napisał(a) SgwdYrEira » 03.01.2014 20:03
Wracając z Piotrkowa postanowiliśmy w Poniatowie skręcić w prawo i podjechać do Witowa.
A cóż ciekawego jest w tej wiosce?
Na zespół klasztoru Norbertanów składają się:
- kościół (obecnie parafialny pw. św. Małgorzaty i św. Augustyna) - murowany, trzynawowy, bazylikowy z dwiema wieżami. Świątynię tą wzniesiono w 1. poł. XIII wieku, rozbudowano w 1677 r. i wielokrotnie przebudowywano m.in. w 1. poł. XVIII stulecia oraz w 1920 r. kiedy podwyższono wieże. Kościół posiada sklepienia kolebkowe z lunetami, ściany podzielone pilastrami. Nawa główna połączona jest arkadami z nawami bocznymi.
- budynek dawnego klasztoru - wzniesiony w tym samym czasie co kościół, wielokrotnie przebudowywany. Do dnia dzisiejszego zachowało się jedno skrzydło, które od kasaty klasztoru w 1819 r. mieści przykościelną plebanię.
- wieża obronna z bramą wjazdową - gotycko-renesansowa, wzniesiona ok. 1470 r., nadbudowana w 1. poł. XIX w. a wchodząca niegdyś w skład dawnych obwarowań klasztornych. W wieży zachowały się późnogotyckie odrzwia z XVI stulecia.
Tablica na ścianie kościoła informuje:
Opactwo Norbertanów w Witowie zostało założone w 1179 roku przez Vitusa, biskupa płockiego. Kompleks dwóch klasztorów (dla zakonników i zakonnic) w 1240 roku został zniszczony przez Tatarów. W tej również epoce narodził się kult męczeństwa zakonnic, które zostały zamordowane przez najeźdźców. Po tym okrutnym pogromie tylko zakonnicy wrócili i zajęli opactwo.
Niedługo później okazało się, że bliskie sąsiedztwo klasztoru Cystersów w Sulejowie jest przyczyną konfliktów majątkowych, które trwały aż do połowy XVIII wieku. Zamożność opactwa w Witowie stawała się coraz bardziej znana. Ważne było również położenie blisko Piotrkowa, gdzie często przebywał dwór królewski.
Około 1470 roku opactwo zostało ufortyfikowane. Z tego okresu pochodzi baszta obronna. Od 1613 do 1737 roku nominacje opatów w Witowie dokonywane były przez króla. Otrzymywali je głównie jego zwolennicy, jako wynagrodzenie zasług na rzecz państwa. W 1657 roku, podczas najazdu wojsk szwedzkich, król Karol Gustaw przebywał w Witowie ze swoim garnizonem. W 1677 roku dawna świątynia została przebudowana. W 1710 roku podczas epidemii w Piotrkowie opactwo w Witowie było siedzibą Trybunału Koronnego.
Pod koniec lat trzydziestych XVIII wieku zabrano się za rekonstrukcję całego opactwa. Prace wykonywane były przez budowniczych ze Śląska. Do naszych czasów w świątyni zachował się barokowy wystrój wnętrz. Przypuszcza się, że jest to dzieło śląskiego rzeźbiarza, Franciszka Urbańskiego, któremu przypisuje się także wykonanie dekoracji stiukowych w ścianach kościoła i suficie prezbiterium.
Wyjątkowe znaczenie opactwa w Witowie w czasach dawnej Rzeczypospolitej nie pozostało bez wpływu na architekturę polską. Częsta obecność królów i innych dostojników w murach klasztornych w Witowie przyczyniła się do rozsławienia tego miejsca. Nowa barokowa siedziba Norbertanów, dzięki wyrazistemu stylowi, stała się modelem architektonicznym dla wielu kościołów parafialnych, wzniesionych w drugiej połowie XVIII wieku w środkowej Polsce.
Dzisiaj świątynia w Witowie może być dumna z obrazu Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, który został uznany za cudowny przez władze kościelne w 1735 roku. W 1819 roku rozwiązano kongregację Norbertanów w Witowie. Około 1860 roku zburzono część budynków klasztornych, zdewastowanych wcześniej przez najeźdźców rosyjskich. Wtedy to w miejscu rozległego opactwa utworzono parafię. W 1920 roku podwyższone wieże kościoła o jedną kondygnację. W takiej formie obiekt przetrwał do naszych czasów pełniąc rolę kościoła parafialnego.Tutaj ciekawie dzieje klasztoru opisuje ks. Waldemar Kulbat.