Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Patenty fotograficzne

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006
Patenty fotograficzne

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 07.02.2009 17:05

W portretach Voluś namawiał mnie na kupienie dyfuzora do wbudowanej lampy wewnętrznej za kilkanaście złotych, kiedyś ktoś mi mówił, że taki dyfuzorek można sobie samemu zrobić z kawałeczka kartki papieru przyklejonego do lampy wbudowanej :lol: i tak oto zaoszczędziłem 17+20 zł za dyfuzorek + przesyłkę. Ciekaw jestem co o tym myślicie :?:

Bez karteczki na lampie
Obrazek

Z karteczką jako dyfuzorkiem
Obrazek

Ewidentnie w drugim przypadku światło lampy jest miększe, ale czy zastąpi odchylany palnik lampy zewnętrznej :?: :roll: wątpię :?. Mam wrażenie, że jeszcze trzeba będzie pokombinować ;)

Pozdrav :papa:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 07.02.2009 17:33

dub.religion napisał(a):Użyłem 2 lamp błyskowych i srebrnej blendy. Na lampy były założone profesjonalne plastikowe turystyczne kubeczki z uszkiem.
Dyfuzor na lampę wbudowaną to średnie rozwiązanie bo są one strasznie słabe i nie dają zadowalających efektów.Poza tym świecenie na wprost to słabe rezultaty, ale jak się nie ma co się lubi... Zawsze można kupić starszą tańszą lampę zewn. np SB-24 można kupić za 250-300 zł.

A możesz powiedzieć jeszcze jak je wyzwalałeś :?: bo jedną zewnętrzną lampę mam tylko muszę ją wyzwalać błyskiem z wbudowanej, bo do cyfraka nie pasuje (lampa jest od analoga).

Pozdrav :papa:
dub.religion
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 19.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dub.religion » 07.02.2009 18:21

Nie pasuje bo? Napięcie za wysokie czy stopka nie pasi?
Jedną (systemową) wyzwalam błyskiem, bo takie jest bezprzewodowe sterowanie w Minolcie/Sony, a drugą wyzwalam z kabla przez adapter FS1100(właściwie jego zamiennik).Całe szczęście zostało to rozwiązane tak że mimo przedbłysków wbudowanej lampy, stopka wyzwala też błysk główny. Minusem sterowania błyskiem jest cień który on generuje, więc trzeba założyć dyfuzor lub cokolwiek co go odetnie z pola błysku sterowanego, np zredukować jej ją do -2EV.

Zobacz na zdjęcie z dyfuzorem, cień kartek na obudowie nadal jest ostry, jest tylko ciemniej ale efektu dyfuzji nie ma.W dyfuzji cień ma być mięciutki.
Najlepiej zrób sobie home made softbox taki jak tutaj i załóż go na zewn. lampę.
Ustawienia świateł z różnymi bajerami masz tutaj
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 07.02.2009 18:46

dub.religion napisał(a):Nie pasuje bo? Napięcie za wysokie czy stopka nie pasi?...

Nikon zmienił sterowanie elektroniką przy przejściu z analoga na cyfrę... taki chłit matetingowy :evil:
dub.religion napisał(a):...Najlepiej zrób sobie home made softbox taki jak tutaj i załóż go na zewn. lampę.
Ustawienia świateł z różnymi bajerami masz tutaj

Pomysł godny naśladowania :D z tym home made'm :lol:, a i ustawienia lamp dodałem sobie już do ulubionych ;) Zobaczmy co z tego wyjdzie ;)

Dzięki wielkie :D

Pozdrav :papa:
dub.religion
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 19.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dub.religion » 07.02.2009 20:03

Ale ja mam drugą lampę właśnie do analoga Nikona, mam SB-25 no i steruję nią manualnie.Nawet mocowałem ją na stopkę przez adapter zanim kupiłem systemową. Świetne są te lampy bo tanie, mocne,mają wbudowany dyfuzor, białą kartę, głowica obraca się jak trza i mają wejście na kabel PC, to daje mnóstwo możliwości.W dodatku ta 25tka ma więcej stopni błysku niż najnowsiejsza Sony :lol:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 09.02.2009 09:57

Zastanowiło mnie to co powiedziałeś o lampie SB zastosowanej do Sony :roll: Jeżeli Ty zastosowałeś lampę Nikona do Sony to czemu ja nie miałbym zastosować lampy dedykowanej Nikonowi do Nikona :?: :lol: Założyłem więc lampę zewnętrzną, na sanki aparatu, ale tylko do połowy, tak, żeby się mogła otworzyć lampa wbudowana. Sterowanie lampy wbudowanej przez TTL a zewnętrznej manualne. W pokoju dałem tylko 1/4 pełnej mocy błysku i efekty myślę, że są więcej niż zadowalające :D... Oczywiście palnik lampy zewnętrznej skierowany w sufit, który stał sie potężnym dyfuzorem :lol:.

Efekty przedstawiam w Portretach :D

Pozdrav :papa:

P.S. Ostro krytykujcie ;) cały czas kombinuję i się uczę ;)
dub.religion
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 19.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dub.religion » 09.02.2009 10:52

Fajnie to wygląda, ale zamiast wbudowanej lampy zamocuj(lub wysuń jak masz) lepiej "białą kartę" na palnik skierowany w górę.Będziesz miał jednocześnie odbite światło na wprost i ładnie wypełniające i oświetlające od góry. Raczej unikaj lampy wbudowanej bo spłaszcza i psuje tylko efekt odbitego światła, dając zbyt ostre cienie -patrz zdjęcie 2. Strzelanie na wprost (gołą lampą) nigdy nie daje zadowalających efektów.
Jaką masz lampę ?
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 09.02.2009 15:05

Widzisz ... wbudowalną lampę zalepiłem karteczką... ona miała chodzić tylko po to, żeby rozświetlić ciutkę oczy i wzbudzić błysk w zewnętrznej. Dało radę :D Mogę spróbować dać większy błysk z zewnętrznej i skrócić czas naświetlania... mnie będzie wtedy widać wbudowaną ;)
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004
"Plaster miodu"

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 09.02.2009 23:21

Kolejny patent - "Plaster miodu"
Bywa, że w fotografii, często portretowej, potrzebujemy ładne, kontrastowe i kierunkowe światło. By je uzyskać stosuje się na lampy studyjne nakładki zwane plastrem miodu. Jest to jednak spory wydatek: bo po pierwsze - trzeba mieć lampę, a po wtóre - zakupić ów plaster miodu, który kosztuje 50-100 zł (najtańsze).
Wygląda to tak:
Obrazek

Mając jednak zewnętrzną lampę łatwo można wykonać taki plaster miodu i to za cenę ok. 5-6 zł.

Co potrzebujemy?
1. Czarny karton o długości 2-3 cm większej od obwodu palnika naszej lampy i szerokości ok. 10-12 cm.
2. Taśma dwustronnie przylepna - kawałek 10-12 cm.
3. Paczka czarnych słonek do drinków.

Wykonanie:
Karton zwijamy w rulon, a później nakładamy na palnik lapmy i kształtujemy. Mocno ściągamy, zaznaczamy miejsce klejenia i sklejamy taśmą dwustronnie klejącą.
Obrazek
Słomki tniemy na kawałeki o długości 5-6 cm i ciasno upychamy do środka kartonowej tulei.
Obrazek
Obrazek
Nakładamy całość na lampę i... to wszystko :)
Obrazek

A oto, tak na szybko, co można osiągnąć:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 08.03.2009 12:02

wiolak3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 808
Dołączył(a): 28.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolak3 » 08.03.2009 12:16

Świetny patent!!!! ah, te rureczki.
Ja dorzucę, że kupując łososia norweskiego wędzonego można zyskać- poza walorami smakowymi- małą srebrno- złotą blendę :sm: :wink:
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 08.03.2009 12:57

Patent na doietlenie zdjeć makro za pomocą wbudowanej lampy błyskowej, bez lampy typu ring.
furzyk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 174
Dołączył(a): 27.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) furzyk » 16.03.2009 15:39

tak samo mozna zrobic malego softboxa zakladanego na lampe blyskowa - co powoduje bardziej rownomierny rozsyl swiatla i brak ostrych cieni.

Powrót do FotoCroClub - dyskusja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Patenty fotograficzne
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone