18 czerwca, wtorek.
Wczorajszy deszcz uśpił nas wcześnie, dzisiaj o świcie pijemy kawę i startujemy.
Przed nami spory kawałek drogi.
Wstępujemy na amerykańskie śniadanie. Bardzo dużo kawy, wody i oleju
Rano śmigamy całkiem pustą autostradą, aut osobowych prawie nie ma.
Zagęszcza się w okolicy miast, korzystamy z pasa ekspresowego.
Centrum Salt Lake City wita nas poważnie wyglądającym wypadkiem.
Ale zanim zamkniętą drogę objechaliśmy, policja już zbierała pachołki i odblokowywała przejazd.
Naszym celem jest Temple Square. Auto zostawiamy na płatnym parkingu i idziemy na spacer.
Salt Lake City to dosłownie Miasto nad Jeziorem Słonym (i rzeką Jordan), bo tak jest położona stolica stanu Utah. Założone zostało przez pionierów mormońskich w 1847 roku.
Miasto jest siedzibą światowych władz Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. 70% ludności deklaruje przynależność do tego Kościoła.
Nie praktykują już wielożeństwa, za to nie stosują używek takich jak kawa i alkohol; w sklepach na stoiskach z alkoholem jest ogromny wybór piw o niskiej zawartości alkoholu.
Głoszą, że Jezus jest krewnym Lucyfera, a karą za grzechy jest ciemny kolor skóry; za to nigdy nie popierali niewolnictwa.
Społeczność ma swoje szkoły, szpitale, prasę i książki.
W Polsce mają swoją stronę internetową
https://www.mormoni.pl/ Mapa Placu Świątynnego z zaznaczonymi budynkami.
Teren jest ogrodzony i bardzo ładnie zagospodarowany. Pracuje tu bardzo dużo ludzi dbających o zieleń i porządek.
Wg informacji z Wikipedii „Świątynia Salt Lake – największa i najważniejsza świątynia Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, powstała w latach 1853–1893. Od pierwszych robót przy fundamentach w 1853 roku do zakończenia budowy minęło 40 lat. Została poświęcona 6 kwietnia 1893. Świątynia została zbudowana z granitu, który wydobywano z kamieniołomu położonego 32 km od miasta, transportowano go na wozach zaprzężonych w woły. Reprezentuje ona styl neogotycki z niewieloma ozdobami i 6 iglicami. Świątynia jest otwarta wyłącznie dla mormonów.”
Kobiety są ubrane bardzo skromnie i nie noszą praktycznie żadnych ozdób.
Jednym z bardziej niezwykłych i historycznych budynków na Temple Square jest Aula. Budynek ten zastąpił starsze tabernakulum, które nie było już potrzebne po ukończeniu obecnego Tabernakulum w 1875 r. Pionierzy stworzyli budynek z niepełnowartościowych bloków granitu o nieregularnym kształcie, które pozostały ze Świątyni Salt Lake.
Sala zgromadzeń została zbudowana w taki sposób, aby pomieścić kilka zborów i nadal jest używana jako miejsce kultu, wykładów, recitali i koncertów weekendowych. Udało nam się wejść na moment, ale właśnie zaczynało się nabożeństwo, w którym nie mieliśmy zamiaru uczestniczyć i musieliśmy salę opuścić.
Zwraca uwagę duża ilość pomników.
Dom słynnego chóru Tabernakulum ukończony został w 1867 r. jako miejsce, w którym członkowie Kościoła mogą gromadzić się i słuchać słów swoich przywódców. Brigham Young zaprojektował budynek z użyciem technik budowy mostów aby filary wspierające sufit nie były potrzebne i nie przeszkadzały widzom. Cotygodniowe próby chóru odbywają się w środy i czwartki wieczorem, wstęp jest bezpłatny.
Joseph Smith Memorial Building. Znajdują się tu restauracja na dachu, restauracja w ogrodzie , kawiarnia Nauvoo , Teatr Legacy oraz kilka sal bankietowych.