Re: 2015 Rok weekendowych wyjazdów
napisał(a) 21monika » 12.10.2015 07:01
Nadal jesteśmy na Rynku Kościuszki.
Za Nami dawna Zbrojownia a przed Nami dawny Klasztor Sióstr Miłosierdzia.
A teraz do Archikatedry Białostockiej
Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku tworzą dwie świątynie: katedra zbudowana w stylu neogotyckim z początku XX w. i przylegający do niej kościółek farny z okresu późnego renesansu.
Biały kościółek farny jest najstarszą murowaną budowlą w Białymstoku. Stary kościół farny powstał w latach 1617 - 1626. W miejscu istniejących wcześniej kościołów drewnianych, zbudowano murowany. Kościół ufundował ówczesny właściciel dóbr białostockich Piotr Wiesiołowski., natomiast późnobarokowe wyposażenie wnętrza świątyni ufundował Jan Klemens Branicki. Na początku świątynia miała charakter późnogotycki z elementami renesansu.
Kiedyś kościół stanowił mauzoleum rodzinne rodu Gryfitów - Branickich. Świadczą o tym liczne nagrobki rodzinne oraz urna z sercem Jana Klemensa Branickiego. W 1980 roku został przeprowadzony kapitalny remont i konserwacja wnętrz kościelnych. Odkryto wówczas krypty grobowe, znajdujące się pod świątynią
Kiedy w połowie XIX wieku świątynia nie mogła pomieścić już wszystkich wiernych, zwrócono się do władz carskich o wyrażenie zgody na budowę nowego kościoła. Po 40 latach udzielono pozwolenia na dostawienie "przybudówki". W 1900 roku rozpoczęto dobudowę kościoła wg. projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Po 6 latach budowy, stanęła "przybudówka" wielokrotnie przerastająca sam kościół. Dzisiaj pełni rolę Bazyliki Katedralnej Arcybiskupa Białostockiego. Potocznie nazywana "czerwonym kościołem" została zbudowana na planie krzyża łacińskiego. Białostocka Katedra jest trójnawową bazyliką z pięknym, drewnianym ołtarzem. Nad głównym wejściem umieszczono płaskorzeźbę. Do Bazyliki wchodzimy przez duży przedsionek.
I tu właśnie zajrzeliśmy.
Bazylika posiada ołtarze w dwóch nawach. Są one poświęcone Matce Boskiej Częstochowskiej i Matce Bożej Miłosierdzia, której ołtarz jest diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym.
oraz ołtarz główny przedstawiający rzeźbę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Idziemy dalej
Naprawdę świetnie zorganizowane zwiedzanie z tablicami może każdy sobie sam poprowadzić swoją wycieczkę.
Brawo dla Białegostoku.
Ostatnie spojrzenie na Katedrę.
cdn.