Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria 2008 - powrót do źródeł.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107654
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 13.11.2008 14:06

Tymona napisał(a):No to teraz się przyznam - wyszło szydło z worka :oops:,
ale własnie się dowiedziałm, że ten budynek to kościół 8O , bo podczas naszej bytności we Vrsarze, budowla ta "robiła" za mini galerię. To znaczy jakaś chorwacka malarka wystawiła na "ganku" i schodach swoje obrazy - i tym pewnie mnie zmyliła :oops:

pozdrawiam
:papa:


Wszystko się zgadza - w uzupełnieniu dodam. że wnętrze kościoła zostało wyremontowane i w okresie letnim odbywają się w nim wystawy okresowe.
chris
Odkrywca
Posty: 85
Dołączył(a): 30.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) chris » 01.01.2009 22:33

witam
mam pytanko zwiazane z miejscowoscia Funtana, a w zasadzie z plazami w tej miesjcowosci. Czy na plażach są natryski? W tym roku planujemy wybrac sie na Istrię i jestesmy na etapie wyboru miejsca docelowego. Z Pana relacji Funtana przedstawia sie interesująco choc inne miejscowosci też nie wygladają źle:) ale właśnie miejscowości nie za duże najlepiej nam pasują na wakacyjny wypoczynek.
pozdr
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107654
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.01.2009 00:17

Na plaży przy hotelu Funtana (wstęp bezpłatny) są natryski.

Obrazek

Jeden z natrysków widoczny w prawym górnym rogu zdjęcia.

PS Relacja się "zastopowała" :oops: , obiecuję ją dokończyć. :idea: :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107654
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.01.2009 02:21

POREČ cz.I - trochę historii i współczesności w pigułce

Obrazek

W herbie Poreča jest biało- czerwona flaga otoczona gałązkami laurowymi i dębowymi posiadającymi po cztery czerwone jagody, oraz cztery złote żołędzie.

Obrazek

Poreč został założony prawdopodobnie w V wieku p.n.e. przez Ilirów. W 177 p.n.e. osadę podbili Rzymianie i nazwali Julia Parentinum. Od 539 tereny te przypadły Cesarstwu Bizantyjskiemu. W latach sprawowania rządów przez Bizancjum (539-788) Poreč przeżywał czasy rozwoju. Wtedy to wybudowano słynną Bazylikę Eufrazjana, według legendy w miejscu, gdzie dziś stoi Bazylika, w 303r. poniósł śmierć święty Maur i na pamiątkę tego wydarzenia 10 lat później wzniesiono pierwszy kościół. Dzisiejsza bazylika powstała w VI w., decyzję o budowie podjął biskup Eufrazjan, sprowadzając budowniczych z Konstantynopola i Rawenny.
Bazylika w 1997 została wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO i stanowi jeden z najlepiej zachowanych przykładów sztuki bizantyjskiej w Chorwacji. We wnętrzu, oprócz wczesnobizantyjskich mozaik przedstawiających sceny biblijne, znajdują się także dekoracje z XVI wieku. Cyborium nad głównym ołtarzem pochodzi natomiast z końca XIII wieku

(zdjęcia z netu)

Obrazek

Obrazek

Aż do 1267 miasto przechodziło z rąk do rąk, kiedy to w końcu władzę przejęli Wenecjanie. We wczesnym średniowieczu w mieście zaczęli osiedlać się Słowianie. W czasie panowania weneckiego miasto przeżywało stałe napady Turków i epidemie. W 1797 władzę objęli Austriacy. W 1861 obradował tu sejm (Istarski Sabur).

Obrazek

Po I wojnie światowej całą Istrię przejęli Włosi, później po II wojnie światowej Poreč należał do Jugosławii, a po jej rozpadzie do Chorwacji.

Obrazek

Poreč (wł. Parenzo) jest jednym z największych ośrodków turystycznych w Chorwacji. W Poreču jest około 30 hoteli, a co roku nocuje tu 700 tys. turystów, czyli więcej niż liczba mieszkańców miasta (11 tys.)

Hoteli położone są w Zelana Laguna i Plava Laguna

Porec



C.D. niebawem
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 14.01.2009 09:07

Januszu A jednak! Zaczyna wychodzić nam tandem :wink: :D

A co do Poreča - skoro do 11tys. mieszkańców miasta przyjeżdża 700tys.(!) turystów - to wiem już skąd to moje wrażenie.
pozdrawiam

i oczywiście czekam na cdn.

Magda
:papa:
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 14.01.2009 13:34

Tymona napisał(a):Januszu A jednak! Zaczyna wychodzić nam tandem :wink: :D
i oczywiście czekam na cdn.

Magda
:papa:


No i świetnie, już czytam i ślędzę wątek. :D

Brava dla Magdy za zmobilizowanie Janusza :!: :smo:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107654
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.01.2009 14:33

Zanin wrzucę kilka swoich zdjęć z Poreča do fotosika a później na forum, kilka ciekawych zdjęć miasta znalezionych w sieci :lol:

Marina Poreč

Obrazek

Obrazek

Poreč nocą

Obrazek

Obrazek

oraz

Coś o Poreču :wink: :lol:

Na tej stonce macie prawie wszystko , co zwiedzać w mieście i okolicy , gdzie spać i gdzie jeść, gdzie się płazować, gdzie się bawić itd. itp.

Wizyta na stronie może trwać kilka godzin :lol: :papa:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 14.01.2009 16:35

anjas napisał(a):Brava dla Magdy za zmobilizowanie Janusza :!: :smo:


Ja oczywiście łasa na brawa jestem :wink: :D Ale te brawa to dla Janusza, że zmobilizował się samObrazek
Jo_Anna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 27.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jo_Anna » 14.01.2009 19:55

Ależ ładnie, bogato i ciekawie piszesz, Krajanie o Istrii :) Chłonę każde słowo, zwłaszcza, że też zbieram się za istryjsko-plitvicką relację z tegorocznej jesieni i jakoś mi idzie niesporo. Liczę więc, że u Ciebie doczytam to, czego nie znalazłam w przewodnikach ;)
A czy już teraz mogę o coś spytać? (głupio pytam, bo i tak spytam ;) Co to jest taka aleja z popiersiami w Buzet? Czy ona ma się jakoś do Alei Głagolicy?
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3658
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 14.01.2009 20:41

Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107654
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.01.2009 20:56

Jo_Anna napisał(a):Ależ ładnie, bogato i ciekawie piszesz, Krajanie o Istrii :) Chłonę każde słowo, zwłaszcza, że też zbieram się za istryjsko-plitvicką relację z tegorocznej jesieni i jakoś mi idzie niesporo. Liczę więc, że u Ciebie doczytam to, czego nie znalazłam w przewodnikach ;)
A czy już teraz mogę o coś spytać? (głupio pytam, bo i tak spytam ;) Co to jest taka aleja z popiersiami w Buzet? Czy ona ma się jakoś do Alei Głagolicy?


Mirko zapodał linka ,
Ja Jo_anno nie zagłębiałem się w głąb Istrii :wink: , głównie dlatego , że bywałem tam z Rodziną i znajomymi w środku lata i nie bardzo lubiliśmy zwiedzanie, kiedy pot leje się strumieniami po grzbiecie i skroni.
Zwiedzałem więc tylko miasta na brzegiem morza - Porec, Vrsar, Rovinj , Pula - pozostałe znam tylko wirtualnie.

BUZET
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 14.01.2009 20:56

Tymona napisał(a):
anjas napisał(a):Brava dla Magdy za zmobilizowanie Janusza :!: :smo:


Ja oczywiście łasa na brawa jestem :wink: :D Ale te brawa to dla Janusza, że zmobilizował się samObrazek


No tak, brava dla obojga :D

Cieszy mnie, że są takie fajne relacje i dzięki Wam mogę się przenieść do pięknej Chorwacji. 8)
Jo_Anna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 27.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jo_Anna » 14.01.2009 21:30

Janusz Bajcer napisał(a):
Ja Jo_anno nie zagłębiałem się w głąb Istrii :wink: , głównie dlatego , że bywałem tam z Rodziną i znajomymi w środku lata i nie bardzo lubiliśmy zwiedzanie, kiedy pot leje się strumieniami po grzbiecie i skroni.
Zwiedzałem więc tylko miasta na brzegiem morza - Porec, Vrsar, Rovinj , Pula - pozostałe znam tylko wirtualnie.

BUZET


Myśmy się zagłębili, może dlatego, ze to była jesień ;) Na tej stronie Buzetu byłam i nic nie znalazłam. Co zdaje się potwierdzać, ze to jakiś wybryk artystyczny mało znaczący... Ale... chciałabym wiedzieć co to jest ;)

Wybaczysz, Januszu, że w Twoim wątku poruszę kwestię?

mirko napisał(a):aleja glagoljaša


Tak to jest jak człowiek wyobraża coś sobie tylko na podstawie słów. Otóż przeczytałam o Alei Głagolici i:

- Pomnik został zbudowany współcześnie
to się zgadza

kompleks 11 symboli

Główki i różne takie mogą robić za symbole. Nie liczyłam ile sztuk, ale na pewno kilkanaście. Znów się zgadza.

Trasa się trochę nie zgadza, ale wykombinowałam, że może to jakiś odnośnik, albo zapowiedź tej alei. To to też Aleja. No, może alejka. Nie zabytkowe, nie powalające, ale ciekawostka, której chcę dociec ;)

Więc cóż to jest w pięknym mieście Buzet?

Obrazek

Obrazek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107654
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.01.2009 22:13

Jo_Anna napisał(a):Myśmy się zagłębili, może dlatego, ze to była jesień ;) Na tej stronie Buzetu byłam i nic nie znalazłam. Co zdaje się potwierdzać, ze to jakiś wybryk artystyczny mało znaczący... Ale... chciałabym wiedzieć co to jest ;)

Wybaczysz, Januszu, że w Twoim wątku poruszę kwestię?

mirko napisał(a):aleja glagoljaša


Więc cóż to jest w pięknym mieście Buzet?


Wybaczam - nema problema :lol:

BUZET jeszcze raz - może to o to chodzi co w linku ale to to samo co podał Mirko :?:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 14.01.2009 22:23

anjas napisał(a):
Tymona napisał(a):
anjas napisał(a):Brava dla Magdy za zmobilizowanie Janusza :!: :smo:


Ja oczywiście łasa na brawa jestem :wink: :D Ale te brawa to dla Janusza, że zmobilizował się samObrazek


No tak, brava dla obojga :D

Cieszy mnie, że są takie fajne relacje i dzięki Wam mogę się przenieść do pięknej Chorwacji. 8)


A ja to się nie mogę doczekać, aż Ty Aniu pojedziesz do Cro, bo wtedy znowu będę mogła przeczytać Twoja relację :D :D :D tylko teraz dłuższą :D :D :D
:papa:

Ps. Januszu następnym razem wypowiem się w temacie :wink: :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Istria 2008 - powrót do źródeł. - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone