Następnie na swojej drodze spotykam kolejny pałac.
Pałac, zwany także zamkiem, położony 300 m od mostu na Odrze, od niepamiętnych czasów stanowił centralną budowlę nadgranicznej osady, jaką już w XVI wieku były Chałupki. Pierwsze informacje na temat pałacu pochodzą z roku 1373 i zawarte są w dokumencie wystawionym przez księcia opolskiego Jana, dla rycerza Pasko.
Określenie "Zamek" wiernie oddaje pierwotny charakter tego obiektu, który z uwagi na swoje położenie spełniał funkcje obronne i otoczony był fosą. Obecny budynek został przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu barokowym, przy czym zachowano w nim wcześniejsze relikty. Budowla została wzniesiona na planie prostokąta i przykryta dachem mansardowym. Od strony północno-zachodniej przylega do niej wieża nakryta kopułą.
Przy pałacu zachowały się ślady dawnych fortyfikacji bastionowych, dobrze zarysowane w części południowo-zachodniej, oraz zarys fosy, szczególnie wyraźny po stronie północnej i zachodniej. Na przestrzeni wieków właścicielami zamku byli m.in. margrabia Jerzy Hohenzollern, rodzina Donnersmarcków, następnie Lichnowskych. W 1846 r. Zamek stał się własnością rodziny Rothschildów, bogatych wiedeńskich bankierów.
W ich rękach pozostawał aż do wybuchu II Wojny Światowej, kiedy to z rozkazu władz hitlerowskich oddany został wdowie po generale niemieckim, baronie Rotkirch-Panthen. Po roku 1945 Zamek stał się własnością Państwa Polskiego. Po zmianie systemowej Zamek stał się własnością samorządu, który wydzierżawił go prywatnemu inwestorowi. W zamku mieści się restauracja i hotel, a goście wchodzący do środka mogą podziwiać umieszczony nad wejściem kartusz herbowy Rothschildów.