Tu w Toskanii taka zamiana jest na miejscu, bo licząc cenę wina z beczki i wody w supermarkecie- na jedno wychodzi.
Dzisiaj Florencja.
Florencja to bezdyskusyjna stolica Toskanii, jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech. Widok z placu Michała Anioła, z drugiego brzegu rzeki Arno, na wspaniałym wzgórzu górującym nad miastem. Przy placu znajduje się kemping, na którym mieszkaliśmy kilka lat temu. Do dzisiaj pamiętam widok Florencji nocą, morze świateł, miasto żyjące prawie do rana. Genialne.
Dwie największe budowle widoczne na zdjęciu to Katedra Santa Maria del Fiore, (Duomo) oraz Pałac Vecchio, przy Piazza della Signoria.
Palazzo Vecchio, dzisiaj ratusz, to miejsce przed którym zwykle gromadzą się liczni turyści, bo jest co tu oglądać.
XIV - wieczny pałac zaprojektowany przez Arnolfo di Cambio. Zaprojektowany na planie kwadratu budynek, z wysoką, charakterystyczną wieżą pełnił w przeszłości rolę siedziby Republiki Florenckiej, a później ratusza. Przed budynkiem podziwiać można kopię słynnej rzeźby "Dawid" autorstwa Michała Anioła oraz fontannę Neptuna.
To oczywiście kopia, ale XVIII wieczna i podobno nie odbiegająca od oryginału (autentyk w muzeum della Academia). Tutaj ludzie stoją całymi godzinami wpatrując się w dzieło mistrza, chyba jedno z najbardziej jego znanych prac.
Fontanna Neptuna to też mistrzowskie dzieło, przykład jak kiedyś artyści potrafili idealnie oddać piękno ludzkiego ciała. To dzisiaj już sztuka niedościgniona.
A wszystko to za sprawa protektoratu wielkich władców Florencji -Medyceuszy, początkowo kupcy i bankierzy stali się jednym z najpotężniejszych rodów we Włoszech, jak i w całej Europie - z ich rodu wywodziło się dwóch papieży, a także dwie francuskie królowe. Rządzili Florencją od XV do XVIII wieku; niewątpliwie najwybitniejszym przedstawicielem Medyceuszy był Lorenco Wspaniały - dyplomata, bankier, ale i wielbiciel sztuki. To przy jego stole jadali Leonardo da Vinci, Botticelli i Michał Anioł. Florencja pod rządami Medyceuszy - Cosmy i Lorenza stała się kolebką humanistycznej nowej myśli, kolebką renesansu - dopiero potem idee renesansu rozprzestrzeniły się po innych włoskich miastach oraz dalej do innych państw europejskich.
Nieopodal również inne znane rzeźby m.in. "Perseusz z głową meduzy".
Wszystko to przy placu Piazza della Signoria. Dwa kroki stad znajduje sie słynna galeria Uffizi, florencka galeria sztuki zawierająca dzieła m.in. takich artystów jak Leonardo da Vinci, Rafael, Michał Anioł, Tycjan, Caravaggio ("Bachus") czy Botticelli ("Narodziny Wenus"). Nie jest łatwo ja zwiedzić, bilety albo na zamówienie, albo tak jak to zrobiliśmy przy ostatniej wizycie we Florencji, rano w kolejce ok 1 godziny, a bilety dostaliśmy na godziny popołudniowe. Coś za coś...
I jeszcze rzut oka na najstarszy i najbardziej znany most we Florencji. Most złotników. Ponte Vecchio. Początkowo mieściły się w tych przybudówkach jatki rzeźników. W XVI w. zamieniono je na warsztaty i kramiki innych rzemieślników, wśród których przeważały sklepiki złotników, co i widzimy obecnie...
Wizytówką Florencji jest niewątpliwie znana katedra- Santa Maria del Fiore. Rzut bazyliki swoim kształtem przypomina plan krzyża łacińskiego. Wystrój wnętrza bardzo ascetyczny, bo to właściwie gotyk.
Duża ilość znanych obrazów, ale głównie w skarbcu, gdzie za wejście trzeba płacić. Tutaj najbardziej jasnym punktem jest kopuła katedry, jedna z największych na świecie, większa niż kopuły rzymskiego Panteonu.
Przepiękne freski, widok z dołu na freski nad prezbiterium...
Baptysterium San Giovanni czyli Jana Chrzciciela, jest najstarszym budynkiem zlokalizowanym na Piazza San Giovanni we Florencji. Znajduje się w pobliżu wejścia do katedry Santa Maria del Fiore. Do jego wnętrza prowadzą trzy pary drzwi z różnych stron świata. To jedne z najbardziej znanych drzwi na świecie, wykute z brązu, nazwane są jako
Drzwi do Raju. Oczywiście że to tylko wierna kopia, ale naprawdę są genialne...
około 30 minut piechotą dochodzimy do następnego znanego sakralnego pomnika we Florencji. To Bazylika Mniejsza ulokowana na Piazza di Santa Croce, wzniesiona od końca XIII do połowy XV wieku. Bazylika pięknie zdobiona wewnątrz rozmaitymi freskami jest miejscem spoczynku wielu wybitnych włoskich twórców, wśród których wskazać należy Michała Anioła, Galileusza, Niccola Machiavellego czy Dantego Alighieri. Kościół Santa Croce (Św. Krzyża) to najważniejsza świątynia franciszkańska we Włoszech.
Pomnik Dantego przed Bazyliką...
Do wejścia trzeba wydać kilka euro, ale warto, to miejsce trzeba zobaczyć, wspaniała nekropolia, miedzy innymi nagrobek córki kolekcjonerki Izabeli Czartoryskiej - Zofii, i wielu innych znanych Polaków.
Tu niesamowity ołtarz nagrobny jednego z największych artystów tego świata, Michała Anioła
W momencie, gdy wychodziliśmy z bazyliki rozpętała się koszmarna burzowa ulewa. Jak z pod ziemi wyrośli murzyni handlujący parasolami po 5 E. Z uwagi na to, że zaparkowaliśmy na dużym wielopoziomowym parkingu przy dworcu głównym, zawsze są miejsca, a do dojścia jednak kawałek, nabyliśmy chcąc nie chcąc.
Po drodze znalazłem jednak symbol Florencji. Tutejszym jest dzik. Należy włożyć mu do pyska pieniążek, wepchnąć, tak aby poleciał. A potem potrzeć po wytartym nosie, a z całą pewnością do Florencji jeszcze wrócimy...
Pozdrawiam, Grzegorz.
