Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Krótki wypad w okolice Międzyzdrojów ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008
Krótki wypad w okolice Międzyzdrojów ...

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 08.08.2009 18:15

...czyli jak udało się coś, co nie powinno się udać.


Mamy w tym roku urodzaj na relacje - i bardzo dobrze, bo jedna jest ciekawsza od drugiej. Relacje z Chorwacji posiadają rzecz jasna specjalne prawa. Ale koleżanki i koledzy buszujący po Turcji, Egipcie i gdzie tam jeszcze piszą równie ciekawie. Mam jednak nadzieje, że i moja relacja zachodniopomorska, choć daleko jej do egzotyki wyżej wymienionych również znajdzie swoich czytelników.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 08.08.2009 18:23

Wszystko wskazywało na to, że tego lata sobie nie pojeździmy i czas spędzimy w większości: ja - przed komputerem, a żona przed telewizorem. Istna sielanka.
Majaczył się, co prawda, jakiś wyjazd w końcu sierpnia na Półwysep Helski, ale bardzo to było niepewne.
Oglądanie telewizji nie jest złe samo w sobie. Wszystko zależy od tego, co się ogląda. W pewnym momencie na którymś z kanałów zaczęto pokazywać Międzyzdroje. Przysiadłem i ja do oglądania, bo z Międzyzdrojami jesteśmy związani od lat, program poruszył więc w nas jakieś nuty sentymentalne. Dużo nie było trzeba - popatrzeliśmy na siebie i już wiedzieliśmy, że jutro, najdalej pojutrze załadujemy co tam trzeba na samochód i obierzemy jedynie słuszny kierunek - oczywiście słuszniejszym jest kierunek do Chorwacji, ale to niestety w tym roku okazało się niemożliwe. Naturalnie żona, jak zwykle przygotowała do załadowania tyle pakunków, że podczas ładowania prawie odechciało mi się wyjazdu, ale rzecz jasna, jak zwykle ustąpiłem. Uważałem tylko, żeby zabrać grilla i małą siekierkę do oprawiania ryb (!), ale o tym potem.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 08.08.2009 19:02

Na forum wielokrotnie były dokonywane próby (bezcelowe moim zdaniem) porównania Bałtyku z Adriatykiem. To trochę tak, jak byśmy porównywali psi zaprzęg z samochodem. Wszystko zależy od tego, czy poruszamy się po autostradzie, czy gdzieś po północnych bezdrożach.
Tak, czy owak, wybraliśmy chłodny, szary Bałtyk, ale i z tej decyzji podjętej tak nagle byliśmy bardzo zadowoleni, tym bardziej, że dotychczasowa praktyka wskazywała, że decyzje spontaniczne były zazwyczaj udane.
Dwa dni później, tzn 25 lipca rano wyruszyliśmy z Trzebnicy wypróbowaną wielokrotnie trasą: Leszno - Stęszew - Buk - Pniewy - Gorzów - Szczecin - Międzyzdroje. A właściwie nie Międzyzdroje, tylko położona nad Zalewem Szczecińskim 4km od Międzyzdrojów Wapnica. Zanim jednak pokonamy trasę liczącą 430 km, dobrze byłoby coś po drodze wypić i zakąsić. I tu również nie zdajemy się na los przypadku - wieloletnia selekcja różnych przydrożnych knajpek i barów spowodowała, że na placu boju pozostało tylko jedno miejsce (a właściwie dwa, ale należące do tej samej firmy). Nazywa się to Autoport i funkcjonuje od wielu lat w Renicach (ok. 30 km za Gorzowem jadąc od Wrocławia). Parę lat temu otwarto filię tyleż kilometrów przed Gorzowem w Przytocznej. Bardzo dobre jedzenie w umiarkowanej cenie, świetna kawa i przyjemne otoczenie - to niewątpliwe atuty tych miejsc.

Przytoczna.

Obrazek


Obrazek



Renice.

Obrazek


Obrazek



Cechą charakterystyczną, a dla niektórych atrakcją obu tych miejsc jest posiadanie krokodyla. No nie, jeszcze nie w menu, tylko za kratami w małej sadzawce. Wpatrywałem się czas jakiś w nieruchome cielsko, nie mając pewności, czy on aby nie sztuczny, ale miałem trochę szczęścia, bo gad poruszył głową. Niewielka to satysfakcja, bo w końcu nie wymagałem, żeby zatańczył kankana, ale żeby chociaż się wyszczerzył..... :lol:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 08.08.2009 19:44

W końcu dojechaliśmy do Wapnicy, aczkolwiek nie bez przeszkód. Blisko 2 godziny staliśmy w korkach, co na tej trasie zdarzyło mi się po raz pierwszy, doznaliśmy za to wielce optymistycznych wrażeń lustrując niemałe prace ziemne przy budowie autostrady, co nie było u nas do tej pory widokiem zwyczajnym.

Wapnica leży nad jez. Wicko Wielkie, będące częścią Zalewu Szczecińskiego. Dla ciekawych kawałek mapy:

http://mapa.targeo.pl/dojazd,Wicko%20Wi ... 53.89136;p[716]


W domkach kempingowych "U rybaka" byliśmy już trzykrotnie.

Obrazek



Na naszym domku udającym bez większego powodzenia, że ząb czasu się go nie ima widnieje na wpół zatarty napis: MAŁGOSIA. Ładne imię. Podłoga tu i ówdzie ugina się lekko skrzypiąc, drzwi domykają się z pewnymi trudnościami. Ale jest łazienka - co prawda z letnią wodą, ale trzeba się hartować. I z pokoju wychodzi się na łąkę i jest piękna przyroda, cisza i spokój. Właśnie o to nam chodziło. Wolę tysiąc razy takie warunki, niż siedzieć gdzieś w murach, ale za to w pełnym luksusie. Dodam na marginesie, że za takie mury żądano od nas 110 zł. a za nasze lokum płaciliśmy 50 zł.

Obrazek



Zapomniałem posprzątać. :wink: :oops:

Obrazek


Obrazek



Gdy zobaczyłem domki kempingowe dla gołębi, poczułem się niemal jak VIP:

Obrazek

:lol:
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 08.08.2009 19:58

Jestem - czytam, oglądam i jak zwykle podziwiam Janie lekkość Twojego pióra ... :D
pozdrav.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 08.08.2009 20:00

A ja podziwiam Twojego kotka. :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.08.2009 20:10

Wpadam na wypad w okolice Międzyzdrojów.... :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 08.08.2009 20:43

Janusz Bajcer napisał(a):Wpadam na wypad w okolice Międzyzdrojów.... :D


Witam! Później będzie i coś o Tobie. :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.08.2009 20:48

jan_s1 napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):Wpadam na wypad w okolice Międzyzdrojów.... :D


Witam! Później będzie i coś o Tobie. :lol:


No to zostaję na dłużej :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.08.2009 12:39

Tam był krokodyl a ja kiedyś trafiłem do knajpy z disco dzie w parkiecie było terrarium z 2 metrowym wężem z ciepłych krajów. Zastanawiam się co to ma być.
O czytelników Możesz być spokojny - przybył Ci właśnie jeden.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 09.08.2009 12:54

JacYamaha napisał(a):Tam był krokodyl a ja kiedyś trafiłem do knajpy z disco dzie w parkiecie było terrarium z 2 metrowym wężem z ciepłych krajów. Zastanawiam się co to ma być.
O czytelników Możesz być spokojny - przybył Ci właśnie jeden.


Śniło mi się, że wszedłem do przyjemnej knajpki z akwariami, w których pływały dostojnie 5-kilowe leszcze. Wskazałem jednego, któremu szczególnie dobrze patrzyło z oczu.
-Proszę tego.
Niestety znowu ominęło mnie najlepsze, bo się obudziłem.
:lol: :lol:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.08.2009 13:08

To nie sen - ostatnio byłem tam na ślubie - knajpa po kolejnej zmianie nazwy istnieje w centrum Gdańska nad Motławą.
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 09.08.2009 13:16

Janie i ja zasiadam do czytelni...

Mam sentyment do Wapnicy i okolic. W 1999 - całkiem nie tak dawno. :wink: byłam tam w podroży poślubnej.
Odżyły wspomnienia i miłe chwile.
A znajome okolice chętnie odwiedzę- razem z Tobą. :wink: :lol:
Pozdrawiam.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 09.08.2009 18:58

anjas napisał(a):Mam sentyment do Wapnicy i okolic. W 1999 - całkiem nie tak dawno. :wink: byłam tam w podroży poślubnej.


Cieszę się bardzo, że nie ja jeden mam sentyment do Wapnicy. :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 09.08.2009 19:16

Był jeszcze jeden wielki plus tej całej wycieczki - natury kulinarnej - ale to w swoim czasie. Po rozpakowaniu się robimy późnym popołudniem mały wyskok do Międzyzdrojów - to tylko kilka minut drogi. Największe zmiany notujemy w okolicy mola. Jeszcze trzy lata temu stało tam kilka budek (wcale nie takich brzydkich) z dymiącymi smakowicie grillami. Teraz stoi jeden schludny beton i nie widać, żeby coś dymiło. Nie wiem, czy tak jest lepiej, wiem za to że brakuje mi tamtego klimatu.

Zobaczmy, co tam słychać na molo.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek




To nie jest reklama agencji towarzyskiej, tylko czegoś, co nawet dziecko może śmiało polizać.

Obrazek
Następna strona

Powrót do Polska



cron
Krótki wypad w okolice Międzyzdrojów ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone