Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Anglia Walia Irlandia Szkocja

Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą. W Wielkiej Brytanii akcenty zmieniają się zauważalnie co 40 km (25 mil). Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Stonehenge jest starsze niż piramidy - powstało około 3000 roku p.n.e.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.12.2013 22:57

SgwdYrEira napisał(a):Jednemu z noblistów też się podobała, nawet bardzo :)

Ciekawe, czy jest coś, czego Ty nie wiesz. :roll: ;)

Kwestia irlandzkich rejestracji też pewnie jest dla Ciebie oczywista?

Pozdrawiam,
Wojtek
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 19.12.2013 23:32

Oj, chciałbym tyle wiedzieć ile nie wiem :)
Ben Bulben był kiedyś, kiedyś w zagadkach, zapamiętałem :)

Co do rejestracji irlandzkich, jeśli miałyby być tworzone analogicznie do angielskich, to początek (litery) mówi o miejscu rejestracji a następnie dwie cyfry mówią o roku produkcji w systemie 08 - 2008 r. pierwsza połowa roku, 58 - druga połowa tegoż roku (nie do końca jestem pewien czy chodzi o okres I-VI i VI-XII, możliwe, że jest trochę inaczej). Jednak rejestracje do roku, bodajże 2001, zaczynają się od litery, która mówi właśnie roku produkcji. Jeśli jesteś ciekaw szczegółów, mogę spytać brata.

Pozdrawiam,
Pirat

PS. doczytałem o rejestracjach w Irlandii, są jednak inne niż w Anglii. Pierwsze 2 cyfry to rok produkcji, trzecia to 1 - styczeń-czerwiec, 2 - lipiec-grudzień, następne literki pochodzą od nazwy hrabstwa a kolejne cyferki to kolejny numer samochodu w danym roku w hrabstwie.

Ciekawe jak w Irlandii wygląda sprawa ubezpieczenia OC? Tutaj może jest to zbieżne z Anglią? A tam rozwiązanie jest jak najbardziej rozsądne, ubezpieczony jest kierowca, nie samochód, można mieć kilka aut i jedno ubezpieczenie.
Ostatnio edytowano 19.12.2013 23:50 przez SgwdYrEira, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.12.2013 23:49

SgwdYrEira napisał(a):Co do rejestracji irlandzkich, jeśli miałyby być tworzone analogicznie do angielskich, to początek (litery) mówi o miejscu rejestracji a następnie dwie cyfry mówią o roku produkcji w systemie 08 - 2008 r. pierwsza połowa roku, 58 - druga połowa tegoż roku (nie do końca jestem pewien czy chodzi o okres I-VI i VI-XII, możliwe, że jest trochę inaczej). Jednak rejestracje do roku, bodajże 2001, zaczynają się od litery, która mówi właśnie roku produkcji. Jeśli jesteś ciekaw szczegółów, mogę spytać brata.

W zasadzie wiem, jak są tworzone irlandzkie rejestracje. Chodziło mi o to, jak pomieścić liczbę "131" w systemie dwucyfrowego oznaczenia roku.
Ale fakt - brak konsekwencji z mojej strony. Sam nie lubię zagadek, a czasami je stawiam.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.12.2013 01:14

Nie wiem, czy jest ktokolwiek chętny na uchylenie rąbka tajemnicy Szmaragdowej Wyspy...

P28G5163.JPG
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18652
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.12.2013 04:17

Franz napisał(a):Nie wiem, czy jest ktokolwiek chętny na uchylenie rąbka tajemnicy Szmaragdowej Wyspy...

P28G5163.JPG


:lol:
Jak to powiedzial jeden z moich kolegow : "I powiedz , po co ci to ?" :wink:

Pozdrawiam serdecznie z Celtlandiii :wink:
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.12.2013 14:46

piotrf napisał(a):
Franz napisał(a):Nie wiem, czy jest ktokolwiek chętny na uchylenie rąbka tajemnicy Szmaragdowej Wyspy...

:lol:
Jak to powiedzial jeden z moich kolegow : "I powiedz , po co ci to ?" :wink:

Rozumiem.
Skoro nie ma, to nie będę się narzucał.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 25.12.2013 14:48

Franz napisał(a):Nie wiem, czy jest ktokolwiek chętny na uchylenie rąbka tajemnicy Szmaragdowej Wyspy...

Coś a la Tajemnicza Wyspa? Będzie o Szmaragdowym Nemo, powstańcu z Polski? ;)
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 25.12.2013 16:09

SgwdYrEira napisał(a):Co do rejestracji irlandzkich, jeśli miałyby być tworzone analogicznie do angielskich, to początek (litery) mówi o miejscu rejestracji a następnie dwie cyfry mówią o roku produkcji w systemie 08 - 2008 r. pierwsza połowa roku, 58 - druga połowa tegoż roku (nie do końca jestem pewien czy chodzi o okres I-VI i VI-XII, możliwe, że jest trochę inaczej). Jednak rejestracje do roku, bodajże 2001, zaczynają się od litery, która mówi właśnie roku produkcji.


Właściwie to dotyczy pierwszej rejestracji pojazdu.

Tu jest wszystko.
http://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_re ... erritories

A tu ciekawostki:
http://www.carreg.co.uk/number-plates/p ... er-plates/
http://www.carreg.co.uk/number-plates/current-plates/

Można i sobie kupić północnoirlandzkie- jak się tam jest.
http://www.nationalnumbers.co.uk/cheap- ... plates.htm
Mało tego- w tym dziwnym kraju sa nawet aukcje tzw. numerów prywatnych, które stworzyły odrębny rynek gdzie za naprawdę sporą kasę można sobie zamówić swoje własne blachy- wymyślone przez nas (z puli dostępnych) i zaakceptowane przez urząd "komunikacyjny" DVLA. Powstały firmy produkujące blachy na licencji urzędowej i mające dostęp do danych bazy w pewnym zakresie oraz strony z ofertami, także cały ten proces został naprawdę uproszczony i nie trzeba nawet chodzić do żadnego urzędu czy firmy aby całość zrealizować.
U nas bez wizyty się nie obejdzie...

Różnice i korzyści w porównaniu z naszym przestarzałym i głupim systemem sa tak wielkie że trudno niezorientowanym za tym nadążyć. Powiem tylko jedno. Jeżdżąc autem zarejestrowanym w UK nie rtzeba ze sobą nawet dokumentów wozić... Gliniarnia ma poprzez numery blach dostęp do tego co potrzebuje i komputer szybko pokazuje czy wóz ma ubezpieczenie, ważny przegląd i opłacony podatek drogowy...
Kamery w radiowozach sczytują z jadącego pojazdu numery, komputer przetwarza dane i szybko wiadomo czy z jakąś bryką coś jest nie tak.
http://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_ ... ecognition

U nas oczywiście musi być wszystko po staremu- papierek na to, papierek na tamto a jak nie masz papierka to masz problemy. W UK masz kilka dni na dostarczenie i okazanie dokumentów na policję jeśli zachodzi potrzeba wglądu w nie. I nikt się nie wydurnia karaniem za brak przy sobie dokumentu, skoro można potem udowodnić, że się je ma w porządku. :lol: :)
Tam sie sprawdza a nie szuka okazji do ukarania. Niebo a ziemia...
Nasze gliny są 40 lat wstecz- zarówno z udoskonaleniem systemu jak i przede wszystkim z samą mentalnością. Ale o tym można by dłuuuugo gadać.
http://dvlaregistrations.direct.gov.uk/
http://www.regtransfers.co.uk/

Ciekawe jak w Irlandii wygląda sprawa ubezpieczenia OC? Tutaj może jest to zbieżne z Anglią? A tam rozwiązanie jest jak najbardziej rozsądne, ubezpieczony jest kierowca, nie samochód, można mieć kilka aut i jedno ubezpieczenie.

No nie do końca tak to jest. Rynek a w zasadzie lobby ubezpieczeniowe są w UK najdłużej na świecie i wypracowały tak specyficzne i dokładne metody "dochodzenia do określenia wysokości składek", że trzeba mocnej i tęgiej głowy aby to ogarnąć.
W tym gąszczu firm jaki tam jest (kilkakrotnie więcej niż u nas!) znajdują się i takie, które nie ubezpieczają więcej niż jednego pojazdu. Mnie np. kazano... pozbyć się drugiego pojazdu żeby w jednej firmie ubezpieczyć nowo zakupiony... 8O 8O 8O :roll: :lol: :lol: :lol: :twisted: :evil:

Jedne rzeczy są fajne i mądre. Inne- idiotyczne. Czasami zależy wiele od tego, czy w trakcie rozmowy z call center czy BOK trafi się na rozsądnie myślącego Anglika czy... tłumoka z hinduskim akcentem, który będzie od nas próbował koniecznie wyciągnąć informacje czy aby nie mieliśmy w ostatnich latach wypadku z naszej winy lub szkody.

Trzeba sporo cierpliwości i znajomości tego państwa aby to wszystko poogarniać. :wink: :twisted:
Ostatnio edytowano 25.12.2013 16:29 przez Fatamorgana, łącznie edytowano 2 razy
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 25.12.2013 16:10

Franz napisał(a):Nie wiem, czy jest ktokolwiek chętny na uchylenie rąbka tajemnicy Szmaragdowej Wyspy...


Ja się zgłaszam.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18652
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.12.2013 17:07

Franz napisał(a):
piotrf napisał(a):
Franz napisał(a):Nie wiem, czy jest ktokolwiek chętny na uchylenie rąbka tajemnicy Szmaragdowej Wyspy...

:lol:
Jak to powiedzial jeden z moich kolegow : "I powiedz , po co ci to ?" :wink:

Rozumiem.
Skoro nie ma, to nie będę się narzucał.


Chętnych nie brak ( jak zawsze w Twoich relacjach ) , a powyzszy cytat dotyczy kolegi/Irlandczyka ,ktory zapytany o cokolwiek , co dotyczy jego ojczyzny odpowiada wlasnie tak : "I powiedz , po co ci to ?"

Czekam na wiecej niz rąbek :D


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.12.2013 19:16

W takim razie jakieś streszczenie wyjazdu wrzucę.

weldon napisał(a):Coś a la Tajemnicza Wyspa? Będzie o Szmaragdowym Nemo, powstańcu z Polski? ;)

Tiaaa... niestety, nie.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.12.2013 21:39

Żeby zamknąć temat rejestracji samochodowych: rok, stanowiący dwie pierwsze cyfry funkcjonował sprawnie do roku 2012 włącznie. Problem się pojawił w tym roku - musiałaby się pojawić liczba "13". Irlandczycy, jako naród mocno wierzący, nie chcieli mieć samochodów naznaczonych pechową trzynastką. Zatem dołożono cyferkę, oznaczającą połówkę roku i dlatego w tym roku pojawiły się liczby "131" i "132" zamiast po prostu "13".

Pozdrawiam,
Wojtek
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 25.12.2013 22:56

Włosi za to chyba 17-tki nie lubią :roll:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.12.2013 00:07

SgwdYrEira napisał(a):Włosi za to chyba 17-tki nie lubią :roll:

Z tym się nie spotkałem. Znasz jakieś uzasadnienie?

Pozdrawiam,
Wojtek
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013
Re: Anglia i Walia, Irlandia

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 26.12.2013 00:18

Trzynastka, która w innych krajach uchodzi za pechową – tutaj jest liczbą szczęśliwą. Wystrzega się jedynie trzynastu osób siedzących przy jednym stole.
Za liczbę pechową uznaje się za to siedemnastkę, ponieważ gdy zapisze się ją w pewien sposób liczbami rzymskimi – VIXI – tworzy napis „żyłem” lub „jestem martwy”.


Z tego co wiem to nie mają 17-go piętra w budynkach ale to tylko ze słyszenia, nie mogę potwierdzić własnymi doświadczeniami. Ponoć również w liniach Alitalia próżno szukać fotela z takim numerem - tego też nie mogę potwierdzić własnymi doświadczeniami. Aha, podobno pech się u nich kumuluje we wtorek 17-go.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wielka Brytania - United Kingdom



cron
Anglia Walia Irlandia Szkocja - strona 27
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone