Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ryby trujące

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
aSi
ryby trujące

Nieprzeczytany postnapisał(a) aSi » 22.07.2003 23:00

Jadę w sierpniu do Chorwacji w okolice Sibenika. Czy u wybrzeży chorwacji można złowić ryby niejadalne, lub wręcz trujące. Jeżeli tak to proszę o trochę szczegółów.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 23.07.2003 00:46

witam jest nawet i tak ze sa ryby trujance ale bardzo smaczne i jadalne.
naprziklad scorpaena (škrpina lub bardziej pospoliti škrpun) maja jadowite (nie smiertelne) kolce na pletwie grzbietowej oraz na powiekach skrzel. Podobne jest z riba "pauk" tez ma jadowite kolce. Toksini u tych ryb sa termolabilne co znaczi ze po usmarzeniu lub ugotowaniu jusz niema jadu. Murena ma truciznie w zebach, wegorz ma jadowita sluz i krew. Male sa szanse ze akurat na wedke zlowisz te rybki. Jezeli jednak i jezeli sie niesczenscie stanie to rybe tez zabiez na pogotowie ze bi wiedzieli jaka terapije stosowac. To jest w duzim skrucie. Pozdrawiam Leon
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002
rybki trujace

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 23.07.2003 13:12

Te z kolcami łapia sie jak wsciekle,uwazajcie ukucie powoduje niesmowity bol. :cry:
dorota4
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 23.07.2003
plaże w Brodaricy

Nieprzeczytany postnapisał(a) dorota4 » 23.07.2003 15:59

W sierpniu wyjeżdżam ze znajomymi (wszyscy mamy dzieci) do Brodaricy. Bardzo martwi mnie, że mogą tam być wyłącznie skaliste plaże i już przy brzegu głęboka woda. Jeżeli ktoś spędzał już tam wakacje, to proszę o garść informacji.
morka
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 24
Dołączył(a): 28.08.2005
Ryby trujące

Nieprzeczytany postnapisał(a) morka » 28.08.2005 10:21

Witam!
Ja odnośnie ryby "pauk" - z kolcami na grzbiecie.
mam znajomego rybaka w Chorwacji i właśnie ostatnio dużo rozmawialiśmy na temat tej rybki. Twierdzi, że zna przypadek, gdzie po ukłuciu w palec gościu zaniedbałsprawę i skończyło się na amputacji dłoni!
Rybak twierdzi, że trzeba od razu do lekarza. Na moje pytanie, czy jak on się ukłuje to leci za każdym razem do lekarza, odpowiedział, że nie i że przypala sobie ranę papierosem, ale tak to on może tylko sobie pomóc - innym poleca udać się do lekarza.
Pozdrawiam i uważajcie na rybki.
Piotrek Lewandowski
--------------------------------------
MORKA Szkoła Żeglarstwa
www.morka.pl
dh_biker
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) dh_biker » 29.08.2005 02:06

moj szwagier zlapal taka rybke i prawie polakal sie z bolu ale jaki chorwat powiedzial ze musi wsadzic reke do goracej wody i pomoglo.. Moze sie ktos orientuje czy w wodach parku paklenica sa tunczyki? bo ostatnio tam sobie lowilem i wyciagnolem cos podobnego do tunczyka. :D
darko
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 31.10.2005
ryby

Nieprzeczytany postnapisał(a) darko » 16.03.2006 15:29

Witam wszystkich napiszcie coś o wędkowaniu jadę w okolice miejscowości vela luka , i chciałbym coś powędkować prosze o jakieś porady.z góry dzięki
who
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 23.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) who » 16.03.2006 23:24

Dear Leon
Kilka razy kupowałem rybki, które sprzedające Chorwatki nazywały "uszate" albo "uszata" (fonetycznie). Miały ok.20cm. Tak "na oko", to raczej jakieś pospolite rybki. Czy mógłbyś parę zdań na ich temat wygłosić?
pozdroovka
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 17.03.2006 21:02

Oblada melanura lub ušata, wience na jej temat w jeziku angielskim na stronie www.fishbase.com
Stadna drapiezna rybka i bardzo smaczna.....
mozna zlowic pod wieczur na splawik i chleb lub na male gumki...cienka zylka 0,18...
nie jest trujanca...
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 17.03.2006 21:42

Leon napisał(a):Oblada melanura lub ušata, wience na jej temat w jeziku angielskim na stronie www.fishbase.com
Stadna drapiezna rybka i bardzo smaczna.....
mozna zlowic pod wieczur na splawik i chleb lub na male gumki...cienka zylka 0,18...
nie jest trujanca...

to tak egzotyczne nazwy Leonie ,że pewnie dopiero rachunek za takie ryby po zjedzeniu w restauracji jest trujący :wink: i rujnujący :D
Mariaz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 59
Dołączył(a): 14.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariaz » 19.03.2006 14:43

Cześć Dorota 4

Ja byłam Brodaricy koło Szybenika, faktycznie plaza jest skalista w wielu miejscach i robi się bardzo szybko głęboko. Zreszta zależy w którym miejscu będziesz. Na końcu plaży w kierunku Szybenika nie jest tak żle. Tam dzieci mogą bezpiecznie się kąpać , ponieważ bardziej łagodne i płytsze są miejsca. Jest bardzo blisko do Szybenika który warto zwiedzic i można przy okazji zrobić zakupy na targowisku np. świeże ryby i owoce.Jest duży wybór i ceny przystępne.
Woda jest bardzo czysta pomimo, że nie widziałam tam jeżowców.

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone