Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria 2008 - powrót do źródeł.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 06.11.2008 20:47

Faktycznie wyrównane :D To Janusz będzie miał na pewno motywację :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.11.2008 23:43

Istria i Vrsar - cześć I historyczna (ze źródeł dostępnych w necie)

Obrazek

Vrsar to małe miasteczko rybackie, położone na zachodnim wybrzeżu Istrii, na północ od fiordu Lim, pomiędzy Porec a Rovinj.
Nazwa Vrsar według językoznawców pochodzi od nazwy wybrzeża Ursaria (w języku włoskim Orsera)

Obrazek Obrazek

Podobnie jak wiele miast ma Istrii , Vrsar ma ciekawą długa historię. Ślady z okresu paleolitu i neolitu znaleziono w jaskini św. Romualda w pobliżu limskiego fiordu.

Obrazek

Przez wieki Istria i Vrsar zmieniły swoją własność wiele razy.

W czasach p.n.e. wybrzeże wokół Vrsaru było miejscem napaści miejscowych piratów na statki rzymskie, co spowodowało ostry konflikt i po wielu walkach latach 177-178 p.n.e. nastąpiło ostateczne zajęcie Istrii przez Rzymian.

Obrazek

Pod panowaniem imperium rzymskiego Vrsar pełnił ważną rolę w handlu, miejscowa ludność zajmowała się rybołówstwem i rolnictwem a bogaci Rzymianie budowali tu swoje wypoczynkowe domy.

Jedne z rzymskich pozostałości

Obrazek

We średniowieczu po upadku cesarstwa rzymskiego Istria i Vrsar przeszły pod panowanie Gotów, a po pokonaniu ich przez bizantyjskiego cesarza Justyniana (527 - 565) w roku 538 zostały włączone do wschodniego cesarstwa rzymskiego (Bizancjum).

Na przełomie 6. i 7. wieku bizantyjska Istria została zaatakowana przez Słowian (głównie Chorwatów i Słoweńców) po migracji z ich ojczyzny, Karpat. Bizantyjskie wojska na próżno próbowały zatrzymać ich inwazję.

Obrazek Obrazek

Dokładnie pierwsza słowiańska inwazja na Istrię została zarejestrowana w 599. na nadmorskie miasta: Pula, Rovinj, Poreč, Vrsar. Obecność Chorwatów w Vrsar we wczesnym średniowieczu jest potwierdzone przez archeologiczne wykopaliska np. odnajdowana jest ceramika, jak również młyn z tego okresu.

Dolazak Hrvata z repertuaru MPT

Vrsar od 10 do 18 wieku był pod administracja biskupów Porec , którzy mieli tu letnią rezydencję.

Obrazek

W roku 1177 Vrsar odwiedził Papież Alexander III (1159 - 1181)

Obrazek

W okolicach Vrsaru był kamieniołom, z którego w epoce baroku wysokiej jakości kamień został wywieziony do Wenecji na budowę pałaców, kościołów i mostów.

Obrazek

W 18 wieku w Vrsar dwukrotnie (w 1743 i 1744 r.) przebywał najsłynniejszy amant Giacomo Casanova,

Obrazek Obrazek

włoski pisarz i poszukiwacz przygód , które opisał w swoich słynnych wspomnieniach. W XX wieku powstało wiele barwnych filmów o przygodach Casanovy

Obrazek

W czasach Napoleona Bonaparte Istria i Vrsar na krótko (1805-1813) były pod panowaniem Francji , a po klęsce Napoleona na okres ponad jednego wieku (1813-1914) półwysep i miasto były włączone do monarchii austriacko - węgierskiej.
I wojna światowa (1914 - 1918) zmieniła sytuację polityczną na Istrii. Od 1918 do 1943 r. przeszła ona pod okupację włoską. II wojna światowa była również przyczyną radykalnych zmian politycznych na półwyspie, a Vrsar został wyzwolony w 1945 roku. Po zawarciu traktatu pokojowego w 1947 Istria została włączona do Republiki Chorwacji jako część Jugosławii. Od 1991 roku Chorwacja jest wolnym i niepodległym państwem, a zawierucha wojenna na Bałkanach po rozpadzie Jugosławii nie dosięgła Istrii. W żadnej jej części nie były prowadzone działania wojenne , nie ucierpiało żadne miasto.

Cd. Vrsar - zabytki oraz wiek XX - wczoraj i dziś.

(może jutro lub po weekendzie będzie) :wink:
Ostatnio edytowano 04.05.2009 11:47 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 7 razy
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 07.11.2008 00:42

I to już Obrazek

Prosimy nie pisać na forum głupot i zbędnych pytań nie zadawać, bo Janusz ma jeszcze dużo ciekawych rzeczy nam do przekazania i mnóstwo pracy go czeka :wink:


Czekam na osobiste odczucia i ciekawe fotki Obrazek
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 07.11.2008 00:55

No i doczekałam się.... Hurrrrrrrrraaaaaa :lol:
Janusz cóż mogę powiedzieć. .....Przybliżeniem historii jestem zachwycona. Ty Jesteś jak przewodnik po Cro, wszystko wyjaśnisz i wytłumaczysz.... Teraz długie wieczorki muszę dokopać się do TWOICH poprzednich reportaży.....
Pozdrawiam :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.11.2008 00:59

W Vrsar byłem w jeden wieczór, w dzień było za gorąco , zarówno dla żony jak i dla mnie oraz dla moich znajomych, aby zwiedzać nagrzane sierpniowym słońcem miasteczko.
Dlatego fotek mam mało, nie robiłem ich wieczorową porą za wiele.
Wrzucę w II części trochę swoich i trochę dostępnych w sieci. :papa:
Ostatnio edytowano 07.11.2008 09:30 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.11.2008 01:02

anjas napisał(a):No i doczekałam się.... Hurrrrrrrrraaaaaa :lol:
Janusz cóż mogę powiedzieć. .....Przybliżeniem historii jestem zachwycona. Ty Jesteś jak przewodnik po Cro, wszystko wyjaśnisz i wytłumaczysz.... Teraz długie wieczorki muszę dokopać się do TWOICH poprzednich reportaży.....
Pozdrawiam :papa:


Dziękuję , linki do poprzednich relacji są na pierwszej stronie.
Nie trzeba kopać :wink: wystarczy kliknąć :lol:
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 07.11.2008 01:07

Janusz Bajcer napisał(a):linki do poprzednich relacji są na pierwszej stronie.
Nie trzeba kopać :wink: wystarczy kliknąć :lol:


Dziękuję, że mi przypomniałeś :wink:
A już haha myślałam,że zamienię się w archeologa , tyle tu fajnych relacji :lol: :lol: :lol:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 07.11.2008 12:04

To jest rzeczowy rys historyczny!

Vrsar to piekne małe istryjskie miasteczko, ale nie wiedziałam, że z taką historyczną duszą :)

J.B napisał(a):Cd. Vrsar - zabytki oraz wiek XX - wczoraj i dziś.


więc czekam o pozdrawiam :papa:
wyrzykus
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 27.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) wyrzykus » 07.11.2008 12:08

Świetnie się to czyta, aż szkoda że tyle informacji historycznych nie udaje się samemu znaleźć przed wyjazdem. Ale zawsze można poczytać o tym co już się widziało. Vrsar urzeka, to fakt :)
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 10.11.2008 21:26

Świetna relacja :!: na pewno wrócę do niej przed wakacjami, bo w przyszłym roku planuję spędzić tydzień na Istrii (po raz pierwszy :wink: )
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 10.11.2008 21:34

Ja też to czytam :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.11.2008 02:15

Cześć II

Vrsar - zabytki - XX w. - wczoraj i dziś.

Plan miasteczka Vrsar

Obrazek

W miasteczku zachowało się klika zabytków z różnych wieków, m.in. są to:

Kościół parafialny Św. Marcina - patrona Vrsaru (Święty Marcin)

Obrazek

Historia jego budowy jest bardzo długa. Fundamenty zostały zbudowane na początku 19 wieku (1804). Podczas okupacji francuskiej (1805 - 1813) budowa kościoła była kontynuowana , ale potem nastąpiła długa przerwa. W latach 1927-1935 budowa została doprowadzona do końca, kościół został konsekrowany w dniu 19 marca 1935 przez biskupa Poreč. Wieża z dzwonnicą, wcześniej planowana - została wybudowana dopiero w 1991 roku.

Kościół Świętej Foske

Obrazek

Kościół pochodzący z pierwszej połowy 17 wieku, jest zbudowany w stylu renesansowym, ale ma też pewne elementy barokowe. Kościół św Fosca został niedawno odnowiony, znajduje się kolekcja sakralna zawierające cenne eksponaty, m.in. takie jak obraz ''Męczeństwo Św. Fosca'' pochodzący z 17 wieku.

Święta Foska , to u nas mało znana święta , kto chce może sobie o niej poczytać TU

Na Istrii głównym miejscem kultu tej świętej jest miasteczko Vodnjan

Kościół Świętego Antoniego (Święty Antoni)

Obrazek

Kościół pochodzący również z drugiej połowy 17 wieku , posiadający cechy charakterystyczne dla stylu renesansowo-barokowego. Wnętrze kościoła został odnowione, latem odbywają się w nim wystawy sztuki. Na drewnianym ołtarzu wenecki (w stylu późnego renesansu z elementami baroku) znajduje się obraz świętego Antoniego.

Romańska bazylika Świętej Marii z Morza

Obrazek

W porcie znajduje się bardzo ciekawy obiekt z okresu średniowiecznego: romańska bazylika Najświętszej Marii Panny z morza. Bazylika ta stanowi wybitny zabytek architektury romańskiej z Istrii. Jej historia jest długa i ciekawa , oryginalny i skromny kościół Najświętszej Marii Panny został zbudowany we wczesnym średniowieczu, w drugiej połowie 8 wieku. Między 8. i 12. wieku kościół był wielokrotnie stosunku do pierwotnego rekonstruowany. Jego dzisiejszy wygląd architektonicznym i artystycznym pochodzi z 12 wieku. W ostatnich latach kościół został odnowiony kilka razy (ostatni remont w 1969 roku).

Główna brama miasta

Obrazek

Obok kościoła Świętej Foske znajduje się średniowiecza brama miasta Vrsar. Podczas minionego wieku, to było główne wejście do warownego miasta, do 19 wieku poza murami miasta położone były tylko czasem samotne domy.

Mała brama

Obrazek

W porównaniu do głównej bramy średniowiecznego miasta ze względu na mniejsze wymiary, nazywana jest małą bramą.

Uliczki i place miasta

Obrazek

Wąskie uliczki i placyki zachowały interesujące przykłady architektury mieszkalnej z elementami różnych stylów historycznych. W czasie spaceru warto zwrócić uwagę stare domy z ozdobami architektonicznymi.

Stara część miasta leży na wzgórzu

Obrazek

z widokiem na morze z wianuszkiem 18 wysp.

Obrazek

Obrazek

Zarówno w dzień jak i nocą , Vrsar prezentuje się pięknie na zdjęciach

Obrazek

Obrazek

Turystyka we Vrsar zaczęła rozwijać się ok. 1960 roku, ponieważ nie mógł on konkurować z Porec czy Rovinj, 4 km za miasteczkiem na półwyspie i na jednej z wysepek , połączoną z nim pomostem utworzono w 1961 roku na powierzchni ok. 120 ha ośrodek naturystyczny Koversada

Obrazek

Obrazek

W ośrodku tym odbywają się co rocznie od kilkunastu lat wybory Miss Koversada

W tym miejscu trzeba wspomnieć , że naturyzm narodził się w Chorwacji , jeszcze w czasach jugosłowiańskich.

cytat ze źródła

"W latach trzydziestych ubiegłego wieku, podczas swych wakacji na wyspie Rab, brytyjski następca tronu Edward VIII wraz ze swą żoną Wallis Simpson zrzucili z siebie resztki tekstyliów, odkrywając uroki nagiego plażowania. Tak oficjalnie rozpoczął się naturyzm w Chorwacji. Kraj ten jako prawdopodobnie pierwszy w Europie otworzył w latach pięćdziesiątych ośrodki naturystyczne. Dziś Chorwacja to europejska Mekka naturystów. Niemal w każdej miejscowości turystycznej można znaleźć plaże oznaczone symbolem FKK, a w kilkunastu wyodrębnionych ośrodkach hotelowych i kempingowych miłośnicy kontaktu z naturą od przyjazdu do wykwaterowania mogą w ogóle zapomnieć o odzieży."

Oprócz ośrodka dla naturystów Vrsar posiada też bogata ofertę turystyczną dla tekstylnych gości postaci kwater prywatnych, hoteli i kempingów.

We Vrsar jest również marina

Obrazek Obrazek Obrazek

Z mojego wraz ze znajomymi , wieczornego spaceru po Vrsar nie mam dużo zdjęć, zaledwie klika, dlatego wcześniej powklejałem zdjęcia dostępne w necie. A to kilka moich, najbardziej udanych.

Wieczorny widoczek z Vrsar na kemping Valkanela

Obrazek

Krótki odpoczynek na ławeczce

Obrazek

Porcja lodów a'la Vrsar

Obrazek

Jeden z mieszkańców Vrsar

Obrazek

Miasteczko bardzo podobało się znajomym , bo byli tu pierwszy raz , ja byłem wraz żoną kilka lat wcześniej i zauważyliśmy , że od tego czasu wiele domów wyremontowano i pomalowano, warto VRSAR zobaczyć "na żywo" - polecam wszystkim goszczącym kiedyś na Istrii.

Na zakończenie zapraszam na krótki filmik oraz do ciekawej stronki o Vrsar , gdzie można obejrzeć wiele zdjęć.

C.d. nastąpi - a będzie to tym razem coś o Porec i wieczorny spacer po tym mieście.
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 13.11.2008 02:36

No właśnie też tak późna nocą oglądałem pewne ośrodki na Istrii, o których tu wcale a wcale nie wspomniałeś :wink:

Pozdrav :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 13.11.2008 08:50

Popiel napisał(a):No właśnie też tak późna nocą oglądałem pewne ośrodki na Istrii, o których tu wcale a wcale nie wspomniałeś :wink:

Pozdrav :lol:


Skoro naturyzm narodził się w Chorwacji, to ośrodków dla formy spędzania "wakacji na golasa" jest całkiem sporo.
Wspomniałem tylko o jednym , bo ten we Vrsar jest jednym z najstarszych i bardzo znany.
Czyżbyś Popielu chciał się opalać w Chorwacji bez "mysiej skóry", skoro przeglądasz pewne ośrodki :?: :wink: :papa:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 13.11.2008 13:48

Janusz Bajcer napisał(a):
Kościół Świętego Antoniego (Święty Antoni)

Obrazek


No to teraz się przyznam - wyszło szydło z worka :oops:,
ale własnie się dowiedziałm, że ten budynek to kościół 8O , bo podczas naszej bytności we Vrsarze, budowla ta "robiła" za mini galerię. To znaczy jakaś chorwacka malarka wystawiła na "ganku" i schodach swoje obrazy - i tym pewnie mnie zmyliła :oops:

pozdrawiam
:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Istria 2008 - powrót do źródeł. - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone