Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Anglia północna. Przebogate wrażenia gwarantowane.

Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą. W Wielkiej Brytanii akcenty zmieniają się zauważalnie co 40 km (25 mil). Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Stonehenge jest starsze niż piramidy - powstało około 3000 roku p.n.e.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Anglia północna. Przebogate wrażenia gwarantowane.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 14.10.2009 22:48

Temat zakładam nie w celu zrzucania wszystkiego jak leci z tego rejonu, ale w celu przekonania się, czy w ogóle ktoś tam coś więcej zwiedził i obfocił, a poza tym, czy w ogóle będzie zainteresowanie, bo jak wiadomo, ten kraj kojarzy nam się najczęściej z funtem i pracą a nie z intensywnym zwiedzaniem.
Są jednak tacy, którzy kiedyś byli i którzy dzisiaj explorują wszystko co się da, a jest tam tyle niezwykłych i pięknych miejsc, że głowa boli.
Postaram się przybliżyć je Wam po kolei w odcinkach. :wink:
Proponuję rozpocząć od wschodniego wybrzeża- Yorkshire i Northumberland.
Jeśli ktoś ma coś od siebie, niech wzbogaci ten temat.
W dalszej kolejności będzie: Lake District, Yorkshire Dales, zamki, Peak District.
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 14.10.2009 23:30

A i owszem się bywało i zainteresowanie z mojej strony będzie :)
Byłem 3 latka za chlebem w pd-zach. Anglii (w Bristolu) ale wypady się robiło. W Lake District łaziłem po górkach - Scafell i Scafell Pike, Blencathra. W Peak District coś tam łoiłem na piaskowcach koło Stoke. No i w Lakes przejechałem skodzinką parę niemożliwie stromych przełęczy, m.in. słynne Hardknott i Wrynose Pass, szkoda że roweru nie wziąłem bo bym się z nimi zmierzył, a w formie wtedy byłem, bo w końcu na prawie tak samo trudny Porlock Hill w mojej okolicy podjechałem z pewnym zapasem sił :) Więcej wspinaczkowo i rowerowo trochę też działałem w okolicach Bristolu i w Walii bo miałem bliżej.
Foty mam tylko tradycyjne i nie przy sobie tak że teraz nie pokażę... ale czekam na Twoje! Niezły podróżnik z Ciebie :D
pzdr
Kamil
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.10.2009 23:59

Pokazuj, pokazuj.
Ja przeleciałem całą Anglię autostradą, zatrzymując się dopiero w Szkocji.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 15.10.2009 08:14

Ja też z przyjemnością pooglądam i poczytam :)
Podobnie jak Wojtek tak i ja przeleciałem Anglię zatrzymując się dopiero w Szkocji. Z tym, że ja nie leciałem autostradą, ale dosłownie... :lol:

pozdr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.10.2009 16:27

Fatamorgana napisał(a):.... a poza tym, czy w ogóle będzie zainteresowanie....

Dla kilku osób warto coś napisać, w tym dla tzw. poszukiwaczy pomysłów na turystykę :wink:
Czekam...........
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.10.2009 19:36

Wschodnie Yorkshire :) To jest to
Sam York jest miejscem baaaaaaaaaaardzo ciekawym i pięknym - urodziło się tam dwóch cesarzów rzymskich np.
Dla mnie jednak perełką jest w tym rejonie Scarboough , ze swoimi dwoma zatokami , rozdzielonymi cyplem . Na cyplu jest rodzynek - twierdza na klifie , z której jest piękny widok na miasto wielorybników i całą okolicę .
Zamki , zameczki , warownie . . . .
Sorki , się trochę zapędziłem :oops:
Czekam na Twoje wrażenia
Pozdrawiam
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 16.10.2009 20:52

No tych zamków to tam akurat nie ma zbyt wiele na wybrzeżu i okolicy (Hornsea, ruiny w Scarbo i jeszcze jakieś), natomiast jest bardzo stare opactwo w Whitby, gdzie juz w VIIIw. odbywały się synody.

Przepraszam za poślizg, ale są akurat wazniejsze sprawy u mnie.
Ci którzy oczekuja z pewnością się nie zawiodą, ponieważ mam bardzo bogaty materiał foto i opisowy z całej Anglii płn. jako że na jej zwiedzanie poświęciłem prawie 4 lata.

Muszę jednak przywieźć to wszystko z drugiego komputera.

:) :wink:

Piotrze, zapewniam Cię, że Scarbo robi wrażenie, ale tylko za pierwszym razem. Dalej, w miarę poznawania kolejnych rzeczy już blaknie. :wink: :)

Znajdziecie tu rzeczy, jakich nie ma w ogólnych przewodnikach.

Na razie zajawka.

Obrazek
Ptasie kolonie- z tego min. słyną angielskie klify. O klifach będzie sporo... nie tylko tych z północy.
Ale skoro zaczynamy od pólnocy, to fotka z najwyższych klifów wschodniej Anglii- Boulby- 213m n.p.m

Obrazek
Ostatnio edytowano 16.10.2009 21:17 przez Fatamorgana, łącznie edytowano 3 razy
dallaska
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1390
Dołączył(a): 03.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) dallaska » 16.10.2009 21:04

anglia południowa tez fajna Bristol i Brighton polecam plaze kamieniste ale ok
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 16.10.2009 21:13

A i tak Kornwalia usuwa wszystko w cień.... :lol: :wink: :)
Kornwalię zostawiam na deser.
W zasadzie wszystkie opisy będą "zerżnięte" ale za to z własnych archiwów, jako że przez pewien czas opisywałem brytyjskie fajności do prasy.

Dodam tylko jeszcze, że będziecie mieli okazję zobaczyć w tym wątku (prawdopodobnie jako jedni z pierwszych Polaków w kraju) jak wygląda przyszła olimpijska arena zmagań żeglarzy i wodniaków, jako że niemal rok temu odwiedziłem budowany intensywnie drugi po Londynie ośrodek olimpijski na IO 2012 w Weymouth.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 19.10.2009 17:24

Kilka z Yorkshire Coast.
Pas wybrzeża rozciąga się od Hull (skąd niegdyś miał wypłynąć Robinson Crusoe) po Middlesbrough.
Najwiekszym skarbem są klify zgrupowane w kilka ciągów.
Najwspanialszym jest grupa klifów Bempton. Są to potężne, kilkudziesięciometrowej wysokości pionowe, wapienne ściany z koloniami ptasimi i kilkoma oknami, łukami oraz przechodzące w cypel Flamborough Head, gdzie znajduje się kilka zatok oraz najciekawsza rzecz- groty skalne wyrzeźbione przez wodę, do których mozna wejść w czasie odpływu (ale nie tuż przed przypływem, bo to może skończyć się naprawdę źle!).

Bempton Cliffs:
Obrazek

Flamborough Head:
Obrazek

I widok z niezwykłego innego cypla, który zalewany jest regularnie przez morze, czyli Filey Brigg (bardzo płodne fotograficznie miejsce) ku owemu wspaniałemu murowi klifów Bempton...

Obrazek

Na dzisiaj tyle.
Pozdrawiam i życzę miłych wrażeń. :)
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 22.10.2009 12:30

I ja dołączam, Anglia słabo przez mnie odkryta, więc siedzę już cicho i notatki robię :D

pozdrawiam
:D
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 22.10.2009 18:38

Fajne te klifowe zakątki...
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 21.11.2009 04:04

Na wybrzeżu Yorkshire możemy często zobaczyć bardzo ładne i niezwykłe w swej formie "tarasy" skalne, nieustannie rzeźbione przez wodę.
Widok rozbijających się o nie wielkich fal robi równie wielkie wrażenie podczas sztormów. Ale wtedy wiatr jest tak silny, że potrafi rzucać człowiekiem...

Obrazek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 31.12.2010 13:51

Pora ruszyć z tematem- zwłaszcza, że niekórzy się dopominają o ciąg dalszy.

Dzisiaj Yorkshire Dales- kraina wapienia, jaskiń, wąwozów, wodospadów, skałek i łagodnych szczytów oraz niezmierzonych łąk.
Cały centralny region jest włączony do Parku Narodowego.
Jest on bardzo popularny wśród Anglików, ale od czasu popularyzacji wśród Polonii- regularnymi gośćmi są tam i nasi.
Ten niezwykły jak na Anglię region górsko-wyżynny, zawiera kilka prawdziwych perełek, które są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju i próżno by szukać gdziekolwiek w Europie odpowiednika.

Mało kto wie, że na południowych obrzeżach Dales szukał natchnienia nie kto inny jak sam J.R. Tokien, który w Leeds i okolicach pisał drugą i trzecią część "Władcy Pierścieni".

Przez ponad 4 lata pobytu w Leeds i okolicy miałem możliwość zwiedzić dość dokładnie całe Dales i odkryć jego uroki.

Region dzieli się na główne doliny (mające w końcówce nazwy "dale"- z czego wzięła się cała nazwa Dales- odpowiednik naszych górskich hal i łąk) w których koncentruje się życie i turystyka i gdzie znajdują się najciekawsze miejsca- poza jaskiniami.

Na tym terenie sporo jest sztucznych zbiorników zaporowych- stanowiących zasoby wody. Nie brakuje wody- potoków, strumieni, które po licznych tu opadach często szybko wzbierają. Jak na silnie krasowy teren - to dość ciekawe zjawisko.

Poniżej zaprezentuję co ciekawsze miejsca.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 31.12.2010 14:00

Fatamorgana napisał(a):Pora ruszyć z tematem-


:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

cdn za rok :?:

może nie :lol:

pzdr
Następna strona

Powrót do Wielka Brytania - United Kingdom



cron
Anglia północna. Przebogate wrażenia gwarantowane.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone