Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DOLOMITY ... Les plus belles architectures du monde ...

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004
DOLOMITY ... Les plus belles architectures du monde ...

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 26.10.2011 09:33

DOLOMITY ... "Les plus belles architectures du monde" i ...

... i ... no właśnie ! 8)

Nasze tegoroczne wakacje to ponownie Włochy ... ponownie Dolomity ... i ponownie Veneto oraz Wenecja.
W ostatnich latach Wenecka końcówka stała się już tradycją naszych podróży.

Decyzja o takim właśnie spędzeniu urlopu anno Domini 2011 ... zapadła już podczas wakacji w 2010 roku ... tam i wtedy !. ;)

Przez ten między-urlopowy rok wszystko ułożyło się nam tak jak powinno i 3 września nastąpił tak długo oczekiwany wyjazd.
Tym razem pogoda w dniu wyjazdu dopisała (rok wcześniej padało jak z cebra), trasa dobrze nam znana "przebyta" już kilkukrotnie.
Wyruszyliśmy z pod domu wcześnie, bo o czwartej z minutami.
Potem pusty, pogrążony we śnie Poznań, kawałek polskiej autostrady, Świecko i dalej już niemieckie autobany ... najpierw na Berlin, później Monachium i Salzburg, aby w Siegsdorf zjechać na Austrię w kierunku Zell am See.
Później już tylko Mittersill, Felbertauern Tunnel, Lienz, Dobiaco, Cortina d'Ampezzo i po przejechaniu jeszcze około 14 km osiągamy cel podróży ... czyli miejscowość Borca di Cadore.

Z krótkimi przerwami na śniadanie, kawę, tankowanie przejechaliśmy 1250 km w 13 godzin, z czego austriacko-włoską część trasy lokalnymi drogami ... a więc widokowo wspaniale.

Cały koszt przejazdu to cena paliwa + oplata za tunel pod Taurami (Felbertauern Tunnel ).

Wybraliśmy tę trasę głównie z powodów długości, szybkości przejazdu, a także z powodów ekonomicznych.
Gdybyśmy jechali przez Insbruk , przełęcz Brenner (Brennerpass ) i Brixen (Bressanone) doszłyby opłaty takie jak :
...7 dniowa winieta (za ok. 100 km) austriackiej autostrady, ekstra opłata za Przełęcz Brenner i krótki odcinek włoskiej autostrady - koszt przejazdu byłyby więc kilkanaście euro większy.

Także już z autopsji wiedząc o częstych korkach na autostradzie Insbruk-Bolzano, szczególnie w okolicach Brenner (sobota) ... podejrzewaliśmy, że czas naszej podróży mógłby się tylko wydłużyć.
W zeszłym roku jadąc przez Brenner ... jak nie staliśmy w korku to poruszaliśmy się z "szybkością" 20/40 km/godz.

Pogoda przez całą drogę słoneczna i ciepło, autostrady bez korków więc jazda przebiegła bezstresowo ... po prostu wakacyjnie.

Obrazek

Nawet specjalnie nie zmęczeni tą kilkunastogodzinną podróżą, po siedemnastej zameldowaliśmy się w pensjonacie.

... o tu ...

Nasz apartament znajdował się na II p.
Składał się z pokoju dziennego i kuchni (od frontu budynku) wzdłuż całego balkono/tarasu z pięknym widokiem na góry i sypialni także z balkonem od północnej strony.


Obrazek

Tego dnia pozostało nam już tylko zagospodarowanie się w apartamencie i nabranie sił, by z nastaniem następnego zacząć naszą kolejną dolomitowa przygodę, tym razem jeszcze raz tak długą jak we wrześniu 2010 roku bo czternastodniową.


Dlaczego w tym roku by zagospodarować urlop, ponownie wybraliśmy Dolomity ?

... ano dlatego, że przede wszystkim Dolomity są piękne, leżą niedaleko, są to góry praktycznie dla każdego i każdy tutaj odkryje coś dla siebie.

We wrześniu w górach tych znajdą swoje miejsca tacy jak Wojtek-Franz ,Plavac, Fatamorgana etc ... także ci co chcą spróbować swych sił wspinając się po pionowych ścianach i również tacy jak my, co to lubią spacery/wędrówki ... powiedzmy bardziej "laytowe". ;)

Na mniej obytych z górami, mniej sprawnych i "wytrenowanych" czekają kolejki i wyciągi, które wwiozą wysoko tam, skąd można podziwiać bezkresne piękno Dolomitów.
Są one także rajem dla miłośników rowerowych tras - często bardzo ekstremalnych i nie łatwych w podjazdach i zjazdach.


O Dolomitach wiele już powiedziano/napisano, najczęściej jednak to ... że to jedne z najpiękniejszych i najbardziej zapierające dech w piersiach góry na świecie.

Porównywanie ich do wież, twierdz i katedr stało się już regułą.

Do tego doliny, przełęcze, szczyty, hale, serpentyny, lasy, zielone łąki, woda w wielu postaciach, fauna i flora, kultura, historia ... czyli wszystko co natura i ludzie stworzyli w miejscu rafy koralowej nad którą w okresie triasu falowało tropikalne morze zwane Tetys (Tetyda).

Szwajcarski architekt Le Corbusier tak napisał kiedyś o tych górach:

"Les plus belles archtectures du monde" ... czyli - najpiękniejsze budowle na świecie.

... z racji "fachu" .... wiedział co pisze ! :)

Teraz jeszcze parę słów o miejscu gdzie dotarliśmy.

Borka di Cadore to niewielka miejscowość (wg danych z 2009 roku gminę zamieszkiwały 832 osoby) leżąca w prowincji Belluno ... 14 km na południe od Cortiny d'Ampezzo.
Położona w centrum długiej doliny rzeki Boite, na wysokości 942 m n.p.m.
Otoczona górami ... od zachodniej strony przez Monte Pelmo (3169 m n.p.m.), wschodniej przez Antelao (3264 m n.p.m.), południowej Monte Penna (2196 m)i Monte Rite (2181 m) oraz północnej przez Rocchette di Soraru (2374 m).

Widok tych majestatycznych szczytów towarzyszył nam przez cały pobyt, witając i żegnając każdy kolejny dzień.

Borca di Cadore oraz pobliskie San Vito di Cadore, to praktycznie przedłużenie turystycznej zimowo-letniej oferty stolicy Dolomitów Cortiny d'Ampezzo. Równie malowniczo położone gwarantują większy spokój niż osławiona "salonowa" Cortina.

Obrazek


Na koniec tego przydługiego wstępu ... trzy ujecia, które zostały zrobione powyżej naszego pensjonatu, a przedstawiają wiatrowskaz na hełmie dzwonnicy Kościoła "Chiesa di San Rocco" (XVII w) w Borca di Cadore na tle oświetlonego wschodzącym słońcem Monte Pelmo.

Fotki wykonane bladym ... eee nieeee !!! ... wczesnym co prawda ! ... ale kolorowym świtem !

Czyżby tutejszy Angelo ogłaszał nasze przybycie ? ;)

Zdjęcia moje ... aczkolwiek pomysł już niekoniecznie. ;)
Jestem przekonany, że Małgosi (Lidii K) na pewno te ujęcia nie będą całkiem obce.
;):)


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 28.10.2011 13:30 przez mariusz-w, łącznie edytowano 5 razy
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 26.10.2011 09:35

No ... nareszcie 8)
Czekam niecierpliwie ....

PZDR.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: DOLOMITY ... "Les plus belle architectures du monde

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 26.10.2011 09:36

mariusz-w napisał(a):
Obrazek


To zdjęcie jest.............
Nie wiem jak określić....
A,co mi tam! :wink:
mniamniuśne jest! :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.10.2011 09:45

Le Corbusier gustował w "betonowych czołgach miażdżących okolicę", ale de gustibus ... ;)

Jakoś bardziej wierzę w Twoją opinię :D

Fajnie, że zacząłeś :)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 26.10.2011 10:10

Anioł trzyma taka trąbkę .... niemalże jerychońską... że ... będzie sie działo ... :wink:
Zdjęcie super....
Jak zwykle dużo sobie po relacji obiecuję ...
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 26.10.2011 10:14

siadam i ja :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12171
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.10.2011 10:22

No to ruszamy :D :!: 8O
Cieszę się.
"Kogutek" super.
pzdr :wink:
Ostatnio edytowano 26.10.2011 10:29 przez longtom, łącznie edytowano 1 raz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: DOLOMITY ... Les plus belle architectures du monde ...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 26.10.2011 10:23

mariusz-w napisał(a):Czyżby tutejszy Angelo ogłaszał nasze przybycie ? ;)


No, no wie co robi i komu zagrać :D


mariusz-w napisał(a): Zdjęcia moje ... aczkolwiek pomysł już niekoniecznie. ;)
Jestem przekonany, że Małgosi (Lidii K) na pewno te ujęcia nie będą całkiem obce.
;):)


Pięknie, że zacząłeś i pięknymi ujęciami rozpocząłeś. Jest w tym coś, że warto robić klasyczne ujęcia bo się kojarzą z tym co powinno. Góra Pelmo od strony Serdes, niedaleko San Vito. No aż taka mądra nie jestem sama nie wymyśliłam. Nie byłam w Dolomitach ale zaglądnęłam do ściągi (str 74). :D

Pozdrawiamy i życzymy (dawniej się życzyło lekkiego pióra, połamania pióra) niech Ci klawiatura się nie zacina i myśli łatwo się przenosiły na ekran monitora.
Kulki dwie

belle w liczbie mnogiej belles
Ostatnio edytowano 26.10.2011 18:18 przez Lidia K, łącznie edytowano 1 raz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.10.2011 10:56

Dzień dobry.
Czekałem z niecierpliwością bo ...cześć zdjęć już widziałem na fmixie. :D


Pozdrawiam
Transalp
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 269
Dołączył(a): 22.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Transalp » 26.10.2011 11:13

Dolomity, oj tak ...
Chętnie wrócę z Tobą w te przepiękne okolice.

Niecierpliwie czekam na cd.

Pozdrawiam

Tomek
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 26.10.2011 11:14

Przyłączam się do oczekujących na kolejne odcinki.

Podróż z Tobą to wielka przyjemność. :)

Serdecznie pozdrawiam.
kamil1929
Cromaniak
Posty: 826
Dołączył(a): 27.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kamil1929 » 26.10.2011 16:29

Witam.
Ja bylem w Calalzo di Cadore.W 2005 roku.Pracowalem tam 2 m-ce.
Ech piekne widoki :wink: :wink: :wink:
Krzysztof i Lidia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3282
Dołączył(a): 23.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof i Lidia » 26.10.2011 16:40

Dolomity zimą są piękne a latem jak wynika z pierwszych zdjęć i z poprzedniej relacji... bajeczne :)
Z chęcią poczytam i popodziwiam :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12732
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.10.2011 17:30

Szczyty Dolomitów pięknie podświetlone zachodzącym słońcem kilka razy udało mi się zobaczyć, ale bladym :wink: świtem jakoś :roll: nie...
Ale inne Wasze obrazki też chętnie zobaczę :D
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 26.10.2011 17:33

Fajnie się zapowiada.
Dodaję do obserwowanych :)

Lubię patrzeć na te szczyty w innej postaci niż tylko w formie ośnieżonych tras narciarskich ;)
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
DOLOMITY ... Les plus belles architectures du monde ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone