Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16076
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.06.2024 13:06

qra69 napisał(a):Dodam jeszcze od siebie, wodospad Koćuša
https://maps.app.goo.gl/qbjpLSRhZxKcc7tJ8

:mg: Mam go na swojej mapce :mg: ale w tym roku całkiem nie po drodze....
W jedną stronę jadę Sarajewo -Split -Brac, a w drugą Brac-Split lub Makarska i tyle wiem, że Bośnia, ale nie przez Sarajewo i dalej myślę... Wyjazd 2 lipca....
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 15.06.2024 16:18

Ja dół BiH zaliczyłem, teraz jest okazja by zobaczyć coś w środkowej i północnej jej części. Stąd też na powrocie zaliczę Park Una, Jajce ( tu noclegi) ,. Travnik, Krupa na Vrbasu i na końcu za namową kolegów z forum Jasenovac.
599
Cromaniak
Posty: 627
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 15.06.2024 22:28

jesli interesują Was miejsca typu Jasenowac
to może krok dalej ,
Srebrenica,
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2417
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 15.06.2024 23:44

599 napisał(a):jesli interesują Was miejsca typu Jasenowac
to może krok dalej ,
Srebrenica,



Centrum pamięci Srebrenica-Potočari faktycznie robi niesamowite wrażenie, i to po obu stronach drogi. Sama miejscowość Srebrenica już mniejsze, bo oprócz boiska szkolnego nie ma tam żadnych pamiątek po wojnie.

Ale żeby się tam wybrać, trzeba dołożyć do planów zwiedzania coś w tamtych rejonach, i to najlepiej po stronie serbskiej, bo po tej stronie Driny nie ma zbyt wiele.

Dla samej Srebrenicy trochę dużo nadkładania drogi.
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 398
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 16.06.2024 20:05

yanek37 napisał(a):
benito5 napisał(a):
Nie zapomnij o Martin Brod (30 km dalej) bo później będziesz żałował... :)


Hej,
Czy daleko z miejscowości Kulen Vakuf do tych cudnych miejsc ?


Štrbački buk
44.657001, 16.011630

Martin Brod
44.489403, 16.142617

A po drodze Kulen Vakuf....

https://tiny.pl/dj91l
yanek37
zbanowany
Posty: 701
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 16.06.2024 20:29

benito5 napisał(a):
yanek37 napisał(a):
benito5 napisał(a):
Nie zapomnij o Martin Brod (30 km dalej) bo później będziesz żałował... :)


Hej,
Czy daleko z miejscowości Kulen Vakuf do tych cudnych miejsc ?


Štrbački buk
44.657001, 16.011630

Martin Brod
44.489403, 16.142617

A po drodze Kulen Vakuf....

https://tiny.pl/dj91l

Ok..
Dzięki..
walazz
Odkrywca
Posty: 62
Dołączył(a): 05.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) walazz » 24.06.2024 15:15

Hey.

Pytanie. Z tego co mi wiadomo to Bośnia weszła w układ o respektowaniu OC z państw UE i odwrotnie. Posrednik ubezpieczen twardo stoi na tym ze musze miec zielona karte na Bośnię i Czarnogórę. Natomiast w sieci piszą że od poprzedniego roku nie muszę miec zielonej karty i mozna na OC jezdzic. Napisałem do ambasady PL w Bośni i Czarnogorze. Odpisali ze nie muszę mieć zielonej karty.

Pytanie, jak to wygląda w praniu? Nasze OC jest w Bośni i Czarnogórze respektowane?
Marlowe1994
Cromaniak
Posty: 508
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 24.06.2024 15:39

walazz napisał(a):Hey.

Pytanie. Z tego co mi wiadomo to Bośnia weszła w układ o respektowaniu OC z państw UE i odwrotnie. Posrednik ubezpieczen twardo stoi na tym ze musze miec zielona karte na Bośnię i Czarnogórę. Natomiast w sieci piszą że od poprzedniego roku nie muszę miec zielonej karty i mozna na OC jezdzic. Napisałem do ambasady PL w Bośni i Czarnogorze. Odpisali ze nie muszę mieć zielonej karty.

Pytanie, jak to wygląda w praniu? Nasze OC jest w Bośni i Czarnogórze respektowane?

Nie potrzebujesz ZK w tych państwach. Byłem w BiH bez ZK.
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 218
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 24.06.2024 15:52

Nasze OC jest respektowane.Na przejściach granicznych nie żądają okazania jak kiedyś.
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 416
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 24.06.2024 16:15

Jeżdżę wilokrotnie w ciągu roku do Albanii.
Nikt o nic nie pyta,Nigdzie.
Tylko paszport lub DO i papiery samochodu.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2417
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 24.06.2024 18:30

walazz napisał(a):Hey.

Pytanie. Z tego co mi wiadomo to Bośnia weszła w układ o respektowaniu OC z państw UE i odwrotnie. Posrednik ubezpieczen twardo stoi na tym ze musze miec zielona karte na Bośnię i Czarnogórę. Natomiast w sieci piszą że od poprzedniego roku nie muszę miec zielonej karty i mozna na OC jezdzic. Napisałem do ambasady PL w Bośni i Czarnogorze. Odpisali ze nie muszę mieć zielonej karty.

Pytanie, jak to wygląda w praniu? Nasze OC jest w Bośni i Czarnogórze respektowane?


Pośrednik jest mocno do tyłu z przepisami albo chce cię naciągnąć na dodatkową kasę.

Od 2 lat do Czarnogóry i Bośni i Hercegowiny niepotrzebna jest zielona karta. Wystarczy zwykłe OC.

Cropidło napisał(a):Jeżdżę wilokrotnie w ciągu roku do Albanii.
Nikt o nic nie pyta,Nigdzie.
Tylko paszport lub DO i papiery samochodu.


Akurat do Albanii zielona karta jest wymagana - i to, że akurat ciebie o nią nie pytali, niczego nie zmienia. Nie udzielaj takich porad na publicznym forum, bo potem nie zapłacisz za tego, kto się do nich zastosuje.

Mnie na przykład sprawdzali w tamtym roku przy wjeździe z Czarnogóry.
walazz
Odkrywca
Posty: 62
Dołączył(a): 05.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) walazz » 24.06.2024 18:40

Dzięki chłopaki. Pokrywa się to z info ze stron rządowych oraz maili od ambasad RP Bośni/Czarnogóry. Na gov jest tez napisane że albania wymaga bo nie jest stroną w tych porozumieniach o OC. Natomiast Bośnia i Montenegro już jest i PL-OC działa.

Wolę spytać 5 razy kogo się da. Czyli po prostu niedoinformowani są u tych pośredników ubezpieczeń z większą lub mniejszą chęcią zarobku.

Jeszcze raz dziękuję i szerokiej drogi! :verryhappy: :verryhappy: :verryhappy:
Marlowe1994
Cromaniak
Posty: 508
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 24.06.2024 19:20

Cropidło napisał(a):Jeżdżę wilokrotnie w ciągu roku do Albanii.
Nikt o nic nie pyta,Nigdzie.
Tylko paszport lub DO i papiery samochodu.

Nikt o nic nie pyta w BiH i Czarnogórze bo jak wiadomo nie ma obowiązku :) Jeśli pisałaś też o Albanii, bo może chodziło tylko o kraje przez które jedziesz, to w Albanii nie pytają bo taki widać kaprys mają ;)
Pozdrav.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 24.06.2024 20:41

Marlowe1994 napisał(a):
walazz napisał(a):Hey.

Pytanie. Z tego co mi wiadomo to Bośnia weszła w układ o respektowaniu OC z państw UE i odwrotnie. Posrednik ubezpieczen twardo stoi na tym ze musze miec zielona karte na Bośnię i Czarnogórę. Natomiast w sieci piszą że od poprzedniego roku nie muszę miec zielonej karty i mozna na OC jezdzic. Napisałem do ambasady PL w Bośni i Czarnogorze. Odpisali ze nie muszę mieć zielonej karty.

Pytanie, jak to wygląda w praniu? Nasze OC jest w Bośni i Czarnogórze respektowane?

Nie potrzebujesz ZK w tych państwach. Byłem w BiH bez ZK.


Kiedy byłeś? Uwierz mi, że nie jest obowiązkowa, ale jest zalecana. Miałem przypadek, że we Włoszech Karabinierzy przy rutynowej kontroli pytali się mnie o ZK. Po co z nimi dyskutować, tłumaczyć im, że nie muszę mieć lub Polska to taki kraj, który jest w UE? Takie Włochy to ciekawy kraj, bo wiele osób nie ma pojęcia, że nie ma takiego kraju jak Czechosłowacja, a nawet, że jest taki kraj jak Polska (mylone z Bolonią). To wszystko nie jest zasłyszane, tylko przypadki na własnej skórze.
Marlowe1994
Cromaniak
Posty: 508
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 24.06.2024 21:22

ziemniak napisał(a):
Kiedy byłeś? Uwierz mi, że nie jest obowiązkowa, ale jest zalecana. Miałem przypadek, że we Włoszech Karabinierzy przy rutynowej kontroli pytali się mnie o ZK. Po co z nimi dyskutować, tłumaczyć im, że nie muszę mieć lub Polska to taki kraj, który jest w UE? Takie Włochy to ciekawy kraj, bo wiele osób nie ma pojęcia, że nie ma takiego kraju jak Czechosłowacja, a nawet, że jest taki kraj jak Polska (mylone z Bolonią). To wszystko nie jest zasłyszane, tylko przypadki na własnej skórze.

W 2021 i 2023. Wiem, że dokument jest zalecany ale nie jest obowiązkowy. I z tego korzystam. Tak jak nie wożę rzeczy wymaganych w innych krajach, itp. Konwencja Wiedeńska , każdy zna itd. I nie mam dwóch mitycznych trójkątów ostrzegawczych. Uważam że dostaje się to co się daje, póki co ze strony stróżów prawa nic złego mnie nie spotkało. Oprócz 150 ojro mandatu w austrii za brak winiety :lool:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 45
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone