Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Owoce czerwiec/lipiec

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
morawa
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 29.01.2008
Owoce czerwiec/lipiec

Nieprzeczytany postnapisał(a) morawa » 28.03.2008 23:20

Witam cforum.
Szukam, szukam i uwidzieć nie mogę.

Jakie świeże owoce i warzywa można znależć na straganach w cro - dla uściślenia - lokalne - bo banany nie za bardzo mnie nie interesuje.

Wdzięczność za odpowiedź będzie wielka

pozdrav
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 29.03.2008 00:32

Obrazek

I jeszcze z Atojkowej relacji z Drašnic - stragan w dolinie Neretvy

Obrazek

:papa:
mich
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 249
Dołączył(a): 20.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mich » 29.03.2008 19:07

wojan narobiłeś im smaku a na przełomie czerwca i lipca tak nie będzie, oj nie !
morawa
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 29.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) morawa » 29.03.2008 20:20

Dżizus !!! maksior wypas - tylko kiedy to photo było robione?
Zapomniałem wcześniej dodać, że jadę na przełomie czerwiec/lipiec i stąd moje pytanie o owocki i zieleniny (podobno jak ciepło to się mniej chce źreć, a owocami i zielenina można sie nieźle pożywić i nie przybrać w urlopie i nicnierobieniu :-) )
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 29.03.2008 21:02

mich napisał(a):wojan narobiłeś im smaku a na przełomie czerwca i lipca tak nie będzie, oj nie !


Drugie zdjęcie wyciągnąłem z relacji Doroty - atojki,która była w Drašnicach właśnie na przełomie czerwca i lipca. :D
Nie wierzycie?Sprawdźcie w oryginale :D :D
:papa:
mich
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 249
Dołączył(a): 20.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mich » 31.03.2008 09:23

warzywka jak papryka czy pomidory to moze juz będą chorwackie bo z jakiegoś tunelu czy szklarni ale o owocach tamtejszych ja śliwki i inne na zdjęciach to nie myślałbym ze są chorwackie, przecież śliwki nie owocują pod koniec czerwca, nie? na górnym zdjęciu są figi a one dojrzewają w sierpniu, na figi nie licz.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 31.03.2008 10:32

mich napisał(a):warzywka jak papryka czy pomidory to moze juz będą chorwackie bo z jakiegoś tunelu czy szklarni ale o owocach tamtejszych ja śliwki i inne na zdjęciach to nie myślałbym ze są chorwackie, przecież śliwki nie owocują pod koniec czerwca, nie? na górnym zdjęciu są figi a one dojrzewają w sierpniu, na figi nie licz.


Tutaj wegetacja jest nieco przyśpieszona w stosunku do Polski na przykład.
A co do fig: istnieje również wczesna ich odmiana tzw. "petrovača", która dojrzewa na początku lata (właśnie na przełomnie czerwca i lipca)!
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 31.03.2008 12:53 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 31.03.2008 11:47

Socjalizm w danej Jugosławii + południowa mentalność powoduje, że nie bardzo chce im się jechać dalej niż 20 km by kupić świeże warzywa i przywieźć tam gdzie jest na nie popyt. W czerwcu masz z oiwoców: truskawki (ale szybiej w BiH niż w Cro) czereśnie, pierwsze śliwki i figi i to wsio! Też byłem zawiedziony! U nas np. winogrona masz cały rok, tam niestety to wciąż sezonowy owoc. Z owocami zdecydowanie lepiej właśnie w BiH.:
Obrazek
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 31.03.2008 12:02

W czerwcu tutaj to juz właściwie "po truskawkach". A wybór na targu to bardzo indywidualna sprawa; wszystko zależy, jak duża mieścina...
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 31.03.2008 12:18

Ale 2 czy 3 czerwca jeszcze były.
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 31.03.2008 12:30

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
mich napisał(a):warzywka jak papryka czy pomidory to moze juz będą chorwackie bo z jakiegoś tunelu czy szklarni ale o owocach tamtejszych ja śliwki i inne na zdjęciach to nie myślałbym ze są chorwackie, przecież śliwki nie owocują pod koniec czerwca, nie? na górnym zdjęciu są figi a one dojrzewają w sierpniu, na figi nie licz.


Tutaj wegenacja jest nieco przyśpieszona w stosunku do Polski na przykład.
A co do fig: istnieje również wczesna ich odmiana tzw. "petrovača", która dojrzewa na początku lata (właśnie na przełomnie czerwca i lipca)!
Pozdrawiam


I znowu michu muszę się z Tobą nie zgodzić :D Swego czasu będąc na Istrii,czyli na dalekiej chorwackiej północy na początku lipca zajadałem się figami prościutko z drzewa :D :D
mich
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 249
Dołączył(a): 20.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mich » 31.03.2008 13:05

wojan napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
mich napisał(a):warzywka jak papryka czy pomidory to moze juz będą chorwackie bo z jakiegoś tunelu czy szklarni ale o owocach tamtejszych ja śliwki i inne na zdjęciach to nie myślałbym ze są chorwackie, przecież śliwki nie owocują pod koniec czerwca, nie? na górnym zdjęciu są figi a one dojrzewają w sierpniu, na figi nie licz.


Tutaj wegenacja jest nieco przyśpieszona w stosunku do Polski na przykład.
A co do fig: istnieje również wczesna ich odmiana tzw. "petrovača", która dojrzewa na początku lata (właśnie na przełomnie czerwca i lipca)!
Pozdrawiam


I znowu michu muszę się z Tobą nie zgodzić :D Swego czasu będąc na Istrii,czyli na dalekiej chorwackiej północy na początku lipca zajadałem się figami prościutko z drzewa :D :D

no dobra juz dobra, niech wam będzie ;)
widocznie mam pecha bo byłem w lipcu dwa razy a fig nie widziałem dojrzałych. za to w sierpniu...mniam mniam
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 31.03.2008 13:11

Figi akurat rodzą dwa razy w roku!
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 31.03.2008 13:27

Nie wszystkie! Są gtunki owocujące tylko raz (koniec lata/ początek jesieni), a są i takie, które rzeczywiście aż 2 razy do roku wydaja owoc.
Gatunków fig jest całkiem sporo; różnią się kolorem, wielkością, ilością cykli owocowania w ciągu roku... jedne nadają się na przetwory, inne nie, jedne są dobre tylko "na świeżo", a niektóre gatunki szczególnie dobrze się suszy...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 31.03.2008 16:13

Zdjęcie z 18-06-2007. Figi z ogródka naszej gospodyni w Šilo na Krku. Żadne ogrodnictwo, bo właściciele domu na codzień mieszkają w Zagrzebiu, a w Šilo przebywają od 5-10 carwca do przełomu września, października.
Obrazek
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone