Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Motorówki w Chorwacji - gdzie i jak ???

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
slawek007
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 3
Dołączył(a): 03.05.2008
Motorówki w Chorwacji - gdzie i jak ???

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawek007 » 03.05.2008 14:12

W tym roku wybieram się do Chorwacji. Na jesieni zrobiłem patent sternika motorowodnego i chciałbym trochę popływać motorówką (40-80 KM). Jadę w okolice Splitu / Makarskiej i tam chciałbym wypożyczyć motorówkę. Gdzie i za ile mogę to zrobić (jakieś dobre, sprawdzone miejscówki)? Czy oprócz patentu potrzebne są jeszcze jakieś dokumenty? Dzięki za odpowiedzi.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.05.2008 15:22

Na dzień dobry polecam lekturę:
forum/viewtopic.php?t=17857
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 03.05.2008 21:35

Piotruś. Ten link mu niewiele da bo on chce wypożyczyć łódkę na miejscu.

Moim zdaniem wystarczy patent, ale jak motorówka będzie miała zainstalowany radiotelefon to na 100% będą żądać Świadectwa Radiooperatora.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.05.2008 21:56

Link dotyczył pytania: "Czy oprócz patentu potrzebne są jeszcze jakieś dokumenty? "
Pozdrav :wink:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 03.05.2008 22:22

Wypożyczalnie istnieją. widziałem cos takiego na Korculi. Ceny, jak pamietam, paskarskie. Kilkaset juro/dobę.
slawek007
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 3
Dołączył(a): 03.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawek007 » 04.05.2008 00:06

O winietkach już czytałem i mam nadzieję, że jej wykup leży w gesti właściciela / mariny motorówki od którego to podmiotu wynajmuję sprzęt (a jeśli nie to wykupię - trudno). Z tego co się zorientowałem wynajem łódki na tydzień (od soboty do piątku - tak chyba zazwyczaj wynajmują) około 80KM przez pośrednika to koszt około 1400 - 2000 EUR / tydzień. Mam nadzieję, że na miejscu byłoby taniej - pytanie o ile taniej ???

Inna kwestia - co to za twór te "Świadectwo Radiooperatora". Gdzie ewentualnie mogę coś takiego zrobić, żeby na miejscu nie było żadnych niespodzianek?
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 04.05.2008 06:50

KonJarek
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 19.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) KonJarek » 04.05.2008 07:10

slawek007 napisał(a):O winietkach już czytałem i mam nadzieję, że jej wykup leży w gesti właściciela / mariny motorówki od którego to podmiotu wynajmuję sprzęt (a jeśli nie to wykupię - trudno). Z tego co się zorientowałem wynajem łódki na tydzień (od soboty do piątku - tak chyba zazwyczaj wynajmują) około 80KM przez pośrednika to koszt około 1400 - 2000 EUR / tydzień. Mam nadzieję, że na miejscu byłoby taniej - pytanie o ile taniej ???


Taniej raczej nie będzie a w dodatku więcej formalności do załatwienia na miejscu. Zawsze biorę łódki przez polskiego pośrednika i nie dość że nigdy nie przepłaciłem to jeszcze mogę liczyć na zniżkę dla stałego klienta bez względu na to od którego armatora biorę jacht.

slawek007 napisał(a):Inna kwestia - co to za twór te "Świadectwo Radiooperatora". Gdzie ewentualnie mogę coś takiego zrobić, żeby na miejscu nie było żadnych niespodzianek?


Najlepiej nie dać się wrobić w jakiś polski zamiennik patentu SRC (Short Range Certificate) tylko postarać się o patent wydany w Londynie. Trzeba liczyć się z tym że patent dotrze dopiero po miesiącu od zdania egzaminu.
Ja robiłem tu i mogę polecić:
http://www.gmdss.pl/

Znalazłem jeszcze:
http://www.nazagle.pl/k3
ale nie wiem jaki patent dostaje się u nich.
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 25.05.2008 19:10

a jaki jacht chcesz czarterować, kabinowy
czy odkrytopokładowy ?
Na jaki rodzaj pływania się nastawiasz (odległości od portu) ?
Ile osób ma liczyć załoga ?

Zakładam, że masz uprawnienia operatora UHF oraz patent
przynajmniej starszego.....

Jeżeli znalazłeś ceny około 1500 - 2000 E, to wybrałbym jakiś wiekszy
jacht kabinowy np. Adria, widziałem jak ładnie sobie radzą nawet
przy duuużej fali i wiaterku 5-6B. Mniejszych łodzi nie polecam na dłuższe
przeloty (chyba że RIB-a) a i w tym przypadku jazda będzie przednia :-)

to jest moje zdanie i mogę nie mieć racji :-)

pzdr.
slawek007
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 3
Dołączył(a): 03.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawek007 » 25.05.2008 22:29

Niestety nie mam UHF-ki a patent mam "podstawowy". Myślałem o wypożyczeniu jakiegoś OPEN-a z silnikiem 40-80KM, żeby popływać raczej przy brzegu i żeby w razie zmiany pogody szybko gdzieś bezpiecznie dotrzeć. Załoga od 4 do 6 osób.

Czytałem gdzieś jednak, że przepisy chorwackie nakazują mieć w motorówkach pływających pod chorwacką banderą radio UHF co równa się z obowiązkiem posiadania uprawnienia do ich obsługi. Do Chorwacji jadę zaraz na początku lipca także pewnie już nie zdążę zdobyć takiego uprawnienia (poza tym z angielskim u mnie jest tak sobie).

Mam jednak pytanie: Czy wszystkie chorwackie motorówki muszą mieć radio czy dotyczy to tylko tych powyżej jakiejś mocy albo długości ???
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 25.05.2008 23:13

no to jest następna z opcji....

możesz wybrać się na kurs (rejs szkoleniowy) w Chorwacji
i tym sposobem połączysz przyjemne z pożytecznym ;-)
Masz wtedy możliwość popływania z kimś kto ma doświadczenie,
bierze na siebie odpowiedzialność za ludzi i sprzęt i jeszcze masz
szanse na poszerzenia uprawnień...

Poszukaj szkoleń motorowodnych w CRO,
zajmuje się tym kilkanaście(dziesiąt) firm w Polsce, tak że spokojnie
możesz porównać oferty...

pzdr.samart
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 26.05.2008 01:09

Licencja radiooperatora jest wymagana tylko wtedy gdy na łodzi jest UHF. Na małych otwartopkładówkach nie ma. Parę lat temu chciałem trochę pośmigać na nartach i przez Masteryachting wyczarterowałem na tydzień 6-metrowe KeyLargo ze 150 KM silnikiem z Sukosanu. Nikt licencji UHF nie wymagał. Mam starszego sternika, ale dali by i na sternika.
Co do szkoleń motorowodnych to o takich w CRO nie słyszałem. VB daje uprawnienia do prowadzenia zarówno żaglowców jak i motorowców. Można zdać egzamin w kapitanacie, sam tak zrobiłem, ale do prowadzenia małej łódki to byłby przerost formy nad treścią. Samo posiadanie patentu z nikogo nie zrobiło jeszcze żeglarza. Zwłaszcza, że egzamin na VB to tylko teoria.
KonJarek
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 19.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) KonJarek » 26.05.2008 08:07

VB zawiera w sobie chorwackie uprawnienia SRC, więc nie trzeba mieć dodatkowego patentu.
Wymóg uprawnień SRC (jak zauważył Realista2 - na jachtach posiadających radio) istniał już od dawna, ale dopiero od 2006r jest egzekwowany w praktyce. Wcześniej nikt nie wymagał okazania patentu przy wydawaniu jachtu.
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 26.05.2008 16:07

odnośnie szkolenia motorowodne w CRO:
to organizują go polskie Firmy i po zdaniu egzaminu
otrzymujesz starszego (oczywiście jeżeli kwalifikujesz się):

http://www.nazagle.pl/kursy/Starszy-ste ... wacji-n16/
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 26.05.2008 16:13

[quote="samart"]odnośnie szkolenia motorowodne w CRO:
to organizują go polskie Firmy i po zdaniu egzaminu
otrzymujesz starszego (oczywiście jeżeli kwalifikujesz się):

poniżej masz linka:
(nie wiem czy można - jeżeli nie, to proszę o usunięcie linków :-)

http://www.nazagle.pl
http://www.charter.pl

coś się powieliło i nie mogę usunąć ;-(
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone