Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

WAKACJE 2010 (Chorwacja 11 - Pakostane 2)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 05.09.2010 15:09

I ja się przyłączam do czytelników relacji Pana Janusza, bom w region opisywany nigdym jeszcze nie zawitał był.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2010 16:05

jantar1 napisał(a):Janusz idzie na rekord


Spoko, są inne rekordzistki i rekordziści, tylko trzeba poszperać w relacjach :D

Asiula1 napisał(a):Czekam też na dalszą relację :D


Czekanie się opłaca :D :wink:

jan_s1 napisał(a):Pranie w niedzielę???

Coś taki nerwowy? Janusz pewnie jest na grzybach. :D


Na grzybach byłem wczoraj :D
A pranie w domu jest dzisiaj :wink: synowie z Pagu wrócili :D

Motoschiza napisał(a):Dołączam do czytelni i czekam na cd.
Ps.
A belonę złowić się udało ? :D


Witam Arku :D belony w tym roku nie widziałem :cry:

Nefer napisał(a):I ja się przyłączam do czytelników relacji Pana Janusza, bom w region opisywany nigdym jeszcze nie zawitał był.


Witam :D

No to zapraszam za chwilę Ciebie i wszystkich pozostałych na "Trochę o Pakoštane" :wink: :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2010 16:27

Trochę o Pakoštane

Skoro przyjechaliśmy do Pakoštane, to trzeba napisać klika zdań o Pakoštane.

Obrazek

Geografia
Miasteczko położone jest w samym sercu wybrzeża Adriatyku

Obrazek

pomiędzy morzem a Jeziorem Vrana.

Obrazek

W jego pobliżu znajdują się cztery Parki Narodowe: Kornati, Krka, Paklenica i Jeziora Plitwickie
oraz dwa Parki Przyrody: Telasica i Jezioro Vrana. Pobliskie miasta to Zadar, Biograd, Sibenik, Primosten.

Obrazek

Na wodach przybrzeżnych Pakoštane znajdują się cztery wysepki i jedna skała.
Na wprost miasteczka widoczna jest skała Babuljaš oraz wysepki Veli Škoj i Sveti Justin

Obrazek

dalej w stronę Drage leżą wysepki Žavinac Veliki i Žavinac Mali, a wprost Drage widać zamieszkałą wyspę Vrgade, a w jej pobliżu 13 mniejszych wysp i wysepek.

Mapa klik,klik

Historia
W okolicach dzisiejszego Pakoštane pierwsi ludzie osiedlali się już w epoce brązu, w okresie panowania Rzymian istniał mały port Asseriae. Pierwsze pisemne źródła historyczne datują się na pierwsza dekadę 15 wieku.
W okresie królestwa chorwacko-węgierskiego miejsce to nazywało się Pakosene (od nazwiska Pachoschiane/Pacoschane - autora dokumentów historycznych) później okoliczni mieszkańcy nazwali go Pokoscane.
W15 wieku w Pakoscane i w okolicach Vrany wiele spustoszeń dokonywali Turcy, na terenach tych w pewnym okresie pojmali ok. 3000 osób i zrabowali kilka tysięcy sztuk bydła. W czasie tych tureckich najazdów nazwa osiedla Pakoscane przekształciła się w Pakoštane.

We wspomnianej miejscowości Vrana, na północnym brzegu vranskiego jeziora znajdują się ruiny ufortyfikowanego klasztoru Templariuszy (XIII w.)

Obrazek

oraz Maškovića Han - turecki karawanseraj

Zabytki
-kościół Św. Justyna znajduje się na wysepce o tej samej nazwie, zbudowany w 17 wieku na fundamentach starszego, wcześniej na wysepce tej był cmentarz.
Istnieje wiele opowieści i spekulacji historycznych na temat budowy tego kościoła, wśród różnych przechowanych danych najbardziej prawdopodobne jest, że kościół został zbudowany po bitwie lepantskiej. Według legendy, żołnierz z Pakoštane udający się tą bitwę złożył śluby, że jeśli powróci szczęśliwie do domu, to wybuduje kościół.

Obrazek

Obrazek

Bitwa pod Lepanto odbyła się w dniu 7 października 1571 roku

Link dla zainteresowanych

Zwycięstwo koalicji chrześcijańskiej nad flotą turecką pod Lepanto miało miejsce w dniu urodzin Św. Jutyna
Zwycięstwo to zakończyło najazdy Turków od morza na wybrzeże Pakoštane.
W dniu Św. Justyna 7 października w Pakoštane odbywają się morskie regaty.

-kościół Św. Michała, stary drewniany kościół parafialny wybudowany w 1694 roku, poświęcony w 1715 roku, wokół kościoła znajduje się cmentarz.

- Crkva Uzascasce Gospodine (kościół p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego), obecny duży i piękny, trójwymiarowy kościół parafialny, zbudowany w 1906 roku, poświęcony w 1912 roku.

Obrazek

Obrazek

W ołtarzu głównym kościoła znajduje się piękny obraz Wniebowstąpienia i tabernakulum, posiada też sześć bocznych ołtarzy, z których część przeniesiona została ze starego kościoła.
M.in. trzy boczne marmurowe ołtarze noszą nazwę Matki Boskiej Różańcowej, św. Antoniego z Padwy i św. Roko.
Kościół Wniebowstąpienia znajduje się w centralnej części miasta i wraz z kościołem św. Justyna na wysepce o tej samej nazwie są najbardziej rozpoznawalnymi symbolami Pakostane.

Obrazek

W miasteczku był jeszcze kościół Sv. Roko, który przez komunistyczne władze Jugosławii został przekształcony na karczmę.

Ludność i kultura
Na przestrzeni wieków ludność osiedla, a później miasta i siedziby gminy systematycznie rosła.
W 1527 r. wynosiła 164 mieszkańców, w 1754 r. - 400, w 1856 r. - 516, w 1879 r. - 641, w 1905 r. - 850, w 1937 r. - 1929, w 1974 r. - 1923. Warto odnotować, że do połowy 20 wieku w okolicach Vranskego Jezera szalała malaria, która miała negatywny wpływ na liczbę populacji w tym okresie.

W 1991 r. w Pakoštane liczyło 2155 mieszkańców, w 2000 r. - 2730, w 2001 - 3884 obecnie ponad 4000 mieszkańców.
Większość ludności żyje głównie z turystyki i upraw rolnych, niektórzy zajmują się hodowlą zwierząt- głównie owiec i osiołków (choć ostatnio coraz mniej)

Od 1850/1951 roku w Pakoštane istnieje Szkoła Podstawowa
Jako ciekawostkę warto przytoczyć kilka punktów z regulaminu szkoły na przestrzeni lat:
- od roku 1868/1869 szkoła jest obowiązkowa dla chłopców.
- w 1879 roku Rada Szkoły wydała zarządzenie o wprowadzeniu na lekcjach listy obecności, nieusprawiedliwiona podlegała opłacie karnej.
-w 1885 roku jeden z nauczycieli wprowadza wykaz uczniów odnoszących sukcesy i porażki w nauce.
-od 1886 roku w szkole dzieci uczą się pisania i czytania w języku ojczystym, matematyki i religii.
- od 1955/1956 roku nauka w szkole podstawowej trwa osiem lat.

W Pakoštane istnieje klub piłkarski, który powstał w 1964 roku, występuje lidze powiatu zadarskiego.

Obrazek

W 2005 roku w mieście obchodzono uroczyście 50-lecie urodzin generała Ante Gotoviny

W 1996 roku założono żeński zespół pod nazwą "Pakoske mażoretkinje", odnosi on wiele sukcesów na okręgowych, regionalnych, krajowych i europejskich konkursach.
Pakostanskie mażoretki rozpoznawalne są po mundurach w marynarskim stylu. Jako jedyne w Europie posiadają pozłacane pałeczki.

Obrazek

Obrazek

Obecnie zespół działa w czterech kategoriach wiekowych - dzieci, kadetki, juniorki, seniorki i w każdej kategorii występuje po dwadzieścia dziewcząt.

Od 2006 roku istnieje Muška Klapa Pakostane (męski zespól wokalny) jako niezależne stowarzyszenie obywateli.

Obrazek

W ciągu krótkiego okresu działalności najbardziej znaczący był udział w Festiwalu Piosenki w Splicie w 2007 roku, gdzie zaśpiewali wspólnie z Duško Lokin & Emily - Ceka me Dalmacija

W czasie rozmów z córką naszej gospodyni dowiedziałem się, że wspomniany wyżej popularny piosenkarz Duško Lokin urodził się w Pakoštane.

Zapraszam na kilka jego piosenek z różnego okresu kariery.Obrazek

Zeno moja

Ja Hrvatsku zaboravit necu

Hvarska u sercu mom

Dalmacjo, didovino

Bit cu tu

Pozdravi je prijatelju moj (z Pakoštane w tle)

CDN
Ostatnio edytowano 05.09.2010 16:53 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
Asiula1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 985
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Asiula1 » 05.09.2010 16:44

Janusz jestem pełna podziwu dla Ciebie ,jak TY to wszystko cudownie opisujesz tak prawdziwie,dokładnie super bardzo mi się podoba Twoja historia :lol: normalnie Urzekła mnie Twoja historia :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2010 16:50

Asiula1 napisał(a):Janusz jestem pełna podziwu dla Ciebie ,jak TY to wszystko cudownie opisujesz tak prawdziwie,dokładnie super bardzo mi się podoba Twoja historia :lol: normalnie Urzekła mnie Twoja historia :wink:


Dziękuję :D ale powyższy odcinek to nie moja historia :wink: lecz historia Pakoštane :D
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 05.09.2010 16:50

forum/viewtopic.php?t=13524&postdays=0&postorder=asc&start=45


W 2006 roku była to bardzo fajna relacja. Zastanawiam się dlaczego kolego Januszu nie pomagałes koleżankom z Czech pompować czy tudzież rozpompowywać materac. Czyżby żona obok stała ???.

Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.09.2010 18:27

I ja nieśmiało przycupnę i poczekam na cd,bo być może w Pakostane zawitamy w przyszłym roku :) i ściągawkę do przygotowania podróży będę miała świetną.
marko350
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2298
Dołączył(a): 14.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marko350 » 05.09.2010 18:38

darek1 napisał(a):https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=13524&postdays=0&postorder=asc&start=45


W 2006 roku była to bardzo fajna relacja. Zastanawiam się dlaczego kolego Januszu nie pomagałes koleżankom z Czech pompować czy tudzież rozpompowywać materac. Czyżby żona obok stała ???.

Pozdrawiam

Jedna "Czeszka" podobno ma być :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2010 19:03

mallgola napisał(a):I ja nieśmiało przycupnę i poczekam na cd,bo być może w Pakostane zawitamy w przyszłym roku :) i ściągawkę do przygotowania podróży będę miała świetną.


Witam :D
Proszę śmiało przycupnąć :wink: i ściągać :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2010 19:06

darek1 napisał(a):https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=13524&postdays=0&postorder=asc&start=45

Zastanawiam się dlaczego kolego Januszu nie pomagałes koleżankom z Czech pompować czy tudzież rozpompowywać materac. Czyżby żona obok stała ???.


Żona spała na materacu :wink: ale czyżbyś zapomniał Darku kto Czeszki pilnował :?: :wink:
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 05.09.2010 19:47

Widzę, że i Pan Janusz swoją najnowszą relację rozpoczął i jak zwykle merytorycznie na medal! :D no to i ja się do towarzystwa podłączę, mogę? :wink: /gorzej jak mi odpiszą, że nie... :wink: :lol: /.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2010 19:51

Joanka23 napisał(a):Widzę, że i Pan Janusz swoją najnowszą relację rozpoczął .... no to i ja się do towarzystwa podłączę, mogę? :wink:


Molim :D
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 05.09.2010 19:56

Dziękuję Panie Januszu za tło historyczno-społeczne. Jak dla mnie (historyka z wykształcenia) to ważny element każdej wycieczki/wyjazdu.
I oczywiście czekam na dalszy ciąg.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2010 20:08

Nefer napisał(a):Dziękuję Panie Januszu za tło historyczno-społeczne. Jak dla mnie (historyka z wykształcenia) to ważny element każdej wycieczki/wyjazdu.


Historykiem z wykształcenia nie jestem, ale lubię wiedzieć o historii miejsca gdzie przebywam na wakacjach.
Pomaga w tym bardzo sieć, a w niej .....moja przyjaciółka :wink:
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 05.09.2010 20:11

Janusz Bajcer napisał(a):
Joanka23 napisał(a):Widzę, że i Pan Janusz swoją najnowszą relację rozpoczął .... no to i ja się do towarzystwa podłączę, mogę? :wink:


Molim :D


Hvala :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
WAKACJE 2010 (Chorwacja 11 - Pakostane 2) - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone