Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria 2008 - powrót do źródeł.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Heterka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 21.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Heterka » 28.01.2009 08:32

Janusz Bajcer napisał(a):Z miłości do piwa - wstęp

Piwo, złocisty gazowany trunek, posiadający 4000 letnią historię zaczętą w Mezopotamii.

Przez te tysiące lat człowiek używał go nie tylko dla "piwnego humorku", ale i w celach religijnych oraz zdrowotnych.
Od tysięcy lat jest to jeden z podstawowych "zdrowych" składników codziennej diety.
Picie kufla piwa dziennie ma dla naszego organizmu (dla osób dorosłych) ma lepsze skutki niż szklanka mleka.
Warto czasami zamiast herbaty czy szkodliwszej kawy wypić właśnie choć pół butelki piwka. Smak trunku można przystosować do własnego gustu, przyrządzając w odpowiedni sposób.
Nie powinno się wykluczać picia piwa, ze względu na "złe przykłady z pod sklepu". Jest to bardzo wartościowy napój, jednak obowiązuje go zasada "co za dużo to niezdrowo". Zawarty w nim alkohol jest szkodliwy jeżeli jest spożywane w nadmiarze.
Dlatego pijmy dla zdrowia i smaku, po piwku dziennie, a będziemy się cieszyć smakiem i złocistego napitku, i zdrowego życia.

Walory zdrowotne piwa

-Piwo wraz z odpowiednią dietą i odpowiednim trybem życia (wysiłek fizyczny, ćwiczenia) zapobiega: chorobom serca, układu krążenia i cukrzycy.

-Piwo (głównie jasne) bardzo pobudza nasz żołądek do trawienia, pomaga w strawieniu tłustych pokarmów (doskonałe picie do grilla).

- Wzmaga nasz apetyt, nieprawdą jest, że od piwa rośnie nam brzuch (mięsień piwny), ewentualnie odpowiada za to właśnie apetyt wywołany trunkiem, dla jednych to plus, dla innych minus, w zależności od naszej tuszy.

-Piwo doskonale nadaje się do uzupełnienia diety przy wielu schorzeniach, diety mogące być uzupełniane piwem to: bezsolna, niskobiałkowa, dzięki braku tłuszczu i cholesterolu, piwo może być kalorycznym uzupełnieniem diet dla osób cierpiących na nadciśnienie czy nadmiar ciał tłuszczowych w krwi.

-Witaminy z grupy B zawarte w piwie, obniżają napięcie mięśniowe, co pozwala odpocząć nerwom.

-Wypicie piwa sprzyja psychicznemu odpoczynkowi, za czym idzie doskonała skuteczność przy walce z zaburzeniami snu. zawdzięczamy to składnikom zawartym w chmielu: humulinie i lupulinie.

- Działanie piwa na nerki jest znane wszystkim niemalże jak data urodzin, piwo wypłukuje z naszego organizmu szkodliwe substancje powstałe w wyniku procesu przemiany materii, moczopędne właściwości piwa, powodują oczyszczenie naszego organizmu. Niestety piwo nie jest lekarstwem na nerki, działa jedynie zapobiegawczo na ludzi o zdrowych nerkach.

- Piwne walory odkryto też w kosmetyce, już dawno temu nasze babki wiedziały, że przepłukanie włosów piwem podczas mycia nada im blask i ułatwi rozczesywanie, piwo działa doskonale na przetłuszczające się włosy, dzięki witaminie B przeciwdziałającej wydzielaniu się tłuszczu przez gruczoły łojowe.

- W kosmetyce wykorzystuje się także drożdże piwne w kombinacji z różnymi farmaceutycznymi środkami, przeróżne maseczki i kremy z drożdżami (wykorzystywanymi także do produkcji piwa) są doskonałe na walkę z trądzikiem, wygładzają skórę i zapobiegają jej przetłuszczaniu.

i jak tu nie pić piwka

W Chorwacji istnieje kilka browarów, które produkują różne rodzaje piw , z których najbardziej znane to karlovacko i ozujsko.
Oprócz dużych browarów produkujących m.in. powyższe marki piwa , jest kilka małych i mniej znanych i może od nich zacznę je wymieniać.


Mój mąż na pewno by się z TOBĄ zgodził, też jest wielbicielem piwa.

Wspaniała relacja , dodrze jest wrócić w znajome miejsca - wracają wspomnienia.

Pozdrowienia.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.02.2009 21:50

Z miłości do piwa - browary chorwackie cz.7

Na koniec wycieczki po chorwackich browarach pora opisać produkujące najbardziej znane chorwackie piwa: ożujsko i karlovacko

ZAGREBACKA PIVOVARA

Obrazek

Browar został założony kiedy okazało się, że mali piwowarzy w Zagrzebiu nie byli w stanie wyprodukować wystarczającej ilości piwa w mieście, które coraz bardziej rozrastało się. Głównymi inicjatorami budowy nowego browaru byli hrabia Gustav Pongratz i Baron Dragutin Turkovic.
Zagrebačka Pivovara jako spółka akcyjna powstał 19 maja 1892 roku, a ceremonia otwarcia odbyła się 12 lipca 1893 roku.

Udało mi się znaleźć w necie jedno stare zdjęcie togo browaru.

Obrazek

Browar Zagrebačka Pivovara, znany jest z swojego sztandarowego produktu, Ozujsko piwo, które jest wciąż warzone według tradycyjnej receptury, sięgającej 1893 roku.
Od 1994 roku. większość udziałów Browaru stała się własnością spółki Anheuser-Busch Inbev, największego producenta piwa na świecie, która zatrudnia ok. 120.000 osób.

Obrazek

Obecnie w Zagrebačka Pivovara produkuje się kilka rodzajów piw ożujsko:

Ožujsko svijetlo

Obrazek

Ožujsko Fresssh (5 procent alkoholu)

Obrazek

Piłem to piwo w 2006 roku w Sveti Petar k/Zadaru, bardzo mi smakowało, w sklepie na kempingu Valaknela go nie widziałem.

Tomislav (ciemne piwo}

Obrazek

Ciemne piwo Tomislav jest uznawane przez niektórych jako najlepsze piwo chorwackie

Ožujsko Cool (bezalkoholowe)

Obrazek

Ožujsko Strong

Obrazek

Ožujsko Izzy

Obrazek

Od 1990 roku Browar rozpoczął w okresie Bożego Narodzenia produkuję piwa o nazwie Božićno pivo jako tylko sezonowe, etykiety na butelki projektują najlepsi i znani artyści.

Božićno pivo 2005

Božićno pivo 2006

Obrazek

Božićno pivo 2007

Obrazek

Božićno pivo 2008

Obrazek

Od czasu przejęcia browaru przez Inbev produkuje w nim się również na licencji piwo belgijskie

Obrazek


KARLOVACKA PIVOVARA

Obrazek

Piwo w Karlovacu zaczęto warzyć na drobną skalę od 1779, natomiast browar Karlovacka Pivovara został założony w 1854 przez miejscowego obszarnika, barona Nikola Vranyczany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od kwietnia 2003 roku browar Karlovačka Pivovara stał się częścią grupy Heineken.

Obecnie w browarze produkuje się cztery gatunki piwa o nazwie karlovačko

Obrazek

Karlovačko svijetlo pivo

Obrazek

Piwo to w 2005 roku wśród 133 typów lekkich piw z całego świata (od 4.5 do 5,5 alkoholu zdobyło złoty medal w jednej z najbardziej prestiżowych piwnych konkurencji organizowanych przez Brewing Industry International Awards

Obrazek

Od maja 2008 roku piwo jest sprzedawane w nowej zielonej butelce z długą szyjką i z nową etykietką

Obrazek

Obrazek

Karlovačko Rally Bezalkoholno (też niedawno zmieniono butelki na zielone)

Obrazek Obrazek

Karlovačko Crno pivo

Obrazek

Karlovačko Zimsko pivo

Obrazek

W Karlovaču odbywają się co roku Dni piwa , bierze w nich udział każdego roku ok. 150.000 miłośników piwa, a na scenie występują znani i popularni chorwaccy piosenkarze, tacy jak:
Miroslav Škoro, Colonia, Jasmin Stavros, Crvena Jabuka, Dražen Zečić, Danijela, Prljavo Kazalište, Severina, Baruni i Goran Karan & Alen Slavica i inni

Karlovačko pivo jest eksportowane do kilku krajów w Europie oraz do USA i Australii.

Z chwilą wejścia do karlovackiego browaru grupy Heineken oprócz karlovacko pivo produkuje się tu kilka gatunków piw licencyjnych.

Heineken pivo

Obrazek

Gosser

Obrazek

Gosser dark

Obrazek

Kaiser

Obrazek

Edelweiss

Obrazek

oraz od niedawna w dużych butelkach typu pet

Obrazek

Obrazek

C.d. - wakacyjne piwo na Istrii (ostatni piwny odcinek} niebawem nastąpi.

W oczekiwaniu na ciąg dalszy śpiewa dla wszystkich Vlado Kalamber i Jasmin Stavros
Ostatnio edytowano 23.02.2009 08:01 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.02.2009 20:11

Wakacyjne piwko na Istrii

Wśród opisanych wcześniej browarów , również na Istrii też jest jeden browar - w miejscowości Buzet.

Obrazek

Obrazek

Piwo Favorit

Browar w Buzet powstał w 1977 roku. W rzeczywistości, pomysły na powstanie browaru na Istrii sięgają 1958 roku, kiedy wykonano pierwszą dokumentację budynku, jednak był to czas ograniczenia inwestycji, a więc i braku pieniędzy. Kilkanaście lat później pomył został odnowiony, a na krótkiej liście lokalizacji browaru wpisano Buzet . Okolica była ekonomicznie konkurencyjna, a także dodatkowe punkty - dostępność wysokiej jakości wody oraz oczekiwania, że narodziny browaru dadzą zatrudnienie miejscowej ludności oraz przyczynia się do wspierania rozwoju rolnictwa, tak więc na początku 1975 roku położono kamień węgielny pod przyszły fundament. Inwestorem była organizacja pracy Adriatyk i społeczność Buzet. W lipcu 1977 roku browar został oficjalnie otwarty. Po latach stagnacji, ponowna ekspansja browaru rozpoczęła się w 2005 roku kiedy objął go nowy właściciel, inwestując w rozwój i modernizację 60 mln kun. Jako jeden z nielicznych browarów posiada tylko lokalny kapitał chorwacki

Ponieważ piwo smakuje najlepiej w towarzystwie więc wspólnie kolegami jedno lub dwa piwa wypijaliśmy w ciągu dnia na plaży. Przeważnie było to karlovačko, ožujsko lub pan.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naszym Paniom najlepiej posmakowało piwo Stella Artois i Becks

Obrazek

Obrazek

Któregoś dnia w miejscu gdzie robiłem powyższe zdjęcia , z morskiej wody wyszła na brzeg rusałka i wypiła moje piwo

Obrazek

Piwo Favorit z Buzetska Pivovara też było próbowane na plaży,

Obrazek

Przy piwku przygrywała nam chorwacka muzyczka z telefonu poprzez głośniczki

Obrazek Obrazek

M.in. śpiewał nam Vinko Coce Goran Karan Zlatko Pejakovic

Kilka butelek piw kupionych w Chorwacji przyjechało ze mną do domu na wspomnienie ich smaku.

Obrazek

A to "trzej królowie" wśród chorwackich piw.

Obrazek

I to było o piwie na tyle.
Ostatnio edytowano 31.03.2009 10:42 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 3 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.02.2009 20:46

Piwne odcinki były super 8) , dzięki :D

Obrazek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 22.02.2009 21:13

Jestem pod wrażeniem piwskich odcinków. Dopóki Chorwacja nie wejdzie do Eurolandu, będziesz miał Januszu z przyjaciółmi co popijać na plaży. O rany, tak się opiłam samym bogactwem chorwackich browarów, że smakowe przyjemności na razie podaruję sobie. U nas z podobnego jeszcze nie tak dawno bogactwa zostało na rynku zaledwie kilku znaczących wytwórców. Z moich ulubionych nie ma Heweliusza, a tych z wrocławskich browarów już nawet nazw nie pamiętam.

Gdybym była tam między panami na ławeczce popsułabym super zdjęcia :D . Jestem nie ta ręczna :( Kto zrobił zdjęcia?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.02.2009 21:24

Lidia K napisał(a):Gdybym była tam między panami na ławeczce popsułabym super zdjęcia :D . Jestem nie ta ręczna :( Kto zrobił zdjęcia?


Zdjęcia trzem panom na ławeczce popijających piwko zrobiła moja żona.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 22.02.2009 22:49

Janusz - a Ty znowu z flachą - i też w trakcie konsumpcji :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.02.2009 23:38

JacYamaha napisał(a):Janusz - a Ty znowu z flachą - i też w trakcie konsumpcji :wink:


Najpierw flacha, później ha ha :wink: :lol:
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 23.02.2009 04:52

A w której miejscowości robione fotki przy plaży?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 23.02.2009 08:03

Kevlar napisał(a):A w której miejscowości robione fotki przy plaży?


Funtana k/Vrsar - plaza poniżej hotelu Funtana
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 24.02.2009 00:08

Z Daruvaru ani z Buzetu jeszcze nic nie piłem... jeszcze trochę przede mną. O PAN-ie mam takie raczej kiepskie zdanie :D

Janusz Bajcer napisał(a):Browar Zagrebačka Pivovara, znany jest z swojego sztandarowego produktu, Ozujsko piwo, które jest wciąż warzone według tradycyjnej receptury, sięgającej 1893 roku.

Hmmm... a świstak siedzi... ;-)

Janusz Bajcer napisał(a):Od 1994 roku. większość udziałów Browaru stała się własnością spółki Anheuser-Busch Inbev, największego producenta piwa na świecie, która zatrudnia ok. 120.000 osób.
(...)
Z chwilą wejścia do karlovackiego browaru grupy Heineken (...)

Smakowi jednego i drugiego pifffka na dobre to nie wyszło, ale to już moje prywatne zdanie...

Janusz Bajcer napisał(a):Obecnie w Zagrebačka Pivovara produkuje się kilka rodzajów piw ożujsko

Z Żuji znam oczywiście svijetlo (butelkowe takie wodniste, nijakie jak dla mnie, z kija całkiem daje radę), stronga (taki całkiem wypijalny pstrągal) i Tomislava.
Janusz Bajcer napisał(a):Ciemne piwo Tomislav jest uznawane przez niektórych jako najlepsze piwo chorwackie

Dokładnie, pyszniutkie jest, trochę jak nasze polskie portery, ale dla mnie na drugim miejscu. Na najwyższym stopniu pudła ex aequo jasne i ciemne Velebitsko :D

Karlovačko svijetlo z flaszki niezłe, z kija bardzo dobre jak się gdzieś trafi. W 2006 jakoś prawie znikło beczkowe, pozostawało mi butelkowe. Widać polityka nowego właściciela browaru była taka żeby z beczki ludziom wciskać tylko licencyjnego Huinekena... a ja nie po to jeżdżę do HR żeby łoić licencyjne Heńki, Stelle itp...
Nie wiem jak jest z lanym Karlovackim teraz.

Karlovačko Crno pivo... bardzo smaczne, piłem w 2002 i 2004, już wtedy się rzadko trafiało, potem nigdzie nie upolowałem.

Od Karlovacka masz mocnego vacka!

Janusz, Twoje zdrowie za te piwne odcinki :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.02.2009 12:58

ROVINJ - trochę historii

Jak już wcześniej pisałem, pogoda w sierpniu była wyjątkowo ciepła, i mimo że jedni moi znajomi oraz żona nie lubią zwiedzania w promieniach gorącego słońca, któregoś dnia jako "kierownik wycieczki" :wink: podałem hasło - jedziemy zwiedzać Rovinj, bo warto. Świeciło w tym dniu słoneczko, ale wiał również lekki wietrzyk, więc zwiedzanie nie było utrudnione.

Flaga i herb miasta Rovinj (Rovigno)

Obrazek Obrazek

Flaga: w kolorze niebieskim z herbem pośrodku, a po jego bokach znajdują się złote liście dębowe i laurowe w dwóch pionowych kolumnach., flagę tą przyjęto ok. 1995 roku
Herb: na białym tle czerwony krzyż (Św.Jerzego) jak ma to miejsce w przypadku wielu miast Istrii. Charakterystyczny krzyż, kolebkowaty w formie jest przedstawiony na owalnej tarczy, obecny powstał w 19 wieku.

O historii miasta, jego zabytkach, legendach pisała
Pani archeolog :wink: :lol: Relacja caal
oraz
Pani żółtodziób :wink: :lol: Relacja Tymony.
Relację tą o Rovinj pięknie uzupełnił YacYamaha. :lol:

Nie wiem co by tu jeszcze dodać aby się nie powtarzać, bo wszystko co najważniejsze zostało opisane.

Trudno jest powiedzieć, na 100% pewności, w jakim okresie powstała miejscowość Rovinj . Po raz pierwszy jest ona wymieniona w pracy o nazwie "Cosmographia" przez anonimowego mieszkańca Ravenny, który pisał o "Castrum Rubini" w 5 wieku. Jest bardzo prawdopodobne, że Rovinj jest znacznie starszy, powstający gdzieś na przełomie 3 i 4 wieku, a może nawet we wcześniejszym terminie, ponieważ w wieku 1 i 2 zostały znalezione dowody życia na wyspie, gdzie została założony.
Caal wspominała o trudnym do ustalenia miejscu, gdzie założono miasto, dotarłem do map, z których wynika, że początkowo była to wyspa oddzielona od lądu wąskim przesmykiem, który później zasypano i zabudowano.

Obrazek Obrazek Obrazek

W czasach starożytnych herbem Rovinj był owoc granatu, rozszczepiony tak aby nie zobaczyć ziarna.
Ten sposób reprezentacji był odczytywany jako symbol płodności.

Obrazek Obrazek

W następnych latach (ok. XIV w.) herb został zamieniony na tarczę z krzyżem św. Jerzego

Obrazek Obrazek

W tym miejscu warto dodać, że miasto Rovinj miało dwóch patronów, pierwszym był św. Jerzy, którego krzyż widnieje w herbie miasta

Obrazek

a od 13 lipca 800 r. patronką została męczennica św. Eufemia, której dziej opisano we wcześniejszych relacjach oraz tu: Kościół św. Eufemii

ObrazekObrazek

Obrazek

W 1756 roku wybito medal przedstawiający tych dwóch patronów miasta

Obrazek

Wszystkie historyczne powyższe dane i zdjęcia znalazłem na włoskiej stronce, tłumacz google może nie jest dokładny, ale jak ktoś chce, to znajdzie na stronie wiele innych ciekawych danych historycznych oraz starych i nowszych zdjęć Rovinj - polecam.

Oto jedno z nich

Obrazek

Na przestrzeni lat Rovinj wraz z całą Istria przeszedł rożne koleje losu., spróbujmy to uporządkować.

Historycznych korzeni miasta należy upatrywać w II w. p.n.e. kiedy to tutejsze tereny opanowali Rzymianie. Pod ich rządami miejscowość nosiła nazwę Ruginium. Po upadku cesarstwa rzymskiego osada przeszła we władanie Bizancjum i od tego czasu mówiono o niej Ruigno. Między VI a VIII wiekiem należała do egzarchatu Rawenny, a następnie przeszła pod panowanie Franków. Ci ostatni umocnili fortyfikacje miejskie, gdyż Rovinj było nieustannie narażone na ataki piratów i oblężenia Saracenów. Najeźdźcy plądrowali i grabili miasto; nie przeszkadzały im w tym nawet mury obronne. W tym samym czasie do miasta przypłynął sarkofag z ciałem św. Eufemii. Co prawda początkowo patronem miasta był jedynie św. Jerzy, ale kiedy 13 lipca 800 roku na miejskim wybrzeżu osiadł sarkofag z cennymi szczątkami, mieszkańcy uznali to za znak od Boga. Od tego też czasu co roku odbywają się uroczystości ku czci męczennicy. Kolejne lata po odnalezieniu sarkofagu doprowadziły do podporządkowania się miasta Republice Weneckiej. Pod tym panowaniem Rovinj przebywało aż do 1797 roku. Szalejąca w XVII wieku zaraza oszczędziła mieszkańców miasta, co zostało od razu uznane za cudowną interwencję św. Eufemii. Jednocześnie wzrosła liczba ludności, gdyż Rovinj stało się miejscem schronienia dla wielu ludzi.
Efekt ? Brak możliwości rozbudowy miasta spowodował, że w 1763 roku trzeba było zasypać cieśninę. Dzięki temu posunięciu udało się połączyć znajdujące się na wyspie Stare Miasto z kupieckim przedmieściem leżącym na stałym lądzie. W dodatku pozyskano upragnioną ziemię pod zabudowę. Następne dziesięciolecia sprawiły, że miasto trafiło w ręce Habsburgów. Był to dla Rovinj czas szybkiego i prężnego rozwoju. Miejscowość stała się jednym z istotniejszych ośrodków kulturalnych i gospodarczych w cesarstwie austro - węgierskim. Powstawały tu wtedy okazałe rezydencje szlacheckie. Rozwijał się nawet przemysł - wybudowano fabrykę tytoniu i zakład przetwórstwa rybnego. Poza tym w mieście umieszczono lecznicę Marii Teresy i teatr. I i II wojna światowa sprawiły, że miasto zajęli najpierw Włosi, później Niemcy, ale ostatecznie przypadło ono Jugosławii. Po jej rozpadzie trafiło do Chorwacji.

c.d. - Rovinj dzisiaj (dziś :wink: )
Ostatnio edytowano 25.02.2009 13:49 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 5 razy
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 25.02.2009 13:11

Właśnie sobie o Tobie myślałam :wink: :D - zastanawiałam się ile jeszcze piwnych asów masz w rękawie, a tymczasem ....

Janusz Bajcer napisał(a):Nie wiem co by tu jeszcze dodać aby się nie powtarzać, bo wszystko co najważniejsze zostało opisane.

Ja też miałam z tym problem, ale Tobie Januszu udało się go rozwiązać :D
czekam na cdn :D

pozdrawiam
:papa:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.02.2009 14:34

Proszę o więcej - pozostaje w piwnym niedosycie.
Szczerze oddany.
Jacek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.02.2009 21:27

ROVINJ dzisiaj

Obecnie Rovinj jest jedną z najatrakcyjniejszych i najbardziej popularnych miejscowości turystycznych Chorwacji. Wspaniała lokalizacja, śródziemnomorski mikroklimat i wenecka architektura miasta powodują, że miasto to jest ulubionym miejscem wypoczynku osób z wielu krajów południowej i zachodniej Europy. Niepowtarzalna struktura urbanistyczna, wspaniałe zabytki architektury, w połączeniu ze stałym dostępem do morza sprawiają, że miasto jest bardzo popularnym miejscem na odpoczynek.
Morze oferuje wszystko czego można oczekiwać po pobycie nad Adriatykiem. Przede wszystkim morze jest wystarczająco ciepłe i czyste by uprawiać sporty wodne, lub wypoczywać od początku czerwca do końca września we wspaniałych warunkach. Plaże są bardzo solidnie przygotowywane przed sezonem, regularnie sprzątane w czasie sezonu i w niedużej odległości od nich oferowanych jest wiele atrakcji (kawiarnie, restauracje, szkółki sportów wodnych, wypożyczalnie sprzętu wodnego, korty, boiska, sklepy).

Rovinj bardzo ładnie prezentuje się na zdjęciach lotniczych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spacerując po starówce Rovinj wąskimi uliczkami zauważyliśmy jednak, że wiele elewacji budynków wymaga remontów, starówka Vrsar pod tym względem prezentowała się lepiej, bo widać w niej było wiele odnowionych budynków

Zapraszam na krótką wycieczkę po mieście.

Samochody zostawiamy na parkingu przy nadbrzeżu (na tym zaznaczonym na planie)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spacerkiem udajemy się w stronę starówki, kierunek wyznacza nam dzwonnica kościoła św.Eufemii

Obrazek

Ta wąska uliczka jakich wiele, która prowadzi na wzgórze kościelne jest odnowiona.

Obrazek

Inne są w gorszym stanie.

Obrazek

Wzgórze coraz bliżej

Obrazek

Wreszcie jesteśmy pod stopniami kościoła

Obrazek

Wchodzimy do środka

Obrazek

Z dziedzińca pod kościołem roztacza się piękny widok na morze i okoliczne wysepki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponieważ jest godzina południowa, na kawę udajemy się do kawiarni znajdującej się pod dziedzińcem kościoła.

Obrazek

Mimo słońca, wiała cały czas bryza, a kelner widząc kolor morza składał nawet parasole, bo mówił że powieje jeszcze mocniej. Tu też popijając kawkę podjęliśmy decyzję o powrocie domu jeden dzień wcześniej, tj. w piątek, aby uniknąć ewentualnych sobotnich korków przed tunelami i na bramkach w Zagrzebiu.

Po kawie zeszliśmy inną uliczkę

Obrazek

Obrazek

do drugiego nadbrzeża miasta (Obala Pina Budicina)

Obrazek

Wracając na parking podziwiamy ukwiecone kamieniczki

Obrazek

Obrazek

i nieznane owoce na drzewach.

Obrazek

Obrazek

Zapraszam jeszcze na mały wirtualny spacer po Rovinj

C.d. - oferta turystyczna Rovinj , a w oczekiwaniu oglądamy filmik i słuchamy piosenki Noči Istarske
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Istria 2008 - powrót do źródeł. - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone