Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bella Italia

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 21.05.2024 21:15

Portofino wycieczka 1 dniowa, przed sezonem, środek tygodnia, 2os... może się komuś przyda info:

- pociąg La Spezia - S. Margherita Ligure 2x 8E + powrót 2x 8E
- bus S. Margherita Ligure - Portofino 2x 3,5E + powrót 2x 3,5E (cena płacąc kartą w busie; cena biletu w Tabacchieri 5Eur/os)
Zatem koszt dla dwóch osób: 46Eur

Tymczasem za ten sam czas zapłaciłbym 27Eur za parking, który okazał się być w połowie pusty + ewent koszty jazdy ~20Eur.

Więc koszt wychodzi bardzo podobnie. Plusem jazdy pociągiem jest to, że możesz się napić coś mocniejszego; minusem jazdy pociągiem jest dojazd w super mikro busikach upchani jak sardynki (przyjemne na tych zawijasach to to nie było), do tego oczekiwanie na pociąg i bus -> z powrotem załapaliśmy się dopiero na trzeci bus - taka była masa chętnych.
Można popłynąć promem Portofino - Santa Margherita: 9Eur/os, ale tam jeszcze więcej chętnych; w ogóle po 16tej było morze ludzi wszędzie.

Podsumowując, gdybym wiedział, że takie pustki będą na parkingu, to pojechałbym autem :idea:

Inne info: Castello Brown + Park 6Eur/os.
Wycieczki statkiem (kilka kierunków): od 10Eur/os...
Prom do Santa Margherita: 9Eur/os
Ceny w niektórych restauracjach na Rivie nieprzerażające. Są też oczywiście droższe lub "bezcenowe".
Chcąc kupić bilet w automacie Treni trzeba podać dokładnie tak samo zapisaną nazwę jak jest w automacie np. zamiast Santa Margherita Ligure to S. Margherita Ligure (spacja również ma znaczenie).
Czy warto iść do latarni? Kilka osób, które z nami szło, raczej było rozczarowanych, tym bardziej, że sama latarnia jest nieco zaniedbana, a bezpośrednio pod latarnią umiejscowił się bar z nagabującym chyba bengalczykiem.

Żona chciała bardzo, to bylim...
Ostatnio edytowano 26.05.2024 05:57 przez te kiero, łącznie edytowano 1 raz
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 22.05.2024 19:04

marze_na napisał(a):
te kiero napisał(a):Cóż wokoło również ceny spore, udało mi się wyhaczyć na koniec i tak najtańszy z cennika LaSpeziowych...

A możesz napisać ile płacisz?
Bo gdzie nie patrzę to za standard jaki jestem w stanie zaakceptować i tak wychodzi mi minimum 80 euro, najczęściej jednak bliżej stówki za dobę.
Teraz wracając z majówki płaciliśmy w Trieście 95 euro z city taxem. Ale miejscówka czyściutka, wygodna i świetnie wyposażona.

Przepraszam Marzeno, chyba przeoczyłem post; zapłaciliśmy 685Eur za 7 nocy dla 2os. App w sensie mieszkanie w 4piętrowym bloku (wysoki parter), sypialnia, salon, kuchnia, łazienka, miejsce parkingowe w zaułku osiedla pod oknami. Spokojna okolica.

W Sestri Levanto były tanie noclegi, nawet 415Eur tydzień, ale z kaucją, bo od Agencji. A tu mam przez Booking od właścicielki, no i jednak w objęciu Cinque Terre Card.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 22.05.2024 19:26

Monterosso (5T), nie mogę teraz tego namierzyć, ale pamiętam jak pisałem gdzieś na forum w przygotowaniach do wyjazdu, że na pierwszy rzut oka wygląda najsłabiej z 5 miejscowości.
Odszczekuję wszystko :D Na żywo to co innego, długi deptak/promenada, szeroki dostęp do morza i wspaniałe wybrzeże jak Costa Brava.
Centro Storico też daje radę. Piękne kamienice jak w Seebad Heringsdorf czy Ahlbeck. Gdyby nie zaporowe ceny to mógłbym mieć tutaj kwaterę.

No i coś na co zwracam uwagę... parkingi - 2 naprawdę sporych rozmiarów, na Feginie tylko ok. 20samochodów na ~150miejsc :x
Inne miejsca również ze sporą ilością wolnych miejsc parkingowych.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.05.2024 19:37

Parco Naturale Cinque Terre – byłem widziałem zaliczyłem, krótkie info moim okiem, może się komuś przyda...
okres: II połowa maja 2024

Strony:
→ oficjalna Cinque Terre: https://www.cinqueterre.eu.com/en/
→ CTCard: https://www.cinqueterre.eu.com/en/cinque-terre-card
→ CT statki info ogólne: https://www.cinqueterre.eu.com/en/boat-excursions
→ CT statki info pogodowe: / bilety https://www.navigazionegolfodeipoeti.it/en/timetables
→ pociągi Trenitalia: https://www.trenitalia.com/
→ odjazdy pociagów La Spezia: https://iechub.rfi.it/ArriviPartenze/en ... vals=False aktualizowane perony


Podstawy:
-warto kupić Cinque Terre Card
CTCard kupimy online – trzeba sobie wydrukować, w punktach na stacjach kolejowych PN CT w okienku (twardy kartonik) lub w automatach ->sposób najszybszy, aczkolwiek karta na wydruku paragonowym
-karty trzeba podpisać swoim imieniem i nazwiskiem
-karty nie trzeba nigdzie „kasować”/potwierdzać, w przeciwieństwie do innych biletów
-CTCard uprawnia do: przejazd pociągami i busami w obrębie parku bez ograniczeń, darmowe korzystanie z toalet na stacjach kolejowych (bez Levanto i La Spezi), 2 ścieżki darmowe
-darmowy przejazd busem: stacja kolejowa Corgnilia do miasteczka Corgnilia i z powrotem

Gdzie mieszkać:
-najlepiej pomiędzy Levanto i La Spezia, czyli de facto w obrębie działania Cinque Terre Card, wszędzie poza trzeba dopłacać na dojazd do obrębu parku, no i jeśli poza tymi miastami to trzeba dodać dodatkowy czas na dojazd
-App. w Levanto/La Spezia kształtowały na tydzień od 600Eur (Booking)

Transport:
-tak, pociąg to najlepszy środek lokomocji – na CTCard po prostu wsiadasz i jeździsz, nie martwisz się o bilety; najlepiej wybierać pociągi Cinque Terre Express, co jest widoczne w apce Trenitalia
-wiele pociągów ma opóźnienia, co nie zawsze jest złe, bo można się załapać na taki pociąg z buta, ale można też postać z 30min (przepuszczane pociągi szybkich kolei lub towarowe)
-wiele pociągów ma zmieniane w ostatniej chwili perony, warto obserwować wyświetlane info na ekranach
-część pociągów jest opisana, posiada zewnętrzne wyświetlacze, ale większość nie ma nic; niektóre mają wyświetlacze wewnątrz, inne nie; ale na wyświetlaczu peronowym jest info jaki pociąg wjeżdża
-część drzwi w pociągach jest nieczynna, jest o tym info na żółtej tabliczce, warto obserwować, by się nie zdziwić – walenie w przycisk jak to robią ludziska nie pomoże
-wyrywkowo są sprawdzane bilety vel. CTCard w pociągach oraz na peronach po wyjściu z pociągu
-jeśli jedziesz do najdalszej stacji (La Spezia lub Levanto), czyli końcowych, warto usiąść, ale jeśli przemieszczasz się od stacji do stacji, to warto być blisko drzwi, żeby nie przeciskać się przez zatłoczony pociąg
-większość preferuje transport pociągiem, więc nawet w dni tygodnia jest bardzo tłoczno; nie wyobrażam sobie jak jest w sezonie
-zejścia z peronów są wąskie, dlatego często się korkują – dłuższe oczekiwanie, najgorzej jest w Manaroli
-bilety jednorazowe na pociągi można kupić w kasach lub automatach

-transport busami jest możliwy, najczęściej przystanki są usytuowane na krańcach miejscowości
-busiki są niewielkie, przy większym obłożeniu przejazd na bardzo krętych drogach jeśli nie siedzisz, nie jest zbyt przyjemny
-bilety jednorazowe na busy można kupić w sklepikach Tabacchieri lub automatach

Ścieżki:
-na ścieżkach są sprawdzanie CTCard lub zakup jednorazowy
-można kupić CTCard tylko na ścieżki
-nawet jeśli chcesz tylko dojść do punktu widokowego jak w Vernazzy (20-50m ścieżką) trzeba mieć kartę i dyskusja z obsługą nie ma sensu
-niektóre ścieżki są potężnie strome, co łatwo można zaobserwować z dołu i zdecydować się iść czy nie
-w miejscowościach CT licznie występują różne lokalne ścieżki, deptaki, które biegną trawersami, mogą rekompensować typowe Sentiero
-ścieżka Via del'Amore nadal zamknięta i to zaraz przy miejscowości Manarola i Riomaggiore → myślałem, że tak jak na GM trochę jednak będzie można się przejść; z morza widać, że ścieżka jest urwana i nie widać postępu prac

Statki:
-promy kursują w większości tylko przy dobrych warunkach morskich
-do CT kursuje żółta Linea 02
-chętnych jest cala masa turystów, nie wszyscy zmieszczą się na górny pokład
-warto być sporo wcześniej, nawet 45min
-bilety można kupić online, po uprzednim sprawdzeniu decyzji nawigatora, czy statki będą kursować lub kupić na miejscu, mimo sporej ilości turystów kolejki nie było
-CT Card nie obejmuje statków, to osobny bilet, można kupić bilety jednorazowe lub jednodniowe do wielokrotnych przesiadek
-statki nie są w ogóle opisane, trzeba pytać obsługi o kierunek
-nie ma mowy o wypłynięciu statkiem na objazd i powrót bez wysiadania; trzeba wysiąść na ostatnim przystanku i odczekać na inny prom, o innej godzinie
-promy przy pełnym obłożeniu wypływają już kilka min wcześniej niż podana godz.
-w zależności od ilości chętnych są zmieniane trasy statków; obsługa zwykle informuje o tym przed wejściem na pokład

Inne:
-ceny w obrębie PN CT są podobne do cen z Portofino, nie nastawiaj się na tanie jedzenie – dania główne 25-30Eur, ale gdzieniegdzie można znaleźć jednak tańsze lokale, gdzie Pizzę czy Tagliatele zjesz za 9-12Eur
-w niektórych lokalach zakup samej kawy dla posiedzenia z widokiem nie jest mile widziany, dlatego kelner sugeruje to już na początku
-w wielu lokalach, sklepach również tych mniejszych można płacić kartą (nawet za magnes), są jednak lokale gdzie możliwa jest tylko gotówka i kelner na początku o tym mówi
-w miejscowościach jest niewielka ilość toalet –> na tę masę ludzi, najlepiej od razu skorzystać na stacji kolejowej
-olbrzymią grupę zwiedzających stanowią osoby starsze (Francuzi, Niemcy, Anglicy), którzy chętnie by usiedli w pociągu, ale nie zdziw się jak zobaczysz ich żwawo wspinających się po Sentiero lub licznych schodach w miasteczkach
-pogoda jak to zwykle bywa może się nie sprawdzić: na każdy dzień naszego pobytu zapowiadano przelotny deszcz a nawet burze, góry wznoszące się nad PN CT zatrzymywały ciemne chmury, a deszcz padał jedynie nocami

Moim zdaniem, pomimo rzeki turystów PN CT jest warty odwiedzenia. Rzadko słyszany Polski język.

Zakupiliśmy 2 dniową CTCard i na miasteczka poświęciliśmy taki mw czas ogółem, bez dojazdów, ale z jedzeniem, odpoczynkiem, nie śpiesznym obejściem większości miejsc:
-Monterosso 2,5h
-Vernaza 2h
-Corniglia 1,5h
-Manarola 2,5h
-Riomaggiore 3,5h

Nasz ranking:
Vernazza
Manarola
Riomaggiore
Monterosso
Corniglia, ale to miasteczko to inna bajka...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13909
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.05.2024 19:42

Zacne wpisy !!
No, że Vernazza the best to wiadomo, bo tam sobie pomieszkiwałem :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8805
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.05.2024 19:51

te kiero napisał(a):Parco Naturale Cinque Terre – byłem widziałem zaliczyłem, krótkie info moim okiem, może się komuś przyda...

Ukłony te kiero.
Nigdy nie wiadomo kiedy się przyda 8) .
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.05.2024 20:14

tony montana napisał(a):Zacne wpisy !!

marze_na napisał(a):Ukłony te kiero.
Nigdy nie wiadomo kiedy się przyda 8) .

Dzienks, sporo nie wiedziałem, ale już wiem ;) niech komuś będzie lżej

tony montana napisał(a):No, że Vernazza the best to wiadomo, bo tam sobie pomieszkiwałem :)

Kilka razy przed wyjazdem zaglądałem do Twojej relacji :czytaj: :spoko:

---

Jeszcze słowo w sprawie Parkingów...
parkingi w większości miasteczek posiadały liczne wolne miejsca parkigowe, oczywiście płatne, te z niebieskimi liniami; specjalnie pojechaliśmy 2 razy busem, by zobaczyć jak to jest; widać że ludzie jednak preferują kolej; nie oznacza to że polecam jazdę autem do miejscowości CT, jakkolwiek były miejsca parkingowe, tak drogi są bardzo kręte, gdzieniegdzie bardzo wąskie lub ze stromymi podjazdami/zjazdami
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16054
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.05.2024 20:23

Może ostatnie info CT warto wrzucić w dedykowany wątek :?: :idea:
cinque-terre-t51867-60.html

Będzie łatwiej znaleźć praktyczne informacje.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2650
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 24.05.2024 21:08

te kiero napisał(a):Parco Naturale Cinque Terre – byłem widziałem zaliczyłem, krótkie info moim okiem, może się komuś przyda...

O ile bym była miała łatwiej jakbyś wstawił to info rok temu :), chociaż cropelkowe relacje też dały radę :tak: .
CTCard kupowałam w automacie w La Spezia. Bardzo wygodne rozwiązanie, polecam.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.05.2024 07:24

piekara114 napisał(a):Może ostatnie info CT warto wrzucić w dedykowany wątek :?: :idea:
cinque-terre-t51867-60.html

Będzie łatwiej znaleźć praktyczne informacje.

Wczoraj zapomniałem o nim i wpisałem tutaj - zaglądałem raz czy dwa przed wyjazdem - może dlatego, że dużo info tam nie ma.

wiola2012 napisał(a):
te kiero napisał(a):Parco Naturale Cinque Terre – byłem widziałem zaliczyłem, krótkie info moim okiem, może się komuś przyda...

O ile bym była miała łatwiej jakbyś wstawił to info rok temu :), chociaż cropelkowe relacje też dały radę :tak: .
CTCard kupowałam w automacie w La Spezia. Bardzo wygodne rozwiązanie, polecam.

W wyszukiwaniach nie jestem za dobry, może pominąłem Twoją relację lub zapomniałem :oops: tak jak "piekary"
Cóż lepiej późno niż później.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.05.2024 20:43

te kiero napisał(a):Pytałem o płatności kartą w Italii, bo czytałem, że nie zawsze Polskie karty "przechodzą". No i na bramkach Verona Sud dwie polskie Visa nie przeszły, ani debetowa, ani kredytowa. Trzeba było gotówką :!:
Na plus, że nie zostałem obtrąbiony ;)

Pięknej Italii ciąg dalszy ;) Italia to inna liga, ale nie podoba mi się to płacenie za autostrady i paliwo :x

No więc tak, na bramkach w La Spezi przy pierwszym wjeździe karta przyjęta..., a dziś już nie :ciska: ta kobita z maszyny cały czas nawija mi makaron na uszy po włoskiemu :rotfl: jak powiedziałem Ti Amo to się uspokoiła :lol: włożyłem gotówkę, wydało w 50 centówkach całą garść :roll:

Przeszedłem chrzest bojowy w ramach tankowania na self service - była trema :rotfl: : płatność kartą na Tamoilu, preautoryzacja na 100Eur, zatankowane massimo, jakaś kobita mi się wtryniła w automat, nie wiedziałem, że od razu może inny kierowiec płacić, po chwili odblokowanie preaturoryzacji, wydruczek i sru na Pizzę do Pizy :faja: tak mogę tankować, ale i tak mz durne to to :oczy:
Na plus cena Pb na Tamoilu 1,79L

Jutro muszę gdzieś kupić disco orario :niepowiem:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1309
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 07.06.2024 15:24

Warto wiedzieć.
Załączniki:
446925911_8076910432343537_6536433556576123218_n.jpg
aras519
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 15.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aras519 » 25.07.2024 08:47

Witajcie.
Szukam podpowiedzi, jak zorganizować pobyt w dwóch miejscach we Włoszech. Pierwsze z nich to rejon Amalfi. Zakwaterowanie będę miał w Pimonte (wg google maps Piazza-Tralia-Pendolo). Mam do dyspozycji 3 pełne dni. Chciałbym odwidzić Wezuwiusza, Pompeje, wybrzeże Amalfi i Neapol.
1. Wezuwiusz. Jak dojechać (będę własnym autem), ile czasu trwa wycieczka? Chciałem podjechać do wejścia do Pompejów i tam jest publiczny autobus na parking pod Wezuwiuszem.
2. Pompeje. Czy warto, ile trzeba na zwidzenie (tylko proszę bez rad w stylu "jednemu wystarczy pięć minut, a innemu cały dzień będzie mało).
3. Wybrzeże Amalfi. Przede wszystkim jak zwiedzać? Jeśli swoim autem, ta jak gdzie parkować? Może być też autobusem.
4. Neapol. Jak ogarnąć.
Liczę bardzo na pomoc tych, którzy byli i doświadczyli. Czasu mam mało. Będę wdzięczny za wszelkie porady, linki, mapki, trasy autobusów, sposób kupowania biletów. Dosłownie wszystko.
Poprzednia strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Bella Italia - strona 142
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone