Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Spacer uzupełniający w stylu mieszanym :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.02.2012 00:51

Część piąta Serbia .


Po śniadaniu i kawie wypitej w towarzystwie wschodzącego coraz wyżej słońca i wędkujących patriotów , żegnamy się Dunajem , "naszym"Campingiem i wszystkimi jego mieszkańcami , i kierujemy się w stonę miasta Zajecar . . .

Zanim jednak odwiedzimy to miasto i wypijemy kolejną "małą czarną" i zjemy wymarzone lody , w okolicach Negotin skręcamy w wąską , lokalną drogę która ma nas doprowadzić do Monastyru Vratna .

Droga przebiega wśród pól i łąk , mijamy wioski w których oglądamy stere , piękne domy i nowo wybudowane wille
Pogoda nas rozpieszcza , dlatego z ulgą wjeżdżamy w zalesiony teren i po pewnym czasie naszym oczom ukazuje się najpierw tablica potwierdzająca słuszność obranego kierunku


Obrazek


. . . a po przejechaniu kilku kolejnych kilometrów kolejna

Obrazek

Jedziemy teraz wąską , asfaltową drogą przez park , w którym leniwie skubią sobie trawę muflony , są też daniele ( niestety o tym dowiedziałem się już po powrocie do domu ) :wink:

Obrazek

Fotki robione przez bramę :roll:

Obrazek

Obrazek



Dojeżdżamy na mały parking pod bramą , za którą w oddali widać zabudowania monastyru , ale . . . brama jest zamknięta
Powiedziałbym " nic to " ale za monastyrem jest drugi cel - Vratna Brama - trzy kamienne łuki ( bramy ) , pierwszy zaledwie
200 m za klasztorem , a także jaskinie . . .
Ech , szkoda gadać :?


Robię fotki i wracamy do głównej drogi - kierunek Zajecar , gdzie robimy małą przerwę na kawę i lody .
Z miasta wyjeżdżamy drogą Nr 5 , by po przejechaniu kilku kilometrów . . .
. . . bo przeczytałem taki artykuł

Temperatura przekracza 35 stopni Celsjusza , na niebie tylko ślad samolotu , pofalowany teren i znak

Obrazek

C.D.N.

Pozdrawiam
Piotr
Ostatnio edytowano 05.03.2012 02:02 przez piotrf, łącznie edytowano 2 razy
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.02.2012 01:04

piotrf napisał(a):Dojeżdżamy na mały parking pod bramą , za którą w oddali widać zabudowania monastyru , ale . . . brama jest zamknięta
Powiedziałbym " nic to " ale za monastyrem jest drugi cel - Vratna Brama - trzy kamienne łuki ( bramy ) , pierwszy zaledwie
200 m za klasztorem , a także jaskinie . . .
Ech , szkoda gadać :?

Tiaaa.... ciesz się, że Cię nie ustrzelono, jak przez to loviste przejeżdżałeś. Skoro nawet do znaków drogowych strzelali...

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.02.2012 01:21

Felix Romuliana wpisany na listę UNESCO kompleks pałacowo-świątynny o powierzchni 40,000 m2 został zaprojektowany
i wybudowany przez cesarza Galeriusza ( Gaius Galerius Valerius Maximianus ) , który jest barwną postacią i w historii Cesarstwa Rzymskiego m.in. zapisał się jako prześladowca chrześcijan . To on jest autorem dekretu antychrześcijańskiego , który odwołał własnoręcznym podpisem 1 maja 311 roku n.e. złożonym na dekrecie o zakazie prześladowania chrześcijan , cztery dni przed swoją śmiercią w Sardicy . Ironia losu :?: :wink:

Prawdopodobnie był Iliryjczykiem , potomkiem szlacheckiego rodu , który rządził na terenach Bałkanów w I w. p.n.e. , zaczynał jako zwykły żołnierz w armii Aureliana ( po tym jak został znaleziony w taborze dackim razem zmatką ) , a później pod dowództwem Probusa , gdzie wsławił się odwagą i przbiegłością .
Po otrzymaniu tytułu cesarza 1 marca 293 roku z rąk Dioklecjana ( w tym samym roku poślubił córkę Dioklecjana :) ) i objęciu dowództwa nad wojskami , wsławił się zwycięstwami w wojnie z Persami ( prowadzoną w latach 297-299 )

Jako adoptowany syn cesarza Dioklecjana i zarazem jego zięć ( jego drugą żoną była córka Diolecjana - Galeria Waleria ) a także z uwagi na zasługi militarne i polityczne został cesarzem Rzymu 1 maja 305 roku n.e.
Prawdziwie holywoodska kariera :lol:


Ten Tetrarchus rozkazał rozpocząć budowę ( podobno w miejscu swoich narodzin ) w 298 roku i nazwał ją na cześć swojej matki ( Romula ) Felix Romuliana .
Materiały do jej budowy i zdobień sprowadzono z całego ówczesnego imperim ( zielony piaskowiec i porfiry z Peloponezu , biały marmur z greckiej wyspy Proconos , a ponadto granit we wszystkich odcieniach , biały wapień i fioletowy porfir z Egiptu )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzięki kilku pałacom i świątyniom była Romuliana bardzo popularnym miejscem w imperium
Jako ciekawostkę należy dodać , że na terenie obecnej Serbii przyszło na świat siedemnastu cesarzów Rzymu 8)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Makieta pałacu

Obrazek

W spokoju możemy zwiedzać , oprócz nas jast tylko kilku archeologów i dwie osoby dbające o zabytek 8)

C.D.N.

Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.02.2012 01:27

Franz napisał(a):Tiaaa.... ciesz się, że Cię nie ustrzelono, jak przez to loviste przejeżdżałeś. Skoro nawet do znaków drogowych strzelali...


Dowiedziałem się , że polują tam na daniele i muflony :lol: , chyba do nich podobny nie jestem :wink:
Z drugiej strony . . . zamin bym się wytłumaczył . . .
:wink:


Wracając do Romuliany - tu kilka ciekawych ujęć


Pozdrawiam
Piotr
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 20.02.2012 16:23

Super się ogląda i czyta, poproszę tak dalej. :D
Pozdrawiam Aśka. :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.02.2012 16:33

:oops:

Dziękuję
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.02.2012 17:56

piotrf napisał(a):ale za monastyrem jest drugi cel - Vratna Brama - trzy kamienne łuki ( bramy ) , pierwszy zaledwie
200 m za klasztorem , a także jaskinie . . .

Rzeczywiście szkoda... miejsce (poszukałem sobie fotek) po prostu świetne a i pogoda super dopisywała...

Natomiast Romuliana też bardzo mi się podoba :idea: , widać ze miejsce zadbane i jak nietrudno się domyślić, pozbawione zwiedzających...

Również przemierzyliśmy analogiczną trasę w 2008, ale o obu tych miejscach wtedy nie słyszałem. Poszukałem sobie na mapie gdzie to, daleko "zbaczać" nie było trzeba :roll: . Ale wtedy priorytetem jeszcze były góry :roll: :wink:

Pzdr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.02.2012 20:59

To prawda Pawle , zbyt wielu odwiedzających Romuliana nie ma , co dziwi mnie bardzo , bo moim zdaniem warto zobaczyć riuny w takim stanie ( po ewentualnej odbudowie może stracić autentyczność . . . )

Miał być jeszcze Kalemegdan celtycki , rozbudowany przez Rzymian ( Singidunum ) i Selo Ethno Village ''Stanišici'' ale jakoś . . . zachciało nam się Sarajewa i Mostaru :)
Dodatkowo podobała nam się bardzo południowa trasa przejazdu przez góry , dlatego zostawiliśmy sobie te atrakcje na następne odwiedziny w Serbii :D


Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.02.2012 21:51

Ruiny faktycznie fajne, chociaż w tym roku (nawet jeśli planowany wyjad wypali) nie uda się ich zobaczyć. Może kiedyś? O ile faktycznie uda nam się tegoroczna podróż i będzie nam się jeszcze chciało kolejny raz ruszyć w tym kierunku. Zbyte wiele :wink: mam niezrealizowanych pozycji na liście preferencyjych wakacyjnych podróży... A każda fajna rekacja jeszcze ten wykaz powieksza :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.02.2012 22:17

piotrf napisał(a):Felix Romuliana wpisany na listę UNESCO kompleks pałacowo-świątynny o powierzchni 40,000 m2

Zbyt wiele nie przetrwało. Ale i tak ładne.

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.02.2012 22:40

piotrf napisał(a):zbyt wielu odwiedzających Romuliana nie ma , co dziwi mnie bardzo

Mnie nie...
Zbyt daleko od autostradowych, turystycznych szlaków :roll:
A nawet jakby było blisko, komu z pędzących chciałoby się zwolnić i z trasy zjechać...tak jak do ruin macedońskiego Stobi, obok którego przejeżdża się autostradą do Grecji. Tłumów zwiedzających nie widzieliśmy, ale, fakt, sami też nie zajrzeliśmy :roll: .
Zresztą, cała Serbia dość obcesowo jest traktowana...

Pewnie szkolne wycieczki z Zajecaru bywają w Romulianie częściej niż zagraniczni turyści.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.02.2012 23:54

dangol napisał(a):Zbyte wiele :wink: mam niezrealizowanych pozycji na liście preferencyjych wakacyjnych podróży... A każda fajna rekacja jeszcze ten wykaz powieksza :lol:


Mam to samo :lol:


Franz napisał(a):Zbyt wiele nie przetrwało. Ale i tak ładne.


Mnie też się podobało :D

Jak kiedyś odbudują - będzie więcej ale czy piękniej :?: :wink:


kulka53 napisał(a):Zresztą, cała Serbia dość obcesowo jest traktowana...


To prawda :? , miejmy jednak nadzieję , że to ulegnie zmianie . . .
Dla " spacerowiczów " jest bardzo atrakcjnym miejscem :)


Pozdrawiam
Piotr
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 22.02.2012 11:11

Piotrze... Taki długi przestój a tu ludzie czekają :D


Muszę się przyznać, że Twoja relacja zasiało ziarno, które już zaczyna kiełkować. Nie wiem czy do lata wykiełkuje, ale "co się odwlecze to nie uciecze"...

Pozdrawiam :!:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.02.2012 01:16

greenrs napisał(a):Piotrze... Taki długi przestój a tu ludzie czekają :D


Przepraszam za opóźnienie - właśnie wróciłem z pracy :roll: czasu brak na kontynuację moich wypocin . Dalszy ciąg pewnie końcem tygodnia :)


greenrs napisał(a):Muszę się przyznać, że Twoja relacja zasiało ziarno, które już zaczyna kiełkować. Nie wiem czy do lata wykiełkuje, ale "co się odwlecze to nie uciecze"...


Bardzo mi miło i cieszę się , że komuś może pomóc moja relacja , choćby w podjęciu decyzji o wyjeździe .
Mam nadzieję , że ziarenko da odpowiedni plon :D Życzę Ci tego

Pozdrawiam
Piotr
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 23.02.2012 12:04

kulka53 napisał(a):
piotrf napisał(a):ale za monastyrem jest drugi cel - Vratna Brama - trzy kamienne łuki ( bramy ) , pierwszy zaledwie
200 m za klasztorem , a także jaskinie . . .

Rzeczywiście szkoda... miejsce (poszukałem sobie fotek) po prostu świetne a i pogoda super dopisywała...

Natomiast Romuliana też bardzo mi się podoba :idea: , widać ze miejsce zadbane i jak nietrudno się domyślić, pozbawione zwiedzających...


Z ust, a właściwie spod klawiatury :D , Paweł te słowa mi wyjął.

pzdr :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Spacer uzupełniający w stylu mieszanym :) - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone