Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria - co, gdzie, jak?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
madcod
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 19.07.2006
Istria - co, gdzie, jak?

Nieprzeczytany postnapisał(a) madcod » 13.04.2008 22:10

Witam
W tym roku wybieram się na Istrię bo Dalmacja już "zaliczona".
Proszę bywalcow plaz w Istrii o jakieś wskazówki. Jakie kampy polecacie? Co zobaczyc, a co przereklamowane?
Czy warto wpaść do Triestu?
Bede wdzieczny za wszelkie uwagi i info.

pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 13.04.2008 22:42

A to czytał ? :wink:

Ja w sierpniu jestem na kempingu Valkanela w FUNTANIE

Będąc na zachodnim wybrzeżu Istrii trzeba i warto zobaczyć:
Umag, Porec, Vrsar, Rovinj, Pulę, Limski Fjord.
Jest też wiele ciekawych miejsc np. Jama Beredine
sonny
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 73
Dołączył(a): 03.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) sonny » 13.04.2008 23:04

Kilka lat temu byłem na kampingu Medulin ok 10 km. od Puli. Mimo że jest to wielki moloch to mogę go polecić, sanitariaty sprzątane kilka razy dziennie, dobre zaplecze, zacieniony. Z Puli zrobiliśmy fajną wycieczkę katamaranem do Wenecji.
Ja w tym roku uderzam do Dalmacji. Byłem kilka razy w HR ale nigdy nie dojechałem do Dubrownika- w tym roku postanowiłem to zmienić.
Pozdrawiam.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.04.2008 07:17

madcod napisał(a):Witam
W tym roku wybieram się na Istrię bo Dalmacja już "zaliczona".
Proszę bywalcow plaz w Istrii o jakieś wskazówki. Jakie kampy polecacie? Co zobaczyc, a co przereklamowane?
Czy warto wpaść do Triestu?
Bede wdzieczny za wszelkie uwagi i info.

pozdrawiam


TU jest trochę o Istrii.

W Trieście nie byłem, więc trudno mi powiedzieć czy warto.

Triest za 50 euro

W Trieście pływaczki i pływacy w ME 2005 zdobyli dużo medali :lol:
madcod
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) madcod » 14.04.2008 07:22

Janusz,
Piekny kamp. A masz jeszcze jakieś sprawdzone na Istrii i może coś odrobinę tanszego? Ciekawe czy znajde
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.04.2008 08:08

No cóż Istria ma to do siebie, ze kempingi - te na zachodnim wybrzeżu to przeważnie duże kompleksy , dobrze urządzone i przez to trochę drogie, ale warte tej ceny.
W związku z tym każdy jest wart polecenia, można tylko ewentualnie wybrać jakiś mniejszy, niekoniecznie takie kolosy jak Ladin Gaj w Umagu, Lanterna w Porec czy Valkanela w Funtanie.
Ja jadę akurat w "najdroższym terminie" , bo bardzo dobrzy, długoletni znajomi będą w tym czasie w Hotelu Funtana obok kampu Valkanela.
Oni nie byli nigdy w Chorwacji - więc jadę z nimi jako przewodnik i nie mam wyboru "tańszego terminu" (np. czerwiec lub wrzesień)

Między Rovinj a Pulą jest jakiś nowy kemping Colone, którego wcześniej nie znałem, wydaję się też fajny.

Na stronce kempingu "Colone" jest link do drugiego kempingu "San Polo"

Te dwa kempingi są obok miasteczka Bale Valle :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.04.2008 08:31

A może zainteresuje kogoś Medulin na końcu półwyspu Istria i kemping Tašalera
- super stronka :lol:
madcod
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) madcod » 15.04.2008 12:11

Janusz jestes Wielki!

Kampy piekne. I mam wielką ochote na ten Tasalera! "Na koncu swiata".

Czy byłeś moze w ciepłych źródłach na Istrii? Wiem, że o tej porze roku nie bede potrzebował cieplych źródeł, ale pytam z ciekawości. I podobno Istria to zaglębie trufli ? A ja mam lekkiego świra na punkcie kuchennych ingrediencji.

Pytam o te rzeczy bo jak jechałem do Dalmacji dwa lata temu to "obaliłem" parę mitów.
Owszem - ryby i owoce morza były, ale chciałem kupić "fresh rybki" i cos samemu zrobić - i jakie było moje wielkie zdziwienie gdy usłyszałem od tubylcow: " świeże ryby? koło Dubrownika? zaaapomnij! my nie mamy floty rybackiej :-).
Na Hvarze jadlem ryby kupowane od włochów.
Małże i ostrygi -owszem na peljesaku - mniammm
Zatem nie wszystko jest tak jak piszą w przewodnikach, necie itd

Ale sie rozpisalem.... juz sie nie moge doczekać ... wyjazdu

pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.04.2008 12:27

Istria to nie koniec świata :wink: :lol:
Nie korzystałem z ciepłych źródeł w Chorwacji choć są takie, najwięcej przy granicy z Węgrami i Słowenią.

Na Istrii są Istarske Toplice , przy granicy ze Słowenią

Obrazek

Therme Sveti Stjepan
Ostatnio edytowano 15.04.2008 12:30 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.04.2008 12:30

Oprócz tego co napisał już Janusz, na Istrii warto również zahaczyć o Labin, Pazin i Motovun, podejść na Uckę, piękne widoki, ja nie byłem ale na forum widziałem zdjęcia :D

Triest - na kolana nie powala, jak to we Włoszech gigantyczny ruch samochodowy i skuterowy :wink:, znalezienie miejsca do parkowania graniczyło z cudem........... 8O Można obejrzeć katedrę na wzgórzu no i główny plac przy nabrzeżu, okoliczne ulice, ewentualnie parę km na północ od centrum pałac Miramare, gdzieś tam w pobliżu jest podobno jakaś jaskinia Grotta Gigante, ale wątpię czy piękniejsza od np Skocjańskiej Jamy w Słowenii. Ogólnie ujdzie :wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.04.2008 12:31

Madcod- dzie, Triest śmiało możesz sobie darować; to niebrzydnie miasto z secesyjną zabudową (co bliskie memu sercu, bo jestem Łodzianką; ale czy wybrał byś się na wycieczę do Łodzi, nawet, gdyby była nadmorskim portem?).
P.S. A że świezej ryby na Hvarze kupić nie mogłeś (lub kupowałeś od Włochów???), to nie znaczy, że się nie da. Po prostu nie wiedziałeś gdzie i przede wszystkim o jakiej porze dnia, albo nikt Ci nie powiedział... a szkoda.
Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.04.2008 12:57

Trufle po raz pierwszy znaleziono w dolinie rzeki Mirny w roku 1929. Zbierane były dzięki specjalnie tresowanym do tego celu psom. Najlepsze i najcenniejsze są Istryjskie Białe Trufle. Największy trufel na świecie znaleziony został właśnie na Istrii i wpisany do księgi rekordów Guinessa. Znalazł go Giancarlo Zigante i jego pies Diana w 1999 roku. Trufel ważył 1.31 kg.

Obrazek

Przez doline rzeki Mirna przebiega obecnie tzw. Istarski Ypsilon z płatnym wiaduktem Mirna na trasie do Puli.

Trufle 1

Trufle 2

Powrót do Chorwackie ABC


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Istria - co, gdzie, jak?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone