Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria 2008 - powrót do źródeł.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.01.2009 18:12

Hetera napisał(a):Na tym kempingu w Pakosztane w 2001 roku też byliśmy,ale pamiętam straszne tłumy. Może mam złe wspomnienia bo wtedy moja córka mająca 8 lat nam zaginęła i nie mogłam jej wśród tłumów znaleść a jak się już znalazła to ja z wrażenia padłam jak długa ( zemdlałam ) i dopiero kostki lodu od Pana z budki ( który sprzedawał zimne napoje ) mnie ocuciły. Ale ogólnie Pakosztane jest super.
Pozdrowienia,


Kemping Kozarica ma tylko 6 ha , a kemping Valkanela ok. 60 ha.
Gdyby na tym kempingu córeczka zaginęła, to poszukiwanie trwały by pewnie dwa dni ...
i zabrakłoby kostek lodu na cucenie :wink: :lol:
Skoro ośmioletnie dziecko zaginęło , to robili w tym czasie Rodzice :?:

Pozdrav
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 21.01.2009 18:31

Janusz Bajcer napisał(a):
Istria ze względu na upalną pogodę nie nadawała się do intensywnego zwiedzania :(
w związku z tym więcej było plażowania, pływania - a wieczorem biesiadowania :lol:


I to doskonale wyjaśnia, skąd się w Twojej relacji wziął doskonale opracowany wątek piwny :D . Niewątpliwie w czasie biesiad poznałeś smak większości, a może i wszystkich, przedstawionych wyżej gatunków :lol: . Informacje cenne 8) - nie wiedziałam, że aż takie bogactwo browarów tam na nas czeka :D, może w tym roku zdecyduję się bardziej na poznawanie cro-piwka, niż cro-winka?

Pozdravki
:papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.01.2009 19:14

Niestety nie wszystkie te piwka , które przedstawiłem i jeszcze przedstawię :wink: próbowałem.
Zawodowiec np. pił velebitsko , ja nie :cry:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.01.2009 22:10

Z miłości do piwa - chorwackie browary cz.5

Większość browarów chorwackich zlokalizowanych jest w centralnej i północnej części Chorwacji , na terenie południowej Dalmacji jest jeden duży browar w Splicie.

Jest to Obrazek

Jadranska Pivovara Split została założona w 1970 r. jakie piwo tam produkowano na początku , nie wiadomo.

W 2000 r. Pivovarna Lasko ze Słowenii stała się właścicielem większości Jadranska Pivovara, kupując 94,55% jego całkowitej wartości. Od tego roku firma dostała też licencję na produkcję i sprzedaż piwa marki Kaltenberg , w 2007 r. umowa licencyjna została przedłużona do 2015 r.

Jadrański browar jest jednym z wiodących w kraju, nieustannie inwestuje w modernizację produkcji i dopasowuje się do potrzeb konsumentów. W roku 2002 produkowała około 313.000 hl piwa marki Laško pivo i Kaltenberg. Największa część sprzedaży jest realizowana w obszarze Dalmacji, coraz większy udział odnotowuje się w kontynentalnej części Chorwacji. Większość przychodów ze sprzedaży (91,6%) zostało wygenerowane przez spółkę na chorwackim rynku, przy 8,4% całkowitej sprzedaży były na rynkach zagranicznych, głównie w Bośni i Hercegowinie.

Sprzedaż procentowa poszczególnych marek piw jest następująca:

Laško pivo 46,6%

Kilka rodzajów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dwa piwa niskoprocentowe

Obrazek Obrazek

Dwa piwa ciemne

Obrazek Obrazek

Kaltenberg pivo 42,1%

Obrazek Obrazek

innych marek handlowych 11,3%

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z przedstawionych tu piw z Jadranskiego Bowaru piłem piwa:
Lasko Zlatorog , Union svijetlo i Kaltenberg pils.

Zapraszam jeszcze na oficjalną stronę
LASKO PIVO
a ponieważ to piwo jest ze Słowenii to zapraszam na piosenkę i teledysk zespołu
SINJI GALEB
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.01.2009 01:14

Suplement do PRIMA pivo.

Po małej konsultacji z "zawodowcem" i dodatkowym "googlaniem" można odpowiedzieć na zadane pytanie - PRIMA pivo jest produkowane w Bośni i Hercegowinie w Grudska Pivovara wraz z kilkoma innymi piwami.

W Velikej Goricy nie ma browaru , jest hurtownia , która zajmuje się dystrybucją PRIMA pivo.
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 22.01.2009 02:00

Na stronie skierowanej do chorwackich piwoszy piwo Prima jest określone jako "chorwackie". Tak się lepiej sprzeda, Chorwaci są patriotami :lol:
Heterka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 21.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Heterka » 22.01.2009 13:20

Janusz Bajcer napisał(a):
Hetera napisał(a):Na tym kempingu w Pakosztane w 2001 roku też byliśmy,ale pamiętam straszne tłumy. Może mam złe wspomnienia bo wtedy moja córka mająca 8 lat nam zaginęła i nie mogłam jej wśród tłumów znaleść a jak się już znalazła to ja z wrażenia padłam jak długa ( zemdlałam ) i dopiero kostki lodu od Pana z budki ( który sprzedawał zimne napoje ) mnie ocuciły. Ale ogólnie Pakosztane jest super.
Pozdrowienia,


Kemping Kozarica ma tylko 6 ha , a kemping Valkanela ok. 60 ha.
Gdyby na tym kempingu córeczka zaginęła, to poszukiwanie trwały by pewnie dwa dni ...
i zabrakłoby kostek lodu na cucenie :wink: :lol:
Skoro ośmioletnie dziecko zaginęło , to robili w tym czasie Rodzice :?:

Pozdrav


Widzę, że dowcip CI dopisuje. No cóż chyba nie byłeś nigdy z trójką dzieci na tłocznej plaży.

A wracając do Istrii - w drugiej połowie lipca 2008 roku spędziliśmy w Porecu wspaniałe 2 tygodnie.

Pozdrowienia, :?
Heterka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 21.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Heterka » 22.01.2009 14:26

Janusz Bajcer napisał(a):
darek1 napisał(a):Na Krk w ubiegłym roku, przełom czerwca i lipca, 14 dni, 4 osoby, z klimatyzacją, 40 m od morza, w centrum Silo po 12,5 euro od osoby, wynajęte w ciemno, parking u właściciela. Płaciłem przez biuro turystyczne gdyż właścicielka była z nim powiązana. Nie wiem czy mam takie szczęscie czy potrafię negocjować cenę. Były i wyższe ceny ale nie brałem ich pod uwagę.

Trzy lata temu po 8,5 euro od osoby, było nas 7 osób, bez klimy w Igrane. Rezerwacja w czerwcu przez internet, przełom czerwca i lipca.


Dalej czekam na ofertę kwatery dla 2 osób za 26.5 euro w lipcu lub w sierpniu. :wink: :lol:

Pobyt 4 osób na kempingu Valkanela (na mojej parceli :wink: :lol:) w sierpniu , czyli w najdroższym okresie na Istrii - to ok. 10.5 euro ca dobę.

Kwatery w tej cenie w lipcu lub sierpniu blisko morza, z klimatyzacją i innymi wygodami nie znajdziesz na Istrii, bo o tym terminie i o tym regionie Chorwacji mówimy :!:



My znaleźliśmy w tym roku apartament w Porecu ( przez Agencję Turystyczną ) za 68 Euro - mieszkaliśmy w 6 osób ( w tym już była opłata klimatyczna ).
Pozdrowienia,
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.01.2009 15:48

Hetera napisał(a):Widzę, że dowcip CI dopisuje. No cóż chyba nie byłeś nigdy z trójką dzieci na tłocznej plaży.


Z trójką nie byłem, bo mam dwójkę, jadąc pierwszy raz do Chorwacji mieli po 17 i 14 lat, ale wcześniej jak byli młodsi, jeździłem z nimi na tłoczne baseny termalne na Węgry i nie pogubili się na kąpielisku ani w wodzie :lol:
No cóż , jak się ma małe dzieci , to trzeba mieć oczy na około głowy :wink: :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.01.2009 17:54

zawodowiec napisał(a):Na stronie skierowanej do chorwackich piwoszy piwo Prima jest określone jako "chorwackie". Tak się lepiej sprzeda, Chorwaci są patriotami :lol:


Ciekaw kto komu i ile Prima piva postawił , aby reklamować bośniackie pivo jako chorwackie :wink: :lol:

Może Mirko coś wie na temat tego piwa :?:
(bo pewnie zagląda do relacji i siebie w jej wypatruje :wink: :lol: )
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 22.01.2009 18:46

Na Istrii nie ma "Prima" piwa.
Grude, to miejscowosć w Hercegowini (była stolica Herceg- Bosni)

Polecam moje ulubione piwo:Obrazek

:wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.01.2009 19:32

Mirko . po spotkaniu z Tobą na Plaza Forum kupiłem PRIMA pivo w Puli
w małym pół-hurtowym sklepie przy ulicy Riva :lol: :lol:

Obrazek
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 22.01.2009 21:30

U nas przyslowie:
Kto szuka ten znajdzie!

W byłej Jugoslawii,najlepsze piwo było:Obrazek

:roll:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.01.2009 21:40

To piwo istnieje nadal - tylko teraz produkowane w Czarnogórze :lol:
W 2007 r. wracają z Grecji autobusem przez Serbię zakupiłem na próbę jedno Nikšičko - smakowało - te dwa serbskie też.

Obrazek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.01.2009 01:19

Z miłości do piwa - chorwackie browary cz.6

Z nad morza przenosimy się na północ Chorwacji w poszukiwaniu kolejnych browarów.
Znajdują się one w miastach Daruvar i Koprivnica.

Obrazek

1) W Daruvar browar istnieje od 1840 roku

Obrazek

Powstał w majątku hrabiego Jankovic , ze względu na bardzo miękkie wody i odpowiedni klimat dla uprawy jęczmienia i chmielu na terenie zachodniej Sławoni i rozpoczął produkcję piwa wg czeskiej technologii , która jest unikalna dla tego regionu i tylko ten browar poza Republiką Czeską, produkuje piwo w oparciu o tą technologię.
Od 1945 do 1983 roku browar zanotował trzykrotnie zmiany wzrostu produkcji piwa od 10.000 do 32.000 hl. W 1948 roku browar został skonfiskowany, ale od 1948 roku. do końca lat 1990 nadal się rozwijał i zwiększył zdolność produkcji piwa do 200.000 hl.
W czasie wojny na Bałkanach browar był celem ataków wojsk serbski i poniósł znaczną szkodę, ale na szczęście nie było ofiar ludzkich. Niezależnie od warunków wojennych, w wyniku szczególnego zaangażowania wszystkich pracowników w firmie dalej produkowano piwo.
W 1993 roku browar ponownie stał się spółkę akcyjną w 100% własnością obywateli chorwackich. W okresie od 1993 do 2004 do roku browar zainwestował w modernizację 60 mln kun , a jego możliwości produkcyjne sięgają obecnie 300.000 hl piwa.
W Daruvarka Pivowara produkuje się dwa gatunki piwa , których nie miałem okazji wypić w Chorwacji

Obrazek

Obrazek

Ponieważ jesteśmy w Sławoni - gra i śpiewa zespół
Slavonske Lole

2). W Koprivnicy browar istnieje od 1971 roku

Obrazek

Jakie piwo było w tym browarze produkowane wcześniej nie mogę nic napisać , bo nie znalazłem na ten temat żadnych informacji.
Natomiast od 1994 roku udziałowcem Panonska Pivovara jest Carlsberg Breweries. W browarze tym od 1997 roku produkuje się piwo o nazwie PAN

Obrazek

Oprócz tego piwa produkowanych jest kilka innych piwnych produktów, które można zobaczyć na stronie internetowej - zapraszam

Będąc w Chorwacji kupowałem i piłem z tego browaru piwo PAN oraz TUBORG

Obrazek Obrazek

PIVO PAN i PIVO TUBORG

Muzyczne zakończenie - piosenka MPT i Slavonske Lole
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Istria 2008 - powrót do źródeł. - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone