Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Podróż poślubna

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
hałas
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 09.09.2008
Podróż poślubna

Nieprzeczytany postnapisał(a) hałas » 09.09.2008 16:08

Witam wszystkich jako że to mój pierwszy post na forum.
W przyszłym roku wychodzę za mąż i chcieliśmy sie wybrać w podróz poślubną do Chorwacji.
Wyjazd ok 2 tyg. w drugiej połowie września.
Chciałam skorzystać z Waszej wiedzy na ten temat.
Portrzebuje porady gdzie mamy jechać i jakie koszty (oczywiście w zaokrągleniu) możemy ponieść.
Moze napisze czego oczekujemy po takim wyjeździe:
Szukamy miejsca w którym będzie morze i szlaki górskie (jesteśmy doświadczeni w chodzeniu po górach)
Oprócz tego szukamy winnic, lawendy i folkloru.
Bardziej preferowalibyśmy aktywny wypoczynek niż tylko wylegiwanie się na plaży. Preferujemy mniej zatłoczone miejscowości.
Miło byłoby obejrzeć też jaieś sytarozytne zabytki, ale bardzie interesuja nas atrakcje przyrodnicze, krajoznawcze i kulinarne.
Będe wdzięczna za wszelkie uwagi.
Pozdrawiam serdecznie
Hałas
Ostatnio edytowano 10.09.2008 13:55 przez hałas, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 09.09.2008 16:21

Witaj Hałasie na forum :)
Wydaje mi się, że trudno by tu coś było doradzać, ale skoro lubicie i górki i morze toście dobrze wybrali Chorwację jako kraj na podróż poślubną. Jeśli jedziecie swoim transportem to poleciłbym na "dzień dobry" Plitvickie Jezera i 1 lub 2 noclegi (max) w pobliżu. Potem z czystym sumieniem poleciłbym Wam Hvar. Jest to górzysta wyspa, na której własnie pachnie lawenda. :D No i masz lepiej niż w Erze :lool: wszystko w jednym, góry, morze, lawendę, tunel wykuty w skale, fantastyczne widoki w stronę masywu Biokovo z najwyższym szczytem Sv. Jure który ma 1762 m.n.p.m., a można go również zdobyć na piechotkę bo są na niego szlaki. Tyle tylko, że słyszałem o nich, ale osobiście nie szukałem. Jeśli jesteście mobilni i szukacie przygód to warto trochę tu, trochę tu ;) Zapraszam do swojej relacji, która jest już prawie na ukończeniu ;) Tam możesz sobie pooglądać zdjęcia z miejsc które wspomniałem... nie byłem tylko na Sv. Jure :(
:arrow: Moja relacja
Jak będziesz jeszcze miała jakieś pytania to śmiało ;) Jest wiele pięknych miejsc w Chorwacji i wiele relacji spisanych przez cromaniaków :)

Pozdrav :papa:
hałas
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 09.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) hałas » 09.09.2008 16:27

Wiem że te moje wymagania troche przesadzone :oops:
Relacje własnie staram się przeglądać, jest po prostu tyle atrakcji że nie wiem ze co się złapać.
Dlatego umieściłam zapytanie aby wiedzieć który rejon może spełnić marzenie o Erze :D . Resztę już doczytam sama.
Dziękuje za wszelkie wskazówki, będą bardzo pomocne.
A pytań zadam pewnie mnustwo, bo ja taka trochę perfekcjonistka jestem :)
Dziekuję jeszcze raz już zabieram sie do zgłebiania wiedzy.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 09.09.2008 16:36

Wymagania co do rejonu świata jak najbardziej trafione :D. A perfekcjonistą też próbowałem być :lol:, ale wychodzi wszystko w praniu, nie będziesz w stanie poznać Chorwacji tylko z forum, ale spoko masz duuuużo czasu :lol: cały rok ;) Jeśli chodzi o relacje z górek to poleciłbym Ci jeszcze Relacje TYPa, zawodowca, RobaCRO, Kulki, Janusza.w. ... Jest kilka osób, które chodzą po "górkach" i je możesz pytać odnośnie szlaków, ale to przeważnie Czarnogóra, Albania, Macedonia... aż po Grecję :lol:
To forum to kopalnia wiedzy w zasadzie o całych Bałkanach ;)

Pozdrav :papa:
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 09.09.2008 19:14

Już mnie Lesiu wywołał :lol:

hałas napisał(a):Szukamy miejsca w którym będzie morze i szlaki górskie (jesteśmy doświadczeni w chodzeniu po górach)
Oprócz tego szukamy winnic, lawendy i folkloru.

W Chorwacji z takich miejsc mi przychodzi do głowy wspomniany już Hvar, no i półwysep Peljesac gdzie są trochę większe górki (prawie 1000m prosto z poziomu morza), najsłynniejsze chorwackie winnice, no i blisko samochodem do jeszcze większych gór. Z Peljesca można skoczyć na Korculę która też może spełnić Wasze oczekiwania. Lawenda jest we wszystkich tych miejscach. Fajne takie trochę dziksze morze też :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.09.2008 08:52

Witaj hałasko 8) , kolejna górołazko :D

Druga połowa września, ten termin ma swoje plusy i minusy. Plusy to takie, że nie ma ludzi, łatwiej znaleźć tańszą kwaterę, taką jaka komu odpowiada i w chodzeniu po górach nie przeszkadzają upały. Minusy to krótki dzień no i w sumie niestabilna i niepewna pogoda :(

Wydaje mi się, że moglibyście podzielić urlop podróżopoślubny na 2 części. Najpierw zakotwiczyć gdzieś u podnóża Velebitu, tam macie do dyspozycji 2 parki narodowe, Sjeverni Velebit i Paklenica, szlaków górskich tam dostatek. Ponadto jest to dobra baza wypadowa w okolice - wspaniała wyspa Pag, mniej wspaniały Rab, Zadar, Jeziora Plitvickie. W zeszłym roku zahaczyliśmy o PN Sjeverni Velebit i jeszcze inne górki, możesz o tym poczytać w naszej relacji właśnie z 2 połowy września.
Na drugą część urlopu polecałbym Ci Peljesac, co prawda dopiero się tam niedługo wybieram (też druga połowa września), ale jakieś górskie rejony też są w planie :D A podobno jest piękny, i blisko na Korculę i do Dubrovnika, a może nawet do Czarnogóry.

A jeżeli chodzi o koszty - to już morze postów o tym napisano............ pewnie jeszcze o tym poczytasz. Jedni mieszczą się w 2000 pln, innym ledwo wystarcza 10000 :wink: To już zależy od zasobności kieszeni no i od potrzeb. Przykładowo, nas zeszłoroczny wyjazd o którym wspomniałem kosztował poniżej 2500, ale sądzę, że taką realną, przeciętną kwotą w tym terminie jeżeli liczyć jakieś atrakcje, czy to kulinarne czy krajoznawcze, będzie przynajmniej 3000.

PZDR
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 10.09.2008 09:38

hałas napisał(a):i chcieliśmy sie wybrać w podróz poślubną na Chorwację.


Do Chorwacji, nie na Chorwację. Wiem że teraz w szkole czyta się bryki a nie lektury ale jednak wypadało by mieć jakieś wyczucie językowe.
Na Chorwację to nie radzę w dwójkę ale raczej w parę dywizji i to pancernych ;-)

hałas napisał(a):Wyjazd ok 2 tyg. w drugiej połowie września.
Portrzebuje porady gdzie mamy jechać i jakie koszty (oczywiście w zaokrągleniu) możemy ponieść.


Najbardziej romantyczne miejsce w Chorwacji to Dubrownik i tam radzę pojechać na pierwszy tydzień. Nawet jeżeli nie do samego Dubrownika to pojechać gdzieś tak blisko żeby było możliwe pójście wieczorem na starówkę. A w dzień można z Dubrovnika pojechać na Peljesac gdzie i górki i winnice i lawenda nawet ta dziko rosnąca.

Drugi tydzień to lepiej się przenieść na Kwarner bliżej wyższych gór. Będzie coraz chłodniej i coraz mniej się będzie chciało na plażę

Liczcie się z wydatkiem 5k+ pln/ 2 osoby, oczywiście gdy nie poszalejecie

hałas napisał(a):Szukamy miejsca w którym będzie morze i szlaki górskie (jesteśmy doświadczeni w chodzeniu po górach)


No nie wiem czy po takich, tam jest bardziej dziko i niebezpiecznie. Na początek radzę szlaki turystyczne i tam gdzie nie ma min czyli Park Narodowy Północnego Welebitu i Paklenicę i jak na tydzień tych górek wam wystarczy.
Wracając zahaczcie o Plitwice i macie Hr jakoś tam zaliczoną

hałas napisał(a):Oprócz tego szukamy winnic, lawendy i folkloru.


O folklorze na wybrzeżu można zapomnieć. No chyba ze folklorem nazwiesz pokazy pod turystów. Winnice i lawendę jak pisałem, poza dzikimi kawałkami południa lawenda jest uprawiana prawie wszędzie ale jako ziele w ogródku lub przemysłowo jak na Hvarze


hałas napisał(a):Bardziej preferowalibyśmy aktywny wypoczynek niż tylko wylegiwanie się na plaży.

hałas napisał(a):Preferujemy mniej zatłoczone miejscowości.


W drugiej połowie września to tam wiatr hula a sołtys zaczyna zwijać asfalt

hałas napisał(a):Miło byłoby obejrzeć też jaieś sytarozytne zabytki, ale bardzie interesuja nas atrakcje przyrodnicze, krajoznawcze i kulinarne.


Starożytnych zabytków w Hr na lekarstwo. Po drodze macie zabytkowy pałac Dioklecjana w Splicie i Salonę. Dubrownik jak i inne miasta to zabytki renesansu głównie. Atrakcje kulinarne są wszędzie - na każdym kroku jakaś konoba czy ktoś sprzedający alkohole własnego wyrobu, targowiska
Ostatnio edytowano 10.09.2008 09:52 przez Kir, łącznie edytowano 1 raz
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 10.09.2008 09:51

Kir napisał(a):Najbardziej romantyczne miejsce w Chorwacji to Dubrownik


IMHO Dubrovnik jest tak romantyczny jak walec drogowy w środku nocy. :wink: Pod względem romantyzmu zdecydowanie wyżej bym postawił Korculę i to po sezonie lub u jego schyłku :wink: Chorwacja ma to do siebie, że każde miejsce ma swój urok. Trzeba tylko się temu urokowi poddać :)
hałas
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 09.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) hałas » 10.09.2008 13:54

Kir
Dziękuje za korektę, za błędy przepraszam, z "Bryków" nie korzystam, czytać książki bardzo lubię.
Błędy zdarzają się najlepszym, co widać na załączonym obrazku. :D :wink:

Czy mógłbyś bliżej wyjaśnić sprawę min.

O koszta już pytać nie będę. Przejrzałam parę wątków i wiem już ze, to sprawa indywidualna.

Kulka 53
Relacja wspaniała.
Też myślałam o podzieleniu tych dwóch tygodniu. Jeden z tygodni musi być bardziej plażowy.
Mój Towarzysz Życia, protestuje przeciw 2 tygodniom gór, argumentując, że, część m-s miodowego należy spędzić w łóżku :D :oops: . Tu biorę pod uwagę Orebik.

Zawodowiec
Właśnie wertuję Twoją relację, brak słów.
Zazdroszczę okropnie, też tam musze być.
Półwysep Peljesac bardzo mnie zainteresował.

Chciałam bardzo podziękować za wszystkie sugestie, już biorę się za komentowanie fenomenalnych relacji.
Pozdrawiam serdecznie
Hałas
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.09.2008 14:40

hałas napisał(a):część m-s miodowego należy spędzić w łóżku

Zgadzam się :wink: :lol:
Tylko już sprawą indywidualną i do uzgodnienia pozostaje jaką część :wink:

Wydaje mi się,że lepszym rozwiązaniem są najpierw góry na północy, a potem relax na południu CRO. Tam i pogoda ma szansę być lepsza no i morze cieplejsze.

A propos min, może jeszcze Kir napisze, ale tak wstępnie możesz się z tematem zaznajomić TU
Tam na dole strony możesz klikać na poszczególne żupanje (np Zadar county) i otworzą Ci się mapki z terenami jeszcze zaminowanymi. Czasem są to też tereny gór. Na pocieszenie dodam, że tereny o których czytałaś w relacji są wolne od min.

A tak jeszcze w ramach lektury na długie zimowe wieczory :wink: polecam TĘ STRONĘ. To nieocenione źródło wiedzy o chorwackich (i nie tylko) górach.

Też na początku planowałem Orebic, ale po długiej lekturze forum zdecydowałem, ze powinno być to coś mniejszego. Co to bedzie - zdecydujemy na miejscu po 'wizji lokalnej' :wink:

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone