Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bok svima!

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ante_
Croentuzjasta
Posty: 177
Dołączył(a): 22.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ante_ » 24.02.2010 15:32

[quote="Biker_HR"][quote="ante_"]Biker,dobre su naše ribe,prave žene majke itd.
Ali Poljakinje brale,Poljakinje su rakete.
[/quote]

Brale, jel ti to nama mozda pricas iz osobnih iskustva? :D :?: Ja nemam nikakvih razloga da ti ne vjerujem! :wink:[/quote]
Naputovao sam se ja do Poljske radi jedne Poljakinje. :D
Zato i znam nešto poljskog,dosta ga je lako naučit pogotovo kada pričaš s njima,ali naučit ga pisat....e to je već atomska fizika. :lol:
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 24.02.2010 15:37

Ha ha, toliko slova s "kvacicama" u poljskom jeziku, ja ga niti ne pokusavam pisati.. A ovo prvo nije bilo tesko pretpostaviti. :wink:
ante_
Croentuzjasta
Posty: 177
Dołączył(a): 22.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ante_ » 24.02.2010 15:45

Biker pazi ovo:Š se piše SZ,Č im je CZ,imaš i H CH čita se kao naše H ali u neke riči ide H a u neke CH e sada triba znat koje di ide.
Pa onda imaš U normalno i U koje se piše kao O sa nekom crticon gore,isto triba znat di koje ide.
Ima i Ž,kod njih se to piše RZ ili Ž ali umisto ove kuke iznad oni stave točku i isto triba znat u koju rič triba stavit jedno a u koju drugo Ž.

Show uglavnom. :lol:
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 24.02.2010 16:38

ante_ napisał(a):Biker,dobre su naše ribe,prave žene majke itd.
Ali Poljakinje brale,Poljakinje su rakete.
Pa tamo nema loših riba sve komad do komada,nešto nevjerojatno.


ante, pretpostavljam da bi za tebe apsolutni ideal bila mesavina Poljakinje i Dalmatinke 8)

ante_ napisał(a):A ti si iz Srbije?


ne, nisam iz Srbije, mada sam u detinjstvu zivela niz godina u SFRJ (glavnom gradu).
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 24.02.2010 16:40

Biker_HR napisał(a):Ukusi su razliciti, o njima se ne raspravlja...


naravno, Biker - sve su to nijanse. i sve su to izuzetno lepe zene. 8)


ante, jesi li vidia ovo, kako se ponasa tvoja ljubimica:

http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/106025/ ... D-u-Srbiji
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 24.02.2010 16:51

ante_ napisał(a):Biker pazi ovo:Š se piše SZ,Č im je CZ,imaš i H CH čita se kao naše H ali u neke riči ide H a u neke CH e sada triba znat koje di ide.
Pa onda imaš U normalno i U koje se piše kao O sa nekom crticon gore,isto triba znat di koje ide.
Ima i Ž,kod njih se to piše RZ ili Ž ali umisto ove kuke iznad oni stave točku i isto triba znat u koju rič triba stavit jedno a u koju drugo Ž.

Show uglavnom. :lol:


E, nie jest aż tak źle.. Był czas, kiedy mój mąż (wtedy jeszcze nie mąż) mówił i pisał po polsku lepiej niż ja po chorwacku.. Co do ortografii.. to chorwacki tak naprawdę może być bardzo pomocny Chorwatom w poprawnym pisaniu po polsku.. poprzez skojarzenia i odwołania do chorwackiego (np.: tam, gdzie w podobnym hr słowie występuje "r", po polsku musi być "rz" np. rijetko - rzadko; tam, gdzie w hr jest "g" w pl musi być "ż" : knjiga - książka, tam, gdzie w hr będzie "a", "o" lub "e", w pl wystąpi "ó" kralj - król, trojka - trójka, stol - stół, hr gora - pl góra, hr gore - pl na górze...itp.)...magia języków słowiańskich...wystarczy załapać kilka "trików", uświadomić sobie mechanizmy i kierunki rozwoju poszczególnych jęzków w grupie np. palatalizacje itp. i wszystko staje się prostsze... :)
Największy problem dla Chorwata to rozróżnienie "i" i "y"..ze zrozumiałych powodów. Podobnie jak dla Polaka w hr "je" i "ije".. bez kursu gramatyki historycznej potwornie trudne do opanowania.

Wyspiarskie pozdrowienia

P.S. Nie jest problemem, kiedy piszę w tym wątku po polsku? Robię to z myślą o większości tego forum...
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 24.02.2010 17:16

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Największy problem dla Chorwata to rozróżnienie "i" i "y"..ze zrozumiałych powodów....


Kasiu, zupelnie sie zgadzam, ale z wlasnego doswiadczenia dodam, ze oprocz "Y" i "I", pieklem takze nie do opanowania jest dla mnie roznica miedzy "L" jak "lalka" i "L z kreskom" jak "Lodz".

To pozostale, z mojego doswiadczenia da sie bardzo latwo opanowac, wogole nie robie bledy, po prostu slysze roznice. 8)
ante_
Croentuzjasta
Posty: 177
Dołączył(a): 22.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ante_ » 24.02.2010 17:22

Kasia,to co teraz napisalas jest naprawde bardzo pomocne,sprubuje trohe to rospracować,dzienki. :D


Nives,stari Dalmoš a mater Poljakinja to bi byla naprawde ciekawa kombinacija.

A to za Dode že tak poplula Biblije to neiwidzialem,szkoda.

Ali i tak je najbolja riba na planeti. :lol:
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 24.02.2010 19:09

Sad sam tek vidio, Doda je stvarno prekrasna (i ima jako velike oci), malo me podsjeca na Pamelu Anderson, ali Doda je ipak ljepša...

Koja je njezina najpoznatija pjesma, neki hit?

Obrazek
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 24.02.2010 19:24

ante_ napisał(a):Nives,stari Dalmoš a mater Poljakinja to bi byla naprawde ciekawa kombinacija.
:lol:


ja sam se prepoznala u opisu 8O

ali steta sto nisam u tvom tipu :?

ante_ napisał(a):A to za Dode že tak poplula Biblije to neiwidzialem,szkoda.

Ali i tak je najbolja riba na planeti. :lol:


medju nama receno, ona mnogo pameti nema. inace i njen verenik, koji je frontment neke muzicke grupe, je cini mi se pravio neke velike anti-katolicke incidente na svom koncertu, ne secam se da li je cepao ili zapalio bibliju, ili je govorio neke kontraverzne izjave protiv crkve u poljskoj, ali u svakom slucaju - jako im se zamerio (inace je njen bivsi muz, fudbaler, jako ogorcen na nju, ne zeli ni da je spominje, jer je ispala bas necovek, sto me ne cudi).

ja kao pravi trac casopis, a od doticne nijednu pesmu ne znam. :roll:
ante_
Croentuzjasta
Posty: 177
Dołączył(a): 22.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ante_ » 24.02.2010 19:56

Znači ti si Nives fifti Dalmatinka fifti Poljakinja,onda predpostavljam kako izgledaš-škura bionda albo ciemna blondinka :D

A Doda ma razočarala,pojma nasan ima o tome.
A njena najbolja pisma po meni je Katharsis.


Biker,poslušaj obavezno.Ali i pogledaj,viruj brale ima šta i za gledat. :lol:
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 24.02.2010 22:23

ante, nazalost nisam plavusa :roll:

na poljake sam nasledila samo inteligenciju :wink:
ante_
Croentuzjasta
Posty: 177
Dołączył(a): 22.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ante_ » 25.02.2010 00:23

[quote="Nives"]ante, nazalost nisam plavusa :roll:

na poljake sam nasledila samo inteligenciju :wink:[/quote]


To Nives,sad ispada da smo mi neke budale. :lol:
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 25.02.2010 00:45

ante_ napisał(a):To Nives,sad ispada da smo mi neke budale. :lol:


naravno da nismo, nisam htela o reci :P

ali bolje da sam nasledila dodine atribute, pamet je manje korisna :roll:
ante_
Croentuzjasta
Posty: 177
Dołączył(a): 22.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ante_ » 25.02.2010 00:56

A dobro je imat i jedno i drugo,ali šta sad,niko nije savršen.
Pogledaj linkove koje je stavio pan Janusz na onoj temi o Susku.
Od kud ekavica kod tebe?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Bok svima! - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone