

Obchodzimy kościół dookoła, zaczynając od nawy północnej, gdzie na samym początku znajduje się grobowiec rodziny Kosów (XVI-XVII w.)

Wzdłuż północnej ściany stoją boczne ołtarze …

Kaplica chrzcielna św. Jana Nepomucena z rokokowym wystrojem z poł. XVIII w.

Obchodzimy prezbiterium (ambit zbudowano w XIV w.) oglądając kolejne boczne ołarze i epitafia…

Mijamy kryptę grobową biskupów gdańskich, nad którą znajduje się opacka kaplica św. Krzyża z połowy XIV wieku z wypisażeniem z XVIII wieku.

Opuszczamy ambit…

Transept, a w nim ambona z poł. XVIII wieku umieszczona na filarze łuku otwierającego prezbiterium. Na pozłacanych kartuszach zdobiących ambonę przedstawiono sceny z życia św. Bernarda, ponad daszkiem widnieje Chrystus z krzyżem, a całość wieńczy figura anioła…

W południowej części transeptu widzimy ołtarz św. Józefa (1737 r.). Zegar ponad ołtarzem posiada mechanizm z końca XVI wieku.

W pobliżu znajduje się wsparta na kolumnach empora zdobiona malowidłami, a na niej małe organy chórowe zbudowane w 1680 roku, a więc zanim powstały słynne wielkie organy. Prospekt organowy ozdobiony jest złoconymi ornamentami oraz figurami aniołów otaczających króla Dawida grającego na harfie. Ciekawostką jest, że grać na tych organach można


Kaplica Mariacka…

… a za moment będziemy słuchać koncertu organowego w miejscu nietypowym dla przeciętnego turysty, gdyż w pobliży pulpitu organisty.