Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z dzieckiem znajomych do Chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bracik001
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1840
Dołączył(a): 06.01.2010
Z dzieckiem znajomych do Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) bracik001 » 09.01.2010 14:03

Witam,
Planujemy zabrać do Chorwacji dziecko znajomych, kolegę naszych dzieci. Czy ktoś już zabierał obce dzieci? Jakie formalności należy spełnić?
Pozdrawiam
Andrzej
początkujący cromaniak
Mdziumka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 392
Dołączył(a): 22.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mdziumka » 09.01.2010 14:51

Najpierw notariusz. Tam rodzice dziecka sporządzają zgodę na wyjazd dziecka za granice pod opieka obcej osoby. Dokument zawiera szczegółowe dane rodziców, dane dziecka i opiekuna (czyli Twoje) oraz cel wyjazdu i "okres ważności" Nie ma z tym problemów, notariusz dopilnuje wszystkiego , no i skasuje kilkadziesiąt złotych.

Potem tłumacz. Przetłumaczy on dokument od notariusza na j. angielski i skasuje kilkadziesiąt złotych :D

Teraz możesz już jechać. Najczęściej jest tak ,że nikt tych dokumentów nie sprawdzi, ale gdybyś w czasie jakiejś kontroli albo wizyty u lekarza, czy w szpitalu nie miał takiego papieru, no to leżysz. Ty masz kłopoty jak cholera a dziecko formalnie nie ma prawnego opiekuna.
Pozdrawiam - svibanj :D
bracik001
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1840
Dołączył(a): 06.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) bracik001 » 09.01.2010 15:33

Tak też myślałem, że to musi być załatwione notarialnie.
Serdeczne dzięki.
Andrzej
tturek
Odkrywca
Posty: 119
Dołączył(a): 08.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tturek » 09.01.2010 16:04

jechałem do cro z synem brata. oprócz paszportu nic nie brałem. może dlatego że mamy takie same nazwiska. nie jestem pewien czy te formalności są potrzebne ale zglądnij na msz chorwacji
mirek109
Cromaniak
Posty: 652
Dołączył(a): 27.09.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirek109 » 09.01.2010 16:11

tturek napisał(a):nie jestem pewien czy te formalności są potrzebne



Po powrocie może ( i oby tak było) się okazac że było zbyteczne ale jak pisze "Mdziumka" - ""Najczęściej jest tak ,że nikt tych dokumentów nie sprawdzi, ale gdybyś w czasie jakiejś kontroli albo wizyty u lekarza, czy w szpitalu nie miał takiego papieru, no to leżysz. Ty masz kłopoty jak cholera a dziecko formalnie nie ma prawnego opiekuna. ""

Strzeżonego dokument strzeże :)

Powodzenia
dzoony
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 94
Dołączył(a): 03.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) dzoony » 09.01.2010 17:06

W 2008 roku wzieliśmy córkę znajomych.Lecieliśmy do Dubrovnika i też czytałem na forum,że potrzeba papierek od notariusza.Zadzwoniłem do straży granicznej i powiedziano mi,że jeżeli dziecko ma paszport to żadna zgoda nie jest potrzebna(a córka znajomych ma inne nazwisko niż moje).Także żadnych problemów nie mieliśmy.
ale gdybyś w czasie jakiejś kontroli albo wizyty u lekarza, czy w szpitalu nie miał takiego papieru, no to leżysz. Ty masz kłopoty jak cholera a dziecko formalnie nie ma prawnego opiekuna
Dlaczego leżysz ? Jakie kłopoty ? Ludzie przestańcie straszyć innych !
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 09.01.2010 18:51

dzoony napisał(a):W 2008 roku wzieliśmy córkę znajomych...


Z tego co piszesz jasno wynika,że,Twoim zdaniem,można sobie wziąć z jakiegoś podwórka dziecko swoich mniej lub bardziej znajomych i wywieźć je za dowolną granicę .Takie kilkumiesięczne także ?
Nie wiem, czy śmiać się,czy płakać.

Co do szpitala, to wyobraź sobie np. taka sytuację: dzieciak (nie daj Boże) musi w szpitalu przejść jakiś zabieg czy operacje. Potrzebna jest zgoda prawnego opiekuna.I kto tej zgody udzieli? Ty ? Tylko dlatego, że jesteś kolegą jego taty ?

Z dokumentami, o których mowa była wyżej , jest tak jak z ubezpieczeniem.Można oczywiście to olać, ale rozsądni ludzie ubezpieczenia wykupują. Z dokumentami też tak radzę.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.01.2010 18:54

dzoony napisał(a):W 2008 roku wzieliśmy córkę znajomych.Lecieliśmy do Dubrovnika i też czytałem na forum,że potrzeba papierek od notariusza.Zadzwoniłem do straży granicznej i powiedziano mi,że jeżeli dziecko ma paszport to żadna zgoda nie jest potrzebna(a córka znajomych ma inne nazwisko niż moje).Także żadnych problemów nie mieliśmy.
ale gdybyś w czasie jakiejś kontroli albo wizyty u lekarza, czy w szpitalu nie miał takiego papieru, no to leżysz. Ty masz kłopoty jak cholera a dziecko formalnie nie ma prawnego opiekuna
Dlaczego leżysz ? Jakie kłopoty ? Ludzie przestańcie straszyć innych !


Proponuję poczytać przepisy dotyczące poruszania się poza granicami RP, a nie pisać co mi się wydaje albo czego mi nie zrobili bo mnie nie złapali. Wątek dotyczy praworządnego wyjazdu za granicę, a nie przemytu dzieci na lewo i chwalenia się, że mi się udało.
dzoony
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 94
Dołączył(a): 03.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) dzoony » 09.01.2010 19:13

Wątek dotyczy praworządnego wyjazdu za granicę, a nie przemytu dzieci na lewo i chwalenia się, że mi się udało.

A gdzie napisałem że przemyciłem dziecko ?Pokażesz mi bo jestem ciekawy.
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 09.01.2010 19:18

dzoony napisał(a):
Wątek dotyczy praworządnego wyjazdu za granicę, a nie przemytu dzieci na lewo i chwalenia się, że mi się udało.

A gdzie napisałem że przemyciłem dziecko ?Pokażesz mi bo jestem ciekawy.


Nieznajomość prawa nie zwalnia z konieczności jego przestrzegania. Poczytaj przepisy tak jak radzi Zebik i wszystko będzie jasne.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.01.2010 19:18

dzoony napisał(a):
Wątek dotyczy praworządnego wyjazdu za granicę, a nie przemytu dzieci na lewo i chwalenia się, że mi się udało.

A gdzie napisałem że przemyciłem dziecko ?Pokażesz mi bo jestem ciekawy.


Nie pisałem o tym, że Ty przemyciłeś dziecko, tylko o tym, że swoją wypowiedzią typu "ludzie przestańcie straszyć" , "żadna zgoda nie jest potrzebna bo mi w Straży Granicznej powiedzieli" wprowadzasz w błąd pozostałych forumowiczów. Wystarczy, że swoim nieodpowiedzialnym tekstem namącisz komuś w głowie, ktoś zrobi tak jak ty i mu się "nie uda" i co wtedy zastanowiłeś się, że ktoś przez Ciebie może mieć problemy za granicą bo Ciebie posłuchał.
Wiele osób w Polsce nie przestrzega prawa, ale to nie powód, żeby do tego namawiać bo "mi się udało".
dzoony
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 94
Dołączył(a): 03.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) dzoony » 09.01.2010 19:30

To apeluje aby nie łamać prawa i w podróż do Chorwacji bezwzględnie zabierać paszport a nie dowód osobisty.Osoby zabierające tylko dowod osobisty mogą spotkać się z różnymi problemami np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 09.01.2010 19:33

dzoony napisał(a):To apeluje aby nie łamać prawa i w podróż do Chorwacji bezwzględnie zabierać paszport a nie dowód osobisty.Osoby zabierające tylko dowod osobisty mogą spotkać się z różnymi problemami np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej


Znowu nie przeczytałeś przepisów.
Bardzo Cię proszę nie mieszaj, nikomu nie pomagasz a możesz wprowadzić kogoś w błąd
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.01.2010 19:35

dzoony napisał(a):To apeluje aby nie łamać prawa i w podróż do Chorwacji bezwzględnie zabierać paszport a nie dowód osobisty.Osoby zabierające tylko dowod osobisty mogą spotkać się z różnymi problemami np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej


Poczytaj cokolwiek o tym, a potem apeluj - apel jest zacny ale lekko chybiony - resztę masz w internecie co do joty.

pozdrawiam
dzoony
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 94
Dołączył(a): 03.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) dzoony » 09.01.2010 19:47

Znowu nie przeczytałeś przepisów.
Bardzo Cię proszę nie mieszaj, nikomu nie pomagasz a możesz wprowadzić kogoś w błąd

http://www.zagrzeb.polemb.net/index.php?document=41

Nie zamierzam nikomu mieszać w głowach.(No może przegiąłem z łamaniem prawa-można na dowód ale niesie to za sobą małe ryzyko)
Tym postem kończe wątek bo nie mam ochoty(ani zbytnio czasu) już z wami dyskutować.
Pozdrawiam.
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Z dzieckiem znajomych do Chorwacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone