Wyspa SALINA
Salina to druga co do wielkości Wyspa Liparyjska. Dzięki nadzwyczaj urodzajnej glebie, to najbardziej zielona
na archipelagu. Uprawia się tu kapary (na innych eolskich też, ale tu ponoć są najlepsze
), oliwki, winogrona…
Najsłynniejszym winem jest Malvasia, cechująca się niespotykanym aromatem i intensywnym kolorem. Niestety, jak dla mnie stanowczo za słodka (nie mówiąc o tym, że
stanowczo za droga), ale oczywiście spróbować musiałam
.
Salina powstała na skutek aktywności wulkanicznej w tym regionie, wyspę tworzy sześć obecnie nieczynnych wulkanów: Capo, Pizzo del Corvo, Monte Rivi, Monte Fossa delle Felci, Monte dei Porri i Pollara.
Trzy wulkany (Capo, Pizzo di Corvo i Monte Rivi) były aktywne około 430 000-500 000 lat temu... Około 127 000 lat temu zaczął się tworzyć wulkan Fossa delle Felci, po długiej przerwie wznowił on aktywność około 24 000 lat temu, zakończył ją około 13 000 lat temu. Około 100 000 lat temu aktywny stał się także wulkan Porri, wygasł około 67 67 000 lat temu. Około 30 000 lat temu w północno-zachodniej części wyspy pojawił się najmłodszy z wulkanów (Pollara), który po początkowych wylewach uciszył się na dłuższy czas, aby
gwałtownie wybuchnąć około 13 000 lat temu. Powstał wówczas krater o średnicy 1 km, jego górna część podczas silnych wstrząsów spadła do morza, utworzył się płaski amfiteatralny płaskowyż.
Osadnictwo na Salinie rozpoczęło się w piątym tysiącleciu p.n.e. W pobliżu Rinella (do niej właśnie płynęliśmy
) odkryto narzędzia z obsydianu (sprowadzanego z wyspy Lipari). Znaleziska z około 3000 p.n.e. pochodzą ze okolic szczytu Monte Fassa delle Felici.
Około 580 p.n.e. zamieszkali tu Grecy, którzy zwali wyspę Didyme (Bliźnięta), ze względu na bliźniacze wulkaniczne stożki Monte Fossa delle Felci (962 m - najwyższe wzniesienie całego archipelagu
) i Monte Porri (860 m).
Monte Fossa delle Felci …
Monte Porri…
Obecna nazwa wyspy została nadana przez Rzymian. Pochodzi od nieczynnego już sztucznego zbiornika solankowego (na Punta di Lingua ), w którym produkowano sól wykorzystywaną do konserwacji ryb i kaparów.
W VII w. Salina była najbardziej zaludnioną wyspą archipelagu. W 840 r. zajęli ją Arabowie, w XII w. zamieszkali tu uchodźcy z Amalfi (osiedli na północy wyspy – tam gdzie obecnie jest miejscowość Malfa)…