Witek22 napisał(a):No dobrze. Dla zmiany klimatu może być Bułgaria. Tyle, że po tygodniu leżenia na plaży zaczyna mnie coś trafiać i ruszam szukać atrakcji. W Chorwacji nie ma problemu od Plitwic po Dubrownik. A co można robić lub zwiedzać w Bułgarii
Jest co nieco do zwiedzania np.Riłski Manastir, największy i najsłynniejszy klasztor w Bułgarii, leży na wysokości 1147 m n.p.m. w wąskiej dolinie rzeki Riłskiej w otoczeniu lasów i gór
W wiosce etnograficznej Etyr można poznać życie bułgarskich rzemieślników (piekarzy, kołodziejów, kamieniarzy, futrzarzy, szklarzy, kapeluszników, jubilerów, rymarzy, młynarzy, garncarzy, kowali i tkaczy), od wieków uprawiających swoje rzemiosło w typowych domach XVIII- i XIX-wiecznego Gabrowa, zrekonstruowanych tu w latach 60.
Rodopy
Krajobraz zdobią wąwozy Tregrad i Jagodina oraz strome, skalne stoki pasma Pereli, które następnie przechodzi w ułożone rzędami pola i lasy sosnowe. Przykładem niech będą rezerwaty Izworo czy Borowo, wspaniale nadające się do pieszych wędrówek. Rodopy Wschodnie charakteryzują się bogactwem form roślinnych i zwierzęcych.
Szlak Jaskiń
zdumiewające formacje skalne o najróżniejszych fantazyjnych kształtach i przepięknych barwach
W kierunku północnym od Sofii biegnie równolegle z rzeką Iskyr szosa i linia kolejowa aż do Mezdry (prawie 100 km od stolicy). Po obu brzegach rzeki, przecinającej kapryśnymi meandrami Starą Płaninę, pojawiają się zdumiewające formacje skalne o najróżniejszych fantazyjnych kształtach i przepięknych barwach.
Między Swoge a Łakatnikiem jest jaskinia zwana Meczata Dupka (Niedźwiedzia Jaskinia), ma 480 m długości.
Magura, inna ciekawa jaskinia, znajduje się kolo wsi Rabiszta, niedaleko Bełogradcziku, na północny zachód od Wracy. Jest ukryta we wzgórzu, ma 2800 m długości i wiele sal i korytarzy, ozdobionych stalaktytami i stalagmitami. Wysokość niektórych pomieszczeń dochodzi 20 m. Jedną z komnat ozdobili jej mieszkańcy przed trzema tysiącami lat rysunkami naskalnymi, używając do tego celu odchodów nietoperzy. Obrazki przedstawiają sceny łowieckie, ptaki, zwierzęta i tańczących ludzi. W Magurze znaleziono również narzędzia kościane, z kamienia i brązu. Ponadto w niszy jaskini odkryto szczątki rzymskiej dziewczyny, wraz z jej ozdobami.
Pobitite Kamyni
Na południe od Warny znajduje się rezerwat skalny Pobitite Kamyni, z niezwykłymi tworami natury. Na kamienistym podłożu wznoszą się jakby pnie drzew wysokości około 5 i o średnicy 3 metrów.
Są to warstwy wapieni, skamieniałe szczątki fauny morskiej, które na skutek ruchów tektonicznych zostały wypchnięte do góry z dna morskiego, a potem uległy erozji.
Pamporowo w Rodopach to największe uzdrowisko wysokogórskie (1650 m n.p.m.) w Bułgarii i drugi po Borowcu ośrodek sportów zimowych.
Są tu kolejki linowe, trasy biegowe, skocznie i wyciągi. Na Sneżance (1938 m) jest wieża telewizyjna, ogromna kawiarnia i taras widokowy - można stąd zobaczyć Morze Egejskie. Prowadzą stąd liczne szlaki turystyczne - do Skał Orfeusza, na szczyty Studenec, Sneżanka i Murgawec. Jesienią kwitnie tu mnóstwo liliowych zimowitów. Na zachód od Pamporowa we wsi Sziroka Łyka wznoszą się nad strumieniami piękne kamienne mosty, stworzone przez zmyślną naturę.
Wielkie Tyrnowo
Wielkie Tyrnowo (Weliko Tyrnowo) odegrało niezwykłą rolę w historii Bułgarii. Malownicze domy tego miasta carów zwisają nad stromymi zboczami wąwozu, którym płynie rzeka Jantra.Bansko leży w górach Riła na wysokości 950 m. Ponieważ miasteczko jest trudno dostępne, w okresie niewoli tureckiej było rajem dla handlarzy i hajduków, których lękały się władze osmańskie.Romantyczni hajducy, koledzy po fachu naszych harnasiów, latem zbójowali, a zimą kryli się u sprzyjających im bułgarskich chłopów, którym nieraz dawali pieniądze, odebrane bogatym Turkom. Otóż w Bansku pomiędzy domami są tajemne przejścia, a wśród urwisk skalnych schowki.
Nesebyr
Miasto jest uznane w całości za muzeum, dobro kultury narodowej. Leży na niewielkim skalistym półwyspie, ze stałym lądem połączonym wąskim przesmykiem.Nesebyr, starożytna Mesembria, założony został na miejscu wcześniejszej osady trackiej istniejącej w VII w. p.n.e., przez mieszkańców Kalchedonu w 510 r. p.n.e.
Kazanłyk
Kazanłyk, ważny punkt na trasie kolejowej Burgas-Sofia, wtłoczony jest pomiędzy pasmo Starej Płaniny i Srednej Gory, w Dolinie Róż. 70% światowej produkcji olejku różanego pochodzi właśnie z Doliny Róż.
Miasto stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. Do jednej z nich zaliczyć należy Święto Róż, organizowane w pierwszą niedzielę czerwca, na który składają się karnawały i parady w Kazanłyku oraz w Karłowie
Wraca
Na miejscu dawnej osady trackiej (znaleziono grobowiec tracki) Rzymianie zbudowali warownię w pobliżu ogromnych stromych skał, dodatkowej ochrony naturalnej. W VII w. wokół warowni powstało miasto.
Bełogradczik
Wspaniałe czerwonawe i żółte Bełogradcziszki Skali to kapryśny twór czarodziejki natury, która zaklęła tu w kamień zwierzęta, wędrowców, mnichów, dzieci, kobiety, drzewa...
Rzymianie wykorzystali skały tej okolicy do utworzenia warowni, aby broniła szlaku z Ratarii (Arczar) do Nissus (Nisz). Turcy zrobili to samo w XIX w., gdy trzeba było strzec Imperium Osmańskiego, tyle że wcześniej zniszczyli istniejącą już tu od XIII w. osadę. I ku chwale proroka zbudowali potężną twierdzę Kaleto. Przydała im się, gdy masakrowali bułgarskich powstańców w 1850 r. Twierdzę jednak zdobyli dzielni Rumuni w 1878 r. podczas wojny rosyjsko-tureckiej. W pobliżu leży słynna jaskinia Magura.
I wiele inych miejsc i punktów jest wartych do zwiedzania.