Z biblioteki do Łuku Triumfalnego jest bardzo blisko, więc po chwili jesteśmy na miejscu.
Przed łukiem Triumfalnym po prawej stronie znajduje się Monument al President Lluís Companys. Jest on hołdem dla byłego prezydenta Katalonii, Lluísa Companys, który odegrał kluczową rolę w historii regionu na początku XX wieku. Upamiętnia jego przywództwo i tragiczną egzekucję w 1940 roku przez rozstrzelanie na wzgórzu Montjuïc. Obok pomnika stoi figura poetki Conxita Julià, która jako nastolatka pisała do Companysa, gdy ten przebywał w więzieniu w latach 1934-1936.
Rozglądamy się wokoło i widzimy, że wokół łuku są już przygotowywane metalowe fragmenty ogrodzenia, które będą tutaj rozstawione podczas niedzielnego maratonu, bowiem pod Łukiem Triumfalnym będzie meta tej imprezy.
Przechodzimy przez przejście dla pieszych i podchodzimy pod budowlę.
Łuk Triumfalny został zbudowany na Wystawę Światową, która odbywała się w Barcelonie w 1888 roku. Ciekawostką jest, że jest on jedynym na świecie łukiem triumfalnym, który nie jest związany z żadnym zwycięstwem militarnym.
Stanowił on główne wejście na imprezę, która odbywała się w miejscu, w którym obecnie znajduje się Parc de la Ciutadella.
Projekt Łuku Triumfalnego jest dziełem architekta Josepa Vilaseca i Casanovas, który był jedną z czołowych postaci ruchu modernistycznego w Katalonii.
Arc de Triomphe wybudowano z czerwonej cegły klinkierowej. Ma imponujące rozmiary 30 × 28 × 12,5 metra.
Nad wejściem znajduje się płaskorzeźba o nazwie Barcelona rep Les nacios (czyli Barcelona wita narody), która przedstawia sceny powitania gości. Ta płaskorzeźba została zaprojektowana przez Josepa Reyesa i Gurguiego. Po drugiej stronie łuku znajduje się druga płaskorzeźba o nazwie Recompensa (czyli wręczenie medali), zaprojektowana przez Josepa Limona. Po bokach łuku znajdują się płaskorzeźby nawiązujące do rolnictwa, przemysłu, handlu i sztuki.
Łuk ozdobiony jest również 12 rzeźbami aniołów. Nad wejściem znajduje się ciąg wyrzeźbionych tarcz symbolizujących ówczesne hiszpańskie prowincje. Centralna, największa tarcza symbolizuje Barcelonę.
Przechodzimy pod łukiem, pod którym jakaś para bawi turystów swym występem.
Zaraz za łukiem rozpoczyna się Passeig de Lluís Companys, nazwanym tak na cześć prezydenta, którego pomnik stoi przed Łukiem Triumfalnym.
W tym miejscu będziemy jeszcze kilka razy podczas naszego pobytu w Barcelonie.