Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów Otrębusy, Guzów, Czers
napisał(a) 21monika » 11.05.2016 23:19
GuzówPałac w Guzowie został wzniesiony przez rodzinę Ogińskich w XIX wieku. Inicjatywa wyszła od Andrzeja Ogińskiego, ojca Michała Kleofasa Ogińskiego. Michał Ogiński, późniejszy bardzo znany kompozytor, urodził się właśnie w tym pałacu, tutaj spędził również swoje dzieciństwo. Pałac przechodził z rąk do rąk, w 1827 roku stając się częścią majątku Henryka Łubieńskiego. Zafascynowany nowoczesnymi fabrykami, zbudował on niedaleko obiektu dużą cukrownię. Jednak kłopoty finansowe Łubieńskiego zmusiły go do wystawienia całego kompleksu na sprzedaż. W ramach licytacji pałac w Guzowie trafił do rąk Feliksa Sobańskiego.
Wraz z nowym właścicielem nadeszły duże zmiany – pałac został oddłużony, poddano go również generalnemu remontowi. Sobański zainicjował także założenie ogrodu angielskiego dookoła budynku – poprzednio obiekt był otoczony ogrodem w stylu włoskim.
Pragnąc nieco odświeżyć wizerunek pałacu, Feliks Sobański rozpoczął przebudowywanie go na obiekt w stylu renesansowym, mającym przypominać francuskie zamki znad Loary. Częściowo zamysł ten został zrealizowany – przede wszystkim mocno udekorowano elewację budynku oraz podzielono całe wnętrze na dwie, do tej pory połączone, strefy – prywatną oraz przeznaczoną dla gości. W strefie reprezentacyjnej swego czasu można było podziwiać wiele dzieł wybitnych artystów, takich jak Jan Matejko, Julian Fałat, Olga Boznańska czy też Aleksander Gierymski.
Dalsza historia pałacu w Guzowie jest niestety bardzo burzliwa. Już podczas pierwszej wojny światowej kompleks został w dużym stopniu zniszczony, a jego wnętrze zaadaptowano na potrzeby szpitala polowego. W czasie dwudziestolecia międzywojennego Sobańskim udało się wyremontować pałac, jednak kolejny poważny cios nadszedł w ciągu drugiej wojny światowej.
W 1939 roku pałac w Guzowie został zajęty przez niemieckie wojsko, które bawiło się na bankiecie wydanym przez Hitlera z okazji podpisania rozkazu o ostatecznym zdobyciu Warszawy. Po ich wyjeździe w kompleksie na jakiś czas znów zamieszkali Sobańscy, jednak niedługo potem na terenach tych pojawili się Rosjanie, dewastując budynki jeszcze bardziej.
I nie tak dawno jeszcze można było się pałętać po komnatach Pałacowych.
Obecnie pałac znów powrócił w ręce rodziny Sobańskich, która planuje jego renowację i odbudowę. Niestety prace pochłaniają olbrzymie ilości pieniędzy, dlatego też posuwają się w bardzo powolnym tempie.
Ale się posuwają i tak trzymać
cdn