzi się do punktu obserwacyjnego około 150 m ponad kraterem, przebywa się tam od 15 do 45 minut, w zależności od aktywności wulkanu.