Jeśli auto masz zarejestrowane w Norwegii, to jedziesz z tablicą jaka TAM jest wymagana. Widziałem już takie ręcznie wykonane tablice. Ja w Polsce mam zrobioną tablicę z blachy bardzo podobną do oryginału, ale z nieco inną czcionką i rowerkiem pomiędzy numerami. Nikt się nigdy nie doczepił i na razie nie mam zamiaru wyrabiać nowej - oryginalnej.
fly napisał(a):Jest to błędne rozumowanie.
Wg. wypowiedzi SingSing74 moge jechać 100km/h, ja wolałbym jako Polak jechać 140kh/h, ale ponieważ jedziemy w Austri to prędkość max. "tylko" 130km/h.
....W takim przypadku obejmują cię przepisy kraju w którym zarejestrowany jest samochód....
fly napisał(a):Drogi SingSing74
Nie obraź się, ale jako osoba która porusza się z odręcznie namalowaną tablicą rejestracyjną, co w myśl obecnie panujących przepisów jest naruszeniem tychże przepisów ,i jak przyznaje robi to świadomie nie jesteś (w mojej ocenie) osobą zdolną do kompetentnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
pozdro
fly napisał(a):Zgodnie z Twoją poradą bigredone tak też uczynię, zastanawiałem się przez chwilę czy zapytać o nurtujące mnie kwestie ambasadę czy konsulat państw tranzytowych, ale nic nie szkodzi skrobnąć maila do obu.
pozdro
Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana zapytanie, które otrzymaliśmy drogą mailową w dniu 26 stycznia b.r. Ambasada Austrii w Warszawie uprzejmie informuje, że zgodnie z informacjami publikowanymi w austriackim elektronicznym informatorze urzędowym należy albo uzyskać specjalną czerwoną tablicę rejestracyjną na bagażnik albo należy zdemontować tablicę znajdującą się z tyłu pojazdu i zamontować ją na bagażnik rowerowy, gdyż musi ona być widoczna z tyłu.
Poniżej Ambasada wskazuje Panu także link do informacji źródłowych w j. niemieckim:
https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd ... 60300.html
http://www.oeamtc.at/portal/fahrradtrae ... 00+1369503
Jeśli chodzi o dodatkowe ograniczenia, to przepisy austriackie przewidują ograniczenia dot. maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Poruszanie się z bagażnikiem montowanym na hak podlega pod kategorię pojazdów z lekką przyczepką (do 750kg), a więc w terenie zabudowanym maksymalna prędkość to 50km/h, a poza nim, a także na drogach krajowych i autostradach to 100km/h.
Powyższe informacje pochodzą ze strony austriackiego automobilklubu (ÖAMTC):
http://www.oeamtc.at/portal/zulaessige- ... 00+1107147
W celu uzyskania dalszych szczegółowych informacji Ambasada uprzejmie doradza kontakt bezpośrednio z (ÖAMTC):
Österreichischer Automobil-, Motorrad- und Touringclub (ÖAMTC) Schubertring 1-3, 1010 Wien Telefon: +43 (0)1 711 99 0 http://www.oeamtc.at
Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się dla Pana przydatne.
Ambasada pozostaje z wyrazami szacunku:
Christian Autengruber
Radca-Minister
(dokument sporządzony elektronicznie)
Szanowny Panie,
w odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia dzisiejszego, Referat ds. Konsularnych Ambasady RP w Zagrzebiu uprzejmie informuje, że w odniesieniu do Pana problemu, zastosowanie mają art. 154-156, chorwackiej ustawy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym (http://www.zakon.hr/z/78/Zakon-o-sigurn ... na-cestama) regulujące ogólne warunki przewozu bagażu/ładunków w ruchu drogowym.
Zgodnie z postanowieniami art. 154, punkt 2, podpunkt 5. bagaż/ładunek umieszczony na pojeździe musi być rozmieszczony /…/, w taki sposób, by nie zasłaniał /…/ tablic rejestracyjnych. Za postępowanie niezgodne z tym wymogiem przepisana jest kara pieniężna w wysokości 500 HRK. Nie ma przeszkód prawnych, by tablice rejestracyjne pojazdu zamontować na bagażniku/platformie. Ważne, by były widoczne. Ww. ustawa nie podpowiada natomiast w jaki sposób rozwiązać problem, o który Pan pyta. Najlepiej w podróż zabrać taki bagażnik, który nie zasłania tablic rejestracyjnych lub taki, który umożliwia przytwierdzenie tylnej tablicy bezpośrednio na nim. Dodatkowa kartka z numerem rejestracyjnym nie rozwiązuje niestety problemu.
Natomiast w myśl artykułu 238, punktu 3 ww. ustawy tzn. „lekkie przyczepy” (przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg; trudno mi ocenić, czy Pana bagażnik się do tej grupy kwalifikuje) mogą uczestniczyć w ruchu drogowym tylko pod warunkiem umieszczenia na nich tablic rejestracyjnych. Za postępowanie niezgodne z tym wymogiem dla osób fizycznych przepisana jest kara pieniężna w wysokości 300 HRK. (art. 238, punkt 9). Jeżeli Pana bagażnik jest w myśl chorwackich przepisów „lekką przyczepą” powinien Pan mieć jednak trzy tablice rejestracyjne.
Ponadto informujemy, że w przypadku, gdy ładunek/bagaż wystaje z tyłu pojazdu przynajmniej 1 m, najbardziej wysunięty punkt takiego ładunku musi być w odpowiedni sposób oznakowany tj. czerwoną tkaniną (kara j.w.).
Artykuł 55, punkt 1 ww. przepisu ogranicza prędkość pojazdu osobowego ciągnącego inny pojazd (przeznaczony do bycia ciągnącym i nieposiadający hamulców) do 80 km/h.
Życzę spokojnego i beztrosko spędzonego urlopu w Chorwacji.
Z poważaniem,
Violetta Szmyt-Radošević
Starszy Referent / Viši referent
Referat ds. Konsularnych / Referada za konzularne poslove
Ambasada RP w Zagrzebiu / Veleposlanstvo Republike Poljske u Zagrebu
Krležin gvozd 3, 10000 Zagreb, Hrvatska
Telefon: +385 1 48 99 414
Faks: +385 1 48 99 420
Aby rozwiać moje wątpliwości, w myśl tego co Pani napisała:
“Nie ma przeszkód prawnych, by tablice rejestracyjne pojazdu zamontować na bagażniku/platformie. Ważne, by były widoczne.”
rozumiem że dozwolone jest przełożenie tylnej tablicy rejestracyjnej pojazdu na bagażnik rowerowy. Bagażnik o którym mowa wygląda tak
https://www.westfalia-automotive.com/in ... I7fQ%3D%3D
W miejscu tablicy z napisem WESTFALIA umieszcza się tablicę z nr. rejestracyjnym pojazdu ( trzecia tablica z Wydziału Komunikacji np. Polsce) lub na czystym kawałku tektury flamastrem wodoodpornym pisze się nr. rejestracyjny pojazdu i to umieszcza się w przeznaczonym na rejestrację miejscu na bagażniku (Norwegia).
Reasumując, Czy w Chorwacji dozwolone jest przełożenie tablicy rejestracyjnej z pojazdu na bagażnik?
pozdrawiam
Szanowny Panie,
jeżeli Pana bagażnik wygląda jak na zdjęciu, może Pan przełożyć tablice rejestracyjne we wskazanym miejscu.
Ważne jest, aby numery były widoczne. Innymi słowy, co kraj to obyczaj
Z poważaniem i serdecznymi pozdrowieniami z Zagrzebia,
...w chorwackich przepisach nie znalazłam żadnych innych ograniczeń prędkości poza jednym, o którym napisałam Panu w poprzednim e-mailu...
Violetta Szmyt-Radošević
bigredone napisał(a):fly napisał(a):Zgodnie z Twoją poradą bigredone tak też uczynię, zastanawiałem się przez chwilę czy zapytać o nurtujące mnie kwestie ambasadę czy konsulat państw tranzytowych, ale nic nie szkodzi skrobnąć maila do obu.
pozdro
Mam nadzieję, że podzielisz się zdobytą w ten sposób wiedzą.