Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Optymalna trasa, ale inaczej...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
romman
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 20.04.2012
Optymalna trasa, ale inaczej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) romman » 20.04.2012 08:53

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum. Przede wszystkim chwała temu, co założył to forum, bo teraz wiem o Cro więcej niż kiedykolwiek.

Otóż w tym roku wybieram się do tego kraju, a że lubię mieć wszystko dobrze zaplanowane, to (a jakże!) nie mogłem pominąć tematu dogodnego dojazdu. Tym bardziej, że moja trójka dzieci raczej chciałaby dostać się na miejsce w miarę szybko :-)

Oczywiście przejrzałem bodajże wszystkie wątki w tym temacie i potwierdza się przysłowie, że gdzie dwóch Polaków, tam 3 opinie :)

Moje pytanie jest nietypowe i kieruje je w zasadzie do wszystkich, którzy jadąc do Chorwacji przekraczali polską granicę w Cieszynie a potem jechali przez Czechy, Austrię i Słowenię:

Po co pchać się tam, gdzie natężenie ruchu jest największe, skoro można jechać tak:

1) Przejście w Cieszynie i kierować się na Słowację (Zylina)
2) Potem aż do Bratyslawy autostradą
3) W Bratysławie na Węgry - Gyor, Szekesfehervar
4) No i autostradą prosto do Chorwacji na Vrazdin
5) Potem autostradą na Trogir (moje miejsce docelowe)

Porównywałem obie trasy i moja propozycja to niemal 950 km autostradami. Reszta to w 99% drogi międzynarodowe i główne.

Czy ktoś mi wytłumaczy, po co płacić więcej za winiety i ryzykować korek w Słowenii, zamiast jechać Słowackimi i Węgierskimi autostradami?

Dzięki za odpowiedź!
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.04.2012 09:17

romman napisał(a):Witam,

To mój pierwszy post na tym forum. Przede wszystkim chwała temu, co założył to forum, bo teraz wiem o Cro więcej niż kiedykolwiek.

Otóż w tym roku wybieram się do tego kraju, a że lubię mieć wszystko dobrze zaplanowane, to (a jakże!) nie mogłem pominąć tematu dogodnego dojazdu. Tym bardziej, że moja trójka dzieci raczej chciałaby dostać się na miejsce w miarę szybko :-)

Oczywiście przejrzałem bodajże wszystkie wątki w tym temacie i potwierdza się przysłowie, że gdzie dwóch Polaków, tam 3 opinie :)

Moje pytanie jest nietypowe i kieruje je w zasadzie do wszystkich, którzy jadąc do Chorwacji przekraczali polską granicę w Cieszynie a potem jechali przez Czechy, Austrię i Słowenię:

Po co pchać się tam, gdzie natężenie ruchu jest największe, skoro można jechać tak:

1) Przejście w Cieszynie i kierować się na Słowację (Zylina)
2) Potem aż do Bratyslawy autostradą
3) W Bratysławie na Węgry - Gyor, Szekesfehervar
4) No i autostradą prosto do Chorwacji na Vrazdin
5) Potem autostradą na Trogir (moje miejsce docelowe)

Porównywałem obie trasy i moja propozycja to niemal 950 km autostradami. Reszta to w 99% drogi międzynarodowe i główne.

Czy ktoś mi wytłumaczy, po co płacić więcej za winiety i ryzykować korek w Słowenii, zamiast jechać Słowackimi i Węgierskimi autostradami?

Dzięki za odpowiedź!


Ależ kolego Romman
Musisz się dokładnie wczytać w Forum, bo było już niejednokrotnie o tym, że niektórzy tak jeżdżą. Mnóstwo osób jeździ też do Bratysławy, a później słynną "86" (przez Kormend, Szombathely etc) i później zgodnie z Twoja sugestią na Varażdin.

Zajrzyj do relacji np. Anakina, który opisuje drogę "81", o której wspominasz.

Natomiast w odpowiedzi na kwestię dotyczącą, czemu ludzie jeżdżą przez Czechy, Austrię i Słowenię - raz, że każdy jeździ jak lubi (niektórzy lubią Czechów, niektórzy śpią w Austrii, dwa: niektórzy mieszkający np na Dolnym Śląsku nie mają interesu "wracać się" do Żyliny, bo przez Czechy zwyczajnie im bliżej, a jeszcze inni - kochają objazd Hytrej Cesty w Słowenii i jadą tam tylko po to aby pojeździć sobie po Ptuju ;)

pozdro
Ostatnio edytowano 20.04.2012 09:34 przez tony montana, łącznie edytowano 1 raz
romman
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 20.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) romman » 20.04.2012 09:32

Dzięki - czyli wygląda na to, że ja akurat mieszkam w miejscu, gdzie mi jest wszystko jedno którędy pojadę i mogę kierować się jedynie własnym widzi mi się oraz ewentualnymi korkami.

Co do tej trasy 86 - może jak dzieci podrosną to pojadę trasą bardziej rekreacyjną - tym razem chcę być po prostu szybko na miejscu.
Amikol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 447
Dołączył(a): 18.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amikol » 20.04.2012 09:39

romman ... piszesz po co płacić więcej za winiety ? a o które Ci chodzi bo wszędzie są płatne , wyjątek to droga 86 w H , jeśli chodzi o natężenie ruchu? zależy kiedy jedziesz --miesiąc , dzień , pora dnia i z jakiego miejsca , o ewentualnych korkach i możliwościach ich ominięcia znajdziesz na forum , nie ma idealnej trasy , każdy wybiera indywidualnie , następnym razem wybierz inny wariant i sam porównaj , to Ty decydujesz i .....czytaj na forum, inna sprawa po co założyłeś nowy ? temat przez to forum jest "zapchane'' podobnymi pytaniami i coraz dłużej trzeba szukać tego co nas interesuje
Amikol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 447
Dołączył(a): 18.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amikol » 20.04.2012 09:43

....skoro uważasz że Twoja trasa jest najszybsza ? ( najlepsza ?) ...chyba nie , to po co pytasz ?
romman
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 20.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) romman » 20.04.2012 09:55

Amikol napisał(a):....skoro uważasz że Twoja trasa jest najszybsza ? ( najlepsza ?) ...chyba nie , to po co pytasz ?


Większość tematów ma już kilka lat - drogi ciągle się zmieniają. Widzisz - naprawdę bardzo dużo szukałem a i tak nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania. Dzięki Wam, doświadczonym Cromaniakom można dowiedzieć się konkretów szybko i mieć pewność, że przekażecie aktualne spostrzeżenia.

Wiem, że jest bardzo dużo takich tematów, ale z tym jest jak z chorobą - do lekarza wielu ludzi przychodzi z jedną, ale każdy jest traktowany indywidualnie :-)

W każdym razie - dzięki. Pomogliście mi i macie na koncie dobry uczynek w piątkowe przedpołudnie :-)


A co do Winiet - jadąc przez Słowację i Węgry zapłacę mniej niż jadąc przez Czechy, Austrię i Słowenię.
Amikol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 447
Dołączył(a): 18.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amikol » 20.04.2012 10:08

ceny winiet
-A- 10 dni -8 euro
-Węgry 10 dni -11,23 euro
-CZ 10 dni 310 koron (~50 zł)
-Słowacja 10 dni -10 euro
Slowenię można ominąć
romman
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 20.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) romman » 20.04.2012 10:16

Amikol napisał(a):ceny winiet
-A- 10 dni -8 euro
-Węgry 10 dni -11,23 euro
-CZ 10 dni 310 koron (~50 zł)
-Słowacja 10 dni -10 euro
Slowenię można ominąć


Ok Amikol - też jestem z Katowic - załóżmy, że startujesz o 5 rano w piątek w lipcu. Którędy jedziesz?
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7956
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 20.04.2012 10:24

Ja bym jechał tak ;) :
- A4 do węzła Sośnica, potem A1 do Świerklan, dalej na Wodzisław - Chałupki (ok. 30km zwykłej drogi).
-W Bohuminie na autostrade kierunek Brno, w Brnie na Mikulov (ok 50km zwykłej drogi)- Wiedeń, Graz.
- Słowenia do wyboru, autostrada i winieta za 15 euro, lub ominąć autostradę (dłużej ok 30 do 40 minut).
- w Chorwacji cały czas autostradą.
Jeśli nic niezwykłego się po drodze nie wydaży po ok 12 godzinach jesteś w Trogirze. Ja jeżdżę ta trasą tylko że startuje w Raciborzu (do D1 ma 30km), w ubiegłym roku do Trogiru jechałem 11 godzin.
A tak na serio, ilu forumowiczów tyle tras ;) :)
Amikol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 447
Dołączył(a): 18.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amikol » 20.04.2012 10:28

zawsze jeżdżę na noc ( zawsze w ciemno) a ostatnio
Cieszyn przez Tychy ( teraz tam są remonty i chyba lepiej przez Żory)
-Żylina
-Bratysława
-Austria ( ekspresówka pod Wiedeń-- - Graz )
potem objazd Słowenii przez Lenart -Ptuj ( granica w Maceli kilka samochodów, jechałem z piątku na sobotę pod koniec czerwca 2011)
-dalej autostradami w CRO
-....prawdopodobnie optymalna trasa oczywiście wg mnie chociaż jeszcze nie wiem jak pojadę w tym roku......
Ostatnio edytowano 20.04.2012 10:33 przez Amikol, łącznie edytowano 1 raz
Amikol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 447
Dołączył(a): 18.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amikol » 20.04.2012 10:31

dids 76 --Twoja trasa też jest godna uwagi a że ją polecasz to wiadomo masz ją na wyciągnięcie ręki a z Katowic -zależy z którego miejsca jest kilka wariantów , zawsze to ...parę km bliżej , ale to już tak żartem
amadeus222
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 28.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) amadeus222 » 20.04.2012 11:14

Witam.
Wybieram się pierwszy raz wraz z dwójką dzieci do Chorwacji samochodem zasilanym LPG i oczywiście jest związany z tym niepokój-jaką trasę wybrać by było w miarę szybko (bez noclegów)by można było zatankować LPG, wyjazd 04.07.2012 godz 16ta. Każdy pisze inaczej i mówi co innego ,jeż tu jedź na to itd. Po kilkunastu spędzonych godzinach na różnych forach ,powiem krótko ZGŁUPIAŁEM icon_eek.gif . W końcu ktoś podał mi taką trasę do wymarzonego miejsca http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=205038633857764026756.0004be17c3b788044061b
Bardzo bym prosił o opinię dotyczącą tej trasy,wskazówki,edycję trasy. Wszelka pomoc mile widziana.
Przypominam wyjazd godz: 16:00 04.07.2012r i to jest najpewniejsze icon_smile.gif
Wszelkie pytania -jakby takie były pisać na gg: 6852576
mkmb
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 09.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkmb » 20.04.2012 12:36

Amadeus222 na końcówce trasy w Cro nie zjeżdżaj z autostrady zjazdem 23 tylko następnym 24 Prgomet. Będziesz miał krótszy dojazd od autostrady, a serpentynki nie są takie groźne jak wygląda na mapie. Po dojechaniu do Jadranki przejedź przez skrzyżowanie prosto i jesteś o rzut beretem od Trogiru. Jeszcze tylko dwa mostki i jesteś prawie na miejscu. Poza tym reszta trasy ok. Tylko przez Węgry ja nie zjeżdżam w Szombathely na Zalaegerszeg tylko dalej 86 na Kormend i do przejścia w Redics. Ale tak jak pokazałeś też dojedziesz.
amadeus222
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 28.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) amadeus222 » 20.04.2012 17:02

mkmb napisał(a):Amadeus222 na końcówce trasy w Cro nie zjeżdżaj z autostrady zjazdem 23 tylko następnym 24 Prgomet. Będziesz miał krótszy dojazd od autostrady, a serpentynki nie są takie groźne jak wygląda na mapie. Po dojechaniu do Jadranki przejedź przez skrzyżowanie prosto i jesteś o rzut beretem od Trogiru. Jeszcze tylko dwa mostki i jesteś prawie na miejscu. Poza tym reszta trasy ok. Tylko przez Węgry ja nie zjeżdżam w Szombathely na Zalaegerszeg tylko dalej 86 na Kormend i do przejścia w Redics. Ale tak jak pokazałeś też dojedziesz.


Wielkie dzięki za uwagę,fajnie że tamtędy jechałeś.Powiedz około ilu godzin zajmuje droga,czy drogi są w miarę i parę innych drogocennych wskazówek.
rafalisko30
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1368
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafalisko30 » 20.04.2012 21:14

dids76 napisał(a): A tak na serio, ilu forumowiczów tyle tras ;) :)


Właśnie.
Tak naprawdę to chyba nie ma większego znaczenia, czy jedziemy przez Węgry czy Austrię, czas w jakim pokonujemy trasę na Chorwację i koszty są podobne. Oczywiście mogą zaistnieć przyczyny subiektywne, że będzie inaczej (korki, remonty, objazdy itp.) Jeśli ktoś jedzie pierwszy raz do Chorwacji, to lepiej nie kombinować, tylko kierować się swoją intuicją przy wyborze trasy, bo czytając ten i podobne tematy na forum można dostać świra.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone