Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brak informacji w języku polskim-czy to tylko niedopatrzenie

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010
Brak informacji w języku polskim-czy to tylko niedopatrzenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 26.01.2011 19:41

Co koledzy sądzicie o braku informacji w naszym języku w różnych miejscach w Cro. Standardowo spotyka się opisy w j.niemieckim,angielskim,czeskim,włoskim czy węgierskim natomiast po polsku to jak się uda,częściej nie jak tak. Na pewno nie ułatwia to zwiedzania a dla nowicjuszy jest nawet problemem :cry: Stanowimy dość liczną grupę turystów i chyba powinni to zauważyć i docenić :?:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.01.2011 20:04

..a zerknij tutaj... http://www.mint.hr/UserDocsImages/JUNE-2010.pdf porównując ilość Czechów i nas to oni wychodzą na potęgę (mówię o ludności kraju i stosunek do liczby turystów...)
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 26.01.2011 21:38

To się zgadza-są miejscowości gdzie odnosi się wrażenie,że jest się w Pradze,ale my stanowimy dla turystyki Cro też niemały kąsek.Licząc procentowo na ilość obywateli to normalny rozkład-nasi turyści odwiedzają jeszcze nasze marze :x Tak np.Pakostane odwiedza sporo rodaków a jeżdżąca tam kolejka turystyczna ma wszystkie flagi z wyjątkiem polskiej i jak to wytłumaczyć dzieciakom :?:
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 26.01.2011 21:45

lubelski napisał(a):..a zerknij tutaj... http://www.mint.hr/UserDocsImages/JUNE-2010.pdf porównując ilość Czechów i nas to oni wychodzą na potęgę (mówię o ludności kraju i stosunek do liczby turystów...)
Czesi częściej chyba jak my korzystają z zorganizowanych wyjazdów i rezerwacji.Natomiast Polacy organizują sobie więcej wyjazdów na własną rękę i te statystyki mogą tego nie uwzględniać :wink:
witpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3967
Dołączył(a): 29.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) witpol » 26.01.2011 21:46

Sądze, że mimo wszystko stanowimy dość dużą ilość turystów i mogliby zrobić ukłon w naszą stronę (jakoś Wegrów mało słyszałem). Podobny problem zauważyłem będąc ostatnio w Berlinie. Pod Bramą Brandenburską, w w punkcie informatycznym nie było ani jednego folderu w naszym języku. Były wszystkie (nawet chińskie) oprócz polskiego. Troche mnie to wkurzyło
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 26.01.2011 21:48

Właśnie o ten drobny ukłon chodzi a raczej jego brak :cry:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.01.2011 21:53

W Kliśiu dostałem folder w języku polskim, więc nie jesteśmy tak całkiem pomijani.
Ponadto na większości witryn jest możliwy wybór polskiego, dostajemy materiały informacyjne
i promocyjne po polsku, nie ma większego problemu też z porozumieniem się z Chorwatami.

Chyba demonizujesz trochę sprawę.

Przyjmijmy, że traktują nas jak swoich bardziej, niż jak gości ... :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.01.2011 22:02

pawelh napisał(a):....my stanowimy dla turystyki Cro też niemały kąsek.

..jak widać zbyt chyba mały żeby uwzględnić nas choćby w tym temacie co poruszasz...chociaż menu po naszemu w paru knajpkach widziałem.. .Po chorwacku lub po angielsku to trochę kumam..ale jak w Szentendre na Węgrzech zamawialiśmy mięso na desce..to dopiero był ubaw.... :wink: głupio było podejść do sąsiedniego stolika i pokazać ze my to samo chcemy.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 26.01.2011 22:04

pawelh napisał(a):Właśnie o ten drobny ukłon chodzi a raczej jego brak :cry:


Ale dasz sobie z tym radę? :wink:
Adam Sz.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 03.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam Sz. » 26.01.2011 22:04

Myślę, że nie znów tak źle.

Chorwackie strony sprzedające wczasy i kwatery są po równiez o polsku.
Na miejscu jakoś tak nigdy nie zwracałem uwagi czy jest cos po polsku - menu w restauracjach bywało ...

W Europie również - w Irlandii pełno polskich przewodników czy polskich wersji językowych (na przykład system check-in AerLingusa na lotnisku w Dublinie). W Niemczech też tego dużo - tłumaczenia czasem są wesołe ;-)
Widziałem dziś w necie info o tekście na niemieckiej przejściówce granicznej (kolejowej) - "Ważny wyłącznie w dzień według odcisku szczypców do skasowania biletów" :lol:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.01.2011 22:26

U Niemców to ja pamiętam, że pisali:

"Wsystkie kradieze beda osadzone" :lol:
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 26.01.2011 22:41

weldon napisał(a):U Niemców to ja pamiętam, że pisali:

"Wsystkie kradieze beda osadzone" :lol:


Pewnie po seansie "Sędziego Dredda" :wink:
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 26.01.2011 22:54

weldon napisał(a):W Kliśiu dostałem folder w języku polskim, więc nie jesteśmy tak całkiem pomijani.
Ponadto na większości witryn jest możliwy wybór polskiego, dostajemy materiały informacyjne
i promocyjne po polsku, nie ma większego problemu też z porozumieniem się z Chorwatami.

Chyba demonizujesz trochę sprawę.

Przyjmijmy, że traktują nas jak swoich bardziej, niż jak gości ... :wink:
Wcale nie demonizuję i bez problemu sobie radzę w Cro,ale jeśli ktoś jest tam pierwszy czy drugi raz to miałby łatwiej a i zawsze to jakaś forma zachęty na przyszłość do odwiedzenia tego kraju. :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.01.2011 23:06

anakin napisał(a):
weldon napisał(a):U Niemców to ja pamiętam, że pisali:

"Wsystkie kradieze beda osadzone" :lol:


Pewnie po seansie "Sędziego Dredda" :wink:

Oj, na pewno nie ... Oni jeszcze mieli dwa Berliny wtedy :lol:

pawelh, ja byłem "pierwszy czy drugi raz" :D

A najgorsze w czasie tych wypraw to było to, co Andrzej opisuje o Węgrzech:
jak nie ma na drzwiach piktogramu, to nie wiesz który klop jest męski i jest to bardziej stresujące,
niż brak opisów po polsku :D
Niemniej, masz racje - byłoby to miłe,
Może to dlatego, że w Polsce nie ma opisów po chorwacku?
No wiesz, ktoś by musiał dać dobry przykład, a potem już z górki poleci :wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.01.2011 23:10

A ja myślałam, że tylko Włosi nie mówią w żadnym języku obcym i w każdym miejscu na świecie oczekują, że wszyscy będą się do nich zwracać po włosku....

P.S. Już kiedyś taka dyskusja na forum była.... ale nie mogę się jej "dokopać"...
Pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Brak informacji w języku polskim-czy to tylko niedopatrzenie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone