Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania - spotkania z synami orłów - oraz Kosowo

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.01.2014 01:11

Prognozy na kolejny dzień są wprawdzie optymistyczne, jednak to tylko prognozy, a rzeczywistość - zwłaszcza w wysokich górach - potrafi się nimi czasem w ogóle nie przejmować. No nic, wsiadam i zaczynam powoli zjeżdżać do Theth. Kiedy niebo przecinają pierwsze błyskawice, a na szybach pojawiają się krople deszczu, zatrzymuję się jeszcze na parę fotek - to mogą być już ostatnie. Jest ósma wieczorem.

P15G0214.JPG


P15G0216.JPG


P15G0217.JPG


P15G0218.JPG


P15G0219.JPG


P15G0220.JPG


P15G0221.JPG
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 13.01.2014 12:45

I co, więcej zdjęć szutrówki nie bedzie? :cry:

KOL napisał(a):za pilnowanie zapłaciłem Im 5 euro za dobę.


Nienawidzę płacić za parkowanie - to jak palenie banknotów. :D
Jeszcze zapewne można auto w Szkodrze "porzucić" i minibusem do Boge, ale pewnie koszt wyjdzie ten sam lub większy...
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 13.01.2014 13:06

DarCro napisał(a):Nienawidzę płacić za parkowanie - to jak palenie banknotów. :D
Jeszcze zapewne można auto w Szkodrze "porzucić" i minibusem do Boge, ale pewnie koszt wyjdzie ten sam lub większy...


Początkowo mieliśmy zostawić samochód w Szkodrze, ale, tak jak piszesz, transport z Boge (30 euro) był tańszy. Przy rezerwacji noclegów w Theth o płaceniu za parkowanie nie było mowy, ich właściciel miał nam tylko załatwić bezpieczne do tego celu miejsce w Boge, te 5 euro za dobę wyszło już na miejscu.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.01.2014 15:35

DarCro napisał(a):I co, więcej zdjęć szutrówki nie bedzie? :cry:

C'est la vie...

DarCro napisał(a):Nienawidzę płacić za parkowanie - to jak palenie banknotów. :D

Ma dokładnie to samo. :lol:
Uważam to za jedną z najgorszych inwestycji, kiedy już nie mogę jej uniknąć...

KOL napisał(a):Początkowo mieliśmy zostawić samochód w Szkodrze, ale, tak jak piszesz, transport z Boge (30 euro) był tańszy. Przy rezerwacji noclegów w Theth o płaceniu za parkowanie nie było mowy, ich właściciel miał nam tylko załatwić bezpieczne do tego celu miejsce w Boge, te 5 euro za dobę wyszło już na miejscu.

To jednak mnie wyszło znacznie taniej. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 13.01.2014 17:01

Franz napisał(a):To jednak mnie wyszło znacznie taniej. ;)


Wyszło, 5 euro, jeśli dobrze pamiętam :D.

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.01.2014 17:38

KOL napisał(a):Wyszło, 5 euro, jeśli dobrze pamiętam :D.

Transport z Boge: 30 euro, nocleg...
;)

To żartem, oczywiście. Podróżujemy w zupełnie innych warunkach. Jestem pełen podziwu dla Waszych rodzinnych eskapad.
Kiedy moje dzieciaki jeszcze były dzieciakami, też tak podróżowaliśmy...

Pozdrawiam,
Wojtek
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 13.01.2014 18:49

Franz napisał(a):Podróżujemy w zupełnie innych warunkach.


No właśnie, dlatego raczej nie udzielam się w Twoich wątkach, choć śledzę wszystkie, i czasem Ci Twojego sposobu podróżowania zazdroszczę, pewnych rzeczy z małymi dziećmi przeskoczyć nie można.

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.01.2014 23:20

KOL napisał(a):No właśnie, dlatego raczej nie udzielam się w Twoich wątkach, choć śledzę wszystkie

No i kolejny raz mnie zaskoczyłeś...

KOL napisał(a):czasem Ci Twojego sposobu podróżowania zazdroszczę, pewnych rzeczy z małymi dziećmi przeskoczyć nie można.

Odchowasz dzieciaki, to wszystko stanie się możliwe.

Przy okazji - mój syn miał pięć lat, kiedy już jeździliśmy po Europie z namiotem. Na dzikich noclegach zbierał drewno na ognisko, kiedy z córką rozbijaliśmy namiot i dmuchaliśmy materace. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.01.2014 01:00

Deszcz szybko przechodzi w ulewę i błyskawicznie zapadają ciemności. Do tego nawierzchnia drogi staje się znacznie trudniejsza, niż na wjeździe - muszę jechać powoli i ostrożnie. Dostrzegam w strumieniach wody strzałkę: "Okol" i zgodnie z nią skręcam w lewo. Przy wysokim budynku rozstaja - gdzie jechać? W lewo, w prawo?

P15G0222.JPG


P15G0224.JPG


P15G0225.JPG


P15G0226.JPG


P15G0227.JPG


Biorę prawy wariant i zagłębiam się w parów - wóz lekko tańczy na rozmiękłej ziemi i nie wiem, czy mi się wydaje, czy widzę spadające ze stromego zbocza drobne kamyki. Jednak o wóz chyba nic nie uderza, albo nie słyszę tego w ogólnej ulewie. Nie mam pojęcia, czy dobrze jadę, ale czy mam jakiś wybór? Wreszcie jest jakieś rozszerzenie na tyle, ze mogę się zatrzymać obok drogi, nie ryzykując stoczenia się w dół. Nade mną szarpane wiatrem gałęzie drzew, a ciemności raz po raz rozświetlają błyskawice. Czy ja w ogóle dam radę się stąd wydostać? Nic to - mam prowiant, mam piwo, przeczekam okres niepogody.

Rozścielam wóz bez wychodzenia na zewnątrz, a przed snem studiuję wydrukowane materiały. Żebym jeszcze wiedział, gdzie ja dokładnie jestem... Gdy jednak kładę się spać, podejrzewam, że dotrwałem do trzeciej fazy deszczu, kiedy to pada już tylko w lesie. Gdzieś między gałęziami rozbłyskują nieśmiało gwiazdy...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.02.2014 20:40

Mapka przejazdów do ostatnio zamieszczonych odcinków.

AlbMapa.jpg


A - Hani i Hotit: granica czarnogórsko-albańska
B - Szkodra
C - Theth: Okol
Ostatnio edytowano 05.02.2014 21:14 przez Franz, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.02.2014 16:50

Dzień drugi

Budzik wyrywa mnie ze snu, gdy jeszcze jest szaro. Tak wcześnie, czy tak brzydko? Trudno w lesie określić. Ścielę samochód, zawracam i podjeżdżam z powrotem do mijanego wczoraj budynku. Nie odważę się tą trasą zjeżdżać dalej. Na szczęście, drogę w górę daje się pokonać bez większych trudności – deszcz nie zamienił jej w grząskie bajoro, zresztą, chyba ustał w połowie nocy. Gdy tylko wyjeżdżam z lasu, widzę, że pogoda szykuje się znakomita.

P16G0228.JPG


P16G0229.JPG


P16G0230.JPG


P16G0231.JPG


P16G0232.JPG


P16G0233.JPG


P16G0234.JPG
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 05.02.2014 18:08

Witaj,

Wszystkie Twoje relacje to najwyższy, wybitny poziom pod każdym względem !
Istotne, że szczyty poranną porą mają tutaj naturalną barwę, bez mlecznej mgiełki. I ten namiot niczym wigwam posadowiony w zieleni u stóp szczytu…super.

Idziesz z Okol na przełęcze Pejes?

Pozdrawiam serdecznie
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 05.02.2014 20:10

Piękne światło na szczytach...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.02.2014 20:52

Melkart napisał(a):Wszystkie Twoje relacje to najwyższy, wybitny poziom pod każdym względem !

Przesadzasz. Ale miło mi, że Ci się podobają.

Melkart napisał(a):Istotne, że szczyty poranną porą mają tutaj naturalną barwę, bez mlecznej mgiełki. I ten namiot niczym wigwam posadowiony w zieleni u stóp szczytu…super.

Czasami poranne mleczko rozmywa nieco kształty. Tu miałem czyściutko.

Melkart napisał(a):Idziesz z Okol na przełęcze Pejes?

Celuję nieco wyżej. ;)

DarCro napisał(a):Piękne światło na szczytach...

Szkoda tylko, że spektakl zapalania szczytów trwał tak krótko...

Pozdrawiam,
Wojtek
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 06.02.2014 17:28

Celuję nieco wyżej. ;)


Nie będę zgadywał ale być może szczyt Arapi(t)?

Ale wracając do
Przesadzasz. Ale miło mi, że Ci się podobają.
pozostanę jednak przy moim zdaniu :)

Pozdrawiam serdecznie
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria



cron
Albania - spotkania z synami orłów - oraz Kosowo - strona 26
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone