WYSPA PAG
Cyt.
...Wyspa archipelagu północno-dalmatyńskiego o powierzchni 284,5 km2. Panuje tu klimat łagodny, śródziemnomorski, choć w zimie wieją charakterystyczne wiatry (paskie bury), przynosząc suche powietrze górskie z Velebitu. Jej surowy, kamienisty wygląd sprawia momentami wrażenie krajobrazu księżycowego. Wyspa pokryta jest trawą i z dala niewidocznymi ziołami (koper włoski, macierzanka piaskowa, szałwia zawierająca więcej olejków eterycznych, niż rosnąca gdzie indziej i z której wytwarza się miód ceniony za właściwości lecznicze) dlatego wydaje się, że pasące się owce jedzą kamienie. W dolinach uprawia się jednak z powodzeniem winnice, owoce i warzywa. Z powodu częstych i silnych wiatrów bura, drzewka winne są tu niskie i szerokie, kiście winogron znajdują się bliżej pni i są drobnoziarniste, a dzięki mocnemu słońcu wyjątkowo słodkie. Na wyspie nie ma cieków wodnych, ale koło Metajny, Novalji, Povljany i Paga pojawiają się źródła. Na południowym wschodzie są jeziora krasowe Velo Blato i Malo Blato. Najwyższy szczyt to Sveti Vid (348 m n.p.m.). Mieszkańcy (obecnie 7969 osób) zajmują się hodowlą owiec (co daje im jagnięcinę, owczy ser i wełnę), uprawą winnic, rybołówstwem, produkcją soli, a specjalizują się w produkcji wędlin z wieprzowiny i prsuta - suszonej solonej wędliny. Zaraz po przekroczeniu Paskog mosta (na kanale Ljubacka vrata) na południowym cyplu wyspy możemy zobaczyć ruiny twierdzy Fortica, skąd kontrolowano ruch morski. Chorwaci stosunkowo wcześnie zamieszkali Pag, a ich głównym ośrodkiem była Kesa (część dzisiejszej Novalji). Ponieważ król Petar Kresimir IV podarował (1071) północną część wyspy kościołowi rapskiemu, a południową Zadarowi, wyspa stała się miejscem częstych bitew. W XII w. po upadku Kese jej rolę przejęło miasto Stari Grad. W latach 1409-1797 Pag był własnością Wenecji, a następnie dzielił losy Dalmacji pod władzą Austrii. Podczas wojen był okupowany najpierw przez Włochów, a następnie Niemców. Dziś należy do Chorwacji.
Karnawał zimowy trwa od pierwszej soboty po Święcie Trzech Króli i trwa do środy popielcowej. Co sobotę w hotelach i restauracjach odbywają się zabawy karnawałowe, które kończą się trzydniową szaloną zabawą na placu Petra Kresimira IV. Zgodnie z tradycją w środę popielcową pali się lalkę Marko - sprawcy całego zła, które się wydarzyło w poprzednim roku. Aktem spalenia kończy się karnawał. Od lat 60. XX w. w mieście odbywa się również karnawał letni (najczęściej 27 lipca), trwający jeden dzień, w którym przebrani mieszkańcy i goście paradują ulicami miasta.
Do dziś w wielu paskich rodzinach zachowały się stroje ludowe pochodzące jeszcze z Wenecji. Strój męski jest bardzo prosty: biała koszula, białe spodnie, czarna krótka kurtka. Jedyną dekoracją jest jedwabna chusta o żywym kolorze i czerwona czapeczka. Strój żeński jest natomiast bardzo bogaty w motywy i barwy: spódnica i bluzka zdobione koronką paską cipką, biżuteria, a na głowie, zdobiony koronką, trójkątny kawałek płótna.
.....
SPIS TREŚCI
PODRÓŻ
VARAŽDIN cz.1
VARAŽDIN cz.2
TWIERDZA I MOST
PLAŻA ANTE STARČEVIĆA
PLAŻA FILINO
PLAŻA ŠIMUNI
ŠIMUNI
MUNDIAL W PAGU
PLAŻA W KOLAN cz.1
PLAŻA W KOLAN cz.2
PLAŻA PRNJICA
5 PLAŻ MIĘDZY PRNJICĄ A ČISTĄ
ZADAR
NIN
PLAŻA PROSIKA
PLAŻA JADRA
PLAŻE STAREJ NOVALJI
PLAŻA ROZIN BOK
PLAŻA BAŠACA , PLAŻA RIKOVA KOTICA
PLAŻA GIRENICA
PLAŻA VELI BOK, PLAŻA MALI BOK cz.1
PLAŻA VELI BOK, PLAŻA MALI BOK cz.2
PAG
PLAŻA RUCICA
PLAŻA TIHANA
PLAŻE: TIHANA, DELFINKA, DUBRAVA, ELENA
PAŠKIE VRATA, PLAŻA BERITNICA
PLAŻA SLANA
PAŠKIE VRATA, PLAŻA SUŠAC, PLAŻA MALIN
PAŠKIE VRATA, PLAŻA MASKALIĆ cz.1
PLAŻA KLARA
STARI GRAD PAG , SOLANA PAG
JAKIŠNICA, PLAŻA MIEJSKA
PLAŻA LUNA, PLAŻA KRCALO, PLAŻA SLATINA
GAJ OLIWNY
TOVARNELE, PLAŻA TOVARNELE
LUN
GAJAC, PLAŻA GAJAC
PAŠKIE VRATA - DROGA LĄDOWA
PLAŻA MASKALIĆ cz.2
PLAŻA VELI ZATON
PLAŻA MALI ZATON
RAB cz.1
RAB cz.2
RAB cz.3
RAB cz.4
ŠIMUNI CAMPING VILLAGE I BRYLANTOWA PLAŻA
ŠIMUNI, PLAŻA FKK
MANDRE, PLAŻA VONGOLA
MANDRE, PLAŻA MANDRE
LUN, PLAŻA FURNJE
KARNAWAŁ W PAGU
JAKIŠNICA - BOROVICI
SMOKVICA
PLAŻA STARA VAS, PLAŻA VLAŠIĆI
POVLJANA, PLAŻA PERILO, PLAŻA LIVADE I OBATNICE
POVLJANA, PLAŻA MALI DUBROVNIK, PLAŻA DUBROVNIK
ULICZKI PAGU
NOVALJA
POVJANA, JEZIORO SEGAL (subim)
PLAŻA ZRĆE
MIĘDZY ZALEWEM A WROTAMI
RANKING PLAŻ
POWRÓT DO DOMU - MIKULOV
PLAŻA SLANA - DROGA LĄDOWA (Mikromir)
Zapraszam na relację, może bardziej przewodnik, po plażach i innych pięknych dziurach na Pagu,
które warto zobaczyć i których my, nigdy nie zapomnimy ...