Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ohrid i Saranda 2011

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
ebolec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1432
Dołączył(a): 05.07.2008
Ohrid i Saranda 2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ebolec » 11.09.2011 21:37

Spróbuję coś napisać- będzie to moja pierwsza relacja na tym forum.

A więc od początku, w założeniach miała być Turcja, ale ostatecznie w wyniku drobnego "rozgardiaszu" wybór padł na Albanię, z wcześniejszym przystankiem w Macedonii.
Inspiracją do wyboru miejsca tegorocznych wakacji był ...program kulinarny Roberta Makłowicza oraz relacje userów.

Urzekł mnie ten widok
Obrazek

Jeżeli zainteresowanie informacjami będzie większe to postaram się szczegółowo opisać wrażenia z pobytu w Albanii. Jestem pod wrażeniem tego biednego kraju i wspaniałych ludzi (także policjantów, którzy widząc pewne problemy w poruszaniu się samochodem po albańskich miastach przymykali oko na moje wyczyny)
ebolec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1432
Dołączył(a): 05.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ebolec » 11.09.2011 22:04

Dzień I i II
Przejazd do Ohrydu w Macedonii.

Prawie 20 godzin trwała podróż z Sosnowca przez Słowację (przejście graniczne Chyżne - Trstena), następnie przez Węgry, Serbię i ostatni odcinek przez Macedonię.

Robert Makłowicz zachwycał się m.in. miodami- szczególnie kasztanowym, które można kupić w Macedonii. Faktycznie są smaczne (cena za słoik 1l. to 350 dinarów czyli około 6 Eur).

Po przyjeździe na miejsce ukazał się nam taki oto sielski widok jeziora z otaczającymi je górami
Obrazek
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 11.09.2011 22:29

super. dawaj, dawaj :D
Mnie też urzekł widok tych bananowców w Sarande
ebolec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1432
Dołączył(a): 05.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ebolec » 11.09.2011 22:37

Także dzięki Tobie Arturze pojechałem na południe Albanii. W planie było także Korfu, ale znaleźliśmy fajny hotel w Sarande i tym razem darowaliśmy sobie tą grecką wyspę- może w przyszłości...
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 11.09.2011 23:39

Siadam w oczekiwaniu na c.d.
marek suwa
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 15.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek suwa » 12.09.2011 09:35

Rowniez czekam na dalszy ciąg.jestem ciekawy wspomnień z Macedonii (w tym roku pierwszy raz dotarlem z rodzina do tego wciagajacego jak piłka nożna kraju) oraz z Albanii- być moze bedzie to kolejny kierunek naszych bałkańskich perygrynacji.
ebolec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1432
Dołączył(a): 05.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ebolec » 12.09.2011 22:42

Dzień III
Zwiedzanie miasta Ohrid

Ohrid- bardzo klimatyczne miasto, aż chce się rozkoszować widokami z górującej nad miastem twierdzy i starożytnego teatru, do których prowadzą wąskie brukowane uliczki.
Natomiast w jeziorze ohrydzkim odbijają się jak w lustrze okoliczne cerkwie i góry.
Obrazek
Obrazek

Podobno w przeszłości świątyń wokół jeziora było tyle ile dni w roku, także wierni mogli codziennie udawać się do innej.
Woda w jeziorze bardzo czysta, ciepła- zachęcająca do kąpieli.
Obrazek

W jeziorze żyje wiele gatunków o charakterze endemicznym, w tym pozostający od kilku lat pod ścisła ochroną pstrąg ohrydzki. Ochrona wynika z rabunkowego połowu prowadzonego w przeszłości przez albańczyków- ludzie ci ze względu na biedę w okresie rządów dyktatora Envera Hodży dopuszczali się nawet do powodowania wybuchów dynamitu w jeziorze, aby tylko mieć coś do jedzenia.

Zachęceni programami kulinarnymi pana Makłowicza postanowiliśmy spróbować miejscowych miodów wraz z jogurtami. Najbardziej odpowiadało nam połączenie jogurtu z miodem z dodatkiem orzechów i migdałów, a dopiero na drugim miejscu z miodem kasztanowym tak zachwalanym przez ww pana Roberta. Byliśmy także na miejscowym bazarze. Takiej ilości pysznych owoców i warzyw w stosunkowo przystępnej cenie można tylko pozazdrościć, gdyż nie da się wszystkiego spróbować.
Ostatnio edytowano 13.09.2011 21:10 przez ebolec, łącznie edytowano 1 raz
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 12.09.2011 22:57

Nad Ochrydem można z powodzeniem spędzić 2 ciekawe tygodnie - ja byłem 4 razy i zobaczyłem tylko część tego co chciałem. Z góra jest również arcyciekawe jezioro Prespa, za granicą Korcza i niesamowicie ciekawe okolice... Długo długo by wymieniać - ja pewnie znów pojadę w przyszłym roku, bo dla mnie wakacje bez Macedonii to nie wakacje :)
Pozdrawiam
ebolec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1432
Dołączył(a): 05.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ebolec » 13.09.2011 21:57

Dzień IV
Po rozmowie z właścicielem apartamentu, w którym mieszkaliśmy postanowiliśmy popłynąć statkiem (koszt 10 EURO od osoby) do oddalonego o około 25km klasztoru Św.Nauma
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na miejscu przywitał nas taki oto "strażnik", który swoim pięknym i dostojeństwem przewyższał wszystko inne- no poza częścią sakralną tego miejsca
Obrazek

Po zaspokojeniu w klasztorze potrzeb duchowych przyszła pora na zaspokojenie potrzeb fizycznych w postaci obiadu w jednej spośród kilku zlokalizowanych obok klasztoru letnich restauracji.
Przy wyborze menu korzystaliśmy oczywiście z poczynionych wcześniej zapisków w stylu "co trzeba zjeść w Macedonii" oraz sugestii kelnera. Przeważyła oczywiście opinia kelnera co poskutkowało (w moim przypadku) również rozpoczęciem wakacji od odchudzania w takiej oto scenerii
Obrazek
Obrazek

Po posiłku przyszedł czas na kąpiel w jeziorze i późnym popołudniem powrót do apartamentu
Obrazek

Dobranoc- nazajutrz czeka nas przejazd do Sarande
Obrazek
marek suwa
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 15.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek suwa » 14.09.2011 20:32

Czekam z niecierpliwoscia na ciąg dalszy. Z żona w Macedonii rownież próbowaliśmy miejscowych specjalow (Maklowicza oglądamy pasjami). I rzeczywiście pomidory i papryka smakują tam doskonale.
ebolec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1432
Dołączył(a): 05.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ebolec » 14.09.2011 21:26

Dzień V
Przejazd z Ochrydu do Sarande

Odcinek drogi pomiędzy wyżej wymienionymi miastami o długości około 350km (jechaliśmy przez Elbasan, Rrogozhine, Fier, Vlore- dobra jakość drogi z pięknymi widokami wybrzeża) pokonaliśmy w czasie około 9 godzin. Była także około godzinna przerwa na zjedzenie obiadu w postaci jagnięciny (vide Makłowicz i jego programy :D ).
Pierwsze wrażenia ze sposobu poruszania się pojazdów w Albanii to chaos. Z tym nieustającym odczuciem opuszczałem ten piękny kraj kilkanaście dni później. Dużo jeżdżę na co dzień po polskich drogach i przyzwyczajony jestem do naszego "temperamentu", ale jazda po Albanii- szczególnie przez miasta to było dla mnie wyzwanie.
Sposób jeżdżenia albańczyków ma swój urok i w pewien sposób jest intrygujący. Słabe oznakowanie dróg, poruszające się po drogach krowy, osły itd (zdarzało mi się nawet wyprzedzać krowy na autostradzie, która fragmentarycznie również tam występuje), samochody jeżdżące pod prąd, no i ludzie chodzący po drogach niczym po chodnikach. Nawiasem nie zauważyłem w miastach przejść dla pieszych :D
Bardzo podobały mi się sytuacje, gdy jadąc za jakimś tubylcem po mieście musiałem się zatrzymywać i chwilę poczekać bo on akurat musiał porozmawiać z napotkanym właśnie znajomym. Co najważniejsze albańscy kierowcy nie są nerwowi choć sporo trąbią ale za to generalnie na luzie podchodzą do życia. Tego "podejścia" nam polakom niestety brakuje.
Policjantów dużo, ale nie widziałem żeby zatrzymywali samochody na zagranicznych tablicach rejestracyjnych.

Po dotarciu do Sarande przyszła pora na poszukiwanie apartamentu. Przekrój cenowy 30-100 EURO za 4 osoby- skrajne ceny odrzuciliśmy i wybraliśmy hotel "na plaży" o nazwie Visad zlokalizowany na
peryferiach miasta w kierunku do Ksamil
Obrazek
Obrazek
Obrazek

z widokiem na Korfu
Obrazek

i Sarande
Obrazek

Bardzo spodobał nam się sposób układania pościeli
Obrazek

Interesujący kontrast "starego" z "nowym"
Obrazek
ebolec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1432
Dołączył(a): 05.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ebolec » 14.09.2011 21:58

"Moja" Albania
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 02.10.2011 10:55 przez ebolec, łącznie edytowano 2 razy
ebolec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1432
Dołączył(a): 05.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ebolec » 18.09.2011 11:29

Gdybym miał porównać plażę w Sarande do plaż w innych innych krajach, w których byliśmy to porównanie dla Sarande nie wypadłoby najlepiej.
Obrazek
Obrazek

Natomiast Morze Jońskie (w okresie, w którym byliśmy) ocenić mogę bardzo pozytywnie- jako ciepłe, łagodne i nie aż tak słone jak Adriatyk
Obrazek
Obrazek
ebolec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1432
Dołączył(a): 05.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ebolec » 01.10.2011 22:42

Słyszałem i czytałem opinie ,że "Albania" jest tania. Jest to opinia dyskusyjna. Generalnie wakacje w Albanii są tańsze niż w sąsiednich krajach, ale ceny wielu artykułów (szczególnie na wybrzeżu) są zawyżane co powoduje, że różnica w cenach towarów i usług w porównaniu do naszych zaciera się. W głębi kraju jest znacznie taniej, ale tam nie spędza się niestety urlopu lecz nad morzem, gdzie ceny nie są "oswojone".
Ostatnio edytowano 02.10.2011 10:38 przez ebolec, łącznie edytowano 1 raz
pelkin1971
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 28.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pelkin1971 » 01.10.2011 23:11

Witam
Również zasiądę w czytelni.
Jeszcze czuję zapach Ohridzkiego grila, szum morza Jońskiego z Ksamil - wczoraj wróciłem i jakoś po trzech tygodniach wakacji ciężko wrócić do codzienności. Twoja relacja na pewno mi nie pomoże :D
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone