Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 12.06.2024 22:14

clawis napisał(a):Osobiście polecam Jasenowac/Gradina .Praktycznie puste małe przejście graniczne.Niedaleko historyczne miejsce ,o którym Chorwaci woleli by zapomnieć.Odkryłem to przejście przypadkiem .Chciałem zobaczyć Auschwitz Bałkanów Jasenovac


Tym to będę wracał od strony Banja Luka
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2417
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.06.2024 07:10

niuniek napisał(a):
clawis napisał(a):Osobiście polecam Jasenowac/Gradina .Praktycznie puste małe przejście graniczne.Niedaleko historyczne miejsce ,o którym Chorwaci woleli by zapomnieć.Odkryłem to przejście przypadkiem .Chciałem zobaczyć Auschwitz Bałkanów Jasenovac


Tym to będę wracał od strony Banja Luka


Również polecam zatrzymanie się w tym miejscu. O Jasenovac można całkiem sporo znaleźć w necie, w skrócie powiem tylko, że w tym obozie wyprawiały się rzeczy, które przerażały nawet SS-manów i siepaczy Mussoliniego.

Pozostałości obozu są w 2 częściach: po stronie bośniackiej i chorwackiej. Po stronie chorwackiej jest niewielkie muzeum i słynny pomnik w kształcie tulipana (którzy dobrze widać też z drogi). Po bośniackiej jest lepiej zachowane, m.in. wielkie kadzie do wytapiania mydła czy słynna "topola užasa".

Wstęp darmowy po obu stronach. Parkingi też.
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 13.06.2024 11:49

marekkowalak napisał(a):
Również polecam zatrzymanie się w tym miejscu. O Jasenovac można całkiem sporo znaleźć w necie, w skrócie powiem tylko, że w tym obozie wyprawiały się rzeczy, które przerażały nawet SS-manów i siepaczy Mussoliniego.

Pozostałości obozu są w 2 częściach: po stronie bośniackiej i chorwackiej. Po stronie chorwackiej jest niewielkie muzeum i słynny pomnik w kształcie tulipana (którzy dobrze widać też z drogi). Po bośniackiej jest lepiej zachowane, m.in. wielkie kadzie do wytapiania mydła czy słynna "topola užasa".

Wstęp darmowy po obu stronach. Parkingi też.


Ponowne dzięki. To będzie ostatni punkt na mojej mapie do odwiedzenia bo przy powrocie.
Tak patrzę na mapę i widzę, że jadąc przejściem GP Izacic czy Lohovo do odwiedzenia jest Park Narodowy Una z ładnymi wodospadami. Wiecie jak tam się dostać?
Una.jpg
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 398
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 14.06.2024 11:21

niuniek napisał(a):
Tak patrzę na mapę i widzę, że jadąc przejściem GP Izacic czy Lohovo do odwiedzenia jest Park Narodowy Una z ładnymi wodospadami. Wiecie jak tam się dostać?
Una.jpg


Tak wyglądała droga w zeszłym roku do Štrbački buk (proponuję oglądnąć do końca..)

https://drive.google.com/file/d/1bagybf ... 5XSyO/view

Štrbački buk
44.657001, 16.011630

Martin Brod znajdziemy dwa wodospady. Wielki wodospad na Unie i Małe Wodospady.
Martin Brod
44.489403, 16.142617
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11275
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.06.2024 11:53

niuniek napisał(a):Tak patrzę na mapę i widzę, że jadąc przejściem GP Izacic czy Lohovo do odwiedzenia jest Park Narodowy Una z ładnymi wodospadami. Wiecie jak tam się dostać?
Una.jpg

Tutaj masz mój dojazd od strony chorwackiej, miejscami wygląda kiepsko, ale niska Octavia II dała radę:

Po stronie bośniackiej lepsze zagospodarowanie, ale więcej ludzi.
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 14.06.2024 12:34

Super info. Gdzieś wyczytałem, że zjazd jest w miejscowości Orasac, czy ten filmik właśnie tam się zaczyna?
Dobrze odczytuję, że te namiary na Štrbački buk to są te wodospady ze zdjecia? Patrząc na filmik, należy sobie życzyć jak najmniej autobusów z drugiej strony :D . Czy ten Pan przed szlabanem pobiera opłaty, jeżeli tak czy przyjmuje euro, bo z pewnością kartą nie można?
te kiero też dziękuję. Już patrzę.
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 398
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 14.06.2024 20:21

niuniek napisał(a):zjazd jest w miejscowości Orasac, czy ten filmik właśnie tam się zaczyna?
Są współrzędne na filmie - zawsze możesz sprawdzić :)
niuniek napisał(a):Czy ten Pan przed szlabanem pobiera opłaty, jeżeli tak czy przyjmuje euro, bo z pewnością kartą nie można?

Tak - euro można , kartą nie wiem
Wstęp - 8 BAM/osobę
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 398
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 14.06.2024 20:32

niuniek napisał(a):te namiary na Štrbački buk to są te wodospady ze zdjecia?


Tak
https://drive.google.com/file/d/1-Sjdsn ... sp=sharing

Nie zapomnij o Martin Brod (30 km dalej) bo później będziesz żałował... :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16076
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.06.2024 20:54

Ale trafiłam :mg:

Mam w planie na powrocie, jak się uda właśnie odwiedzić Una. Jakieś tam rozeznanie zrobiłam i wczoraj wymyśliłam, że muszę założyć osobny wątek... A tu już są posty :mg:

Podpowiedźcie:
jak będę jechała od Makarskiej lub Splitu to co warto po drodze zobaczyć i gdzie potem szukać noclegu. No i kolejnego ranka od czego zacząć zwiedzanie. Widziałam info o możliwości zwiedzania rowerami, ale nie wiem jak wygląda trasa i jakie przewyższenia tam są. No i ile czasu założyć na dane miejsce... Jakoś nie mogę tego sensownie ułożyć sobie i zaplanować.. nie wiem też jak traktować czasy przejazdu podawane przez Google w Bośni, bo kraj prawie mi nieznany...
.
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 398
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 14.06.2024 22:27

piekara114 napisał(a):Ale trafiłam :mg:

Mam w planie na powrocie, jak się uda właśnie odwiedzić Una. Jakieś tam rozeznanie zrobiłam i wczoraj wymyśliłam, że muszę założyć osobny wątek... A tu już są posty :mg:



Jak już trafisz do Štrbački buk to Martin Brod musi być koniecznie !
To moim zdaniem takie Plitvickie ::) w innej wersji :) i prawie wszystko w kupie z - Štrbački buk - Martin Brod ... 30 km dalej- :P
Ostatnio edytowano 14.06.2024 22:55 przez benito5, łącznie edytowano 3 razy
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 14.06.2024 22:53

benito5 napisał(a):
Tak
https://drive.google.com/file/d/1-Sjdsn ... sp=sharing

Nie zapomnij o Martin Brod (30 km dalej) bo później będziesz żałował... :)


Jak tak dalej będziecie polecać rzeczy ciekawe do odwiedzenie to kiedy dojadę to Jajce? :lol:
PS Wygląda to wszystko naprawde pięknie.
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 398
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 14.06.2024 22:55

niuniek napisał(a):
benito5 napisał(a):
Tak
https://drive.google.com/file/d/1-Sjdsn ... sp=sharing

Nie zapomnij o Martin Brod (30 km dalej) bo później będziesz żałował... :)


Jak tak dalej będziecie polecać rzeczy ciekawe do odwiedzenie to kiedy dojadę to Jajce? :lol:
PS Wygląda to wszystko naprawde pięknie.


Martin Brod
https://drive.google.com/file/d/1ekR70g ... sp=sharing
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16076
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.06.2024 23:03

benito5 napisał(a): i prawie wszystko w kupie z - Štrbački buk - Martin Brod ... 30 km dalej- :P
to mam już zaznaczone na mapie. Tylko jak zwiedzanie w praktyce wygląda? Jak w Plitvicach? Bilety i są trasy?
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 08.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 15.06.2024 02:37

Dodam jeszcze od siebie, wodospad Koćuša
https://maps.app.goo.gl/qbjpLSRhZxKcc7tJ8
yanek37
zbanowany
Posty: 701
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 15.06.2024 13:02

benito5 napisał(a):
niuniek napisał(a):
benito5 napisał(a):
Tak
https://drive.google.com/file/d/1-Sjdsn ... sp=sharing

Nie zapomnij o Martin Brod (30 km dalej) bo później będziesz żałował... :)


Jak tak dalej będziecie polecać rzeczy ciekawe do odwiedzenie to kiedy dojadę to Jajce? :lol:
PS Wygląda to wszystko naprawde pięknie.


Martin Brod
https://drive.google.com/file/d/1ekR70g ... sp=sharing

Hej,
Czy daleko z miejscowości Kulen Vakuf do tych cudnych miejsc ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 44
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone