Właściwie to nie niusy z Chorwacji, nie wiem gdzie to wkleić. Może przydałby się (a może już jest) temat z prasówką o Chorwacji?
http://podroze.onet.pl/przyroda/chorwacja-nieznana-podravina-i-slawonia-dakovo-osijek-kopa-ki-rit/lzcykA, że artykuły lubią znikać, kopia:
Chorwacja nieznana - Podravina i Slawonia
Podravina i Slawonia, północno-wschodnie regiony Chorwacji, są zupełnie inne od nadmorskiej Dalmacji. Dla polskiego turysty udającego się na południe kraju wycieczka taka będzie ciekawym urozmaiceniem. Po przekroczeniu granicy między Słowenią i Chorwacją można pojechać na wschód, a nie na południe w kierunku Zagrzebia.
Podravina i Slawonia to tereny równinne, bogate w żyzne gleby, dlatego Chorwaci uznają te regiony za narodową spiżarnię – tutejsze warunki sprzyjają uprawom rolniczym.
W krajobrazie tej części kraju dominują brązowo-żółte kolory pól oraz zielony kolor łąk, winnic i wzgórz. Życie mieszkańców tych stron podporządkowane jest w dużej mierze cyklowi pór roku i prac rolniczych. Jednak i wschodnia część Chorwacji ma wiele do zaoferowania turystom: zabytki architektury drewnianej, dwory i kapliczki przydrożne – stałe elementy krajobrazu slawońskiej wsi.
W wielu miejscach znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, można zatrzymać się także w miejscowościach uzdrowiskowych, zasobnych w źródła termalne.
Tutaj też znajduje się fenomen przyrodniczy: Kopački rit. To rozległy bagienny teren sprawiający wrażenie bajkowej krainy. Jest domem dla kilkuset gatunków ptaków i grubszej zwierzyny, a w czystych wodach parku żyje wiele odmian ryb.
Należy też przypomnieć, że na tych właśnie ziemiach rozegrały się dramatyczne wydarzenia wojny w latach 1991–95. Ślady działań wojennych najbardziej widoczne są w Osijeku i Vukovarze.
Podravina i Slawonia - co warto zobaczyć?
Đakovo to miasto położone 37 km na południowy wschód od Osijeku. Znajduje się tutaj kilka wartych zwiedzenia atrakcji turystycznych. Miasto słynie przede wszystkim z tego, że pochodzi stąd chyba największa liczba chorwackich biskupów.
Specjalnością Đakova są także wina (podobno nie ma wspanialszego trunku niż wino z piwnic biskupich). O zamiłowaniu biskupów z Đakova do wina świadczy fakt, że od nazwiska jednego z nich, Antuna Mandića, nazwano jedno z lepszych slawońskich win – Mandičevac. Đakovo zasługuje na odwiedzenie także ze względu na festiwal folklorystyczny Đakovački vezovi.
Dzisiejsze Đakovo leży na miejscu starożytnej osady romańskiej Certissa. Dzięki staraniom biskupa Josipa Strossmayera w XIX w. powstała w Đakovie słynna katedra – dzisiejszy symbol miasta.
Đakovo - katedra Đakovo - katedra Foto: istock Podziel sięPrzypnij na Pinterest
Katedra śś. Piotra i Pawła znajduje się w centrum miasta, przy Trgu Strossmayera. Wzniesiona została w latach 1866–82, w stylu neoromańskim z elementami gotyku. Znawcy architektury twierdzą, że ta trzynawowa katedra stanowi szczególnie udany przykład XIX-wiecznych budowli sakralnych. Do budowy użyto podobno 7 milionów cegieł – specjalnie w tym celu założono w Đakovie cegielnię. Katedra posiada dwie dzwonnice, każda ma 84 m wysokości.
Osijek to największe miasto Slawonii. Rozciąga się wzdłuż rzeki Drawy i podzielone jest na dwie części: Gornji grad i Donji grad. Między tymi dwiema częściami znajduje się stare miasto (Tvrđa, czyli twierdza). Miasto rozwinęło się na południe od Drawy, gdyż z północnej strony rzeki rozciągają się bagna.
Zwiedzanie Osijeku najlepiej zacząć od starego miasta. Należy zwrócić uwagę na ogromną fortecę z wieloma bastionami, wybudowaną w 1712 r. przez Austriaków na planie gwiazdy.
W centrum dawnej twierdzy znajduje się plac Świętej Trójcy. Okalające go budynki wzniesiono w XVIII w. Na środku placu stoi barokowa kolumna zbudowana przez mieszkańców miasta w 1729 r. w podzięce za uratowanie przed epidemią dżumy. Przy zachodniej stronie placu uwagę zwraca piękna kamienica z arkadami i wieżą zegarową. Zaś z północnej strony stoi główny budynek uniwersytetu z imponującą barokową fasadą.
Na zachód od starego miasta w kierunku Górnego Miasta prowadzi szeroka Europska avenija z bardzo ciekawą architekturą z XIX w. Przeważają tutaj pięknie zdobione budowle secesyjne.
Park Przyrody Kopački rit
Na północny wschód od Osijeku, przy granicy z Serbią, między Dunajem i Drawą (kilkanaście kilometrów na wschód od Osijeku Drawa wpada do Dunaju) rozciągają się bagniste tereny, na których mieści się jeden z ciekawszych parków ornitologicznych tej części Europy.
Park Przyrody Kopački rit Park Przyrody Kopački rit Foto: © Marin Topić / Park prirode Kopački rit / pp-kopacki-rit.hr Podziel sięPrzypnij na Pinterest
Krajobraz parku kształtują dwie rzeki, zalewając sezonowo okolicę i tworząc malowniczy pejzaż pełen strumieni i jezior. Cały park obejmuje powierzchnię ponad 17 tys. ha, z czego 8 tys. ha stanowi naturalny rezerwat zoologiczny.
Kopački rit jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Żyje tu 285 gatunków ptaków (w tym rzadkie orły białoskrzydłe, kormorany i czarne bociany), 400 gatunków roślin, 60 motyli i 54 ssaków (szczególnie często spotyka się jelenie).
W czasach monarchii austro-węgierskiej lasy dzisiejszego parku Kopački rit były ulubionymi terenami łowieckimi ówczesnych cesarzy, a w epoce późniejszej polował tutaj także marszałek Josip Broz-Tito.
Niestety, ostatnie dramatyczne losy tej części Slawonii spowodowały znaczne zniszczenia w obrębie samego parku. Podobnie zresztą stało się ze słynnym kompleksem jezior w Plitvicach - przez oba parki przechodziła bowiem linia frontu. Znaczna powierzchnia parku Kopački rit została zaminowana, drzewostan zniszczony, a działania wojenne spowodowały straty w populacji jeleni i ptaków.
Park Przyrody Papuk obejmuje 155 km kw., założony został w 1999 r. W parku wytyczono trasy wycieczek górskich (pieszych i rowerowych), zimą działa wyciąg narciarski Nevoljaš, a latem można skorzystać z kąpieli w basenach z ciepłą wodą ze źródeł termalnych.
Park Przyrody Papuk Park Przyrody Papuk Foto: pp-papuk.hr Podziel sięPrzypnij na Pinterest
Najwyższym szczytem parku jest góra Papuk (953 m n.p.m.), w jej pobliżu znajduje się grota Uviraljka, w której żyją nietoperze. Na terenie parku można spotkać wiele rzadkich okazów flory (cisy, irysy) i fauny (nietoperze, wilki, rysie, niedźwiedzie).
Znajdują się w nim także pozostałości archeologiczne z epoki żelaza oraz liczne ruiny średniowiecznych fortyfikacji. Najciekawsze z nich i najlepiej zachowane to ruiny twierdzy Ružica grad z XIV w. Podobnie jak wszystkie zamki warowne w Slawonii budowane w tamtym okresie, wzniesiono ją w celu obrony przed tureckimi atakami.
Chorwacja. W kraju lawendy i wina Chorwacja. W kraju lawendy i wina Foto: Bezdroża Podziel sięPrzypnij na Pinterest
Inną ciekawą budowlą na tym terenie jest twierdza Kamengrad. Twierdza ta pochodzi również z XIV w., lecz już w wieku XVI została znacznie zniszczona, i od tej pory ulega powolnej dewastacji.
Oprócz wymienionych ruin Ružica gradu i Kamengradu w parku znajdują się pozostałości twierdz Velički grad i Klak. Poza parkiem można zobaczyć inne ruiny średniowiecznych twierdz i klasztorów: klasztor warowny z kościołem św. Mihovila, zamek w Kaštolu, klasztor warowny z kościołem św. Marii w Kutjevie i klasztor św. Mikołaja nieopodal Orahovicy.