Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bezpieczeństwo: Chroń swoją twarz w Internecie

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Bezpieczeństwo: Chroń swoją twarz w Internecie

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.03.2011 14:18

Przeczytać warto ... Warto wiedzieć.

Nieostrożne czy wręcz lekceważące podejście do kwestii zabezpieczenia naszej aktywności w sieci może narazić nas na poważne konsekwencje. Aby zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia, ustanowiliśmy 2 marca "Dniem bez Twarzy". Pokazujemy, że kradzież tożsamości w sieci może dotknąć każdego internautę.

2 marca "Dniem bez Twarzy"

Chcąc zwrócić uwagę na istniejące zagrożenie utraty tożsamości, w sieci, ogłosiliśmy 2 marca "Dniem bez Twarzy". Utrata twarzy symbolizuje łatwość, z jaką można zostać okradzionym z własnej osobowości i jak nieskomplikowane jest podszywanie się pod kogoś oraz wykorzystywanie czyjegoś wizerunku. Chroń swoją tożsamość!

Wyobraź sobie, że osoba niepowołana uzyskała dostęp do Twojej skrzynki pocztowej lub konta na portalu społecznościowym. A następnie, podszywając się pod Ciebie, manipuluje zdjęciami, informacjami oraz danymi osobowymi. Możesz stracić kontrolę nad swoim wizerunkiem, pozostawiając własną twarz do dyspozycji osobie zupełnie nieznanej.

Aktywność internetowa każdego użytkownika jest skarbnicą wiedzy o nim i zawsze pozostawia po sobie jakiś ślad. Może być to zarówno login czy hasło, którego używasz, jak i dane osobowe, prywatne zdjęcia, ważne dokumenty. Musisz mieć świadomość, że bez odpowiednich zabezpieczeń, dane te mogą bardzo łatwo dostać się w niepowołane ręce! Oczywiście nie każdy jest celem ataku, ale nie można zakładać, że nas to nie spotka. Pamiętaj, że Twoja tożsamość może być wykorzystana nie tylko do przygotowania zabawnego zdjęcia, ale również do rozpowszechniania kompromitujących wypowiedzi czy cyberkradzieży.

Internetowa świadomość Polaków

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Gemius SA dla firmy Symantec, każdego dnia spędzamy średnio prawie cztery godziny korzystając z Internetu. Nasza aktywność przybiera różnoraki charakter: od wysyłania emaili po dokonywanie zakupów. Dla niektórych z nas Internet stał się integralną częścią życia i miejscem, gdzie zostawiamy dużo informacji o sobie. Często nawet nie zastanawiamy się, czy podawane dane są niezbędne i czy rzeczywiście musimy je ujawniać.

Pomimo tego, że czujemy się bezpiecznie w sieci, aż 41% Polaków padło ofiarą cyberprzestępstwa. Przybierały one zróżnicowaną formę: spamu zawierającego wirusy, pisania obraźliwych wiadomości w czyimś imieniu czy wykradania numerów i haseł kart kredytowych. Co dziesiąty Polak przyznaje, że bez jego wiedzy i zgody osoby trzecie korzystały z jego profilu na portalu społecznościowym. Podobny odsetek wskazuje, że padł ofiarą manipulacji finansowych.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że takie zachowania są niemoralne i nielegalne. W teorii doskonale wiemy, jak uchronić się przed podobnymi zdarzeniami. Blisko 80% z nas ma świadomość, że nie należy podawać istotnych danych osobowych takich jak numer PESEL czy NIP bez wcześniejszego sprawdzenia wiarygodności administratora danej witryny. Dwie trzecie internautów kasuje wiadomości zawierające podejrzany załącznik. Niestety jedynie co czwarty Polak wkłada więcej wysiłku w ochronę swojej tożsamości i regularnie zmienia hasła dostępu czy analizuje wyciągi z kart kredytowych. Tylko co piąty tworzy złożone hasła dostępu. Jeszcze mniejsze grono, bo zaledwie 18%, kopiuje najważniejsze pliki. Niektórzy nie podejmują żadnych kroków zapobiegawczych.

Jest to o tyle niepokojące, że co trzeci Polak zdaje sobie sprawę z faktu bycia potencjalną ofiarą ataku hakera. Niemal trzy czwarte użytkowników Internetu jest zdania, że ich zachowanie w sieci bezpośrednio może narazić ich na atak. Tym bardziej dziwi, że wśród samych poszkodowanych najczęściej spotykanym zachowaniem jest wyłącznie zaprzestanie korzystania ze stron, do których stracili zaufanie. Jedynie co trzecia osoba stwierdza, że po wyrządzonej szkodzie zmienił swoje nawyki. Przy panującym u dwóch trzecich Polaków przekonaniu o niemożności zidentyfikowania przestępcy, a tym samym nieodwracalności szkody, kradzież tożsamości staje się poważnym zagrożeniem.


Źródło: Ciszewski Public Relations
jacky z DG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 959
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky z DG » 01.03.2011 21:02



ciekawy tekst...
bravo za emisję...
choć się zastanawiam jaka jest różnica między tym, gdy ktoś skradnie moją fizjonomię z sieci a drugim, który mnie sfotografuje wychodzącego z domu ?
sama fotografia to niewiele...
inne opisy - owszem ...
mogą być zagrożeniem, ale chyba tylko dla tych co mają nieczyste sumienie...


:wink: :P :P :wink: :lol: :lol:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 02.03.2011 00:40

Akurat...
Jacky- różnica jest taka, że ten drugi nie musi z domu wychodzić i używać aparatu- Twe zdjęcie ma na gotowo w sieci! :lol:
Najbezpieczniejsi to są ci, co nic nie mają, ale i oni mogą zostać użyci- jako np. słupy.

Weldon- skopiuj i podeślij ten tekst niejakiemu Piotrowiczowi, bo swego czasu nie rozumiał jakie zagrożenie może tkwić w upublicznianiu czegoś, co może kogoś w sieci naprowadzić na nasz adres i dane osobowe (blachy auta konkretnie).
Wielu ludzi nie wie bądź nie dopuszcza do świadomości tego, że coś takiego jak cyberprzestępstwo może ich dotknąć.
Jak kiedyś wspominałem- u nas dopiero się to zaczyna rozkręcać- na Zachodzie jest już taki wybór pomysłowych oszustów i złodziei, którzy bez wychodzenia z domu łapią nieostrożnych, że nawet nie przypuszczacie.

Nie należy sprawy demonizować, ale trza być ostrożnym.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 02.03.2011 06:51

Nie demonizować, ale warto wiedzieć ...

Nie mam żadnego biznesu w tym, żeby kogokolwiek przekonywać do czegokolwiek,
ale, nawet tu, na forum, jest cała mas a ludzi, którzy beztrosko podają swoje maile
bez żadnego zabezpieczenia, bez dodatku.

To jest właśnie to pokazanie twarzy.

Najpierw nic nie znaczący adres mailowy, potem spam, który przychodzi na tę skrzynkę, potem się okazuje,
że to hasło do maila wykorzystuje się na forum, albo jako login do banku, albo jako coś
i już, z takiej banalnej informacji "daj namiary", narobiliśmy sobie kłopotu.

Warto wiedzieć. Warto przemyśleć.

W internecie nie jesteśmy anonimowi. To jest najważniejsze.

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Bezpieczeństwo: Chroń swoją twarz w Internecie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone