DZIEŃ 4. GIB 6Wychodzimy z jaskinii i kierujemy się w dół (objasnienia, jak najlepiej iść na Skale dałem w 1 odcinku Gibu), a tak konkretnie to idziemy po Skale w kierunku północnym
Kierujemy sie na Apes den, które to miejsce okazało się byc miejscem .... bez małp
Z tego miejsca można jeszcze wybrać - stroma ścieżka pod górę prowadzi prosto do tuneli, my jednak kierujemy się nadal nieco w dół, aby później pójść stamtąd w kierunku tuneli (co okazało sie w sumie błędem)
To był jeden z nielicznych drogowskazów na Skale, generalnie oznakowanie tam słabe, np trzysta metrów przed tunelami jest rozgałęzienie, z którego jedna droga..... prowadzi na parking, a druga do tuneli (nie ma tabliczki informacyjnej która dokąd prowadzi)
O, to zdjęcie bylo przed tablicą informacyjną, widać na nim, że znów jesteśmy na wysokości kolejki
Niedaleko Apes den - takimi ścieżynkami tam się chodzi
Rzekomo Skała zryta jest 50 km tuneli - powstawały one tutaj od XVII i XVIII wieku. Great Siege Tunnels, które będziemy zwiedzali za chwilę powstały pod koniec XVIII wieku podczas Wielkiego Oblężenie, gdy Brytyjczycy bronili sie tutaj przed Francuzami i Hiszpanami
Na Skale panuje duchota, tutaj jest przyjemnie chłodno
Wielkie Oblężenia Gibu przez Francję i Hiszpanię miało miejsce w latach 1779-1783, było to czternaste i ostatnie oblężenie Gibraltaru. Tunele zbudowano, aby chronić północno-wschodnią część miasta.
Z tuneli są ładne widoczki
La Linea i wschodnia część pasa startowego
Przedmioty bojowe z XVIII wieku
Ten soldat już chyba jednak z czasów II wojny światowej, a nie z czasów przednapoleońskich
Dochodzimy do końca tuneli - po stronie północno-wschodniej Skały
Adios
tony