napisał(a) dangol » 21.01.2020 16:21
Plac katedralny (Πλατεία Μητροπόλεως) to obszar z prawosławną katedrą otoczoną małymi XVIII-wiecznymi kościółkami. Po stronie zachodniej stoi Panagia Chrysopolitissa, na południu Panagia Eleousa, na północy Agios Nikolaos.
W pobliżu znajdują się pozostałości hellenistycznej i rzymskiej agory antycznego Naxos, które rozciągało się stąd aż po Zatokę Grotta. Mykeńska osada Grotta istniała w zatoce już około 1300-1000 p.n.e., jej część znajduje się pod wodą, gdyż podniósł się poziom morza. Na „szyi” grobli wiodącej do wysepki Palatii, po wschodniej stronie tuż przed pierwszymi budynkami miasta, widać odcinek odkrytej starożytnej ulicy (biegnącej pod kątem prostym do osi grobli), łączącej dawnije pn. i pd. brzeg. W okresie geometrycznym VIII - VII p.n.e. powstały fundamenty nowego miasta Naxos, jego agora znajdowała się na obszarze ruin fortyfikacji mykeńskich, które w I w. zostały pokryte osadą rzymską. Wykopaliska antycznego miasta prowadzono w latach 1982-1985. W 1999 r. otwarto
muzeum, w którym bezpłatnie pod szklanymi posadzkami można oglądać szczątki antycznego miasta – my jednakże tego nie zrobiliśmy.
Za zachodnim krańcu placu stoi marmurowe popiersie Michalisa Damiralisa, wywodzącego się z Naxos filologa, tłumacza Szekspira.
Panagia Chrysopolitissa z trzema kaplicami (św. Apostołów, św. Spyridona i św. Charalambosa)…
Wiekowa rezydencja…
Kościółek Agios Nikolaos leży niższym poziomie Placu Katedralnego – został zbudowany na fundamentach starszej świątyni.