Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z weekendowych wyjazdów Bracki Supetar i nie tylko

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 19.04.2016 21:02

Choć miasteczko samo w sobie jest bardzo zadbane, ciche i spokojne.
Ewidentnie większość mieszkańców przenosi się w wyższe partie i pozostawiają swoje nad Wiślańskie domostwa.
Kilka jest pięknie odnowionych, pokazują cała duszę budownictwa drewnianego.

1-DSC_0067.JPG
1-DSC_0066.JPG


Jest fajny system odwodnienia deszczówki.

1-DSC_0068.JPG
1-DSC_0069.JPG


I jest mały Ryneczek. Oczywiście wyżej jest piękny, wielki, nowoczesny i przestronny, ale to ten ma te coś. Klimat i takie tam...

1-DSC_0070.JPG


Ale uciekamy z Rynku z powodu polowania na klientów do polania toć to Lany Poniedziałek.

cdn.
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 20.04.2016 12:01

Wspinamy się w górę :wink:

1-DSC_0046.JPG
1-DSC_0047.JPG


Zadzieramy głowy 8O

1-DSC_0049.JPG


Liczymy schodki i dochodzimy do wniosku, :idea: że tu mają nadmiar kamienia, jak w Chorwacji.

1-DSC_0071.JPG
1-DSC_0072.JPG


Choć ten jest bardziej kolorowy. :wink:

1-DSC_0073.JPG


Cel osiągnięty.....

1-DSC_0076.JPG


Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, choć we właściwej swej bryle pochodzi z drugiej ćwierci XII w. i uznawany jest za bardzo cenny zabytek architektury romańskiej, nosi na sobie również piętno wielu przebudów, które spowodowały dodanie mu elementów gotyckich i barokowych oraz częściowe zatarcie romańskiego charakteru.

1-DSC_0041.JPG


Kościół zbudowany został z ciosów granitowych jako trójnawowa bazylika z niskim transeptem i niewielkim prezbiterium. Od wschodu nawy boczne i prezbiterium zakończone były apsydami. Wnętrze nawy głównej nie posiadało stropu belkowego ani sklepienia – stropy miały być tylko w nawach bocznych. Nawa główna łączyła się z bocznymi poprzez półkoliste arkady, wsparte na ustawionych na zmianę kolumnach i filarach. Para arkad niskiego transeptu, najbliższych prezbiterium była szersza i wyższa od pozostałych. Od zachodu kościół zwieńczono dwiema wieżami czworokątnymi, posiadającymi biforia na trzech górnych kondygnacjach. Wewnątrz kościoła w przestrzeni między wieżami znajdowała się empora.

Cdn
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 20.04.2016 21:23

Do kościoła niestety nie weszliśmy, tylko przez kratę zajrzeliśmy.

Portal romański znajdujący się w kruchcie (pierwotnie zaś w przedsionku otwartym) jest niezmiernie bogaty w dekoracje. Pochodzi z 1. połowy XII w., jego autor związany był najpewniej z włoskim warsztatem mistrza Wiligelma z Modeny. W dużym stopniu (i nie w całości) został on zrekonstruowany na początku XX stulecia.

1-DSC_0085.JPG
1-DSC_0086.JPG


Najciekawsza jest dekoracja kapiteli kolumn w uskokach portalu: na lewym jest antyczny heros ujarzmiający smoki, na prawym zaś maska z liśćmi. Są to symbole żywiołów ognia i wody. Dwie brakujące głowice zapewne nosiły symbole żywiołów ziemi i powietrza, tworząc w ten sposób symbolikę całości świata materialnego. Spośród archiwolt trzy są oryginalne: wewnętrzna z plecionką palmetową, środkowa z wałkiem spiralnym i zewnętrzna z wicią winorośli – najbardziej zewnętrzna archiwolta jest XX-wieczna. Istniejący portal nie posiada tympanonu i nadproża – wiemy jednak, że w nadprożu znajdował się rząd arkadek z figurami apostołów (zachowały się dwie, w lapidarium), zaś tympanon przedstawiał Chrystusa na majestacie w otoczeniu symboli czterech ewangelistów. Dekorację ościeży (w drugim, zewnętrznym, obecnie pustym uskoku) stanowiły też prostokątne nisze z umieszczonymi w nich półpostaciami.

W południowym portaliku bocznym zachowały się oryginalne drzwi z romańskimi okuciami. Znajdowała się na nich kołatka czy antaba, wykonana w 1. poł. XII w. – była to odlana z brązu głowa lwa, której z pyska wystawała ludzka główka. W 1939 r. zrabował ją niemiecki profesor Dagobert Frey.


1-DSC_0079.JPG


Na ścianie wschodniej znajdują się malowidła nieco innego charakteru, o grubym konturze. W dwóch górnych rzędach znajdują się sceny z Genesis, co dało asumpt do przypuszczenia, iż freski te wykonał jakiś lokalny skryptor – mogą być one powiększeniem iluminacji ze zdobionego kodeksu Genesis pochodzącego z 2. połowy XII w., przechowywanego niegdyś w bogatej bibliotece klasztornej. W trzech dolnych rzędach w prostokątnych kwaterach przedstawionych jest kilka innych scen staro- i nowotestamentowych: historia Noego (budowa arki), ofiarowanie Izaaka przez Abrahama, a także przedstawienia śś. Piotra, Pawła i Szczepana.

1-DSC_0077-001.JPG


Na tej samej ścianie odkryto również fragmenty malowidła gotyckiego, z XV w., które przeniesione zostały na ścianę północną. Przedstawiało ono najprawdopodobniej pietę. Poza tym przy oknach kaplicy znajdują się renesansowe ornamenty arabeskowe z 1. połowy XVI w., a na ścianie północnej kaplicy znajdują się malowidła XVII-wieczne przedstawiające mękę pańską.

Freski znaleźć możemy również w innych częściach kościoła. W kaplicy północnej znaleźć można resztki malowidła z XV w., w kaplicy klasztornej znajduje się przedstawienie św. Krzysztofa (również XV w.), zaś w głównej apsydzie kościelnej znajdują się malowidła z 2. ćwierci XVI w. przedstawiające 12 apostołów wiązane z Hansem Dürerem.
Ołtarz


1-DSC_0078.JPG


W południowej kaplicy świątyni znajdują się niezmiernie cenne elementy dekoracji malarskiej kościoła.

Na jej ścianie południowej znajdują się pochodzące prawdopodobnie z 1. poł. XIII w. niewielkie fragmenty monumentalnego malowidła przedstawiającego Sąd Ostateczny. Odkryte ono zostało ponad barokowym sklepieniem i przeniesione tutaj w latach 50. XX w.


1-DSC_0081.JPG


Ołtarz główny wykonany został w Krakowie ok. 1630 r. W jego centrum znajduje się obraz Matki Boskiej Czerwińskiej, uważany za cudowny, namalowany (lub być może tylko odnowiony) w 1612 r. przez Łukasza z Łowicza.

1-DSC_0082.JPG
1-DSC_0083.JPG


Prawda, że pięknie.

1-DSC_0080.JPG


Nasyceni pięknem kierujemy się do opelka.

1-DSC_0087.JPG


I co dalej do rodziców za stół :( znowu jeść :twisted: jeść :twisted: jak tradycja nakazuje. :mrgreen:

1-DSC_0075.JPG


Po drodze coś wymyślimy. W końcu do domu około 60 km, słoneczko jeszcze wysoko, głodni nie czujemy się gdzieś jeszcze na spacer się zatrzymamy.

cdn.
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 21.04.2016 21:14

A po drodze do domu dojeżdżamy do Wisły i wiemy już gdzie zboczymy. :roll:

1-DSC_0004.JPG
1-DSC_0006.JPG


W zachodzącym słońcu będzie super widoczek i spacerek.

1-DSC_0007.JPG
1-DSC_0008.JPG


Twierdza Modlin a dokładnie spojrzymy na Spichlerz Zbożowy. 8O

1-DSC_0051.JPG


Zbudowany w 1844 r. u ujścia Narwi do Wisły. Zaprojektowany przez polskiego architekta Jana Jakuba Gaya, jako najpiękniejszy gmach Królestwa Polskiego. Spichlerz, oprócz zadań magazynowych mógł pełnić funkcje obronne, gdyż na pierwszej kondygnacji zaopatrzony został w otwory przystosowane do prowadzenia ognia zarówno artyleryjskiego, jak i z broni palnej. Rolę magazynu zbożowego pełnił do 1853 r. tj. do czasu odkupienia go przez ówczesne władze wojskowe od Banku Polskiego, z przeznaczeniem na magazyn sprzętu saperskiego (temu celowi służył do września 1939 r.). Spichlerz został w znacznym stopniu zniszczony. Zachodnie, nieistniejące dzisiaj skrzydło spichlerza, zostało rozebrane tuż po wojnie

Od kilku lat chodzi nam po głowie eksploracja tych terenów rowerem. Kilka lat temu zaraz po udostępnieniu przez wojsko byliśmy z dziećmi. I tak w ramach wspominek zatrzymaliśmy się na chwilę. Naprawdę chwilę, a aby poczuć atmosferę Twierdzy trzeba się wybrać na cały dzień. Założyć dobre buty i mieć w zanadrzu bluzę. :D

Cdn
Ostatnio edytowano 25.04.2016 21:19 przez 21monika, łącznie edytowano 1 raz
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 25.04.2016 21:17

I tak zamiast zjechać na krajową 7 śmigamy dalej w stronę Lotniska, oczywiście je mijamy i kierujemy się na Nowy Dwór Mazowiecki. Po drodze przejeżdżamy koło cmentarza wojskowego i miasteczka Twierdzy.

1-DSC_0001.JPG


Co do tego nikt nie będzie miał wątpliwości jeśli wjedzie w granice Modlina od strony Lotniska.

1-DSC_0002.JPG


Kierujemy się w stronę Bramy Ostrołęckiej. To z tond jest najpiękniejszy widok na Spichlerz.

1-DSC_0111.JPG


Po zabraniu biletu zjeżdżamy na dół, na nabrzeże i w okolicach bramy zostawiamy opelka.

1-DSC_0112.JPG


1-DSC_0088.JPG


Kiedyś była niezła Restauracja Ostrołęcai, z super klimatem, ale odkąd Twierdza (teren) ma nowego właściciela ceny wynajmu są drakońskie.

Przedmiotowe elementy Frontu Ostrołęckiego posiadają wartości historyczne i naukowe. Dokumentują rosyjskie oraz polskie (poprzez udział w budowie i projektowaniu rodzimych inżynierów wojskowych) budownictwo fortyfikacyjne z okresu 1 połowy XIX wieku, oparte o ziemne umocnienia uzupełnione ceglanymi budynkami i murem Carnota. Szczególnie wartościowa jest brama Ostrołęcka, która otrzymała także funkcję działobitni, co na terenie twierdzy jest rozwiązaniem wyjątkowym.

1-DSC_0094.JPG
1-DSC_0095.JPG


Ponadto, w razie oblężenia, była ona narażona na dodatkowy atak od strony Narwi i zapewne z tego powodu odróżnia się ona funkcją oraz układem od pozostałych bram. Zmiany zachodzące w obrębie frontu dokumentują jednocześnie przeobrażenia techniki fortyfikacyjnej oraz rozbudowę samej twierdzy i modyfikację układu komunikacyjnego w obrębie Nowego Dworu Mazowieckiego. Jednakże te zmiany, głównie w najbliższym otoczeniu bramy, nie wpłynęły negatywnie na wartości zabytkowe. Obecnie nadal czytelny jest układ frontu i jego dawna funkcja, pomimo zadrzewienia wału, przysypania kazamaty i rozebrania części murów dziedzińca bramy. W opisywanej części frontu zachował się w dobrym stanie mur Carnota, pozbawiony jedynie części poprzecznic. O wartościach artystycznych świadczy głównie klasycystyczny detal architektoniczny zastosowany do dekoracji elewacji bramy i poterny, charakteryzujący się wysoką jakością wykonania i poprawnymi proporcjami.


1-DSC_0089.JPG
1-DSC_0096.JPG


Obiekty położone są w południowo-wschodniej części twierdzy Modlin i stanowią element obwarowania zewnętrznego, ograniczonego Narwią od południa, bramą kolejową od północy, fosą od wschodu i ulicą Obwodową od zachodu.

1-DSC_0092.JPG


No dobrze idziemy dalej, ale tu jeszcze zajrzymy później.

cdn
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 26.04.2016 13:45

Pogoda nam dopisuje.

Idziemy w stronę ....

1-DSC_0007.JPG
1-DSC_0021.JPG
1-DSC_0023.JPG


Zamęczę Was tym widokiem, :mrgreen: ale sami ocięcie, czy ładnie.

Jeszcze spojrzymy za siebie... :D

1-DSC_0098.JPG
1-DSC_0103.JPG


Ale zanim dojdziemy do tarasu widokowego troszkę trzeba po dreptać, ale co tam :hut: lubimy spacerki. A jeszcze jeśli widoki nam rekompensują trudy spaceru SUPER.

1-DSC_0074.JPG


Tu to akurat jest tak sobie.

1-DSC_0082.JPG
1-DSC_0083.JPG


Biała Wieża to już coś ciekawszego dla oka.

1-DSC_0079.JPG
1-DSC_0078.JPG


I może jeszcze raz Spichlerz. :twisted: :roll:

1-DSC_0059.JPG
1-DSC_0060.JPG
1-DSC_0061.JPG


cdn.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5796
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 27.04.2016 07:19

Pięknie nam Modlin pokazujesz :) .
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 27.04.2016 07:26

Nefer napisał(a):Pięknie nam Modlin pokazujesz :) .


Fajnie, że się podoba.

Piotr WELDON w poście DZIEŃ DOBRY zaprasza 2 maja chętnych na zwiedzanie Twierdzy to jego specjalność ostatnimi czasy
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 27.04.2016 08:18

I tak w chylącym się ku Wiśle słońcu docieramy do.....

1-DSC_0073.JPG
1-DSC_0072.JPG
1-DSC_0067.JPG


I tarasu widokowego. :hut:

1-DSC_0028.JPG


Wspinamy się. :wink:

1-DSC_0013.JPG
1-DSC_0014.JPG


Rozglądamy się 8O

1-DSC_0017.JPG
1-DSC_0026.JPG


Przed nami.........

1-DSC_0008.JPG
1-DSC_0024.JPG


I już nie męczę Was więcej widokiem, który jest dla mnie osobiście jednym z piękniejszych, jaki mam w zasięgu opodal-niedaleko

Zajrzymy teraz pod taras.

1-DSC_0029.JPG


Wchodzimy troszkę nie pewnie, bo co można zastać w takim przybytku wolnostojącym w naszym pięknym kraju.
A co zobaczyliśmy to cdn.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6448
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 27.04.2016 09:11

Byliśmy ze 3 razy w Nowym Dworze Mazowieckim, ale nie wiedziałam, że tam takie cuda 8O
Fakt, nigdy nie było czasu na spacery :D
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5796
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 27.04.2016 12:32

21monika napisał(a):Piotr WELDON w poście DZIEŃ DOBRY zaprasza 2 maja chętnych na zwiedzanie Twierdzy to jego specjalność ostatnimi czasy

Chętnie bym się wybrał, gdybym tylko był w Warszawie :wink: .
Ale że mnie nie będzie, to się nie wybiorę.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18984
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.04.2016 15:01

Byłem tam . . . jeszcze w ubiegłym wieku :? przy okazji . . . chyba czas przypomnieć sobie , tym bardziej że tego lata wyłącznie weekendowe wyjazdy będą .

Moniko , że dzieci "szybko" dorosły to fakt , ale dzięki temu mamy swobodę wyboru kierunku i rodzaju spaceru .

Używanie zwykłej papierowej mapy sprawia mi przyjemność 8)


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59727
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.04.2016 17:20

21monika napisał(a):Do kościoła niestety nie weszliśmy, tylko przez kratę zajrzeliśmy.

Ma kilka ciekawych detali.

Pozdrawiam,
Wojtek
Użytkownik usunięty
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.04.2016 18:14

Obrazek


Fantastyczne miejsce :D
Świetny cel weekendowego wyjazdu 8)

Szacun

Muszę kiedyś się tam wybrać 8)
Bernadr C
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 02.06.2006
Re: Kolejny rok weekendowych wyjazdów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bernadr C » 27.04.2016 18:23

Zawsze raczej przejeżdżałem te miejsca, kierujac sie ku morzu lub w stronę Mikołajek. A jednak coś nowego warto w Polsce zobaczyć. Zatrzymać sie, nie pędzić.

Bernard.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Z weekendowych wyjazdów Bracki Supetar i nie tylko - strona 32
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone