Wnętrze katedry pomalowane jest na biało, zgodnie z regułą cystersów. Kolorowe akcenty to złociste gwaizdy na sklepieniu oraz herby dobroczyńców świątyni na wspornikach żeber. Katedra ma 107 m długości (wnętrze 97,6 m) i 19 m szerokości , a nawa główna sięga wysokości 17,7 m.
Obchodzimy kościół dookoła, zaczynając od nawy północnej, gdzie na samym początku znajduje się grobowiec rodziny Kosów (XVI-XVII w.)
Wzdłuż północnej ściany stoją boczne ołtarze …
Kaplica chrzcielna św. Jana Nepomucena z rokokowym wystrojem z poł. XVIII w.
Obchodzimy prezbiterium (ambit zbudowano w XIV w.) oglądając kolejne boczne ołarze i epitafia…
Mijamy kryptę grobową biskupów gdańskich, nad którą znajduje się opacka kaplica św. Krzyża z połowy XIV wieku z wypisażeniem z XVIII wieku.
Opuszczamy ambit…
Transept, a w nim ambona z poł. XVIII wieku umieszczona na filarze łuku otwierającego prezbiterium. Na pozłacanych kartuszach zdobiących ambonę przedstawiono sceny z życia św. Bernarda, ponad daszkiem widnieje Chrystus z krzyżem, a całość wieńczy figura anioła…
W południowej części transeptu widzimy ołtarz św. Józefa (1737 r.). Zegar ponad ołtarzem posiada mechanizm z końca XVI wieku.
W pobliżu znajduje się wsparta na kolumnach empora zdobiona malowidłami, a na niej małe organy chórowe zbudowane w 1680 roku, a więc zanim powstały słynne wielkie organy. Prospekt organowy ozdobiony jest złoconymi ornamentami oraz figurami aniołów otaczających króla Dawida grającego na harfie. Ciekawostką jest, że grać na tych organach można zarówno z ich własnej klawiatury, jak również z pulpitu dużych organów, do którego organy chórowe podłączono w latach 1934-1935. Obecny instrument pochodzi z 2003 roku, tyle że jest zainstalowany w zabytkowej szafie organowej.
Kaplica Mariacka…
… a za moment będziemy słuchać koncertu organowego w miejscu nietypowym dla przeciętnego turysty, gdyż w pobliży pulpitu organisty.