Re: Beskidzkie wędrówki
napisał(a) Dawigs » 22.02.2021 22:26
W pobliżu parku ale już przy głównej drodze w kierunku na Blechnarkę znajduje się prawosławna cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Naprzeciwko jest monaster, w którym mieszka pop z pomocnikiem. Niestety niezbyt lubią turystów
. Byliśmy świadkami jak pomocnik popa wygonił turystów z terenu cerkiewnego, którzy weszli przed nami i tyle co podeszli do tablicy z informacjami o tej cerkwi. Zrobiłem zdjęcia zza płotu ale widząc jak patrzy na nas spod byka odpuściłem już fotki monastyru i sklepiku nie mówiąc już o wejściu na teren przy cerkwi.
Obok cerkwi jest punkt informacji turystycznej. Dobrze zaopatrzony i nie jest w nim drogo. Pani tam pracująca potwierdza, że niestety nie mają lekkiego życia z sąsiadami z cerkwi.
Wracając do cerkwi wzniesiona została jako świątynia grekokatolicka w 1779 r. na miejscu poprzedniej, spalonej w 1777 r. w czasie walk konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi. Pierwotnie cerkiew była trójdzielna, obecnie jest budowlą dwudzielną w 1910 r. nawę powiększono o przedsionek. Polichromia o charakterze neogotyckim datowana jest na lata 1912–13. Wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas barokowy z XVIII w oraz barokowy ołtarz boczny z ikoną Matki Boskiej. Niestety tego już nie było dane nam zobaczyć.
Z Wysowej jedziemy do Kwiatonia zobaczyć cerkiew wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. To jedyna cerkiew w okolicy, którą można zwiedzać. Zwiedzanie jest bezpłatne a po cerkwi oprowadza Pan Jan Hyra. W sezonie o określonych godzinach a poza sezonem trzeba się wcześniej umówić.
Zapraszam zatem do niegdyś cerkwi greckokatolickiej pw. św. Paraskewy. Obecnie jest tu kościół rzymskokatolicki. Świątynia powstała w 2. poł. XVII w. To klasyczny przykład cerkwi łemkowskiej. Uważana za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce co w pełni potwierdzamy. Wystrój wnętrza stanowi polichromia o motywach figuralnych i ornamentalnych z 1811 r. Zachowało się tu kompletne wyposażenie: ikonostas (ściana z ikonami) autorstwa M. Bogdańskiego z 1904 r., w prezbiterium ołtarz główny z XIX w., dwa ołtarze boczne z ikonami Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz Zdjęcia z Krzyża. Całość po niedawnej renowacji. Nie ma problemu z robieniem zdjęć, przewodnik wręcz zachęca do tego. Wnętrze zostało tak zabezpieczone, że nawet flesze z aparatów mu nie straszne.
Przewodnik ciekawie opowiada. Ma dużą wiedzę. Kiedyś pracował przy przenoszeniu drewnianych budynków do skansenów. Nasz syn zarzuca go pytaniami a dla naszego przewodnika to woda na młyn
. Tak dowiadujemy się mnóstwa rzeczy, o których zapewne zazwyczaj nie mówi
.
Tak na marginesie to po akcji Wisła łemkowskie cerkwie grekokatolickie przejął kościół katolicki co zapobiegło ich dewastacji. Dlatego obecnie większość z nich pełni funkcje kościołów rzymskokatolickich. Często jednak grekokatolicy czy prawosławni mogą z nich korzystać. Jest jedna miejscowość gdzie w niedzielę w jednej cerkwi są po sobie msze rzymskokatolicka, grekokatolicka i prawosławna. Nie wszędzie tak jest i to z różnych powodów. Nawet w Kwiatoniu grekokatolicy wybudowali małą cerkiew gdzie mają obecnie swoje msze.
CDN