Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Austria. Grossglockner- Hoch- alpenstr.

Około 1/4 ludności Austrii mieszka we Wiedniu – stolicy kraju. Jest to głównie spowodowane górzystym, alpejskim krajobrazem. Wodospad Krimml jest największym europejskim wodospadem (380 metrów wysokości). Największy szmaragd na świecie jest wystawiony w Wiedniu (2860 karatów).
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 18.06.2007 19:59

mariusz-w napisał(a):Ewo - Twoja relacja tylko utwierdziła nas o słuszności decyzji przejechania tą trasą. Dziękuje .

Dodam jeszcze jedno :!:
Nad parkingiem usytuowanym na Franz-Josefs-Hoche góruje drewniano- szklana konstrukcja. Jest to mini-muzeum ufundowane przez znaną austriacką firmę Swarovski. Budowla ta symbolizuje kryształ górski. Warto odwiedzić to miejsce, ponieważ znajdują się tutaj stanowiska zaopatrzone w lornetki i lunety, których Swarovski jest producentem. Można doskonale poobserwować rejon Grossglocknera i lodowiec Pasterze. Ponadto mały sklep z efektownymi wyrobami jubilerskimi tejże firmy spowoduje zawrót głowy u niejednej podróżniczki. 8O
Chcąc zobaczyć całą ekspozycję Swarovskiego należy wybrać się do miejscowości Wattens ( kilka kilometrów przed Insbruckiem, jadąc od Salzburga ) i odwiedzić Swarovski Kristalwelten - Kryształowe Światy. Ale to już inny region i inna bajka :D
miejski
Croentuzjasta
Posty: 173
Dołączył(a): 27.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) miejski » 19.06.2007 21:50

Witam,
My we dwie rodzinki w drodze do Breli jedziemy przez Grossglockner :D Dojazd do Bruck 18.08, tam spanie i 19 rankiem wyruszamy przez Grossglockner do Cro.

Co do noclegów w rejonie Grossglockner (jadąc od strony północnej) polecam zerknąć tutaj.

Nie wspomnę już, że to właśnie Ewa była bardzo pomocna w zaplanowaniu tej trasy :papa:
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 25.06.2007 22:36

Chciałam poinformować, że w nr 6/2007 miesięcznika "Poznaj Świat " znajduje się dość obszerny artykuł na temat Grossglocknera. Zainteresowani znajdą tam wiele ciekawostek. Zachęcam do przeczytania :D
BorsukWro
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 22.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) BorsukWro » 04.07.2007 18:10

Śnieżyce w Austrii - władze nakazują łańcuchy na koła
PAP 13:00

W rezultacie niespodziewanego powrotu zimy władze austriackie wprowadziły nakaz zakładania łańcuchów na opony samochodów, korzystających ze słynnej szosy przez alpejski masyw Grossglockner.


Dla motocykli obowiązuje obecnie na tej drodze pełny zakaz ruchu. Powodem są opady śniegu, który zalega obecnie teren powyżej poziomu 2 tysięcy metrów. Najwyższym odcinkiem płatnej szosy przez Grossglockner z Karyntii do kraju związkowego Salzburg jest położony na wysokości 2506 metrów n.p.m. tunel pod przełęczą Hochtor, ale jedno z jej odgałęzień sięga do punktu widokowego Edelweisspitze (2571 m).

W przylegającej od południa do najwyższego w Alpach Austriackich masywu Grossglocknera (3798 m n.p.m.) Karyntii maksymalna temperatura nie przekracza obecnie 17 stopni. Nastroje tamtejszych urlopowiczów powinny się poprawić w piątek, gdy według prognoz słupek rtęci sięgnie 25 stopni.

źródło
A właśnie miałem jechać tam w sobotę :?
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 04.07.2007 18:21

Cześć BorsukWro! Uczep sie ostatniej sekwencji zdania i wszystko będzie ok :!:
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 22.07.2007 17:10

Niepierwszy raz było mi dane skorzystać z lektury tego forum... :wink:
Tydzień temu wracając z Istrii postanowiłem przejechać "Grossglocknera" tym bardziej że los był dla mnie łaskawy - pogoda była idealna na taką wycieczkę; bezchmurnie i +35 stopni na dole... i +25 stopni na górze :!:
Tak więc po kolei;
Ta trasa wymiata wszystkie trasy wysokogórskie, którymi było mi dane dotychczas przejechać - widoki niezapomniane...
Obrazek
W 3-ch miejscach parkuje się samochód na wzniesieniach wyższe niż nasze Rysy...
Obrazek
Kilka uwag praktycznych. Oto aktualny cennik:
Obrazek
Z uwagi na lokalizację taka wycieczka ma sens tylko podczas dobrej pogody z uwagi na widoki i bezpieczeństwo. Wg mnie podczas deszczu (zachmurzenia) nie mówiąc już o opadach śniegu przejazd tą drogą nie ma sensu bo widoki odpadają za to trzeba się liczyć ze śliską nawierzchnią a serpentyny są takie że...
Obrazek
I w związku z tym uwaga techniczna. Wszędzie na trasie są ostrzeżenia o konieczności sprawdzenia hamulców i nie są to ostrzeżenia na wyrost. Osobiście widziałem Audi A8 ładowane na lawetę bo facio miał zjechane klocki na amen. Mnie po zjeździe z trasy szedł dym z klocków przedniej osi (musiałem zrobić przerwę) - akurat wymienionych tuż przed wyjazdem - i jak zauważyłem prawie wszyscy mieli podobny ból :o
Warto też mieć zapas paliwa w baku bo na trasie brak jest stacji benzynowych a zużycie paliwa ekstremalnie wysokie. A zdażają się autka takie jak np. Opel Vectra które pomimo kilku litrów paliwa w zbiorniku stają już na małych podjazdach (przerabiałem to kiedyś) więc na Grossglocknerze przy ekstremalnych podjazdach to chyba trzeba by mieć min. pół zbiornika.
I na koniec jeszcze jedna uwaga. Infrastruktura całej trasy; drogi, parkingi, knajpy itd. jest na najwyższym poziomie. Zaskoczyła mnie zwłaszcza znakomita jakość dróg; są szerokie, ze świetną nawierzchnią, dobrze oznaczone itd. Z Szosą Transfogarską w rumuńskich Karpatach nie da sie tego porównać
miejski
Croentuzjasta
Posty: 173
Dołączył(a): 27.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) miejski » 22.07.2007 17:27

Dzięki niezawodny za info i zdjęcia.
Ja już odliczm dni do 18.08 kiedy to wieczorem powinienem zawitać do Bruck, aby nazajutrz rano zobaczyć to, co tobie już było dane :D

Mam tylko nadzieję, że pogoda dopisze...

A propos klocków, to w górach zasada jest jedna - zjeżdżasz na niskim biegu i hamujesz silnikiem. Z twojego postu wynika, że nie wszyscy o tym wiedzą.

P.S. Ile czasu zeszło Ci przejechanie Grossglockner HAS?
P.S2.Czy na bramkach na trase można płacić kartą?
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 22.07.2007 18:56

miejski napisał(a):Dzięki niezawodny za info i zdjęcia.
Ja już odliczm dni do 18.08 kiedy to wieczorem powinienem zawitać do Bruck, aby nazajutrz rano zobaczyć to, co tobie już było dane :D

Mam tylko nadzieję, że pogoda dopisze...

Nie chcę cię zniechęcać ale jeśli chodzi o tą trasę to uważam że należy mieć "plan B" na wypadek złej pogody. Byłem od początku zdecydowany na Grossglocknera pod warunkiem że dopisze pogoda (i było mi dane). Gdyby nie dopisała miałem w planie wizytę w Zagrzebiu. Teraz jeszcze bardziej podtrzymuję tą logikę bo przy kiepskiej pogodzie (chmury, mgły) cały czar tej trasy pryska a zostają tylko problemy techniczne. W maju z tego własnie powodu musiałem zrezygnować z Durmitoru bo widzialność była zerowa a tamte góry są przecież znacznie niższe od Alp. Uważam że podczas deszczu/śniegu Grossglockner całkowicie odpada - sam jeszcze chętnie się tam wybiorę ale tylko przy dobrej pogodzie.

miejski napisał(a):A propos klocków, to w górach zasada jest jedna - zjeżdżasz na niskim biegu i hamujesz silnikiem. Z twojego postu wynika, że nie wszyscy o tym wiedzą.

Cóż kolego - trafiłeś w mój czuły punkt :wink: Jak się hamuje w górach to ja wiem. Rzecz w tym że z tym paliwem było u mnie trochę krucho... :lol: choć wjeżdżałem na trasę z 1/3 zbiornika.
Ponieważ nie wiedziałem jak wygląda trasa przede mną i gdzie będzie następna stacja benzynowa i nie wiedziałem jak się moje auto zachowa na tak ostrych spadkach/podjazdach jesli chodzi o zasysanie paliwa to z koniecznosci z ostatniego wzniesienia - Edelweisspitze (ponad 2500 m) zjeżdżałem na luzie i wciśniętym hamulcu. Zupełnie niepotrzebnie bo stacja była jakieś 20 kilometrów za końcem trasy (jechałem od południa na północ) a nie było już potem większych górek. No i chyba będę teraz musiał sprawdzić te klocki bo jeszcze się z taką sytuacją nie zetknąłem żeby klocki zaczęły się kopcić. Co ciekawe stare klocki z tyłu były w normie.

miejski napisał(a):P.S. Ile czasu zeszło Ci przejechanie Grossglockner HAS?
P.S2.Czy na bramkach na trase można płacić kartą?

Słuszne pytanie. Jak ktoś już wcześniej napisał warto na tą trasę przeznaczyć cały dzień bo po prostu jest co zobaczyć / zwiedzić, na każdym kroku widoki zapierają dech, są też liczne atrakcje dodatkowe, różne ścieżki widokowe, rezerwat fauny oraz świetna baza gastronomiczna -co kawałek knajpy i co ważne z normalnymi cenami. Ja ostatecznie poświęciłem pół dnia na tą trasę co kosztowało mnie powrót do domu o 3-ciej w nocy bo śmigaliśmy już prosto do Krakowa przez Salzburg-Wiedeń. Oczywiscie te 50 km jak ktoś chce to przejedzie w godzinę ale nie o to przecież chodzi. A zatem potwierdzam że warto sobie na Grossglocknera zarezerwować cały dzień
Co do płacenia za wjazd - oczywiście są terminale na karty a poza tym dobra wiadomość jest taka że wszystkie parkingi na trasie są bezpłatne. Jest to o tyle zdumiewające że na Franz Joseph Hohe pod samym Grossglocknerem (fota nr 1 od góry) jest potężny parking wielopoziomowy :!: a na wjazd musiałem poczekać dobry kwadrans bo był komplet. Byłem w szoku; na lodowcu powyżej 2.500 m n.p.m. wielopoziomowy parking taki jak budowany w centrach dużych miast i do tego bezpłatny - opad szczeny.
I jeszcze jedna praktyczna porada. Ponieważ pierwszy raz byłem w tamtych stronach i nie wiedziałem jak będzie z bazą noclegową to zatrzymałem się na nocleg "przed" w Krańskiej Gorze jeszcze w Słowenii (na granicy z Austrią i Włochami) dobre 100 km od początku trasy. Tymczasem okazało się że tak z jednej jak i z drugiej strony wjazdu na trasę jest cała masa przytulnych zajazdów (gasthofów) i z całą pewnoscią znalazłoby się wolny pokój.
Warto jeszcze pamiętać że trasa jest przejezdna tylko od świtu do zmierzchu i teoretycznie od 1-go maja do 31 października. Osobiście sądzę jednak że w początkach maja czy w październiku przy dużych opadach śniegu droga może być zamknięta skoro np. Szosa Transfogarska w Karpatach południowych jest najwcześniej przejezdna 15-go czerwca a najpóźniej 15-go września, w praktyce znacznie krócej a przecież jest niżej położona (2000 m n.p.m) a klimat tam cieplejszy.
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 22.07.2007 21:57

Niezawodny, Twoje zdjęcia mówią same za siebie, a relacja potwierdza to o czym wcześniej pisałam. Ta droga warta jest przejechania, mimo tego, że auto na tym trochę cierpi. Widoki są fantastyczne 8O , a góry czarujące. Jeszcze raz namawiam wszystkich, którzy są w pobliżu, żeby jednak zaliczyli tę wspaniałą atrakcję :D
miejski
Croentuzjasta
Posty: 173
Dołączył(a): 27.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) miejski » 22.07.2007 22:05

niezawodny - Ja w przeciwieństwie do Ciebie, jadę przez Grossglockner w drodze do Cro (Brela). Zajeżdżam wieczorem do Bruck (na pólnoc od trasy) na nocleg (mam już zarezerwowany) i rano po sniadanku jadę podziwiać Alpy i świstaki :) a potem już do Cro.

Zasadniczo mam nadzieję, że pogoda bedzie OK. Jakby co mogę jechać standardowo czyli Wiedeń - Graz - Maribor, tylko głupio dzwonić i odwoływać rezerwację (choć nic nie tracę, bo właścicielka nie chciała zaliczki za jedną noc).

Pożyjemy - zobaczymy...
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 22.07.2007 22:13

A ja myślę miejski, że jak Ty pojedziesz ze swoją rodzinką to nic nie stanie Ci na przeszkodzie :lol: . Napewno pogoda będzie dopisywała, czego z całego serca Wam życzę. :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16173
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.09.2024 16:54

Dla pamięci, jak we wrześniu może to miejsce wyglądać.....
Załączniki:
IMG_20240915_164514.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16173
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.09.2024 16:54

I kilka dni wcześniej...
Załączniki:
IMG_20240915_164938.jpg
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2421
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 16.09.2024 09:54

No i mamy murowaną kandydatkę do "złotej łopaty"!!

Odkopać wątek po 17 latach - tego chyba jeszcze tu nie było? :mg: :mg:

Śniegi na Grossglockner to nic dziwnego. - i to nie tylko we wrześniu, ale też w lipcu czy sierpniu (była tu nawet kiedyś relacja z lipcowego wjazdu na górę za pługiem śnieżnym).

Zresztą, w każdych większych górach potrafi być taka zmiana pogody jak teraz. Nawet na takiej Śnieżce w ubiegły weekend też były upały, a teraz leży śnieg.

Wjazd z Oberslazbergu na Kehlsteinhaus też czasami zamykają latem z powodu opadów dużego deszczu albo i śniegu i przy zakupie biletów online każą śledzić prognozy pogody.

3 lata temu Transfogarską otworzyli dopiero na początku lipca, bo przez ostatni tydzień czerwca sprzątali 8-metrowe zaspy. Ja jechałem tamtędy tydzień później i było ponad 20 stopni (i pełno głodnych miśków przy trasie).
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16173
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.09.2024 11:44

marekkowalak napisał(a):No i mamy murowaną kandydatkę do "złotej łopaty"!!
Odkopać wątek po 17 latach - tego chyba jeszcze tu nie było? :mg: :mg:
Tak lepiej (i jest porządek), niż zakładać kolejny wątek z pytaniem czy przejadę przez XYZ, jaką plażę dla dzieci polecacie, czy jaka plaża z cieniem.....
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Austria - Österreich



cron
Austria. Grossglockner- Hoch- alpenstr. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone