Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PAG - i okolice ( pobyt i zwiedzanie z dzieckiem 3 lata )

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jackiller
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 184
Dołączył(a): 29.12.2008
PAG - i okolice ( pobyt i zwiedzanie z dzieckiem 3 lata )

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackiller » 17.06.2009 15:22

Witam

Czytałem wątki o Pagu, nawet brałem w nich udział, ale chciałbym w tym, odnieść się wyłącznie do pobytu z dzieckiem i ew. zwiedzania wyspy i okolic.

Co do wyspy to jasna sprawa... jest kilka plaż i sporo informacji na forum tak więc zamierzamy zrobić sobie takie półdniówki żeby pooglądać wyspę z każdej strony.

Chciałbym jednak zasięgnąć informacji gdzie wybrać się na całodniową wyprawę z 3-latkiem. Odpadają jakieś przełaje, długie marsze, bo wiadomo...tobołków będzie co nie miara a i forma jeszcze nie ta (dziecka - żeby nie było :roll: :wink: ). Chcielibyśmy potraktować te wypady przy okazji poznawczo, w kontekście "oblookania" docelowych miejsc ewentualnych przyszłorocznych wojaży.
Myślałem o "Nin"-ie, Zadar (wycieczkowo)... najdalej okolice splitu (no może makarska riviera - ale to już jest na prawdę kawałek drogi. Może polecicie jakąś wyspę na 1 dzień... z góry dzięki
Pzdr. Jacek.

p.s.
Po powrocie obiecuję uzupełnić wątek o doświadczenia własne.
Ostatnio edytowano 12.07.2009 15:09 przez jackiller, łącznie edytowano 1 raz
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 17.06.2009 20:05

NP Krka
NP Kornati
Zadar
Nin

I pamiętaj że obiecałeś :wink:
jackiller
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 184
Dołączył(a): 29.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackiller » 18.06.2009 19:23

Jeśli mógłby ktoś rozwinąć temat KORNATI.
Poczytałem na forum,ale tak na prawdę nie ma gotowców a takiego potrzebuję żeby z dzieciakiem było gładko i przyjemnie.
Doczytałem że niby z PAG-u za 300kun można płynąć... taka całodniowa wyprawa. Zastanawiam się jak to dzieciak zniesie...bo zawrócić się nie da he he. Czy są jakieś alternatywne punkty startu ? dłuższe, krótsze rejsy ??
(jeszcze poszukałem)
Troche jest TUTAJ - Kornati (ale raczej odpuszczę sobie)

A Zadar -->> tutaj
gigula
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 60
Dołączył(a): 27.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gigula » 20.06.2009 12:37

W zeszłym roku byliśmy z naszym wtedy dwulatkiem w Pagu. Było mniej więcej tak, jak Ty planujesz, czyli półdniówki: skoro świt na plażę (Sv. Marija), przed południem do domu na sjestę, a po południu albo spacerek po starówce, albo jazda po wyspie.
Jeśli chodzi o całodniową wycieczkę to wykonaliśmy jedną: Nin-Zadar i tyle nam wystarczyło. Mieliśmy jeszcze a ewentualnym planie Plitvice, ale zrezygnowaliśmy, bo sami już tam wcześniej byliśmy, a synek nie chodził na tyle dobrze, aby nie trzeba było tłuc się wóżkiem (co nastręczałoby tylko kłopotu).
Co do Kornati, to pływają tam stateczki z Zadaru, ale tego nie polecam z tak małym dzieckiem. Byliśmy i tam swego czasu, no i szczerze mówiąc było to dla nas za wiele. A trzylatek zanudzi się na 100%, bo rejs trwa sporo, na Dugim Otoku atrakcje średnie (być może od 2001 roku coś się zmieniło). Zatem - odpuść sobie :D
Jeśli chodzi o Krka, to tam nie dotarliśmy. Było to dla nas nieco za daleko - nie chcieliśmy się 'zarzynać', żeby zobaczyć wszystko co mozliwe, kosztem wypoczynku dziecka (w upale takie wyprawy są męczące przecież).
Zdjęcia z Ninu, Zadaru i Pagu możesz zobaczyć na http://mrozik.rox.pl/hrvatska/
Jakbyś miał jakieś pytania techniczne, co do Pagu, to chetnie odpowiem.
Pozdrawiam
Agata
jackiller
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 184
Dołączył(a): 29.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackiller » 21.06.2009 10:30

Dzięki AGA za odpowiedź...
Może rozwiniesz nieco temat wycieczek o wyspie. Rozumiem, że odwiedziliscie najpopularniejsze plaże, jeśli tak, to padaj prosze NUMERKI jeśli pamiętasz. Nie będziemy próbowali jeśli nie warto. Napisz proszę jak tam na Pagu z zakupami rzeczy i jedzenia dla dzieci ??... i czy jest jakaś przychodnia/szpital, jak by coś się wydarzyło czy do Zadaru trzeba jechać. Nie wiem w sumie o co jeszcze pytać. Jak coś Ci przyjdzie do głowy (tylko i wyłącznie w kontekście dziecka) to proszę o info. Może coś was zaskoczyło pozytywnie/negatywnie w kontekście dziecka tam na miejscu ??
Pozdrawiam Jacek.
gigula
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 60
Dołączył(a): 27.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gigula » 21.06.2009 16:03

Jeśli chodzi o plaże, to pierwszego dnia zapuściliśmy się aż na reklamowaną w przewodnikach Sv. Duh - tej nie polecam, niby "piekna i piaszczysta, długa i malowniczna", a w rzeczywistości pełno na niej różnej grubości kamienia (nie jest to nawet żwir), który właził wszędzie. Trochę widać na zdjęciu. Nie ma zasadniczo gdzie się skryć przed słońcem, bo drzew/krzewów jak na lekarstwo. Aha, wjazd płatny 10 Kn (ale to akurat nie była jakaś przeszkoda).
Następne przedpołudnia już spędzaliśmy na plaży Bošana (do dziś myślałam że na Sv. Marija :) ), która zaludniała się zazwyczaj pod koniec naszego pobytu (czyli w okolicach 11-12), dawała cień, no i, przede wszystkim, ma świetne podłoże z otoczaków, no i drzewo-krzewy dające choć odrobinę cienia. Zejście jest tam bardzo strome, ale kameralność plaży oraz możliwość sensownego zaparkowania auta rekompensowały tę niedogodność.
Jeśli chodzi o plażę przed hotelem Pagus, to podłoże ma z nawiezionego specjalnie ciętego mechanicznie kamienia i jest typową plażą hotelową (czyt. patelnią).
Rady plażowe: zabierzcie koniecznie lodówkę turystyczną i namiot. Buty do wody nawet dla takiego malucha kupicie na miejscu za grosze- stragany na łączniku przy Gradskiej Plaży (Prosika), której nie polecamy, bo tam też "żwirowo" i mało kameralnie. Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie, to zależnie od egzemplarza: nasz jest spokojny i strachliwy - większość czasu spędzał w zabranym z domu dmuchanym baseniku, przelewając wodę, przewrzucając łopatą kamienie. Z kamieni układalismy też obrazki, część z malunkami, przyjechała z nami do Polski i nadal służy do zabawy.

Jeśli chodzi o dzieciożarcie i tego typu, to w centrum handlowym Lorenzo w markecie sieci Plus kupisz wszystko. Krzyś w zeszłym roku jadł już wszystko to co my (żywilismy sie sami, zabralismy sporo z domu i tylko dokupowaliśmy tylko dodatki - np. mięso, wędlinę), więc nie interesowało mnie jakoś specjalnie żarcie w słoikach (choć Gerbery widziałam na półkach), a pampersy zabraliśmy z Polski. Jedyne co specjalnie kupowaliśmy, to były Actimele (bardzo drogo, tyle pamiętam) oraz Dukatino - czyli mini serki homogenizowane (na Danonki specjalnie nie patrzyłam, bo K. nie jada, ale zdaje się, że zdarzały się w równie kosmicznych cenach).

Odnośnie opieki lekarskiej, to w Pagu jest przychodnia (znajduje się w połowie drogi deptakiem do Lorenzo - przy drugim moście), do szpitala trzeba jechać do Zadaru. Zabraliśmy ze sobą pokaźną apteczkę, Krzyś nie jest specjalnie chorowity, wszelkie standardowe przeziębienia lecze u niego sama, do tego jest spokojny, nie wymyka się spod kontroli, więc byłam w pewnym sensie wyluzowana - nie zakładałam jakichś czarnych scenariuszy (to był nas drugi pobyt w Pagu, więc wiedzieliśmy, że klimat i okolica dziecku przyjazna).

Cóż by tu jeszcze w kontekście dzieciowym napisać. Bardzo fajny jest plac zabaw usytuowany przy bulwarze (w pasie zieleni między drzewami) pomiędzy pierwszym a drugim przesmykiem. Krzysiowi się bardzo podobało. Poza tym miał niewykłą frajdę z oglądania łódek, rybek w wodzie, wiatraków oraz zabaw kamykami :)

Jeszcze wycieczki po wyspie. Warto zobaczyć jej północne krańce - czyli Lun z prastarym gajem oliwnym, Tovarnele - zupełny kraniec świata (tam nam się jedyny raz w trakcie całego pobytu zagrzały hamulce) :).
W pobliżu Pagu warto obejrzeć Stari Grad - pozostałości starej osady z ruinami kościoła Św. Marii.
W drodze do Zadaru warto zjechać w prawo na skrzyżowaniu przed mostem i zobaczyć ruiny baszty na południowym cyplu wyspy. Jadąc wzdłuz zatoki w poszukiwaniu zejścia na plażę można też zobaczyć miejsce, w którym wyspę przecina południk 15.

No, ale to już niedzieciowo, zresztą w kilku miejscach rzeczy te są już opisane (widziałam Twoje wpisy w tych wątkach, więc czytałeś).

Ech, jak tak to pisałam, tęskno mi się do Pagu zrobiło.
Ostatnio edytowano 21.06.2009 17:02 przez gigula, łącznie edytowano 1 raz
jackiller
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 184
Dołączył(a): 29.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackiller » 23.06.2009 21:57

gigula napisał(a):Ech, jak tak to pisałam, tęskno mi się do Pagu zrobiło.


WIEEEEEELKIE dzieki za te cenne informacje
Startujemy w piatek
Mam nadzieję że bedzie to udany wyjazd.
Zdam relację jak obiecałem
Pozdrawiam Jacek.
pam
Croentuzjasta
Posty: 242
Dołączył(a): 26.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) pam » 23.06.2009 22:35

Mogę dodać do tego, że 4 lata temu mieliśmy okazję odwiedzać "dom zdravlja" z dziećmi dwa lub trzy razy. Było naprawdę bezproblemowo i sympatycznie (poza chorobą oczywiście).
Co do plaży, to jeżeli bardzo nie chcecie nosić dzieci po schodach lub stromych zejściach na plażę, to fajne dojście jest za centrum nurkowym. Trzeba jechać na Novalję, i po przejechaniu na drugą stronę góry jest zjazd na to centrum. Plaża jest od strony pełnego morza a nie od zalewu.
florian46
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 09.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) florian46 » 24.06.2009 12:12

Witam!
Ciekawy wątek dla osób wybierających się na Pag po raz pierwszy.
Ja również wybieram się na i do Pag 11.07. w składzie 2+2 (3 i 7 lat) i chętnie skorzystam z i nformacji tu zawartych.
Mam nadzieję, że po powrocie podzielisz się wrażeniami.
Pozdrawiam i życzę miłego wypoczynku.
gosa12
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gosa12 » 26.06.2009 17:04

Hej florian46 !
My jedziemy w podobnym terminie - 13.07 będziemy na miejscu - w miejscowości Pag.
Jedziemy rodzina 2+2 - dzieci w wieku 3,3 i 5,5 roku.
Jeżeli reflektujesz możemy sie spotkać , by dzieciaki się pobawiły.
Młodsza jest córka , starszy syn.
POzdwraiam
florian46
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 09.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) florian46 » 26.06.2009 23:11

Witaj gosa12!
Myślę że to dobry pomysł i cieszę się że nawiązałaś kontakt.
Na Pag jedziemy po raz pierwszy. Wyjazd przez biuro podróży i dopiero na miejscu dowiemy się gdzie będzie nasz apartament, więc kontakt tylko telefoniczny.
Co do pociech to u nas odwrotnie synek ma 3 latka a córeczka 7. Oboje uwielbiają towarzystwo więc się ucieszą ze wspólnej zabawy.
Napisz coś więcej! Podaję namiar adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Pozdrawiam :)
jackiller
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 184
Dołączył(a): 29.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackiller » 03.07.2009 09:59

Znajdę chwilę to napiszę parę słów
Bo miniemy się w drodze ;)
A najlepiej piszcie pytania - będzie łatwiej
pam
Croentuzjasta
Posty: 242
Dołączył(a): 26.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) pam » 03.07.2009 10:21

No to my w sumie 4 samochody i cała banda dzieci. Od 18-go dwa tygodnie. My już czwarty raz, reszta pierwszy. Jak macie jeszcze jakieś pytania to walcie śmiało.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 03.07.2009 11:10

florian46 napisał(a): wybieram się na i do Pag 11.07. w składzie 2+2 (3 i 7 lat) ..


my sie wybiarmy w 2 rodzinki a z nami dzieci 3 +7 ;)

na Pag mamy w planie byc okolo 15.07. na jakies pewnie 2 nocki. Auta to srebrna vectra kombi lub biala astra kombi i czarne audi 80. na CT blachach :wink:

camp to chyba Strasko
jackiller
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 184
Dołączył(a): 29.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackiller » 05.07.2009 16:40

Starsko to novalija
nowalija=porażka - przynajmniej dla mnie i pisze tylko o plaży miejskiej.
na starsko ie jechałem - podobno lepiej.
Bylismy na ZRCE. Plaża z kamieni (raczej sztuczna)w cenie (za parking) 4K/h. Plaża raczej dla dorosłych ze względu na wodę. Zależnośc jest proporcjonalna 1m od brzegu / 1metr głębokości i bardzo zimna woda. Niczym Bałtyk w Koszalinie.

Nie mam porównania z innymi miejscami w cro ale dzieciaki tu mają na PAGu frajdę (mówię o samym Pag-u) Kawał solidnej plaży, płytka i ciepła woda (choć czasem brudna jak coś przywieje)
Sam Pag ma specyficzny klimat gdyż jest oddzielony od lądu najwyższymi (pewnie prawie) partiami gór. Klimat mamy zarąbisty. 10km nad lądem grzmi, i czarno a u nas słońce od 8 dni. najgorzej jest jak wieje znad Zadaru. Wtedy nie ma zmiłuj. Leje i basta.
To co napisała gigula potwierdza się w 100% (dzięki). Sv duch - porażka (nazwaliśmy ja bezduch - bo było tam 5 osób. Wygwizdowo jak sie patrzy... co tam ma robić dzieciak - bawić się z rodzicami ?????? - nie polecam. Dobra dla młodych parek (wiadomo ;) ).
Aha... jeśli chodzi o dzieci, to plaże na Pagu sa nieprzygotowane. Tzn ani prysznica ani kibla. Albo jest tylko kibel (ToiToi) jak to ma miejsce na plaży miejskiej w mieście PAG... toż to hipokryzja. To nie zadupie typu ŚvDuch w polu zaoranym ale centrum miasta. żeby natrysku nie zrobić ??
Z drugiej strony Plaża dubrownik w pobliskiej Povlijanie (POLECAM DLA DZIECI !!!!!!) mapka 100m od brzegu jest woda po pas i ciepła oraz czysta. niestety nie ma toi-ków. Może mozna z dzieckiem iśc do wc do przy plażowych knajpek.
(...)
Polecam zabrać miskę dla dzieciaka z Polszy. Ceny paszy tu w chorwacji sa zaporowe. Średnio 30-80% droższe niż u PL.

Udanego wypoczynku
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
PAG - i okolice ( pobyt i zwiedzanie z dzieckiem 3 lata )
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone