Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ateny i po dwóch stronach Evii - sierpień 2024 - Michał

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5776
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 30.08.2024 12:35

majkik75 napisał(a):
Wybieramy takie rzeczy...

A co to za potrawa w prawym dolnym rogu :?: Chodzi mi o te kulki. Mięsne, bezmięsne :?:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 30.08.2024 13:55

Nefer napisał(a):
majkik75 napisał(a):
Wybieramy takie rzeczy...

A co to za potrawa w prawym dolnym rogu :?: Chodzi mi o te kulki. Mięsne, bezmięsne :?:


Mają oczywiście swoją stronę https://www.palmiebistro.gr/salads.html
Ale tego akurat nie widzę. To kulki z warzyw, chyba ciecierzyca z dodatkami. Bardzo dobre, smażone na głębokim tłuszczu. Do tego fryty, mała sałatka i sos w typie majonezowym. Za jakieś niepełne 10EUR.
Knajpka bardzo dobra, porcje duże i cenowo super. Polecam :proszedzieki:

pozdrawiam, Michał
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5776
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 30.08.2024 14:06

Brzmi bardzo smakowicie, a i cenowo świetnie :) . Dzięki za info. :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13934
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.08.2024 14:29

Domyślam się, że Alfa z Akropolis w tle dobrze wchodzi ;)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 30.08.2024 15:07

tony montana napisał(a):Domyślam się, że Alfa z Akropolis w tle dobrze wchodzi ;)


Bogowie obłaskawieni na samym początku to reszta wyjazdu już mogła być tylko super :hearts:
Alfa lekko ciepława była, ale wchodziła bez żadnych obawień, cytując klasyka :peace:

pozdrawiam, Michał
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2417
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 30.08.2024 17:39

Dołączam do relacji. Jako że Ateny znam tylko z zimowej strony (pamiętam, że ostro wiało - to był luty 2017), więc chętnie obejrzę sobie w odsłonie letniej.

W Monastiraki zakochałem się od pierwszego wejścia, podobnie jak w souvlaki (to ta buła z frytami, mięsem i warzywami).

Akropol oczywiście był obstawiony rusztowaniami - i nie spodziewam się, żeby się to prędko zmieniło.

Przed placem Omonia ostrzegają wszystkie przewodniki - czy rzeczywiście jest tam tak niebezpiecznie?
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2417
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 30.08.2024 17:43

majkik75 napisał(a):
A co to za potrawa w prawym dolnym rogu :?: Chodzi mi o te kulki. Mięsne, bezmięsne :?:

To kulki z warzyw, chyba ciecierzyca z dodatkami. Bardzo dobre, smażone na głębokim tłuszczu. Do tego fryty, mała sałatka i sos w typie majonezowym.


W takim razie to muszą być falafelki! :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16076
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.08.2024 18:34

marekkowalak napisał(a):W Monastiraki zakochałem się od pierwszego wejścia, podobnie jak w souvlaki (to ta buła z frytami, mięsem i warzywami).
Dla mnie to jakaś odmiana burgera niż souvlaki...

Ja chyba miałam szczęście, bo Partenon tylko na jednej ścianie miał rusztowania.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 30.08.2024 20:22

marekkowalak napisał(a):Dołączam do relacji.

W Monastiraki zakochałem się od pierwszego wejścia, podobnie jak w souvlaki (to ta buła z frytami, mięsem i warzywami).

Przed placem Omonia ostrzegają wszystkie przewodniki - czy rzeczywiście jest tam tak niebezpiecznie?


Witaj :papa:

Dla mnie to nie souvlaki: wszystkie znane mi i jedzone do tej pory wyglądały inaczej i miały więcej warzyw.

Odszukałem ten lokal, to było tu: https://maps.app.goo.gl/Yyfo796hw4TNqmYw6 Polecam !

Tak mówią wszystkie przewodniki ;) Ale po już 2 razie w Atenach i którymś razie z rzędu, także nocą, nie mam żadnych złych doświadczeń :spoko:

piekara114 napisał(a):
Ja chyba miałam szczęście, bo Partenon tylko na jednej ścianie miał rusztowania.


Melduję, że od zeszłego roku nie zmieniło się nic, też jest na tej ścianie co w tym roku ;)
Zdjęcie z zeszłego roku
DSC_3848_00138.jpg


pozdrawiam, Michał
AdamSz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1345
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 30.08.2024 22:53

Piekara ma rację, ze to nie suvlaki. Typowy grecki fast food do ręki ... Prawdziwe suvlaki, to wąskie a/la szaszłyki na patyku. Podawane z reguły z frytkami, jakieś zielone do tego, tzatziki oczywiście koniecznie... Najtańsza potrawa mięsna w Grecji... tak jak czevapcici w HR Z tym że to nie mielone, a male kawałki mięsa. Różne, jagnięcina, wieprzowe, drobiowe. Wiadomo, które tańsze, które droższe ...Suvlaki wychodziły mi uszami, jak czewapy w HR ))

Marek, kulki, oczywiście, że może to być jedna z odmian falafelek ...Jako jedna z miliona )) odmian greckich mezedes. Meże być podawane w daniu pełnym...Lub oddzielne przystawki z innymi drobiazgami, co tworzy talerz ... Meze jest tanie, bo to większość na bazie trawy robione )))... W ogóle o greckich mezedes można książkę napisać... Na zimno, na ciepło, na gorąco... ogólnie bajka. Każde w ciemno

W sumie nie ma co analizować, co to jest i co to było .... Bo jak się pojedzie, to się trafi na całkiem coś innego z tym meze,, których nieprzebrane rodzaje... Ale kulki częste... A każde meze, to jest strzał w dychę w ciemno... Niebo w gębie ))

Siedziałem w tej Grecji trzy sezony, razem ponad rok... Gdyby nie te mezedes to bym tam zbankrutowal, jako typowy osobnik tawerniano kawiarniany. )) ... Tak, że jak widzicie, klientem byłem tam słabym, ale częstym i wiernym. I doszło do tego, że właścicielka robiła dla mnie specjalnie extra meze, (wg jej propozycji), którego nie było w danym dniu w karcie > Ja pitolę, ale się objadłem tego meze za 5 euro, a potem z rabatem dla regular customera ))...

Chorwaci to się mogą schować z tymi swoimi czterema potrawami na krzyż, które robią pod turystę

Ponadto grecki styl, to napiwki w dwie strony )).... Było tu o napiwkach i jaka była burza z tego, różnych naszych smerfów sknerusow >> Niech jadą smerfy sknerusy do Grecji. Trzy razy ta sama tawerna i właściciel w podzięce daje napiwek ))))) heh...... W postaci naturalnej.... Maiłem tyle pomidorow, ogórków, cebuli, pomarańczy , ze mógłbym obdzielić pułk wojska )) ... .Trzeba się było z braku laku, nauczyć produkcji sałatki greckiej )) ... Produkcja bardzo wdzięczna, tym bardziej że zgodnie ze sztuka grecką, wszystko ma być grubo krojone i niedoobrane, np ogórki zostawiamy część (paski) skórki... No i oczywiście grubo krojone )) .... Absolutnie nie tak jak u nas styl ciach ciach drobno do sałatki jarzynowej )).... Błąd podstawowy . Zresztą każdy / każda wie o tym, jak jadł prawdziwy greece salad w Grecji )) Feta oczywiście, duży plaster na sałatkę i oregano... Cebula czerwona, innej Grecy raczej nie tolerują
Z resztą u Michała to widać na jednej z fotek
Ale feta w kostkę dozwolona, aby kostka gruba była )) Oliwy dużo, wg uznania. ale dużo ))

Piwo, kiedyś gdzieś reklamowałem ... Mamos .. daję 8 na 10 (pite w PL)...Pite w Grecji 10 na 10. Te wszystkie Mythosy i inne to znana masówka.. Oczywiście nie potępiam... Ale Mamosa nie znajdziemy w pakietach w promocji w greckim markecie. A może już jest bo mam lekko stare dane....... Piwko Mamos lekko droższe, niż Mythos, Alfa, Fix, itd... Ale warte tego... Butelka brązowa, puszka z reguły mala 0,33, ale nie konieczne... Etykieta lub puszka niebieska... Szata graficzna niebieska, napisy, wszystko po grecku . Warto poszukać pierwszym, albo kolejnym razem w Grecji ))

/////
Ostatnio edytowano 31.08.2024 01:56 przez AdamSz, łącznie edytowano 5 razy
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2656
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 31.08.2024 00:06

W Grecji zawsze można pysznie zjeść, jagnięcina rozpływa się w ustach, sałatka grecka nie ma sobie równych, a słodycze takie jak powinny być, słodziutkie :D .
Do tej nowoczesnej architektury w Atenach trzeba się przyzwyczaić :) , niewątpliwie biblioteka robi wrażenie.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2417
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 31.08.2024 09:53

majkik75 napisał(a):
Melduję, że od zeszłego roku nie zmieniło się nic, też jest na tej ścianie co w tym roku ;)
Zdjęcie z zeszłego roku
DSC_3848_00138.jpg


pozdrawiam, Michał



Aż sprawdziłem na zdjęciach - wtedy też ta ściana wschodnia była w rusztowaniach (chociaż było ich mniej), ale dodatkowo stały w środku plus jeszcze 2 dźwigi.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 31.08.2024 23:29

Dołączam do śledzących Twoją relację , żadna ze stron Evii nie jest mi znana :mg: , a ciekawość rozbudzona . . .

Grecja kusi niezmiennie , tak wyspami , jak i częścią kontynentalną


Pozdrawiam
Piotr
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 02.09.2024 08:27

AdamSz napisał(a):
Siedziałem w tej Grecji trzy sezony, razem ponad rok...

Chorwaci to się mogą schować z tymi swoimi czterema potrawami na krzyż, które robią pod turystę


Fajnie :) Praca, czy pobyty prywatne?
Faktycznie w GR jest bardzo duży wybór przepysznego jedzenia :proszedzieki:

AdamSz napisał(a): (...) wszystko ma być grubo krojone i niedoobrane, np ogórki zostawiamy część (paski) skórki... No i oczywiście grubo krojone )) .... Absolutnie nie tak jak u nas styl ciach ciach drobno do sałatki jarzynowej )).... Błąd podstawowy . Zresztą każdy / każda wie o tym, jak jadł prawdziwy greece salad w Grecji )) Feta oczywiście, duży plaster na sałatkę i oregano... Cebula czerwona, innej Grecy raczej nie tolerują
Z resztą u Michała to widać na jednej z fotek


No, wręcz tylko poszatkowane. Jeszcze napiszę jak smakują warzywa kupowane od "dziadka" z pola ;) :proszedzieki: :verryhappy:

wiola2012 napisał(a):Do tej nowoczesnej architektury w Atenach trzeba się przyzwyczaić :) , niewątpliwie biblioteka robi wrażenie.


Tak, zdecydowanie jest miejscem, które polecam bo warto je zobaczyć :proszedzieki:

marekkowalak napisał(a):Aż sprawdziłem na zdjęciach - wtedy też ta ściana wschodnia była w rusztowaniach (chociaż było ich mniej), ale dodatkowo stały w środku plus jeszcze 2 dźwigi.


Bo tam to jest permanentny remont :zeby: Choć część rusztowań ma funkcje podtrzymujące, jak np. w Świątyni Zeusa, kolumny są w rusztowaniach, bo bez tego by runęły.

piotrf napisał(a):Dołączam do śledzących Twoją relację , żadna ze stron Evii nie jest mi znana :mg: , a ciekawość rozbudzona . . .


Witaj :proszedzieki: i zapraszam w takim razie w nieznane rejony ;)

pozdrawiam, Michał
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12622
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 02.09.2024 09:02

Nadrobione po wolnym :cmok:
Oglądam, oglądam co wciąż nieznane :tak:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Ateny i po dwóch stronach Evii - sierpień 2024 - Michał - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone