Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumunia 2011

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Włoszczowa
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 02.06.2010
Rumunia 2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Włoszczowa » 24.08.2011 12:20

O kierunku tegorocznych wakacji zdecydowaliśmy wcześnie bo już w styczniu. Wybór padł na Rumunie do której wybierzemy się po raz pierwszy. Myśleliśmy też nad Bułgarią ale krótka lektura o Siedmiogrodzie przeważyła. Plan zakładał zwiedzanie Transylwanii oraz wypoczynek nad Morzem Czarnym.
Pierwszym krokiem było przeszukanie bazy noclegowej - nie było z tym problemów i w marcu wszystkie noclegi były już zarezerwowane. Wybieraliśmy tanie noclegi głownie schroniska.
Będziemy spać w : Debrecen(H) , Sibiu, Bucharest, Eforie Nord x4, Brasov, Cluj- Napoka, Vadu Izei(Maramuresz).
Lokacje były wybierane z myślą o spokojnym podróżowaniu bez pośpiechu aby jak najwięcej zobaczyć.

Zaczeliśmy powoli zbierać informacje o tym kraju. Kupiliśmy 2 przewodniki: Bezdroża oraz National Geographic które dobrze się uzupełniały. Oczywiście obowiązkowa była lektura relacji innych między innymi PAPy, Franza czy Jo Anny. Bardzo przydatna okazała się strona http://www.romaniatourism.com/ Długie godziny spędziłem przed komputerem wybierając miejsc a które zobaczymy. Było to trudne ponieważ było tak wiele atrakcje, że ciężko było wybrać te "naj"
Włoszczowa
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 02.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Włoszczowa » 24.08.2011 12:23

Plan wyjazdu był ciągle zmieniany a ostateczne wersja powstała tydzień przed wyjazdem i wyglądała tak:
Dzień 1 Sulistrowa- Debrecen 330km
Bardejov (Słowacja) 80km
Tokaj (Węgry) 165km
Debrecen 80km

Dzień 2 Debrecen - Sybin 380km
Hunedoara 280km
Vintu de Jos 60km
Sebes 10km
Calinc 12km
Sybin 40km

Dzień 3 Sybin - Bukareszt 300km
Carta 20km
Catatea Poenari 80km
Curtea de Argeş 40km
Bukareszt 160km

Dzień 4 Bukareszt- Eforie 280km
Adamclisi 215km
Mulfatlar 40km
Eforie 15km

Dzień 5;6;7;8; - Wybrzeże

Dzień 9 Eforie - Braszów 410km
zamek Peles Sinaia 370km
Zamek Bran 20km
Zamek Rasnov 10km
Brasov 10km
Ewentualnie:Harman, Prejmer 16km na wschód od Braszowa

Dzień 10 Braszów - Cluj 270km
Viscri kościół obronny 100km
Saschiz - kościół obronny 10 km
Sighisoara - stare miasto 10km
Turda 120km
Cluj 30km

Dzień 11 Cluj - Vadu Izei 180km
Bontida 30km
Maramuresz 110km
Vadu Izei 50km

Jak widać odległości nie są zbyt duże i dzięki temu pomimo, że to wycieczka objazdowa to więcej czasu spędzimy poza samochodem.
Jako, że mieszkamy w woj. Świętokrzyskim postanowiliśmy wyruszyć dzień wcześniej i zatrzymać się u rodziny na Podkarpaciu. Dzięki temu byliśmy 200km do przodu i spotkaliśmy się z rodziną.

Tak więc mieliśmy już dokładny plan, wystarczyło się spakować i ruszać w drogę.[/b]
Włoszczowa
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 02.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Włoszczowa » 24.08.2011 12:29

Będę tu stopniowo umieszczał relacje z całej podróży, jednak chwilę czasu to zajmie.
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1610
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 24.08.2011 14:02

Czekam z niecierpliwością na świeże informacje bo wyjazd tuż, tuż...

Jechaliście może trasą transfogarską? W jednej z relacji przeczytałam, że pod koniec czerwca była częściowo zamknięta, wczoraj w necie znalazłam info, że są jakieś roboty ale generalnie trasa przejezdna ale chętnie potwierdziłabym to u kogoś kto niedawno wrócił z Rumunii.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2011 14:53

Włoszczowa napisał(a):Będę tu stopniowo umieszczał relacje z całej podróży, jednak chwilę czasu to zajmie.


Witam.

Będę cierpliwie czekał. W tym roku zrobiłem tylko dwu i półdniowy tranzyt przez Rumunię do Grecji, każda bardziej szczegółowa informacja mnie ucieszy.
Szczególnie ciekaw jestem wybrzeża.

Pozdrawiam.
Interseal
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 24.08.2011 15:12

Też czekam na relacyjkę i fotki :)

pozdrav.
Dromader
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 27.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dromader » 24.08.2011 15:18

Zapowiada się interesująco, więc swój ślad trzeba zostawić :wink:

Pozdrawiam,
Krzysztof i Lidia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3282
Dołączył(a): 23.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof i Lidia » 24.08.2011 15:32

Również udam się na wycieczkę objazdową.... wirtualnie :wink:
WojteC5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 236
Dołączył(a): 28.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) WojteC5 » 24.08.2011 15:55

Włoszczowa napisał(a):Będę tu stopniowo umieszczał relacje z całej podróży, jednak chwilę czasu to zajmie.


No to dawaj, przysiądę się.
Włoszczowa
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 02.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Włoszczowa » 24.08.2011 15:56

Aglaia napisał(a):Czekam z niecierpliwością na świeże informacje bo wyjazd tuż, tuż...

Jechaliście może trasą transfogarską? W jednej z relacji przeczytałam, że pod koniec czerwca była częściowo zamknięta, wczoraj w necie znalazłam info, że są jakieś roboty ale generalnie trasa przejezdna ale chętnie potwierdziłabym to u kogoś kto niedawno wrócił z Rumunii.


Trasa przejezdna jak najbardziej. Będąc w Rumuni wg. mnie trzeba tądrogę przejechać. Jedyna wadą jest to, że odcinek wzdłuż Jeziora Vidraru to chyba najbardziej dziurawa droga na świecie a na pewno w Rumuni. Jednak warto to przeboleć
krissdevallnor
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 22.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) krissdevallnor » 24.08.2011 16:08

Jechaliście może trasą transfogarską? W jednej z relacji przeczytałam, że pod koniec czerwca była częściowo zamknięta, wczoraj w necie znalazłam info, że są jakieś roboty ale generalnie trasa przejezdna ale chętnie potwierdziłabym to u kogoś kto niedawno wrócił z Rumunii.[/quote]


Witam
Jechaliśmy w tym roku trasą transfogarską pod koniec lipca. Była wtedy przejezdna, faktycznie poprawiają tam sporo i na kawałku w pobliżu tamy jest sporo dziur i zwężek, bo woda podmyła częściowo drogę, ale ogólnie slalomem i niezbyt szybko da się przejechać.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12732
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.08.2011 16:09

Dosiadam się i ja!
Swoją nie-wirtualną :D przygodę z Rumunią rozpocznę w drugi weekend września, więc fajnie będzie przed wyjazdem poczytać wspomnienia Kogoś, kto tam był niedawno 8) .
Co prawda, tylko część Twojej trasy ma punkty wspólne z tym, co my planujemy, ale o wszystkim innym też chętnie poczytam. No i pooglądam fotki :)
Włoszczowa
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 02.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Włoszczowa » 24.08.2011 17:00

Dzień 1
Wyjeżdżamy rano, do granicy słowackiej mamy 30 min. drogi. Stajemy na granicy aby kupić winietę oraz drogową mapę Rumuni. Po godzinie dojeżdżamy do Bardiova "najbardziej gotyckiego miasta Słowacji" jak napisano w przewodniku. Samochód można zostawić na parkingu przy markecie bo reszta jest płatna. Miasto jest ładne, dobrze zachowały się mury oraz baszty, w centrum odremontowany rynek. Oprócz tego atrakcji brak. Jednak jeżeli komuś się nie śpieszy to warto się tu zatrzymać nawet na chwilę.

Obrazek
Rynek

Jedziemy dalej tzn. chcieliśmy pojechać jednak auto wolało jeszcze chwilę zostać:D Rozrusznik nie kręci. Na szczęście taka awaria już kiedyś się nam zdarzyła i wiemy co robić. Winna jest kostka przy stacyjce którą trzeba będzie po powrocie wymienić. Samochód odpalamy znanym nam tylko sposobem za pomocą śrubokręta i ruszamy. Na marginesie to jedyna "awaria" samochodu podczas całej wycieczki .
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 25.08.2011 07:06

Włoszczowa napisał(a):Dzień 1
Samochód można zostawić na parkingu przy markecie bo reszta jest płatna. Miasto jest ładne, dobrze zachowały się mury oraz baszty, w centrum odremontowany rynek. Oprócz tego atrakcji brak. Jednak jeżeli komuś się nie śpieszy to warto się tu zatrzymać nawet na chwilę.

Obrazek
Rynek


Uuuu, a bazylika? Miałaś ją za plecami.
"Najważniejszym zabytkiem miasta jest kościół (bazylika mniejsza) pw. św. Idziego (dom sv. Egidia) z XIV w., rozbudowany w połowie XV w., później wielokrotnie restaurowany.....Wewnątrz zachowało się jedenaście późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z lat 1460-1520, stojących w swych pierwotnych lokalizacjach, co jest ewenementem na skalę europejską.
(Wiki)"
Włoszczowa
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 02.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Włoszczowa » 25.08.2011 10:38

Bazylikę widziałem, byłem w środku lecz dla mnie to żaden ewenement:P
Następna strona

Powrót do Rumunia - România



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone